Szkoła w Marianowie ma zamiar zrezygnować z opalania węglem
ZSCKR w Marianowie od nowego sezonu grzewczego rezygnuje z opalania pomieszczeń szkolnych węglem. Dlatego inwestuje w instalację pomp ciepła i farmę fotowoltaiki.
Zmarła nauczycielka geografii Krystyna Nicewicz (+ 95)
- Jak widzę mapę fizyczną Polski, to zawsze mam przed oczami Panią Krystynę Nicewicz, która z pasją opowiada o krainach geograficznych. Dopływy Wisły znam do dzisiaj na pamięć – wspomina Józef Babiel. W drugiej połowie lat 60. kształcił się w Szkole Podstawowej nr 3 imienia gen. Karola Świerczewskiego, gdzie geografii uczyła Krystyna Nicewicz, która zmarła 2. marca w Warszawie.
Rozstrzygnięta IV edycja Wojewódzkiego Konkursu Fotograficzno-Recytatorskiego „Podlaskie w moim sercu”
„Przydrożne krzyże, kapliczki, figury” znalazły się w centrum zainteresowania młodzieży w IV edycji konkursu. Wpłynęło 71 prac fotograficznych i zaprezentowano 29 utworów. Zdaniem organizatorów poezja i fotografia są wciąż pasjonujące.
Zmiany z języka polskiego na ustnej maturze
O zmniejszeniu liczby pytań jawnych z 227 do maksymalnie 120 na maturze ustnej z języka polskiego poinformował minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek, Sekretarz Stanu MEiN Dariusz Piontkowski oraz dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej Marcin Smolik. Ułatwienie dla tegorocznych maturzystów ma być wsłuchaniem się w głos środowiska.
Konkurs i przyjęcie urodzinowe Mikołaja Kopernika
Strefa Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności w Łomży zaprasza na przyjęcie urodzinowe Mikołaja Kopernika.
Lekcja religii to sprawdzian dla katechetów i Kościoła
- Kościół jawi się młodzieży jako instytucja nietolerancyjna, związana z obozem władzy, mająca na sumieniu afery związane z pedofilią - wypowiedź ks. Rafała Kowalskiego, rzecznika wrocławskiej kurii, mówiącego o masowych rezygnacjach z uczęszczania na religię, wywołała jesienią dyskusję. Czy zjawisko z zachodniej Polski i dużych miast jest zauważalne w Łomży i Diecezji Łomżyńskiej? Mamy szkoły, gdzie na religię idą prawie wszyscy, i takie, gdzie nie chodzi ponad jedna czwarta.
Katedra, wieża ciśnień, dwór i chata w miniaturze
Ponad 40 makiet zabytkowych budowli wykonało 67 uczennic i uczniów na konkurs, prezentujący skarbnicę architektury w województwie podlaskim. Pierwsze miejsce zdobyła Olga Zachłowska, 8-klasistka Szkoły Podstawowej nr 10 im. Jana Pawła II w Łomży i uczennica Józefa Janczewskiego. Samodzielnie zrobiła z tektury pomalowaną Katedrę św. Michała Archanioła z wieżą i witrażami.
Co dalej z budową hali sportowej przy SP nr 5
Ratusz mówi o konieczności nowego przetargu, a wykonawca o temacie zamkniętym. Mediacji próbuje jeszcze Dariusz Domasiewicz, który wcześniej był w SP5 przewodniczącym Rady Rodziców.
Studiuj i pracuj!
Do 23 lutego trwa rekrutacja na studia drugiego stopnia z Informatyki oraz Technologii żywności i żywienia człowieka. Zachęcamy do skorzystania z unikalnej oferty studiów hybrydowych, które umożliwiają godzenie nauki z aktywnością zawodową. Studiuj i pracuj – to tegoroczne hasło rekrutacji na studia drugiego stopnia w publicznej uczelni w Łomży.
Wykonawca hali sportowej przy SP5 zszedł z budowy
Budowa hali sportowej przy SP nr 5 została wstrzymana. Wykonawca zszedł z budowy – dowiadujemy się nieoficjalnie.
Zmarła lekarz weterynarii Maria Szarowska (+ 68)
- Była dobrym człowiekiem i dobrym fachowcem, skoncentrowaną na swojej pracy profesjonalistką – wspomina zmarłą w środę Marię Szarowską, która po studiach w SGGW przez 42 lata nauczała w „Wecie” w Łomży, dyrektor ZSWiO nr 7 Bogumiła Olbryś. - 20 lat temu poznałyśmy się z Panią Marią. Od trzech lat przebywała na emeryturze. Była lubiana przez nasze środowisko pedagogiczne i uczniowskie. Zapamiętamy Ją jako bardzo kompetentną nauczycielkę, oddaną Szkole i młodzieży.
„Jeśli zdolny uczony, to...” z Białegostoku
Na 36 laureatów stypendium ministra edukacji i nauki aż 33 to uczniowie ze szkół w Białymstoku, 2 z Bielska Podlaskiego i 1 z Suwałk. - Najlepsi z najlepszych – tak określił laureatów wiceminister Dariusz Piontkowski podczas uroczystości wręczenia dyplomów do nagród po 3 tys. zł w II Liceum Ogólnokształcącym w Białymstoku, którego 20 uczniów lub absolwentów dostało stypendia MEiN. Na liście stypendystów ministerialnych nie ma w tym roku nikogo ze szkół w Łomży. Co się stało?
Laptopy dla 4-klasistów szkół podstawowych
Począwszy od września tego roku, wszyscy uczniowie 4 klasy otrzymają nieodpłatnie laptopy, które będą służyły im przez kolejne lata edukacji – ogłosił premier Mateusz Morawiecki. Chodzi o równe szanse dla uczniów.
Studniówka I LO w 160. rocznicę Powstania Styczniowego
Poloneza prowadził w auli I Liceum Ogólnokształcącego w Łomży dyrektor Jerzy Łuba w parze z maturzystką, a za nimi szedł korowód dziewcząt i chłopców. Studniówki do niedawna odbywały się zwykle tak, że uczennice i uczniowie zapraszali partnerkę lub partnera ze swojej czy innej szkoły, a w tym roku było wyraźnie widać, że maturzystki i maturzyści nie szukali połówki do pary „na siłę”. Niektórzy bawili się na dorosłym balu karnawałowym w pojedynkę i tańczyli w grupie koleżanek i kolegów. Studniówka zaczęła się o godz. 17.30 w niedzielę, a zakończyła w poniedziałek o 4. rano.
I LO w Łomży w pierwszej 100-ce szkół olimpijskich
Ogólnopolski ranking „Perspektyw” na najlepsze licea i technika wywołuje duże zainteresowanie w kręgu rodziców i dzieci, bo ułatwia poszukiwanie wybranej szkoły, ale również intryguje w kręgach dyrektorów i nauczycieli, umożliwiając im porównanie się z innymi. Jak to z rankingami typu „100 najlepszych przedszkoli świata” bywa, najwięcej zależy od zastosowanych kryteriów. Po artykule o rankingu „Perspektyw” na rok 2023 dostaliśmy sygnał, że pominęliśmy szkoły olimpijskie. To fakt.
Wirtualne strzelnice w „Ekonomiku” i „Budowlance”
Dwie wirtualne strzelnice, tj. w Zespole Szkół Ekonomicznych i Ogólnokształcących nr 6 i w Zespole Szkół Technicznych i Ogólnokształcących nr 4 otwarto dziś w Łomży. W obu tych szkołach są klasy mundurowe, a oddane dziś pracownie pozwolą wzbogacić zajęcia młodzieży.
Łomżyńskie instytucje zapraszają na ferie
Bardzo urozmaicony program zajęć kulturalno-edukacyjno-sportowych na ferie przygotowały dla najmłodszych łomżyńskie instytucje. Muzeum Północno-Mazowieckie oferuje warsztaty i zajęcia z kulturą w tle. Miejska Biblioteka Publiczna zaprasza do Oddziału dla Dzieci i trzech filii na zabawy integracyjne i ruchowe, głośne czytanie oraz różne zajęcia i spotkania. Regionalny Ośrodek Kultury przygotował „Zimową Akademię Artystyczną ROK 2023”. Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji organizuje „Ferie na lodzie”, „Ferie w wodzie” i „Ferie kreatywne”. Miejski Dom Kultury-Dom Środowisk Twórczych proponuje cykl zajęć scenicznych i plastycznych „Odkrywcy kultury- Afryka”, ale tu zainteresowanie było tak duże, że listy uczestników zostały już zapełnione.
Maturzyści z „Ekonomika” mogli bawić się aż do rana
Zespół Szkół Ekonomicznych i Ogólnokształcących w Łomży organizuje studniówkę tradycyjnie w swojej siedzibie. Sala gimnastyczna została tak przemieniona na salę balową, że można było wielce podziwiać dekoratorów, którzy stworzyli biały baldachim marzeń nad głowami tańczących. Ściany z granatowych kurtyn były świadkami poloneza z dyrektorem Pawłem Drożyner w pierwszej parze.
4. miejsce dla I LO w Łomży w rankingu „Perspektyw” 2023
I Liceum Ogólnokształcące imienia Tadeusza Kościuszki w Łomży to Szkoła z 408-letnią tradycją, jedna z najstarszych w Polsce i niezmiennie w czołówce rankingu „Perspektyw. Zestawienie stara się porównać jakość kształcenia w szkołach w całej Polsce. W województwie podlaskim ranking na 2023 r. najwyżej ocenia I LO im. Księżnej Anny z Sapiehów Jabłonowskiej w Białymstoku, a I LO w Łomży jest na 4. miejscu, zajmując w kraju 145. pozycję. Które miejsca zajmuje II LO oraz Inni?
Konkurs fotograficzny i recytatorski dla łomżyńskiej młodzieży
Młodzież z internatów i burs, a wrażliwa na słowo i obraz, po raz kolejny ma szansę zaprezentować się w konkursie „Podlaskie w moim sercu”. Chętni powinni się zgłosić do internatu ZSCKR w Marianowie.