Chca likwidować szkoły
Do Kuratorium Oświaty wpłynęło 17 wniosków od organów prowadzących dotyczących likwidacji szkół, w tym jeden wniosek dotyczył przekształcenia szkoły podstawowej z klasami 0-6 na 0-3. Na terenie powiatu łomżyńskiego wnioski te dotyczą: Szkoły Filialnej w Wilamowie gm. Przytuły, Przedszkola Samorządowego w Zbójnej oraz Szkoły Filialnej w Starych Duchnach gm. Śniadowo. Zazwyczaj organy prowadzące, które zwracają się do kuratora z prośbą o wyrażenie pozytywnej opinii w sprawie likwidacji motywują swoje zamiary względami finansowymi.
Będzie wiało i padało
IMGW Biuro Prognoz w Białymstoku ostrzega, że dziś stopniowo po południu 12.02.2005r. i nocą z 12/13.02 zacznie wiać silny wiatr południowy i południowo - zachodni, osiągający w porywach do 18-22 m/s, lokalnie do 25 m/s. Oprócz silnego i porywistego wiatru wystąpią intensywne opady śniegu, deszczu ze śniegiem oraz samego deszczu lokalnie marznącego powodującego gołoledź.
Starosta się przeprowadza
Przez cały piątek starosta łomżyński Wojciech Kubrak jego zastępca i pracownicy wydziałów starostwa umiejscowionych w tzw. łączniku budynku przy ul. Szosa Zambrowska 1/27 pakowali manatki. W sobotę wszyscy przeniosą się na drugie piętro tego budynku, by od poniedziałku tam właśnie przyjmować interesantów.
One chcą tylko żyć! - apel biskupa Stanisława Stefanka do posłów o ratowanie życia nienarodzonych
W najbliższych dniach Sejm ma podjąć debatę nad projektem ustawy ułatwiającej w niebywały sposób tzw. aborcję. Mając na uwadze stanowisko Episkopatu w tym względzie, wyrażone kolejny raz podczas ostatniego posiedzenia Rady Stałej KEP, w imieniu środowisk zajmujących się sprawami rodzin – od duszpasterstwa, przez adopcję dzieci, po domy samotnej matki; jak też w imieniu Polskiej Federacji Stowarzyszeń Rodzin Katolickich i Federacji Obrońców Życia zwracam się do Was, Szanowne Panie Posłanki i Szanowni Posłowie z gorącym apelem o sprzeciwienie się temu projektowi, najlepiej przez niedopuszczenie nawet do jego rozpatrywania.
Magisterki nagrodzone
Praca magisterska Katarzyny Januszewskiej pt. "Historia cmentarza w Łomży", obroniona na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Warmińsko - Mazurskiego w Olsztynie, pod kierunkiem prof. dr hab. Bohdana Ryszewskiego została uznana za najlepszą nadesłaną na III konkurs "Najlepszych prac magisterskich i dyplomowych o tematyce Łomżyńskiej. Konkurs zorganizowało Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Łomżyńskiej. W piątek w ratuszu zwycięzcom wręczono nagrody.
Dodatkowe pieniądze na „rozbrojenie bomby chemicznej w Zbójnej”
Powiat Łomżyński otrzymał dodatkowe 92 tysiące złotych z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Białymstoku na unieszkodliwienie przeterminowanych środków ochrony roślin zgromadzonych w mogilnikach położonych w rejonie miejscowości Dębniki gm. Zbójna. Prace przy oczyszczaniu bunkrów z chemikaliów składowanych tu w latach 70-tych XX wieku trwają od końca listopada. Przez kilkanaście lat zgromadzono tam ponad 125 ton przeterminowanych środków ochrony roślin.
Na Rok Eucharystii i 80-lecie Diecezji
Ks. prał. dr Jan Sołowianiuk został przewodniczący Komitetu Organizacji Obchodów Roku Eucharystii i Jubileuszu 80-lecia Diecezji Łomżyńskiej. Komitet powołał biskup łomżyński Stanisław Stefanek. W jego skład weszło 32 księży z instytucji kurialnych, Wyższego Seminarium Duchownego, a także proboszczowie m.in. wszystkich łomżyńskich parafii.
Borzuchowski interpeluje o rozporządzenie umożliwiającego dofinansowanie obiadów w stołówkach
„Czy Pan Minister wie, że Pańskie działania w tym zakresie doprowadziły niejednokrotnie do wzrostu cen obiadów w szkołach uniemożliwiając dzieciom spożywanie często jedynego ciepłego posiłku w ciągu dnia?” - m.in. takie pytanie Mirosławowi Sawickiemu Ministrowi Edukacji Narodowej i Sportu zadaje poseł Wojciech Borzuchowski z PiS-u. Jego zdaniem to konsekwencje wygaśnięcia z ostatnim dniem 2004 roku rozporządzenia z przed 11 lat, które mówiło, że uczniom szkół publicznych przysługuje pomoc materialna świadczona ze środków budżetu państwa lub gminy w formie m.in. posiłków na stołówce szkolnej.
Jak Łomża z Fundacją Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego
Blady strach padł ponownie na mieszkańców kamienicy przy ul. Senatorskiej 7. Fundacja Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego wycofuje się z porozumienia z miastem odnośnie sprzedaży tej kamienicy. FODŻ twierdzi, że nieoczekiwanie pojawili się inni zainteresowani kupnem budynku i to za więcej niż daje Łomża.
Europoseł bliżej
Barbara Kudrycka poseł do Parlamentu Europejskiego w środę przed południem otworzyła w Łomży filię swojego białostockiego Biura Poselskiego. Filia mieści się w budynku przy Alei Legionów 49, a w każdy wtorek od 12. do 17. ma tu dyżurować ekspert ds. Unii Europejskiej. Sama europoseł Kudrycka częstym gościem w Łomży nie będzie, bo okręg wyborczy z którego ją wybrano obejmuje dwa województwa podlaskie i warmińsko-mazurskie.
Jedzie zapust drogą, grzywa mu się jeży. Dzisiaj zapust w Radziłowie, nikt temu nie wierzy.
Wtorek poprzedzający Środę Popielcową w dawnych czasach był wyjątkowy. To ostatni dzień karnawału – czyli po staropolsku zapustów. Hucznie świętowane trzy ostatnie dni tego okresu (dzisiejsze ostatki) nazywano „kusymi i szalonymi dniami” i rzeczywiście były one szalone. Namiastkę dawnych zapustnych szaleństw od kilku lat można zobaczyć w Radziłowie. W nadbiebrzańskiej wiosce we wtorek karnawał żegnało kilkaset osób.
Mordercza kłótnia kochanków
46 letni mężczyzna zamordował swoją 61 letnią konkubinę. Przyczyną morderstwa była poalkoholowa „kłótnia kochanków”. Tragiczne wydarzenie miało miejsce w sobotę w Nowej Rudzie pod Kolnem.
Dzień Bezpiecznego Internetu
8. lutego 2005 roku ponad 25 krajów celebrować będzie Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI). Jest to inicjatywa Komisji Europejskiej mająca zwrócić uwagę na kwestie bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych. Tego dnia został uruchomiony edukacyjny serwis internetowy – www.sieciaki.pl.
Zamiast do wojska do policji
Komenda Miejska Policji w Łomży prowadzi nabór poborowych do odbycia zasadniczej służby wojskowej w oddziałach prewencji policji Stołecznej Komendy Policji w Warszawie. Preferowani będą kandydaci, którzy mają kategorię zdrowia A1, nie przekroczyli 24-tego roku życia, posiadają wykształcenie conajmniej średnie, nie byli karani
Styczniowy wzrost bezrobocia
Liczba bezrobotnych zarejestrowanych w Powiatowym Urzędzie Pracy w Łomży w końcu stycznia 2005 roku wyniosła 8.588 osób, w tym w mieście Łomża 5.257 osób i w Powiecie Łomżyńskim 3.331 osób. W porównaniu do stanu na koniec miesiąca poprzedniego poziom bezrobocia zwiększył się o 459 osób. Stopa bezrobocia dla PUP w Łomży na koniec stycznia 2005 roku wyniosła 19,2%, - dla miasta Łomży 21,5%, - dla Powiatu Łomżyńskiego 16,4%.
Jesteś na „liście Wildsteina”? - wniosek dla pokrzywdzonych o udostępnienie dokumentów z IPN
Wniosek o udostępnienie dokumentów /zapytanie o status pokrzywdzonego na podstawie ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej - Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu
2 tys. zabawek dla dzieci poszkodowanych przez tsunami
Blisko 2000 zabawek trafi z Łomży do dzieci w Południowo-wschodniej Azji. Zabawki przez ostatnie dwa tygodnie zebrali uczestnicy właśnie zakończonego zimowiska „Ferie 2005” zorganizowanego przez Łomżyńską Spółdzielnię Mieszkaniową. Zabawki trafią do dzieci poszkodowanych przez falę tsunami w Azji za pośrednictwem organizacji charytatywnych. Dodajmy, że była to jedyna tego typu akcja w regionie.
Lista Organizacji Pożytku Publicznego spełniających kryteria wg. stanu rejestru na dzień: 05-02-2005
Każdy podatnik ma prawo przekazać 1% podatku dochodowego od osób fizycznych na działalność wskazanej przez siebie organizacji pożytku publicznego. To jedyny taki przypadek gdy możemy sami rozdysponować część płaconego podatku. W prowadzonym przez Ministerstwo Sprawiedliwości rejestrze OPP jest kilkanaście z Łomży i byłego województwa łomżyńskiego.
Rozlicz się z fiskusem
2,5 tysiąca zeznań podatkowych wpłynęło do Urzędu Skarbowego w Łomży. Okres rozliczeń z fiskusem trwa od początku stycznia. Jak na razie zainteresowanie wśród podatników jest niewielkie. Urząd Skarbowy w Łomży spodziewa się w tym roku ponad 30 tysięcy zeznań podatkowych.
Tajny współczynnik
„Łomżyńska lista Wildsteina” – tak nazwał prezes Łomżyńskiej Spółdzielni Mieszkaniowej Ryszard Siedlecki listę, którą chcieliśmy opublikować w Bezcennej. Na liście tej miały się znaleźć naliczone przez administrację ŁSM, dla każdego bloku osobno, współczynniki, przez które będą mnożone odczyty wodomierzy przed wystawieniem rachunku. Niestety listy nie opublikujemy, bo prezes wraz z radcą prawnym do poniedziałku będzie się zastanawiał czy aby to nie są dane tajne. Co ciekawe, Siedlecki powiedział przy okazji, że jeszcze nie wszystkim blokom ów współczynnik naliczono, choć już od wtorku lejemy wodę, za którą zapłacimy rachunek z tym właśnie „tajnym” współczynnikiem.