Familijny dzień bursztynu w muzeum
Premierowe wykonanie kurpiowskiej legendy „Bursztynowe jezioro” Longina Żbikowskiego było główną atrakcją sobotniego „Dnia bursztynu kurpiowskiego” w Muzeum Północno-Mazowieckim. Sporo słuchaczy przyciągnęła też prelekcja „Bursztyn, powstanie i właściwości” Jerzego Jastrzębskiego. Oblegano również stoiska twórców ludowych: bursztyniarza Zdzisława Bziukiewicza, wycinankarki Wiesławy Bogdańskiej oraz rzeźbiarza i muzyka Andrzeja Staśkiewicza, a wiele osób zwiedzało wystawy stałe i czasową „Bursztyn. Dar prastarych drzew”. - To bardzo ciekawa inicjatywa! - ocenia jedna z uczestniczek, dodając, że takich imprez, kierowanych od odbiorców w różnym wieku, szczególnie do dzieci, powinno być więcej.
Bal dla Oleńki, dzień bursztynu, show i inne atrakcje na najbliższe dni
Zbliżający się weekend będzie dobrą okazją do spędzenia wolnego czasu podczas różnych familijnych imprez, takich jak Giełda piosenki w Regionalnym Ośrodku Kultury czy Dzień bursztynu kurpiowskiego w Muzeum Północno-Mazowieckim. Odbędzie się też „Charytatywny bal kobiecy” w Jędrusiowej Dolinie, z którego wpływy zostaną przekazane na leczenie dwuletniej Oleńki. W sobotę show w filharmonii i wiele wydarzeń w przyszłym tygodniu, by wymienić tylko spotkanie z aktorem Andrzejem Beyą-Zaborskim czy wystawę z okazji jubileuszu 30-lecia Galerii N.
Muzyk legendarnych The Animals zagrał w Łomży
John Steel, 82-letni perkusista najbardziej znanego składu The Animals, przypomniał łomżyńskiej publiczności ponadczasowe przeboje swej dawnej grupy. Wykonał je z młodszymi muzykami pod szyldem Animals And Friends, zaczynając koncert „Baby Let Me Take You Home”, pierwszym singlem klasycznego składu The Animals, a kończąc ponadczasowym evergreenem „The House Of The Rising Sun”.
Dr Frąckiewicz w finale ważnej nagrody
Dr Małgorzata Frąckiewicz z Łomży znalazła się w gonie sześciu finalistów Nagrody POLIN 2023. To przyznawane przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN wyróżnienie honoruje osoby aktywnie działające na rzecz ochrony pamięci o historii polskich Żydów.
Konkurs literacki ph. "List serdeczny" rozstrzygnięty
37 prac wpłynęło do konkursu literackiego ph. "List serdeczny". Uczniowie klas V-VIII szkół podstawowych z Łomży i powiatu łomżyńskiego swoje listy pisali m.in. do przyjaciela, do nieżyjącego przyjaciela, do babci, dziadka, do pamiętnika, do Boga czy do ojczyzny.
Łomżyński teatr współprowadzony przez ministerstwo
Teatr Lalki i Aktora w Łomży informuje w komunikacie o podpisanej dziś umowie współprowadzenia jednostki przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. To druga miejska jednostka kultury, do której budżetu dokłada się ministerstwo.
Polski ziemianin w służbie narodu i tradycji
Muzeum Przyrody–Dwór Lutosławskich w Drozdowie zakończyło realizację projektu „Polski ziemianin w służbie narodu i tradycji”. Przez cztery miesiące odbyło się kilka wydarzeń, od różnorodnych prelekcji do sesji naukowej „Polskie ziemiaństwo w służbie narodu-etos i wartości”. Namacalne efekty projektu to wznowienie poszukiwanych książek o rodzinie Lutosławskich oraz o Romanie Dmowskim. Wszystko to było możliwe dzięki dofinansowaniu ze środków Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego J. Paderewskiego w ramach Funduszu Patriotycznego.
Polscy ziemianie broniący ojczyzny przypomniani
Dr Marcin Schirmer przybliżył uczestnikom spotkania w drozdowskim muzeum tematykę zaangażowania ziemian w obronę Polski podczas wojny polsko-bolszewickiej. - Mało kto zdawał sobie sprawę z tego, jaką rolę odegrała w tym wydarzeniu klasa ziemiańska - podkreślał Marcin Schirmer, nie tylko autor prelekcji, ale również książki „Polscy ziemianie w obronie ojczyzny podczas wojny z bolszewikami 1919-1921”. Cieszące się dużym zainteresowaniem miłośników historii wydarzenie było częścią realizowanego przez Muzeum Przyrody–Dwór Lutosławskich w Drozdowie projektu „Polski ziemianin w służbie narodu i tradycji”.
Akwarelowe podróże Michała Suffczyńskiego
Jedyną w swoim rodzaju wystawę malarstwa otwarto w Galerii Pod Arkadami MDK-DŚT. Jeden z najwybitniejszych polskich akwarelistów Michał Suffczyński zaprezentował w niej „Podróże w akwareli”, cykl niezwykle efektownych, dopracowanych pod każdym względem prac. – Akwarele Michała Suffczyńskiego, po zwróceniu na nie uwagi zatrzymują w miejscu – podkreśla kurator wystawy Kaja Kozon. – Przypominają, że gdziekolwiek jesteśmy, świat jest właśnie taki. W efekcie te prace zachęcają do głębszego dostrzeżenia otaczającego świata, zachęcają do wyczucia genius loci – ducha miejsca.
Przeboje Republiki, klimatyczne Variete i mroczny ILICZ. Jubileuszowy mega koncert w Ostrołęcki Centrum Kultury.
Koncert, który odbędzie się 18 listopada, to ukoronowanie największych osiągnięć tej grupy w ich 35 rocznicę. Ta ostrołęcka grupa, w 1988 roku zawojowała dwa najważniejsze festiwale - we Wrocławiu i w Opolu, zaistniała również na łomżyńskiej scenie muzycznej, ponieważ to właśnie w Łomży podczas eliminacji Ogólnopolskiego Młodzieżowego Przeglądu Piosenki zespół awansował do finału we Wrocławiu. ILICZ jest gospodarzem listopadowego koncertu. Powita publiczność lampką szampana. A na scenie, da pierwszeństwo swoim gościom.
Biblioteczny projekt uroczyście podsumowany
Projekt „Gloria victis. Powstanie Styczniowe na ziemi łomżyńskiej” Miejskiej Biblioteki Publicznej zwieńczył poetycki koncert w Hali Kultury. Odwołujące się do patriotycznych zrywów i uniwersalnych wartości piosenki oraz wiersze najwybitniejszych polskich twórców wykonali Magda Sinoff i Dariusz Szada-Borzyszkowski. Podsumowanie projektu stało się też doskonałą okazją do podziękowań dla zaangażowanych weń osób z kilku pokoleń, które w duchu integracji połączyła chęć poszerzania historycznej wiedzy i oddania hołdu uczestnikom jednego z największych niepodległościowych zrywów w historii Polski.
Dwa koncerty na Narodowe Święto Niepodległości
Rekordowym zainteresowaniem cieszyły się dwa czwartkowe koncerty, poprzedzające miejskie obchody 105. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Najpierw w Hali Kultury zagrała Łomżyńska Orkiestra Dęta MDK-DŚT pod batutą Waldemara Borusiewicza, a po półtorej godzinie we własnej sali Filharmonia Kameralna im. Witolda Lutosławskiego. Pieśni wojskowe i patriotyczne śpiewali nie tylko Edyta Piasecka i Maria Hubluk-Kaszuba oraz Robert Cieśla i Koreanka Ae Ran Kim, ale też publiczność, a do tego koncert łomżyńskich filharmoników dopełniło też słowo w wykonaniu Beaty Antoniuk i Tomasza Rynkowskiego z Teatru Lalki i Aktora.
Soliści STUDIA eMDeK laureatami Festiwalu Pieśni Patriotycznych
Aleksander Szymański i Oliwia Szmitko bardzo dobrze zaprezentowali się w VIII edycji Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Niezłomnej i Niepodległej im. Henryka Rasiewicza "Kima". W białostockich eliminacjach zajęli odpowiednio II i III miejsca i zaśpiewają w finale w Krakowie.
Książkowe efekty projektu drozdowskiego muzeum
Realizowany przez Muzeum Przyrody-Dwór Lutosławskich w Drozdowie projekt „Polski ziemianin w służbie narodu i tradycji” to nie tylko spotkania, prelekcje czy sesja naukowa. Jego namacalnym efektem będzie też wznowienie dwóch pozycji książkowych poszukiwanych przez czytelników. Będzie to reprint wydawnictwa „Pan Roman. Wspomnienia o Romanie Dmowskim” Marii z Lutosławskich Niklewiczowej oraz drugie wydanie „Końca świata Lutosławskich” Danuty i Aleksandra Wroniszewskich.
„Łomża dla Niepodległej” i inne wydarzenia na weekend
Łomżyńskie obchody Narodowego Święta Niepodległości zdominują wydarzenia nadchodzącego weekendu. Poza oficjalnymi obchodami odbędzie się szereg innych imprez, w tym akcja „Niepodległa do hymnu!”, liczne koncerty, zaczynające się już dzisiaj i nie tylko w Łomży, poświęcony błogosławionemu Stefanowi kardynałowi Wyszyńskiemu spektakl „Non Possumus” oraz czytanie performatywne wspomnień o marszałku Józefie Piłsudskim.
Musicalowe „Urodziny Pani Hani”
Blisko 200 osób uczciło pamięć Hanki Bielickiej podczas dorocznych „Urodzin Pani Hani”. MDK-DŚT przygotował tym razem musicalowy koncert „Wieczór na Broadwayu” z udziałem Kamila Dominiaka, Anastazji Simińskiej, Adriana Wiśniewskiego i jazzowego pianisty Ignacego Wiśniewskiego. Artyści postanowili pokazać, że świat musicalu i ambitnej piosenki jest bardzo różnorodny, a na bis przygotowali utwór, którego nikt ze słuchaczy się nie spodziewał.
Prelekcja w drozdowskim muzeum
Dr Marcin Schirmer, historyk sztuki i prezes Polskiego Towarzystwa Ziemiańskiego, wygłosi w najbliższy piątek 10 listopada w drozdowskim muzeum prelekcję „Polscy ziemianie w obronie ojczyzny podczas wojny z bolszewikami 1919–1921”. Będzie to jednocześnie promocja jego książki o takim samym tytule, a spotkanie jest częścią realizowanego przez Muzeum Przyrody-Dwór Lutosławskich w Drozdowie projektu „Polski ziemianin w służbie narodu i tradycji”.
Nowa wystawa plenerowa w Łomży
Przed siedzibą 18. Łomżyńskiego Pułku Logistycznego można już oglądać plenerową ekspozycję „Konie w formacjach granicznych 1918-1939”. Została przygotowana przez Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie i Stowarzyszenie Weteranów Polskich Formacji Granicznych, a wcześniej była prezentowana w wielu miejscach w kraju i poza jego granicami. Przypomina historię formacji strzegących granic w okresie międzywojnia, a jej autor, dr Antoni Krzysztof Sobczak z Muzeum Historii Polski, wygłosił dodatkowo prelekcję „Straż graniczna w obszarze ISG Łomża 1928-1939”.
Edukacyjno-teatralny weekend i koncertowy przyszły tydzień
W sobotę i w niedzielę zaplanowano sporo wydarzeń dla najmłodszych oraz familijnych, w tym najnowszy spektakl Teatru Lalki i Aktora „Noniek”, artystyczne zajęcia w Galerii Sztuki Współczesnej oraz taneczne w MDK-DŚT. Większe imprezy zaczną się znowu w przyszłym tygodniu i nie zabraknie wśród nich najróżniejszych koncertów oraz spektaklu „Hamlet” w bardzo nietypowej odsłonie.
Nietypowy „Hamlet” w MDK-DŚT
Adam Walny ponownie wystąpi w Łomży. Wybitny twórca teatru autorskiego i niezależnego zaprezentuje spektakl „Hamlet”, jedyne tego typu widowisko na świecie, wykorzystujące podwodne marionetki oraz japońską lalkę bunraku. To kolejne wydarzenie w ramach cyklu „Scena na Piętrze” Miejskiego Domu Kultury-Domu Środowisk Twórczych, systematycznie prezentującego wartościowe spektakle oraz koncerty godnych uwagi artystów.