Skończę uczyć się odwagi, kiedy umrę
Z Tomkiem Kamińskim, twórcą piosenek autorskich, który wystąpił na scenie ustawionej po raz pierwszy w historii przy 500-letniej Katedrze w Łomży z okazji Dnia Papieskiego rozmawia Mirosław R. Derewońko
Podlaskie Forum Teatrów Dzieci i Młodzieży Białystok '2006
Etap Wojewódzki dla terenu byłego Województwa Łomżyńskiego odbędzie się 9 listopada o godzinie 10.00 w siedzibie Regionalnego Ośrodka Kultury w Łomży, ul. Małachowskiego 4. W wystąpią dzieci przedszkoli i szkół podstawowych oraz młodzież szkół średnich.
Sposób na życie - JESTEM WOLNY
MIEJSKI DOM KULTURY - DOM ŚRODOWISK TWÓRCZYCH W ŁOMŻY ogłasza konkurs plastyczny dla dzieci i młodzieży, który ma być próbą ukazania świata wolnego od podstępnych zagrożeń: nikotynizmu, alkoholizmu, narkomanii, świata w którym młodzi ludzie chcieliby żyć, gdzie można twórczo, zdrowo i ciekawie spędzać wolny czas (hobby, sport i rekreacja, zabawy, kultura, twórczość itp.). Przedstawienie najbliższego środowiska i sposobu w jaki można je zmienić, by żyć bezpiecznie i móc realizować marzenia. Na jakie problemy narażone są dzieci i młodzież, gdzie i u kogo mają szukać pomocy w razie gdy znajdą się w sytuacji, z którą nie mogą sobie sami poradzić. Mamy nadzieję, że problemowe sytuacje, które spotykają młodych ludzi szerzej omówi nauczyciel lub wychowawca klasy i podpowie jak uchronić się od nałogów i gdzie mają szukać pomocy.
Mistrz hip hopu i break dance naucza w Łomży!
Kelechi Oneyle, tancerz, współpracujący z takimi gwiazdami jak: Sarah Connor, DJ Bobo, Vanessa Amorosi, Xsavier Naidoo czy No Angels, rozpoczął w Łomży dwudniowe warsztaty dla dzieci i młodzieży z grup tanecznych Miejskiego Domu Kultury Domu Środowisk Twórczych.
Wirujące zwycięstwo CTG i Maćka Dąbrowskiego!
Szalony doping, podrywający w górę olbrzymią halę sportową w Łomży. Kilkaset gardeł - trybuna widzów pełna młodzieży - dopinguje łomżan. Drugie tyle wokół areny akrobatyczno-tanecznych zmagań - 400 zawodników z całej Polski - obstaje za koszalinianami. Gdyby taka frekwencja była na wernisażach, to łomżyńska plastyka - że i wspomnę przez głównie własne zaniedbanie o literaturze - może też by zawirowała. Przestrzeń drży od rytmicznej, porywającej gigantyczną mocą muzyki. Ogłuszająca wrzawa podczas finałowego pojedynku między Crazy Twisting Group z Łomży a DMC z Koszalina.
Strefa wrażeń i podziwu
Rytmik elektryzujący mięśnie rzucił się do ucha, Larry zawinął kumatą gadkę, a setki kilkunastoletnich Pań i Panów na parkiecie i trybunach hali sportowej przy Księżnej Anny wrzasnęły z radością. Wezyr, Rzemyk i Bartas oderwali się na chwilę od sędziowskiego stołu, chcąć pokazać, że oceniają nie od parady i znają się na rzeczy również w Łomży. Wyginali figury nie z tej ziemi i stawali na głowie, aż zawirował świat w oczach 400 zgrabnych, wygimnastykowanych i roztańczonych uczestników (z przewagą pięknych dziewcząt) piątej edycji Wirujacej Strefy. W samo południe w sobotę rozpoczął się jeden z dwóch czy trzech największych i w Polsce konkursów tańca nowoczesnego młodzieży.
Tytus, obój i ŁOK
Tytus Wojnowicz, najsłynniejszy oboista w Polsce, koncertujący po Europie i świecie, wystąpił w czwartek po raz drugi w Łomży. Okazją był Dzień Nauczyciela, obchodzony na pamiątkę powołanej w 1773 r., a wymyślonej przez Króla Stasia Komisji Edukacji Narodowej. Za plecami artysty, którego znacie Państwo z charakterystycznych okularków i większości polskich filmów czy nagrań, gdzie pojawia się obój - ten ciepło, uwodzicielsko, wręcz zmysłowo brzmiący instrument, czasem magicznie jak flet, czasem jak klarnet - więc na wprost nas widniał (niestety, daleki od plastycznej biegłości) napis "Nauczyciel - przewodnik, pośrednik, mistrz..."
Live in Łomża – Live in Berlin
Znakomity, rewelacyjny, niesamowity tak o koncercie mówią ci, którzy słuchali półtoragodzinnego występu Adama Pierończyka. Nadzieja polskiego jazzu - 36-letni saksofonista, w niedziele wieczorem wystąpił na scenie „Bonaru” w Miejskim Domie Kultury - Dom Środowisk Twórczych w Łomży. Tym razem publiczność dopisała i wypełniła salę MDK-DŚT do ostatniego miejsca.
Syntetyczne malarstwo znaczeniowe
Roman Borawski (ur. 1960) to człowiek, którego od ponad 10 lat znamy głównie jako promotora artystów sztuk wszelakich: aktorów, tancerzy, piosenkarzy, muzyków czy poetów. Bierze się to z faktu, że prowadzi Miejski Dom Kultury Dom Środowisk Twórczych w Łomży, gdzie zgromadził instruktorów tej klasy - każdy wyróżniający się w swojej dziedzinie - co Tomasz Brzeziński (teatr), Jerzy Chaberek (fotografia), Bernard Karwowski (rock, pop i show music), Magda Sinoff (wokalistyka) i Anna Bureś (plastyka). Rzadko kiedy myślimy o Romanie Borawskim jako malarzu. I to malarzu, który zwrócił naszą uwagę nie na przedmiot, twarz, postać czy krajobraz, ale na "Znaki".
Wirująca Strefa A.D. 2006
Miejski Dom Kultury - Dom Środowisk Twórczych w Łomży zaprasza na V Ogólnopolski Turniej Tańca Młodzieżowego WIRUJĄCA STREFA, który odbędzie się już w sobotę i niedzielę (14-15.X.2006) w hali sportowej przy ul. Ks. Anny 18. Turniej ma zasięg ogólnopolski - uczestniczą w nim soliści i formacje różnych stylów (break dance, electric boogie, funky, hip hop, freestyle) z różnych stron kraju.
XI Konfrontacje Teatralne Młodzieży Szkół Średnich
Miejski Dom Kultury - Dom Środowisk Twórczych w Łomży organizator XI Konfrontacji Teatralnych Młodzieży Szkół Średnich serdecznie zaprasza osoby zainteresowane teatrem do wzięcia udziału w przeglądzie teatralnym, który odbędzie się 14 grudnia br., w sali widowiskowej MDK-DŚT. Jurorzy dokonujący oceny spektakli uwzględniać będą pomysł inscenizacyjny, materiał literacki, interpretację tekstów, ogólny wyraz artystyczny. Zapraszamy do zapoznania się z regulaminem, który umieszczamy poniżej...
Michalska z Gedroyciem w salonie
„Że też im się chce wlec z Afryki tu nad Narew łapać po łąkach zielone krakowianki przez te marne cztery miesiące(...)”
Adam Pierończyk TRIO - LIVE IN BERLIN
Miejski Dom Kultury - Dom Środowisk Twórczych w Łomży organizator Łomżyńskiej Jesieni Kulturalnej zaprasza na koncert czołowego saksofonisty jazzowego Adama Pierończyka 8 października br, godz.20.00 do Klubu PopArt przy ul. Wojska Polskiego 3.
Grzeszny początek Jesieni
Szary, chłodny poniedziałek. Przymglony wieczór na Wojska Polskiego. Intrygujący półmrok w sali na drugim piętrze MDK. Nieledwie 30 osób przycupnęło po kątkach. O takiej frekwencji ludzie mówią, że „sala świeciła pustkami”. W tym roku mający trwać blisko dwa miesiące cykl kilkunastu imprez startował niemrawo, bez pewności, czy w ogóle dojdzie do skutku. I jak co roku - Łomżyńska Jesień Kulturalna jednak wystartowała!
Farna żyje sztuką
Łomżyński malarz Robert Sokołowski jako pierwszy od lat artysta pokazuje swoje prace nie w galerii, a na Farnej, i tworzy nie w pracowni, a "na żywo", bo na oczach publiczności. Stanowią ją przechadzający się uliczkami Starówki mieszkańcy, przyjezdni i turyści. Przez kilka ostatnich, ciepłych i słonecznych dni września widzieliśmy go, jak skupiony przy sztalugach maluje portrety i pejzaże, nie tylko rodzinnego miasta. Zatrzymują się przy człowieku z paletą farb zaciekawione dzieci, rozbawiona młodzież, stateczne małżeństwa i żyjący wspomnieniami staruszkowie.
Edyta Geppert i Marian Opania w Łomży
- Wielu mieszkańców naszego miasta i okolic czeka co roku na Łomżyńską Jesień Kulturalną, którą od lat organizujemy w październiku i listopadzie - mówi Roman Borawski, dyrektor Miejskiego Domu Kultury Domu Środowisk Twórczych w Łomży. - Planujemy ją zawsze z dbałością o wysoki poziom artystyczny. Chcemy, aby nasza propozycja kulturalna obejmowała różne dziedziny sztuki: muzykę nie tylko popularną, ale i wyrafinowany jazz, wysublimowaną plastykę, ambitny teatr i kabaret intelektualny.
Rozkosz, romantyzm, Rodrigo!
"Romantyczny wieczór" - i dosłownie, i w przenośni - spędziliśmy z Krzysztofem Pełechem, utalentowanym gitarzystą klasycznym z Wrocławia (ur. 1970). Solista czwartkowego koncertu Łomżyńskiej Orkiestry Kameralnej pod batutą Czesława Grabowskiego frapował biegłością, imponował opanowaniem instrumentu i zachwycił ślicznie zagraną prześliczną kompozycją. W jego wykonaniu podziwialiśmy Concerto De Aranjuez, najsłynniejszy koncert hiszpańskiego twórcy Joaquina Rodrigo, skomponowany w 1940 r. na gitarę i orkiestrę.
Sacrum et Musica: Świat moich myśli
Gromko oklaskiwani Jacek Szymański i zespołu ALLA BREVE wystąpili podczas kolejnego koncertu II Festiwalu Muzycznego Sacrum et Musica. Tym razem w salę koncertową zamienił się kościół pw. Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny w Łomży. Publiczność wypełniła kościół po same brzegi...
Mądre słowa, piękna muzyka
- Czy może powstać to, co jest wzlotem ducha, jeśli nie nawiązuje do tego, co jest sfery duchowej najgłębszą treścią? - pytał w Katedrze na poły refleksyjnie, na poły retorycznie Jan Miłosz Zarzycki o inspiracje w muzyce religijnej (jak msze, psalmy i oratoria) oraz świeckiej (jak symfonia czy koncert). Dyrygent Łomżyńskiej Orkiestry Kameralnej poprowadził w niedzielę, 17 września. A.D. 2006 wykonanie z udziałem Suwalskiego Chóru Kameralnego Oratorium do tekstów Stefana Kardynała Wyszyńskiego. Stworzona przez Tadeusza Trojanowskiego majestatyczna kompozycja zainaugurowała II Festiwal Muzyczny Sacrum et Musica.