Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 16 czerwca 2024 napisz DONOS@

Więżniowie uczą się zawodu

cz pon, 06 grudnia 2004 14:49

Kilkudziesięciu osadzonych w zakładzie karnym w Grądach Woniecko zdobyło zawód podczas odbywania kary pozbawienia wolności. Po grupach kucharzy i budowlańców dziś kolejna grupa więźniów zyskała kwalifikacje do wykonywania zawodu fryzjera. Kursy zawodowe w zakładzie w Grądach prowadzą Stowarzyszenia - wcześniej "Edukator", ostatnio - Wspierania Edukacji i Rynku Pracy. Podczas kilkudziesięciogodzinnych szkoleń więźniowie zdobywają wiedzę teoretyczną, całość kursu uzupełniają praktyki gotując dla współosadzonych i strzygąc ich oraz remontując komunalne obiekty.

Ligawki, trombity i inne instrumenty pasterskie zagrały w ciechanowieckim Muzeum Wsi

cz nie, 05 grudnia 2004 21:56

Teodor Niemyjski i Andrzej Klejzerowicz z Ciechanowca zdobyli dwie pierwsze nagrody za grę na ligawkach w 24. Konkursie Gry na Instrumentach Pasterskich, który rozegrany został w ciechanowieckim Muzeum Rolnictwa. Jury przyznało także dwie drugie nagrody - Antoniemu Wojno z Trojanówka i Radosławowi Pełszykowi z Ciechanowca. Trzy trzecie miejsca wśród ligawkarzy zdobyli Krzysztof Skowera z Trojanówka, Paweł Głuchowski z Ciechanowca i Edmundas Szirmulis z Wilna.

Pierwsi laureaci "Ligawek" są już wyłonieni.

cz so, 04 grudnia 2004 20:11

Philip Conyngham z Australii grający na digiredoo i Zbigniew Wałach z Istebnej z grę na gajdach i skrzypkach zdobyli pierwsze nagrody w Konkursie Gry na Instrumentach Pasterskich w kategorii: Inne Instrumenty. Drugie miejsca jury przyznało Janowi Kaczmarzykowi z Istebnej i Bartłomiejowi Rybce z Koniakowa, zaś trzecie - Marcinowi Zazięble z Bukowiny Tatrzańskiej i Janowi Kubikowi z Krościenka. Konkurs ten od dwóch lat stanowi pierwszą część Konkursu Gry na Instrumentach Pasterskich "Ligawki", który po raz 24 jest już rozgrywany w ciechanowieckim Muzeum Rolnictwa im.Krzysztofa Kluka.

Kolejna rodzina repatriantów osiedli się na Podlasiu

cz so, 04 grudnia 2004 12:58

Czteroosobowa rodzina Wiśniewskich przyjeżdża dziś z Uzbekistanu, aby osiedlić się w Wysokiem Mazowieckiem. Posiadający polskie obywatelstwo 46-letni Siergiej i jego żona Marina zamieszkają w 72-metrowym mieszkaniu przygotowanym i wyposażonym dla nich przez władze miasta. Dwoje ich dzieci przebywa już w Polsce na studiach - syn w Warszawie, córka w Rzeszowie. Dziś razem z burmistrzem Wysokiego i przewodniczącym rady miejskiej przywitaja swoich rodziców na Okęciu. Poza mieszkaniem, Siergiej Wiśniewski, otrzymał także propozycje zatrudnienia w jednej z komunalnych firm.

Ligawki i trombity zabrzmią w Ciechanowcu

cz so, 04 grudnia 2004 09:46

Ponad setka uczestników oczekiwana jest na 24. Konkursie Gry na Instrumentach Pasterskich "Ligawki 2004", który rozpocznie się dziś o godz.15 w ciechanowieckim Muzeum Rolnictwa. Dziś, w pierwszym dniu festiwalu, zaprezentują się muzycy w kategorii "Inne instrumenty pasterskie", zaś wieczorem wystąpi huculski zespół z Czerniowców oraz Dyjuta z Wilna. Zasadnicza cześć konkursu zostanie rozegrana w niedzielę.

Czy niektóre gminy odejdą z Podlasia i przejdą do Mazowsza?

cz cz, 02 grudnia 2004 14:12

Pomysły na wystąpienie z Podlasia, i przeniesienie się na Mazowsze pojawiły się w zachodnich samorządach naszego województwa. Temat powstał po protestach samorządu Zambrowa na decyzję władz wojewódzkich w sprawie podziału pieniędzy w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego, i dotyczy gmin powiatu zambrowskiego. Jako pierwszy kwestię poruszył zastępca wójta gminy Szumowo. Przypomniał on, że w gminie nadal obowiązuje stanowisko rady sprzed kilku lat, w którym samorządowcy z Szumowa jednoznacznie twierdzą, że bardziej czują się związani z Mazowszem i w jego granicach administracyjnych widzą swoje miejsce. "Nie jest to jednak przypadek odosobniony" - twierdzi starosta zambrowski Stanisław Krajewski. Także do powiatu docierają głosy z terenu, że ostatnie działania władz wojewódzkich przepełniają czarę goryczy.

Nagrody starosty wysokomazowieckiego w dziedzinie kultury przyznane

cz pon, 29 listopada 2004 20:39

Jan Kryński i Kazimierz Uszyński zostali tegorocznymi laureatami nagród starosty wysokomazowieckiego w dziedzinie upowszewchniania kultury. W drugiej edycji konkursu zarząd powiatu, stanowiący jednocześnie kapitułę nagrody postanowił uhonorowac ludzi, którzy zrobili najwięcej dla zachowania śladów przeszłości.

Zatruci dymem.

cz so, 27 listopada 2004 22:11

Cztery osoby, w tym dwójka dzieci - mieszkańcy domu przy ulicy Bema w Grajewie - trafiły w nocy do grajewskiego szpitala z objawami zatrucia tlenkiem węgla. Powodem zatrucia był dym wydostający się z nieszczelnego pieca kaflowego.

25 lat Miejskiego Dom Kultury - Domu Środowisk Twórczych w Łomży.

cz so, 27 listopada 2004 12:49

Swoje 25-lecie świętuje dziś Miejski Dom Kultury - Dom Środowisk Twórczych w Łomży. Powołana 1 grudnia 1979 roku placówka była niejako urzędowym potwierdzeniem inicjatywy - nowych wówczas w Łomży - środowisk artystycznych i okołoartystycznych. Dom Środowisk Twórczych w pierwszym okresie swojego istnienia ukierunkowany był na potrzeby lokalnej inteligencji artystycznej, dopiero w miarę upływu lat otwierał się na działania edukacji kulturalnej i zajmował się coraz liczniejszymi grupami młodzieży. Niektóre z działań MDK-DŚT miały, inne mają teraz, zasięg ogólnopolski.

Łomżyński wiec poparcia dla demokratycznych wyborów na Ukrainie.

cz pt, 26 listopada 2004 17:52

Kilkaset pomarańczowych kokardek przypięli mieszkańcom Łomży organizatorzy wiecu poparcia dla demokratycznych wyborów na Ukrainie. Przez dwie godziny w rejonie ulicy Farnej i Starego Rynku łomżyniacy rozmawiali o sytuacji na Ukrainie, i przypinali sobie do ubrań pomarańczowe wstążeczki na znak poparcia dla demokratycznych dążeń tego narodu. Wśród przychodzących przeważali ludzie młodzi, często byli to uczniowie okolicznych szkół, wykazywali się jednak spora wiedzą o sytuacji u naszych wschodnich sąsiadów. Jak powiedział jeden z organizatorów akcji nie chodziło o zorganizowanie hucznej manifestacji a raczej o symboliczne poparcie dla wyborów Ukraińców jakie by one nie były.

Profesor Kulesza rozstrzygał o losie lekarza z Kolna

cz pt, 26 listopada 2004 13:47

Lekarze prowadzący przed 1 września prywatna praktykę lekarską nie prowadzili działalności gospodarczej- stwierdził prof.Michał Kulesza. O interpretację tych przepisów do prawnika będą cego współautorem reformy samorządowej zwróciłi się radni powiatu kolneńskiego. Sprawa konkretnie dotyczy ich kolegi - lekarza, którego mandat wygasł, zdaniem wojewody, ponieważ prowadził on praktyke w należącym do powiatu budynku. Zdaniem profesora Kuleszy, dopóki zapis taki nie znalazł się w ustawie samorządowej, nie była to jednak działalność gospodarcza i jako taka nie powinna powodować wygaśniecia mandatu radnego.

Proces byłego dyrektora BGŻ

cz cz, 25 listopada 2004 07:51

O przeniesienie sprawy byłego dyrektora łomżyńskiego oddziału BGŻ do Olsztyna zwrócił się do Sądu Najwyższego Sąd Rejonowy w Łomży. Powodem takiego wniosku jest fakt, że mimo iż od sporządzenia aktu oskarżenia upłynęło pięć lat, proces nie może się rozpocząć. Prokuratura Okręgowa w Białymstoku zarzuciła Stanisławowi R. działanie na szkodę łomzyńskiego oddziału Banku Gospodarki Żywnościowej. Miał on - zdaniem prokuratury - udzielać tzw. złych kredytów podmiotom gospodarczym, czym spowodował straty sięgające kwoty 50 mln złotych. Stanisław R. nie przyznaje się do winy, a swoją absencję na kolejnych wokandach Sądu Rejonowego w Łomży tłumaczył złym stanem zdrowia i dostarczał zwolnienia lekarskie.

Strzelanina w Zambrowie

cz śr, 24 listopada 2004 18:08

Zambrowska policja prowadzi śledztwo w sprawie strzelaniny, w wyniku której mieszkaniec tego miasta trafił z ranami postrzałowymi do szpitala. Do 31.letniego Jarosława S. zakapturzony napastnik kilkakrotnie strzelił z broni krótkiej na parkingu przed blokiem, w którym mieszkał poszkodowany. Trafiony pięcioma pociskami mężczyzna o własnych siłach dotarł jeszcze do mieszkania, skąd wezwano policje i pogotowie. Szybka pomoc lekarska sprawiła, że ranny jest już w dosyć dobrej kondycji, jednak twierdzi, że nie potrafi pomóc policjantom w ustaleniu sprawcy i przyczyn napaści.

Ślisko i miejscami bardzo niebezpiecznie jest na drogach Podlasia

cz śr, 24 listopada 2004 11:53

Jak ostrzegają synoptycy - jazdę utrudnia śnieg i wiatr chwilami intensywny. Od rana doszło już do kilku wypadków w naszym województwie, w których 4 osoby odniosły obrażenia. Najpoważniejszy wydarzył się w miejscowości Kumiała niedaleko Korycina. Tam furgonetka wpadła do rowu - w wyniku czego ranne zostały 3 osoby. Również na drodze Mężenin - Łomża kierowca nissana stracił panowanie nad pojazdem. Samochód wpadł do rowu - tu ranna została 1 osoba.

Rusza akcja przeciwko sprzedawcom alkoholu nieletnim

cz wt, 23 listopada 2004 17:37

Od dziś w Polsce dzięki bezpłatnej infolinii można poinformować o sklepach i lokalach, które sprzedają alkohol nieletnim. Informacje bedą sprawdzone, a specjalne zespoły złożone z podstawionych osób spróbują w takich miejscach kupić alkohol. Jeżeli prowokacja uda się przeciw sprzedawcy i właścicielowi może być skierowany wniosek do sądu. Numer Linii Nieobojętnych to 0801 188 288.

Policjant z Łomży winny spowodowania kolizji drogowej

cz pon, 22 listopada 2004 20:59

Policjant z Łomży Piotr K., który spowodował wypadek służbowym samochodem, i uciekł z miejsca wypadku, zapłaci jedynie grzywnę w wysokości 2400 złotych. Sąd Okręgowy w Białymstoku utrzymał w mocy wyrok Sądu Rejonowego, a tym samym odrzucił apelacje zarówno obrony jak i prokuratury. Sprawa łomżyńskiego policjanta rozpatrywana była przez sąd aż 3 razy. Do wypadku doszło 4 lata temu w Białymstoku przy ul. Botanicznej. Według prokuratury, Piotr K. jadąc służbowym samochodem nie ustąpił pierwszeństwa przejazdu i wjechał z dużą prędkością na skrzyżowanie na czerwonym świetle. Uderzył w bok samochodu kierowanego przez białostoczankę. Kobieta w wyniku kolizji miała złamany trzon mostka.

Załogi szpitali wojewódzkich przeciwne przekształcaniu ich placówek w spółki użyteczności publicznej

cz pon, 22 listopada 2004 17:50

Zdecydowana większość pracowników Szpitala Wojewódzkiego w Białymstoku nie zgadza się na przekształcenie tej placówki w spółkę użyteczności publicznej. Taki jest wynik referendum w największym podlaskim szpitalu. (...)Uprawnionych do głosowania było ponad 1300 osób, a z tego prawa skorzytsało dokładnie 909, czyli ponad 2/3 załogi. Ponad 97 % opowiedziało się przeciwko przekształceniu ich placówki w spółkę użyteczności publicznej. Taka zmiana to zdaniem związków zawodowych pierwszy krok do prywatyzacji szpitali, a tego zwiazkowcy obawiają się najbardziej. Drugie pytanie dotyczyło udziału w ewentualnych akcjach pretestacyjnych. Swoją gotowość zgłosiło ponad 86 % pracowników Szpitala Wojewódzkiego w Białymstoku. Spośród 1200 pracowników łomżyńskiego szpitala, w referendum wzięło udział prawie 500 osób - czyli 41 proc. załogi. Zgodnie z przewidywaniami, za przekształceniem szpitala opowiedziało się tylko 27 osób, przeciwko zaś było ponad 460.

Burmistrz Zambrowa nie chce dawnej hali przedsiębiorstwa ZAMTEX.

cz so, 20 listopada 2004 17:54

Burmistrz Zambrowa chce odwołania darowizny byłej hali "Zamteksu" przez wojewodę na rzecz miasta. Nieruchomosci- działki w centrum miasta wraz z budynkiem dawniej wykorzystywanym przez zambrowska "bawełnę" zostały przekazane przez Skarb Państwa w celu budowy obiektu handlowo- usługowo- przemysłowego. Według przygotownych przez miasto planów remont i przystosowanie do tych celów placówki kosztować miało około 9 mln zł, z czego ponad 6 mln zamierzano pozyskać z funduszy europejskich. Plany te bardzo wysoko ocenił tez panel ekspertów, dlatego też szokiem dla projektodawców była negatywna ocena Regionalnego Komitetu Sterującego. Uniemożliwia ona zgodne z planem wykorzystanie darowizny, zaś innego jej celu miasto nie potrafi wskazać- twierdzi burmistrz Kazimierz Dabrowski.

Podłomżyńskie mogielniki, zawierające przeterminowane chemikalia będą opróżnione

cz cz, 18 listopada 2004 18:23

Firma z Kielc zajmująca się utylizowaniem przeterminowanych środków ochrony roślin, zaczyna swoje prace w powiecie łomżyńskim. W lasach tego powiatu w gminie Zbójna, jest 11 poniemieckich bunkrów wypełnionych takimi chemikaliami. Są tam one składowane od kilkudziesięciu lat. Starostwu, dzięki pomocy Narodowego i Wojewódzkiego Funduszy Ochrony Środowiska, udało się pozyskać pieniądze na pozbycie się tej "bomby ekologicznej". Prace te będzie utrudniał fakt, że w dokumentach nie pozostał jakikolwiek ślad ile i jakich środków zamknięto w mogielnikach.

Wichura przewraca drzewa na Podlasiu

cz cz, 18 listopada 2004 11:39

Około 10 tysięcy gospodarstw domowch na Podlasiu pozbawionych jest prądu na skutek wichury. Jak mówi Grzegorz Cieciorko z białostockiego Zakładu Energetycznego trwa naprawa uszkodzonych linii. Na razie nie wiadomo jak długo to potrwa. Uszkodzonych jest kilkaset stacji transformatorowych oraz jedna linia wysokiego napięcia w okolicach Ełku. Siedem zgłoszeń o powalonych na drogi drzewach i konarach odnotowali dotychczas podlascy strażacy.

« · «« · 167 · 168 · 169 · 170 · 171 · 172 · 173 · 174 · 175 · 176 · »» · »
 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę