Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 09 listopada 2024 napisz DONOS@

Raport z zakaźnej Łomży

mm wt, 25 kwietnia 2023 14:33

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Łomży dr n. med. Przemysław Gosk przesłał do Rady Miasta informację o stanie bezpieczeństwa sanitarnego w 2022 roku. Poniżej publikujemy krótki wyciąg.

Domowe sposoby na złagodzenie biegunki

JJS so, 22 kwietnia 2023 09:51

Istnieje wiele powodów, dla których ktoś może dostać biegunki, a żaden z nich nie jest przyjemny. Szczególnie dla małych dzieci i niemowląt biegunka może być niebezpieczna. Oto co ją wywołuje i kilka domowych sposobów na skuteczne leczenie biegunki.

Zapisy dawców szpiku kostnego

mm pon, 17 kwietnia 2023 08:38

Do niedzieli 23 kwietnia 2023 r. chętni i wrażliwi na pomoc drugiemu człowiekowi mogą rejestrować się jako potencjalni dawcy szpiku kostnego. To nie boli, a może uratować życie.

Przemoc wobec kobiet w ciąży ma więcej konsekwencji niż myślimy

mm nie, 09 kwietnia 2023 08:35

Niestety, przemoc domowa względem kobiet to wcale nie rzadkość. Może przybierać różną postać - od agresji fizycznej, przez seksualną, po dręczenie psychiczne. Jeśli poddana jest jej kobieta w ciąży, konsekwencje dotyczą nie tylko jej, ale i rozwijającego się zarodka i płodu. A szkodliwa jest wszelka przemoc: i ta fizyczna, i psychiczna, i seksualna, i ekonomiczna. Dowiedz się więcej.

Izabela Metelska przewodniczącą Okręgowej Izby PiP

mm wt, 04 kwietnia 2023 08:36

VIII Okręgowy Zjazd Sprawozdawczo-Wyborczy Okręgowej Izby Pielęgniarek i Położnych w Łomży zgromadził około 40 delegatów z 5 powiatów dawnego Łomżyńskiego: Łomża, Zambrów, Kolno, Wysokie Mazowiecki i Grajewo. Zjazd wybrał ponownie na przewodniczącą Izby Izabelę Metelską, która kierowała działaniami samorządu w poprzedniej kadencji od 2015 r.

Uwolnij się od alkoholizmu! Kiedy nadchodzi czas na terapię.

JJS pt, 31 marca 2023 12:30

Przezwyciężenie uzależnienia od alkoholu zaczyna się od wykwalifikowanego ośrodka leczenia, który może pomóc w zajęciu się podstawowymi i współwystępującymi zaburzeniami. Ze względu na powszechność alkoholu w naszej kulturze, zdrowiejący alkoholicy są stale bombardowani wyzwalaczami. Ośrodek leczenia alkoholizmu musi być doskonale wyposażony, aby pomóc odzyskującemu użytkownikowi znaleźć skuteczne sposoby zarządzania wyzwalaczami i pragnieniami, aby być skutecznym.

Zalety jazdy rowerem

mm śr, 22 marca 2023 12:39

Społeczeństwo coraz chętniej jeździ na rowerze, zarówno rekreacyjnie, jak i traktując rower jako środek komunikacji. I słusznie, bo korzyści zdrowotne płynące z jazdy na rowerze wyraźnie przewyższają ryzyko z nią związane. O ile bowiem zawodowi kolarze miewają problemy urologiczne (tzw. „choroba kolarzy”), to trudno odnosić je do amatorów uprawiających jazdę na rowerze hobbystycznie lub rekreacyjnie. O pewnych ryzykach lepiej jednak pamiętać.

Recepta na sprawny mózg na lata jest, choć nie daje gwarancji

mm wt, 14 marca 2023 17:44

Mijają lata, pamięć nadal dopisuje, a intelekt, mimo upływu czasu jest ostry jak brzytwa. Naukowcy podpowiadają, jak zwiększyć szanse na spełnienie takiej wizji. Sposoby nie są skomplikowane i warto je wdrażać jak najszybciej. Przy tym wiele metod po prostu jest zgodna z naturą i przyjemna. Wdrożenie ich nie może przynieść żadnych strat, a daje wiele korzyści,

Choroba alkoholowa - objawy i metody leczenia

JJS pt, 10 marca 2023 13:56

Alkoholizm wpływa zarówno na zdrowie, jak i życie osoby uzależnionej. Choroba ma także wpływ na osoby z najbliższego otoczenia. Istnieje jednak obecnie wiele metod, które pomogą walczyć z uzależnieniem, chociażby od alkoholu etylowego. Jakie są dostępne rodzaje pomocy i jak objawia się choroba alkoholowa?

Polskie Towarzystwo Neurologiczne: co trzeci Polak zachoruje na chorobę układu nerwowego

mm nie, 05 marca 2023 09:28

W ciągu swojego życia co trzeci Polak zachoruje na chorobę układu nerwowego. W Polsce 500 tys. osób ma chorobę Alzheimera, 300 tys. choruje na padaczkę, 90 tys. na chorobę Parkinsona, a 50 tys. ma stwardnienie rozsiane – poinformowało Polskie Towarzystwo Neurologiczne.

Pogotowie wyprowadzi się ze szpitala w Kolnie

mm cz, 02 marca 2023 14:32

2 mln zł z budżetu województwa otrzymało łomżyńskie pogotowie na budowę filii w Kolnie. Działkę bezpłatnie przekazało Miasto Kolno, a budynek już powstaje. Na przełomie roku 2023/24 planowane jest oficjalne otwarcie.

Czym grozi pleśń w jedzeniu i w domu?

mm śr, 01 marca 2023 19:21

Gdy w domu jest zbyt wilgotno - może pojawić się pleśń. To z kolei często nie pozostaje bez wpływu na zdrowie. Skutki mogą być różne, nawet groźna infekcja grzybicza. Warto wiedzieć, jak pleśń się zachowuje, czym grozi i jak się jej pozbyć. A jeśli jest na żywności - należy całość po prostu wyrzucić. Dowiedz się, dlaczego.

Rola magnezu w organizmie

JJS wt, 28 lutego 2023 07:57

Magnez – obok sodu, potasu, wapnia czy żelaza – należy do najważniejszych elektrolitów w organizmie człowieka. Bierze on udział w wielu procesach zachodzących w organizmie, a jego niedobory mogą niekorzystnie odbić się zarówno na naszej kondycji i samopoczuciu, jak i ogólnym zdrowiu. Jaka dokładnie jest rola magnezu w organizmie człowieka? Czym objawiają się jego niedobory i w jaki sposób można im zapobiegać? Odpowiedzi między innymi na te pytania znajdziesz w poniższym artykule. Zapraszamy do lektury.

Walka z depresją zaczyna się od rozmowy

mm cz, 23 lutego 2023 16:32

Depresja to choroba globalna. Według WHO, 350 milionów osób choruje na świecie, zaś w Polsce oszacowano liczbę chorych w 2022 r. na 4 miliony. Oznacza to, że co 10. Polak ma depresję. Czy z 58 tysięcy mieszkańców Łomży blisko 6 tysięcy choruje na depresję? - Ta proporcja jest adekwatna, gdy uwzględniamy epizody depresyjne reaktywne, występujące w nagłych sytuacjach – wyjaśnia dr Irena Dworakowska, koordynator Oddziału Psychiatrycznego w Szpitalu Wojewódzkim w Łomży. - W 2022 r. 105 osób było hospitalizowanych, a 1025 osób przyjęliśmy w poradni z powodu depresji.

Chityna w jadalnych owadach uszkadza układ oddechowy?

mm pon, 20 lutego 2023 08:49

To MIT! Unia Europejska dopuściła ostatnio na rynek żywności produkty z dodatkiem sproszkowanych świerszczy. Na ciałach tych zwierzątek znajdują się pancerze, a ich składnikiem jest chityna.

Gemmoterapia przyszłością ziołolecznictwa

mm nie, 19 lutego 2023 07:44

– Najmniejsze elementy rozwijających się roślin są wyjątkowo bogate w substancje czynne i są dla nas błogosławieństwem! – podkreśla botanik Teresa Grużewska. Kustosz Muzeum Przyrody–Dworu Lutosławskich w Drozdowie od lat propaguje lecznicze właściwości ziół, szczególnie tych własnoręcznie zebranych i przygotowanych. Ich walory przedstawiła tym razem uczestnikom cyklicznych spotkań wszechnicy Oddziału Regionalnego Towarzystwa Uniwersytetów Ludowych w Łomży, mówiąc o leszczynie, kasztanowcu, pokrzywie czy topoli, czyli potędze gemmoterapii.

Mózg w przebudowie, czyli dlaczego trudno zrozumieć nastolatka

mm pt, 17 lutego 2023 14:22

"Mózg staje się dojrzały dopiero po 20-tce. Wcześniej trwa burzliwa przebudowa, szczególnie w obszarach, które odpowiadają za regulację emocji, ocenę ryzyka, hamowanie pobudzenia i agresji. To trudne nawet dla samego nastolatka, i choćby dlatego warto wykazać zrozumienie" - uważa neurobiolog dr Ilona Kotlewska.

E-recepta - sposób na ominięcie kolejek. Jak ją uzyskać?

JJS pon, 13 lutego 2023 13:38

Służba zdrowia w Polsce kojarzy się nierozłącznie z długim okresem oczekiwania na wizytę u specjalisty oraz kolejkami przed gabinetem lekarskim. Jest to szczególnie irytujące w sytuacji, gdy jedynym celem naszej wizyty jest zdobycie recepty na lek, który i tak regularnie przyjmujemy. Rozwiązaniem tego problemu jest e-recepta, którą możemy uzyskać online, bez konieczności czekania w kolejkach, a nawet wychodzenia z domu. Jak ją zdobyć?

Kiedy w szpitalu w Łomży będzie ortopeda dziecięcy?!

mm wt, 07 lutego 2023 07:45

Pod koniec stycznia 15-letni syn Czytelniczki portalu 4lomza.pl skręcił nogę w kostce. Na SOR-ze łomżyńskiego szpitala chłopca przebadał lekarz ortopeda, zrobiono prześwietlenie nogi i założono na nią szynę gipsową. - Była tam bardzo miła i fachowa obsługa SOR, przyjemny lekarz, nie mamy wcale zastrzeżeń... Ale jedna rzecz mnie zdenerwowała – opowiada mama 15-latka z nogą w gipsie.

Który z domowych testów CRP jest najbardziej dokładny?

JJS śr, 01 lutego 2023 13:23

Dostępne na rynku testy diagnostyczne do użytku domowego służą do podstawowej oceny stanu zdrowia. Samodzielne badanie szybko pozwala uzyskać wynik w ciągu kilku minut w pełni bezpieczny sposób. Potrzebujesz wykonać pomiar stężenia biała C-reaktywnego? Sprawdź, który z domowych testów CRP jest najbardziej dokładny.

« · «« · 4 · 5 · 6 · 7 · 8 · 9 · 10 · 11 · 12 · 13 · »» · »
 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę