Przejdź do treści Przejdź do menu
środka, 17 lipca 2024 napisz DONOS@

Bezpieczne "FERIE 2008"

Zbliżają się ferie zimowe. Dla dzieci i młodzieży jest to czas szczególnie radosny z tego względu, że: po pierwsze jest to czas wolny od zajęć lekcyjnych a po drugie jest to czas wzmożonej ilości wyjazdów, spotkań z rówieśnikami, zabaw na świeżym powietrzu. Zima jest okresem niosącym ze sobą specyficzne zagrożenia w ruchu drogowym zarówno dla kierowców jak i pieszych. Pogarsza się widoczność, a na domiar złego samochodom wydłuża się droga hamowania na śliskich nawierzchniach dróg. Takie warunki wymagają zwiększonej uwagi od wszystkich użytkowników dróg, także tych najmłodszych.

Dzieci  są najbardziej narażone na wypadki w miejscach, gdzie przemieszczają sie najczęściej, czyli np. w drodze z terenów zabaw do miejsca zamieszkania, bądź z powrotem. Nie sposób we wszystkich tych miejscach tak zorganizować ruch drogowy, aby zapewnić dzieciom pełne bezpieczeństwo. Tak więc rodzice oraz opiekunowie muszą uczyć najmłodszych zasad ruchu i przestrzegać przed występującymi niebezpieczeństwami grożącymi ze strony drogi.

Bezpieczeństwo dzieci na drodze podczas ferii jest bardzo ważnym zagadnieniem, dlatego też  na każdym kroku warto dzieciom przypomnieć o podstawowych zasady poruszania się pieszych po drogach w warunkach pogorszonej widoczności, a także w czasie gdy drogi są śliskie i zaśnieżone. Tak więc dzieci musza pamiętać, że piesi o zmroku, a także w dzień gdy pada deszcz lub śnieg są przez kierowców gorzej widziani. Podstawowym elementem rzutującym na bezpieczeństwo pieszego na drodze jest jego widoczność. Dlatego też warto zaopatrzyć Nasze pociechy w elementy odblaskowe, które znacznie polepszą widoczność pieszego na drodze a tym samym jego bezpieczeństwo. Jednak noszenie elementów odblaskowych nie oznacza, że dzieci mogą przebiegać przez ulicę tuz przed nadjeżdżającym pojazdem. Zwłaszcza, że samochód w warunkach zimowych ma dłuższą drogę hamowania. Przechodzenie przez ulicę w porze jesienno – zimowej powinno być wykonywane przez dziecko ze szczególną ostrożnością, nawet na oznakowanym przejściu dla pieszych czy przy zapalonym zielonym świetle.

Następną sprawą są zabawy na śniegu. Każdego roku policja odnotowuje kilkadziesiąt wypadków związanych z jazdą na sankach. Warto przypominać dzieciom o tym, że nie wolno ryzykować zjeżdżania z górek i pagórków położonych w pobliżu dróg. Pokusa jest bardzo silna lecz ryzyko wpadnięcia pod pojazd jest naprawdę duże. Bardzo ryzykowne są też zabawy, które niestety często organizują lekkomyślni dorośli, polegające na doczepianiu sanek do samochodu lub traktora. Sankami może zarzucić i dziecko wpada pod koła pojazdu. lub uderza o drzewo lub inną stałą przeszkodę.

Rola policji podczas ferii:

Tradycyjnie w okresie ferii zimowych szczególne miejsce w pracy policji zajmuje zapewnienie bezpiecznego wypoczynku dzieci i młodzieży. W tym okresie policja ruchu drogowego do głównych zadań policji drogowej należy przeprowadzenie działań, których celem będzie zminimalizowanie zagrożeń w ruchu drogowym. Szczególnym nadzorem objęte zostaną główne ciągi komunikacyjne miasta Łomża i całego powiatu. Policjanci ruchu drogowego będą kontrolować autokary przewożące dzieci i młodzież na zimowy wypoczynek oraz będą zwracać uwagę na sposób przewożenia dzieci w pojazdach osobowych. Kontrole uczestników ruchu drogowego obejmą przede wszystkim:

  • badanie stanu trzeźwości kierujących pojazdami w szczególności kierujących autobusami
  • sprawdzanie stanu technicznego i wyposażenia pojazdów (w tym gaśnice i tachografy). Każdy autobus, w którym policjant ujawni braki w stanie technicznym bądź braki w wyposażeniu nie będzie dopuszczony do ruchu
  • przestrzeganie ustawy o transporcie drogowym i czasie pracy kierowców
  • dobór miejsc postoju podczas podróży. Najlepiej na postój podczas podróży wybierać miejsca do tego przeznaczone takie jak: parkingi, stacje paliw, itp. Jest to najbezpieczniejsze miejsce do postoju z grupą dzieci tym bardziej, że w takim miejscu jest zorganizowane miejsce do zjedzenia posiłku oraz toalety tak, że dzieci bez potrzeby nie muszą wchodzić na jezdnię. W każdym przypadku zauważenia faktu postoju autobusu poza miejscem wyznaczonym policjanci będą interweniować
  • przestrzeganie przepisów ustawy Prawo o Ruchu Drogowym przede wszystkim przestrzeganie przepisów o przestrzeganiu dopuszczalnej prędkości
  • właściwy sposób przewożenia bagaży – sposób ich rozmieszczenia i zamocowania podczas podróży

Mamy nadzieję, że skorzystacie Państwo z  podanych wskazówek jak zapewnić bezpieczeństwo dzieciom w trakcie  zimowego wypoczynku. Pamiętać należy, że wpływ na stan bezpieczeństwa na drogach ma nie tylko Policja lecz w olbrzymiej mierze zachowanie wszystkich uczestników dróg.

Policjanci Sekcji Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Łomży życzą wszystkim dzieciom wesołych i bezpiecznych ferii a rodzicom i opiekunom jak najmniej stresów związanych z wyjazdem.

Ruch Drogowy
cz, 10 stycznia 2008 13:02
Data ostatniej edycji: pon, 11 lutego 2008 14:11:49

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę