Weekend wystaw, koncertów i teatralnej premiery
Pierwszy weekend marca zapowiada się w Łomży i w jej okolicach bardzo interesująco. Teatr Lalki i Aktora przygotował kolejną premierę, „Niesamowite przygody skarpetek” na podstawie popularnej książki Justyny Bednarek. W Muzeum Północno-Mazowieckim zostanie otwarta wystawa „Jaćwieskie eldorado-najbogatsze cmentarzysko Jaćwingów”. W Muzeum Przyrody – Dworze Lutosławskich w Drozdowie muzykę hiszpańską zagra gitarowy wirtuoz Wojciech Popielarz, a repertuar rozrywkowy wykona w Hali Kultury Łomżyńska Orkiestra Dęta. Zaplanowano też dwa biegi w hołdzie Żołnierzom Wyklętym, które odbędą się w Giełczynie i w Piątnicy. Tydzień także zapowiada się interesująco.
Powiększenie salonu z XIX wieku w Dworze Lutosławskich
- To bardzo dobra wiadomość i sukces Pani Dyrektor Ewy Sznejder. Gratuluję – stwierdził dyrektor Jarosław Cholewicki z Regionalnego Ośrodka Kultury w Łomży na wieść, którą Muzeum Przyrody - Dwór Lutosławskich również opatrzyło określeniem „Sukces”. Taki sukces jest wart 60 tysięcy zł.
Festiwal Walizka z rekordowym ministerialnym dofinansowaniem
Teatr Lalki i Aktora otrzymał aż 249 tysięcy złotych z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego na realizację tegorocznego Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Walizka. To rekordowe dofinansowanie w 36-letniej historii festiwalu, efekt tego, że wniosek łomżyńskiego teatru został bardzo wysoko oceniony, uzyskując najwyższą punktację spośród ponad trzystu aplikacji związanych z różnorodnymi działaniami teatralnymi.
Podwójna wystawa Wojciecha Sternaka
Wystawę fotografii „Uroczysko. Lappland” Wojciecha Sternaka otwarto w Galerii Pod Arkadami. Było to drugie z cyklu fotograficznych wydarzeń, zorganizowanych w piątek przez MDK-DŚT. Goszczący już w Łomży w roku ubiegłym artysta wrócił do niej aż z dwoma cyklami zdjęć.
Wystawa „Twarze ZAiKS-u” w Łomży
Piątkowe popołudnie na Starym Rynku zdominowała fotografia artystyczna najwyższych lotów, bowiem MDK-DŚT przygotował aż dwie wystawy. Jako pierwszą w Hali Kultury otwarto zbiorową ekspozycję „Twarze ZAiKS-u”, której bohaterami są najwybitniejsi polscy artyści. – To portrety wybitnych polskich twórców, widzianych oczami wnikliwych mistrzów obiektywu! – podkreślał dyrektor MDK-DŚT Krzysztof Zemło, dodając, że to ogromne nagromadzenie osobowości, zarówno po jednej, jak też i drugiej stronie obiektywu. Wśród rodzimych gwiazd, sportretowanych przez 13 tuzów polskiej fotografii, znalazł się również, nieprzypadkowo, jeden zagraniczny wyjątek: artysta bardzo w Polsce lubiany, a do tego mający związki z ZAiKS-em.
„Na krawędzi nocy” Grażyny Karasiewicz
Grażyna Karasiewicz jest powszechnie znana w Łomży jako ceniona i uwielbiana przez kilka pokoleń uczniów nauczycielka. Jednak od najmłodszych lat interesowała się różnymi dziedzinami sztuki, głównie literaturą i malarstwem. Wiersze zaczęła pisać jeszcze w szkole średniej, ale przez lata ich nie upubliczniała. Dopiero niedawno założyła własny profil poetycki w mediach społecznościowych, a teraz wydała debiutancki tomik „Na krawędzi nocy”, bo jak podkreśla: marzenia warto spełniać w każdym wieku.
Filmowo, industrialnie i sensacyjnie w filharmonii
Nie lada wydarzeniem artystycznym okazał się czwartkowy koncert Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego. Orkiestra nie tylko popisowo wykonała znane tematy filmowe, ale też perfekcyjnie sprawdziła się w nowatorskich kompozycjach dyrygenta Adama Wesołowskiego, „Silver Concerto” z udziałem pianisty Piotra Sałajczyka i „Sinfonii industrialnej”, łączących muzykę klasyczną, industrialne efekty ilustracyjne oraz projekcje filmowe. – To jeden z trudniejszych utworów w historii muzyki – mówił o „Silver Concerto” jego twórca, również aranżer większości utworów, komplementując fenomenalnie grających z industrialnym podkładem łomżyńskich filharmoników i podkreślając, że są to jedyne tego typu kompozycje na świecie.
Stypendia marszałka województwa dla twórców kultury
Aż 45 osób otrzymało od marszałka województwa podlaskiego Artura Kosickiego stypendia w zakresie twórczości artystycznej, upowszechniania kultury i opieki nad zabytkami. Jest wśród nich aż siedmioro mieszkanek i mieszkańców Łomży – dzięki stypendium będą mogli kontynuować badania naukowe, napisać książki, tworzyć autorską muzykę i teledyski do niej oraz malować. Półroczne stypendium wynosi 7 tysięcy złotych, roczne 10 tysięcy złotych.
Zamówienie kompozytorskie dla Filharmonii Kameralnej
Filharmonia Kameralna im. Witolda Lutosławskiego ponownie otrzymała dofinansowanie w programie „Zamówienia kompozytorskie”. Dzięki ministerialnemu wsparciu Wojciech Kostrzewa napisze dla łomżyńskiej orkiestry i z myślą o wybitnych solistach, Marii Peradzyńskiej i Tomaszu Strahlu, „Concert Fantasia” na flet, wiolonczelę i orkiestrę smyczkową. W tegorocznej edycji programu rozpatrywano ponad 230 wniosków, pozytywnie oceniono 58 z nich, w tym łomżyński.
„Dzieci oceanu” Marka Lechowicza
Marek Lechowicz wydał kolejną powieść. W „Dzieciach oceanu” ceniony reżyser, scenarzysta, pisarz i poeta przedstawia czytelnikom pasjonującą, wielowątkową historię z zaskakującym zakończeniem. Jej akcja została osadzona w realiach Nowej Zelandii i Polski, a w tle cały czas przewija się natura, coraz bardziej dewastowana, ale wciąż niezastąpiona. Dalsze plany autora to stworzenie na podstawie „Dzieci oceanu” filmu w koprodukcji polsko-nowozelandzkiej oraz wydanie wersji anglojęzycznej i audiobooka. Niewykluczona jest również kontynuacja książki.
Artyści i łomżyniacy pożegnali Przemysława Karwowskiego
- Praca była Twoją pasją, a teatr drugim domem, któremu oddałeś połowę swojego życia... – tak po mszy żałobnej Przemysława Karwowskiego (1957-2023) mówił w kaplicy na starym cmentarzu Jarosław Antoniuk, dyrektor Teatru Lalki i Aktora w Łomży. - Od początku istnienia teatru przez 35 lat byłeś naszym scenografem, wybitnym plastykiem... Po mszy do grobu rodzinnego odprowadzili Artystę najbliżsi z rodziny, sztandar TPZŁ, artyści, przyjaciele z młodości i dojrzałości, łomżyniacy.
Walentynkowe Cantabile w Regionalnym Ośrodku Kultury
Nieoczywisty koncert walentynkowy przygotowali artyści związani z Regionalnym Ośrodkiem Kultury. Pracujący w nim jako instruktorzy świetni muzycy Grzegorz Sekmistrz i Michał Olchowik opracowali na pianino i akordeon standardy od jazzu do soulu i bluesa oraz polskie przeboje. Zaprosili do współpracy klasyczną sekcję rytmiczną Mateusz Bakun/ Marcin Jadczak oraz wokalistkę Żaklinę Olchowik, a efekt końcowy to porywający koncert „Cantabile”, ukazujący różne oblicza miłości. – Fajnie było podjąć wyzwanie i zaśpiewać z takimi fantastycznymi muzykami oraz wykonać po swojemu tak trudne, ale piękne utwory! – podkreśla Żaklina Olchowik.
Jazzowe walentynki z Arturem Małeckim
Niezapomniany walentynkowy wieczór zapewnił miłośnikom muzyki Miejski Dom Kultury-Dom Środowisk Twórczych. W ramach koncertowego cyklu jedyny w regionie Jazzowy Dom Kultury odwiedzili tym razem Artur Małecki & The Creature, czyli trzech młodych, ale utytułowanych już wirtuozów. Laureaci programu Jazzowy Debiut Fonograficzny 2022 promowali debiutancki, bardzo udany i zbierający świetne recenzje album „Widoki“, zaś na bis zachwycili publiczność swobodną improwizacją z popisami nie tylko lidera, ale też Przemysława Chmiela i Michała Aftyki.
Dominika Ostałowska czyta baśnie dzieciom w MDK
„My mieszkamy w chatce drwala, tralalala, tralala. Naszą chatkę las okala... A nazywamy się Jaś i Małgosia!” - w sali teatralnej Miejskiego Domu Kultury w Łomży dzieci z rodzicami słuchały baśni braci Grimm w ładnej interpretacji aktorskiej Dominiki Ostałowskiej. - Byliśmy z naszymi dziećmi pierwszy raz w sobotę na poranku z kulturą i wszyscy mieliśmy pozytywne wrażenia – opowiada z uznaniem dla organizatorów Wioleta Darkowska, 34-letnia mama Oliwii i Natalki. - Byłam też miło zdziwiona, bo czytaniu baśni i warsztatom plastycznym towarzyszyło bardzo duże zainteresowanie.
„Radość spod kapelusza” czas zaczynać
Trwa przyjmowanie zgłoszeń do udziału w XVII Ogólnopolskim Konkursie Krasomówczym im. Hanki Bielickiej „Radość spod kapelusza”. – To nasz hołd dla Hanki Bielickiej, który z regionalnego przeglądu stał się konkursem ogólnopolskim – podkreśla jego inicjator i dyrektor ks. Andrzej Godlewski, proboszcz parafii Krzyża Świętego, zachęcając utalentowaną młodzież do zgłaszania się. Zdobywcy trzech pierwszych miejsc w każdej kategorii otrzymają nagrody pieniężne, a najlepszy w ocenie jury uczestnik konkursu zostanie nagrodzony Grand Prix.
"Przyjeżdżam tu z ogromną radością"
Z Grażyną Brodzińską, aktorką, wspaniałą śpiewaczką operetkową, musicalową i operową przed Koncertem Karnawałowym w Łomży rozmawiał Wojciech Chamryk.
Pożegnanie karnawału z jedyną w swoim rodzaju Grażyną Brodzińską
Aż trzema bisami zakończył się wieńczący karnawał koncert Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego. Jego gwiazdą była uwielbiana w Łomży pierwsza dama polskiej operetki Grażyna Brodzińska, która zaprezentowała kompletowi publiczności ponadczasowe przeboje musicalowe i operetkowe. Utytułowanej artystce z powodzeniem towarzyszył, a do tego śpiewał też solo, baryton Maciej Bogumił Nerkowski. Byli też inni soliści: koncertmistrzyni Izabela Bławat-Leofreddi, drugi w hierarchii orkiestry skrzypek Piotr Sawicki i występujący w nietypowej roli wiolonczelista z Turcji Can Kehri, ale niespodzianek podczas prowadzonego przez Jana Miłosza Zarzyckiego koncertu było znacznie więcej.
Kurs dla miłośników fotografii przyrodniczej
Trwają zapisy na zajęcia z fotografii przyrodniczej w Miejskim Domu Kultury-Domu Środowisk Twórczych. Poprowadzi je Mariusz Markowski, od wielu lat fotografujący przyrodę województwa podlaskiego. Przewidziane są wyprawy w plener i część teoretyczna oraz spotkania z innymi fotografami przyrody. Ilość miejsc jest ograniczona – grupa będzie liczyć maksymalnie 10 osób.
Zmarł Przemysław Karwowski
Nie żyje Przemysław Karwowski. Po długiej walce pokonała go nieuleczalna choroba. Cud się nie wydarzył. W dniu 8 lutego 2023 r. odszedł wspaniały człowiek, twórca obdarzony wielkim talentem i wrażliwością. Odszedł artysta, który jako malarz, scenograf, fotografik i projektant tworzył dzieła na najwyższym poziomie, doceniane przez znawców i podziwiane przez odbiorców. Z Łomżą związał się z początkiem lat osiemdziesiątych ubiegłego wieku, po ukończeniu studiów plastycznych w Lublinie.
Łomża w moim sercu… Nagrody czekają!
Po raz X, w 65 roku działalności, wystartował konkurs na wspomnienia „W mieście, co było mi rajem…” organizowanego przez Zarząd Główny Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Łomżyńskiej. Objętość prac dowolna, byle pamięć i wyobraźnię zharmonizować.