Przejdź do treści Przejdź do menu
środa, 01 stycznia 2025 napisz DONOS@
BIP
Muzeum Północno-Mazowieckie
sponsorowane jest przez
Purzeczko-Grupa Securitas,
Łomża, ul. Nowa 3A

Wystawa numizmatów ze zbiorów Mirosława Szczepański

Grzegorz Gwizdon pon, 06 listopada 2017 11:19

Muzeum łomżyńskie od lat współpracuje z kolekcjonerami (z Markiem Sosenką z Krakowa, Lechem Kokocińskim z Warszawy) oraz miejscowymi pasjonatami, organizując wystawy indywidualne. Często zbiory prywatne wzbogacały muzealne ekspozycje historyczne i numizmatyczne. Swoich zbiorów użyczali m.in. Sylwester Banaśkiewicz, Wiktor J. Grochowski, Zdzisław Kalinko, Kazimierz Szczechura, Adam Zwierzyński. Tym razem swoje zbiory prezentuje Mirosław Szczepański. Łomżynianin. Zaczynał od znaczków pocztowych. W latach siedemdziesiątych zainteresował się numizmatyką. Zbierał współczesne polskie monety obiegowe i emisje przedwojenne. Od 1989 r. jest członkiem łomżyńskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego, od lat sprawując funkcję skarbnika. Za wkład w rozwój Towarzystwa otrzymał Złotą Odznakę. Od niedawna zmienił preferencje kolekcjonerskie. Zainteresował się napływem monet obcych na nasze ziemie - sprzed powstania państwa polskiego (monety greckie, celtyckie, rzymskie), z okresu formowania się naszej państwowości (denary krzyżowe) i poprzez średniowiecze do nowożytności. Poznaje historię, nie tylko pieniądza ale i świata.

Pomnik Tadeusza Kościuszki w Łomży

Grzegorz Gwizdon pon, 09 października 2017 10:16

Sejm i Senat Rzeczpospolitej Polskiej ustanowił rok 2017 Rokiem Tadeusza Kościuszki. W sierpniu 1917 roku w dwutygodniku poświęconym sprawom Ziemi Łomżyńskiej „Wspólna Praca’ pojawiła się propozycja, aby wzorem innych miast, Rada Miejska utworzyła komitet obchodów setnej rocznicy śmierci Tadeusza Kościuszki. Został zorganizowany Komitet Obchodów złożony z przedstawicieli wszystkich organizacji społecznych. Na posiedzeniu Komitet ustalił ogólny program obchodów, który przewidywał nabożeństwo żałobne we wszystkich świątyniach, po mszy pochód na Nowy Rynek, uroczyste posiedzenia Rady Miejskiej, a po południu odczyty i przedstawienia amatorskie. Domy w mieście mają być przystrojone flagami, a sklepy pozamykane. Komitet wyłonił ze swoich członków zespół wykonawczy w skład którego weszli: Edmund Cabert, Tomasz Filochowski, Michał Korolec, Antoni Kuberski i Stanisław Kurcyusz. Powołano także komisje: odczytową, teatralna i pochodową. Po dłuższych debatach Komitet postanowił, że na Nowym Rynku ma stanąć, po wojnie, pomnik Kościuszki z dobrowolnych ofiar zebranych przez mieszkańców Ziemi Łomżyńskiej. Na razie na tym miejscu ma być położony kamień z odpowiednim napisem.

Dzieje papieru i papiernictwa - wystawa czasowa

Grzegorz Gwizdon pon, 09 października 2017 10:11

Ekspozycja przygotowana przez Muzeum Papiernictwa w Dusznikach Zdroju popularyzuje wiedzę o historii papieru i technice jego produkcji. Prezentowane na ponad 40 planszach teksty i bogaty materiał ilustracyjny przybliżają tematy związane z dziejami papiernictwa. Wystawę otwierają materiały poprzedzające wynalazek papieru. Warto zwrócić uwagę na papirus, dziś rzadko spotykaną roślinę, z której niegdyś Egipcjanie sporządzali materiał pisarski o tej samej nazwie. Bardzo interesującym eksponatem jest rękopis tamilski spisany w Indiach na liściach bambusowych oraz tapa, materiał zbliżony do papieru, wytwarzany dziś jeszcze na Wyspach Tonga z krzewów morwowatych.

Wsparcie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Grzegorz Gwizdon pon, 19 czerwca 2017 14:40

Program - Kolekcje muzealne 2017 Muzeum Północno-Mazowieckie w Łomży otrzymało wsparcie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programów z zakresu dziedzictwa kulturowego, priorytet – „Kolekcje muzealne 2017” w kwocie 30 000,00 zł na zakup dwunastu lamp naftowych. Instytucją współfinansującą powiększenie muzealnej kolekcji jest Urząd Miasta Łomży, który zasili cel kwotą 12 700,00 zł.

Międzynarodowy Dzień Archiwów

Grzegorz Gwizdon wt, 13 czerwca 2017 12:42

W naszym muzeum, 9 czerwca, z okazji Międzynarodowego Dnia Archiwów odbyło się spotkanie poświęcone guberni łomżyńskiej. Pan Michał Kaczyński z łomżyńskiego oddziału Archiwum Państwowego w Białymstoku przygotował prezentację, która wzbudziła duże zainteresowanie wśród licznie przybyłych gości. Zapraszamy na relację fotograficzną przygotowaną przez Bolesława Deptułę.

Dzień Dziecka

Grzegorz Gwizdon wt, 13 czerwca 2017 11:21

2 czerwca z okazji Dnia Dziecka, podobnie jak w poprzednich latach, Muzeum wraz z Instytutem Pamięci Narodowej w Białymstoku w ramach Przystanku Historia zorganizowały dla młodszych i starszych uczniów łomżyńskich szkół dzień gier planszowych.

Od tamborka do toporka

Grzegorz Gwizdon cz, 18 maja 2017 10:07

Wystawa jest różnorodna tematycznie i problemowo. To specyficzna ekspozycja złożona z darów, które otrzymaliśmy w ciągu ostatnich jedenastu lat, czyli w czasie naszego gospodarowania w nowej siedzibie przy ul. Dwornej 22 c. W bieżącym roku przypada 90. rocznica założenia Skansenu w Nowogrodzie, a w przyszłym będziemy obchodzić 70-lecie Muzeum w Łomży. Założycielem obu instytucji był Adam Chętnik, etnograf, regionalista i działacz społeczny. W ciągu kilkunastu minionych lat oba nasze Muzea otrzymały od ponad 50 darczyńców około siedmiuset darów z zakresu kultury i tradycji regionów, którymi się zajmujemy. Stąd pomysł na wspólną, jubileuszową ekspozycję darów ze zbiorów Działu Etnografii Muzeum Północno-Mazowieckiego w Łomży i Skansenu Kurpiowskiego im. Adama Chętnika w Nowogrodzie.

Szacunek do tradycji - prezentacja twórczości Czesławy Kaczyńskiej

Grzegorz Gwizdon cz, 02 lutego 2017 11:12

Czesława Kaczyńska przyszła na świat w rodzinie Staśkiewiczów w Strzałkach blisko Kadzidła, w sercu Kurpiowskiej Puszczy Zielonej jednego z najciekawszych regionów etnograficznych w Polsce, o wyraźnie ukształtowanej kulturze tradycyjnej w tym sztuce ludowej. Z rodzinnego domu wyniosła pracowitość, znajomość zwyczajów, wiedzę o plastyce obrzędowej oraz rozliczne umiejętności: robienia palm wielkanocnych, pisanek, ciasta obrzędowego („nowych latek” i „byśków”), tkanin, haftów, wyrobów szydełkowych (m. in. serwet, koronek do stroju, wstawek do fartuchów i pościeli), bukietów z bibuły, kierców oraz wycinanek. „Nauczycieli miałam wspaniałych, przede wszystkim moją mamę Stanisławę i babcię Antoninę, ale również starszą siostrę Stasię, wszystkie ciotki i wujków”– wspomina. Gdy miała czternaście lat otrzymała, pierwsze w swoim życiu, dwie nagrody – za wycinanki i „byśki” , które przyznał jej Adam Chętnik (twórca muzeów w Łomży i Nowogrodzie) w konkursie rozpisanym przez Muzeum w Łomży w 1957 roku. W następnych latach zdobyła wiele nagród i wyróżnień w konkursach regionalnych i ogólnopolskich, wykonując swoje prace po mistrzowsku i twórczo je rozwijając zawsze w poszanowaniu dla tradycji. Szczególnie w wycinance osiągnęła indywidualny, rozpoznawalny styl poprzez rozwijanie motywów zdobniczych i ich doskonałej kompozycji. Jej prace znajdują się w wielu zbiorach prywatnych i muzealnych w kraju i za granicą, m. in. w Muzeum Lubelskim, Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce, Muzeum Północno-Mazowieckim w Łomży, Muzeum Etnograficznym w Krakowie, Państwowym Muzeum w Warszawie, Muzeum w Seulu i Bibliotece Kongresu w Waszyngtonie. Z biegiem lat połączyła działalność twórczą z promocją regionu i jego kultury poprzez udział w kiermaszach, festynach i targach turystycznych w regionie, kraju i za granicą (m. in. w Hiszpanii, Włoszech, Anglii, Belgii, kilka razy w Niemczech, USA i Tunezji).

Żydzi łomżyńscy

Grzegorz Gwizdon pon, 03 października 2016 10:52

Wystawa „Żydzi łomżyńscy” przedstawia wybrane aspekty przedwojennej historii żydowskiej społeczności Łomży i regionu. Wśród Żydów istniały grupy ortodoksyjne i silnie nacechowane religijnie, ale też częściowo, a nawet całkowicie zasymilowane, które pełniły kluczową rolę w życiu politycznym, ekonomicznym, społecznym i kulturalnym miasta. Na ekspozycji zgromadzono przedmioty przypominające zarówno o znanych jak i anonimowych mieszkańcach Łomży wyznania mojżeszowego. Są to m.in. zdjęcia, pocztówki, dokumenty, tłoki pieczętne, pamiątki osobiste, przedmioty codziennego użytku oraz lokalne wyroby fabryczne i rzemieślnicze. Oddzielną grupę eksponatów stanowią przedmioty o znaczeniu religijnym takie jak: modlitewniki, świeczniki i kielichy używane do celów rytualnych z okazji szabatu i świąt.

Wszystkie barwy muzyki

Grzegorz Gwizdon pon, 12 września 2016 12:45

Dyrektor Muzeum Północno-Mazowieckiego w Łomży dr Jerzy Jastrzębski oraz Emil Cywiński –współwłaściciel kolekcji muzykaliów – zapraszają na otwarcie wystawy „Wszystkie barwy muzyki” w niedzielę, 18 września 20l6 roku, o godz. l3.00 w siedzibie Muzeum w Łomży, przy ul. Dwornej 22 c. Wernisaż uświetni występ Studia Wokalnego eMDeK w Łomży. Wystawa czynna do 15 stycznia 2017 roku.

Pamiątka z pielgrzymki

Grzegorz Gwizdon nie, 05 czerwca 2016 11:24

Dyrektor Muzeum Północno-Mazowieckiego w Łomży zaprasza na otwarcie wystawy „PAMIĄTKA Z PIELGRZYMKI” 12 czerwca 2016 roku, o godz. 15.00, do siedziby Muzeum przy ul. Dwornej 22 c. W programie: gawęda Elżbiety Piskorz-Branekovej. Wystawa czynna do 28 sierpnia 2016 roku.

Bursztyn Polska i Świat

Grzegorz Gwizdon pon, 16 maja 2016 13:48

Dr Ryszard Szczęsny – dyrektor Muzeum Ziemi Polskiej Akademii Nauk w Warszawie oraz dr Jerzy Jastrzębski – dyrektor Muzeum Północno-Mazowieckiego w Łomży zapraszają 13 maja 2016 roku, o godzinie 17:00 do siedziby Muzeum w Łomży na otwarcie wystawy BURSZTYN Polska i Świat ze zbiorów Polskiej Akademii Nauk Muzeum Ziemi w Warszawie. Wystawa czynna do 31 sierpnia 2016 roku.

ŻYD NIEMALOWANY W ZIEMI KANAAN. Ryciny biblijne z kolekcji Muzeum Wieczny Tułacz

Grzegorz Gwizdon pon, 07 marca 2016 11:45

Na wystawie prezentowane są oryginalne grafiki z XV-XVIII wieku – drzeworyty, miedzioryty, akwaforty, mezzotinty, staloryty – przedstawiające ludzi i wydarzenia wspólnej Księgi Żydów i chrześcijan. Także starożytnej historii Państwa Izraela. Wśród wyżej wspomnianych: prorok Abraham, Sara i Hagar; król Dawid i Batszeba; Józef i jego bracia; Lot i jego córki; Arka Noego, świątynia w Jerozolimie, Wieża Babel; mapy Ziemi Obiecanej, widoki i plany miast oraz drzewa genealogiczne. Wszystko w miejscu, które – dwa tysiące lat temu – na długo przestało być główną sceną historii Żydów. Nigdy natomiast nie przestało natomiast być przedmiotem zainteresowania świata. Ryciny podpisane są wielkimi nazwiskami epoki: malarzy, rysowników, rytowników, kartografów i uczonych pochodzących z Francji, Holandii, Włoch, Hiszpanii, Anglii i Niemiec. Jest wśród nich również jeden Polak – Jan Ziarnko.

O archeologii – na wesoło

Grzegorz Gwizdon cz, 28 stycznia 2016 11:59

Dyrektorzy Muzeum Północno-Mazowieckiego w Łomży oraz Muzeum Lubelskiego w Lublinie zapraszają 15 stycznia 2016 r., o godz. 17.00 do Muzeum w Łomży przy ul. Dwornej 22 C, na otwarcie wystawy rysunku satyrycznego „W krzywym zwierciadle. ARCHEOLOGIA”. Ekspozycja czynna do 25 lutego 2016 roku. Muzeum nie musi, a obecnie wręcz nie może, być postrzegane wyłącznie jako miejsce, gdzie w ciszy i w atmosferze powagi zwiedza się kolejne wystawy. Inny klimat odnaleźć można na ekspozycji, która powstała i miała premierę w Muzeum Lubelskim w Lublinie. Rysunki satyryczne są zwykle żartobliwym komentarzem odnoszącym się do kwestii politycznych, społecznych czy obyczajowych – w tym przypadku ich tematyka jest wyjątkowa. Z bogatego dorobku artystycznego 15 współczesnych polskich twórców wybrano bowiem prace przedstawiające, z przymrużeniem oka, bardziej i mniej odległą przeszłość, a także badających ją archeologów.

Chińskie hafty i latawce -obrazy, wachlarze, parawany, parasolki

Grzegorz Gwizdon wt, 24 listopada 2015 12:23

Od wielu pokoleń uważano, że technika haftu, bogato zdobione wachlarze i piękne parasolki pochodzą z Chin. Ponieważ trudno to udowodnić, ostrożniejsi uczeni mówią, że Chiny są prawdopodobnie jedną z ojczyzn wielu technik w tym również hafciarskiej i takich wyrobów jak wachlarze i parasolki.Hafciarstwo ręczne, od wielu stuleci uprawiane w całych Chinach, było ważną częścią tradycyjnej sztuki i rzemiosła chińskiego. Najlepsze wyroby hafciarskie pochodzą z miasta Suzhou w prowincji Jiangsu (70 km na zachód od Szanghaju), prowincji Hunan, Guandong (głównie z miasta Chaozhou) i Sichuan (głównie ze stolicy prowincji miasta Chengde). Suzhou zostało założone w 574 r. p.n.e. i prawie od początku słynęło ze swoich haftów. W X w. istniała tu, znana w całych Chinach, szkoła hafciarska. Wyroby hafciarskie z tego miasta charakteryzują się pięknymi wzorami i delikatnymi kolorami, są wykonywane z wielkim mistrzostwem różnymi ściegami.

Wielcy mistrzowie polskiego malarstwa

Grzegorz Gwizdon cz, 06 sierpnia 2015 12:40

Dyrektor Muzeum Północno-Mazowieckiego w Łomży – dr Jerzy Jastrzębski oraz Dyrektor Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy – dr hab. Michał F. Woźniak zapraszają 14 sierpnia 2015 roku, o godz. 17.00 do siedziby muzeum w Łomży, przy ul. Dwornej 22 C na otwarcie wystawy „Od Matejki do Witkacego. Malarstwa polskich mistrzów ze zbiorów Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy”. Kuratorem wystawy jest Pani Monika Kosteczko-Grajek z bydgoskiego muzeum. Wystawa czynna do 11 listopada 2015 roku.

„Matka Wieczności”

Grzegorz Gwizdon pt, 03 lipca 2015 13:00

7 lipca 2015 roku, o godz. 18.00 serdecznie zapraszamy do siedziby Muzeum Północno-Mazowieckiego w Łomży, przy ul. Dwornej 22 C na otwarcie interdyscyplinarnej wystawy „Matka Wieczności” (malarstwo, rzeźba, ceramika). Jest to trzecia ekspozycja przygotowana przez Centrum Wiara i Kultura w Hebdowie, ośrodek duchowości chrześcijańskiej, edukacji i kultury, działający od 2011 roku. W 2014 roku, w Łomży pokazano „Słowa na Wieczność” – drugą wystawę cyklu. Najnowsza (podobnie jak poprzednie) powstała z inspiracji tematyką dzieł dawnej sztuki sakralnej, które skrywa wnętrze hebdowskiej świątyni Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Pomysłodawcą wystawy jest ojciec Eugeniusz Grzywacz – dyrektor Centrum Wiara i Kultura, pijar, historyk sztuki, duszpasterz i pedagog.

Jedyna taka Noc w muzeum i w galerii

Grzegorz Gwizdon wt, 19 maja 2015 12:19

Po raz czwarty Muzeum Północno-Mazowieckie gościło uczestników łomżyńskiej „Nocy Muzeów”. Tłumnie przybyli widzowie z zainteresowaniem oglądali wystawy stałe, w tym niedawno otwartą ekspozycję rzeźby ludowej „Kurpiowskie osóbki”oraz wystawy czasowe. Wielką ciekawość budziła zwłaszcza wystawa „Świat zmysłów”, na której widzowi poznawali tajniki budowy i funkcjonowania podstawowych narządów zmysłu uczestnicząc w doświadczeniach i eksperymentach. Dodatkową atrakcją był kiermasz wydawnictw „Stopki” i stoiska z pamiątkami, grafikami oraz biżuterią.

Świat zmysłów

Grzegorz Gwizdon cz, 07 maja 2015 12:26

„Świat zmysłów” jest kolejną ekspozycją interaktywną przygotowaną przez Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie po prezentowanej od września 2000 roku wystawie „Nauki dawne i niedawne”. Ekspozycja ma charakter objazdowy. Była prezentowana w wielu miastach Polski i za granicą, m.in. w Gdańsku, szwedzkiej Uppsali, Dębicy, Sandomierzu, Olsztynie, Tarnowskich Górach, Bytomiu i Zabrzu. Złożona z ponad 30 stanowisk prezentuje najprzeróżniejsze zagadki i ciekawostki związane z budową i działaniem narządów zmysłów człowieka. Jak objaśnia dr Maciej Kluza z Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego – organizator wystawy – „interaktywna” oznacza, że jej tematyka jest prezentowana za pomocą doświadczeń wykonywanych samodzielnie przez widza. Każdemu eksperymentowi towarzyszy krótka instrukcja oraz objaśnienie prezentowanego zjawiska.

Pieniądz na czas potrzeby

Grzegorz Gwizdon pon, 13 kwietnia 2015 10:46

W piątek, 10 kwietnia 2015 roku, o godz. 18.00, Muzeum Północno-Mazowieckie oraz Polskie Towarzystwo Numizmatyczne Oddział w Łomży zapraszają na otwarcie wystawy kolekcjonerskiej „Pieniądz na czas potrzeby” (z niemieckiego Notgeld) ze zbiorów Kazimierza Szczechury i Adama Zwierzyńskiego. Za tą nazwą kryje się pieniądz zastępczy będący odmianą pieniądza oficjalnego. Pojawiał się zazwyczaj w czasie kryzysów gospodarczych lub wojen. Emitowany był przez wydawców innych niż instytucje państwowe lub banki upoważnione do emisji oficjalnego pieniądza. Wydawano go w celu doraźnego zapobieżenia brakom środków płatniczych lub pewnych jego nominałów w obiegu. Na początku był zwykłym arkuszem papieru, z urzędową pieczęcią, obok której wydrukowano nominał. Z czasem zaczęto traktować go jak widokówkę i umieszczać na jego stronach np. rysunki ratusza, kościoła czy też panoramę okolicy. Wystawa czynna do 25 czerwca 2015 roku.

« · «« · 1 · 2 · 3 · 4 · »» · »
 


facebook m.jpg

Chetnik logo jpg www niebieskie bez tła 500 piks.jpg

Muzeum czynne:
wtorek, czwartek, piątek
w godz.: 9.00-16.00
środa w godz.: 9.00-17.00
sobota, niedziela, święto
w godz.: 10.00-16.00
poniedziałek-nieczynne

18-400 Łomża
ul. Dworna 22c
tel./fax. (086) 216 64 87, 216 28 16

Bilet wstępu do muzeum:

wystawy czasowe:
normalny - 8 zł
ulgowy - 5 zł
Karta Dużej Rodziny
- 2 zł
Karta Seniora
- 2 zł

wystawy stałe:

Historia miasta
normalny - 4 zł
ulgowy - 3 zł
Lampy naftowe
normalny - 4 zł
ulgowy - 3 zł
Rzeźba i bursztyn kurpiowski
normalny - 4 zł
ulgowy - 3 zł
KDR i KS
- Bilet wstępu
na jedną wystawę stałą - 2 zł
Bilet wstępu
na wszystkie wystawy
(czasowe i stałe) – 14 zł
Bilet wstępu
do muzeum
(inne wydarzenia)
- 8 zł

Wstęp nieodpłatny
na wystawy
stałe
- czwartek

Bilet wstępu
okolicznościowy
feryjny – 100 zł

Bilet wstępu
okolicznościowy
feryjny
weekendowy
(sobota/niedziela)– 20 zł
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę