Kukulska w Zambrowie
Miała Łomża w połowie lipca Ivana Komarenko z zespołem Delfin na Muszli, miał i Zambrów pod koniec sierpnia Natalię Kukulską z jej zespołem! W niedzielę, 27 sierpnia, kto żyw w grodzie z żubrem w herbie pędził na stadion. A tam trybuna publiczności pełna ludzi - jakieś cztery, a może i więcej tysięcy! Tańczą, śpiewają, wiwatują i gwiżdżą! Pisk na trybunie, owacje i brawa! Entuzjazm!
Zaczęło się od ... ciemnej strony księżyca
To była magia, tak po koncercie mówili słuchacze radiowej trójki, którzy na antenie na gorąco opowiadali swoje wrażenia. Występ Dawida Gilmoura to dla fanów Pink Floyd niesamowite przeżycie. Przyjechali tu z całej Polski, aby zasmakować...
Koncert: The Beatles i J.S.Bach na jazzowo!
Trzech utalentowanych muzyków Duetu Trio powróciło już z Międzynarodowych Warsztatów Muzycznych, które w wakacje odbyły się w Puławach. Paweł Lipski (17 lat; fortepian), Przemek Starachowski (16; instrumenty perkusyjne) i Marek Lipski (15; gitara basowa) podzielą się z miłośnikami muzyki synkopowanej, rozrywkowej i klasycznej doświadczeniami i umiejętnościami, zdobytymi podczas warsztatów. - Zaprosiliśmy do Łomży naszych kolegów z całej Polski, m.in., z Gdańska, Puław i Częstochowy - opowiada Paweł.
Pampuchy, psiwo kozicowe i kurpiowska muzyka...
Tysiące turystów oblegało w niedzielę Nowogród. W tamtejszym Skansenie Kurpiowskim zorganizowano „Niedziele na świętego Rocha” spotkanie folklorystyczne nawiązuje do tradycji ludowych odpustów odbywających się onegdaj na Kurpiach w dniu patrona od zarazy. Muzeum Północno-Mazowieckie z Łomży imprezę organizuje już od 12 lat.
Nie liczy godzin i lat...
O Wojsku Polskim, Łomży i Hance Bielickiej podczas święta pierwszego Batalionu Remontowego ”Wojsko na swojsko” z Andrzejem Rybińskim, kompozytorem, gitarzystą i piosenkarzem rozmawiał Mirosław R. Derewońko. Mirosław R Derewońko: - prowadzący koncert, którego był Pan gwiazdą Krzysztof Paduch pół żartem pół serio stwierdził, że po raz pierwszy wystąpił Pan w Łomży...? Andrzej Rybiński: - To raczej pół żartem. Nie ma chyba miejsca w Polsce gdzie bym nie występował. Kilka razy graliśmy tutaj z zespołem „Andrzej i Eliza”.
Moja pamięć jest spłaszczona.
Z Jerzym Grygorczukiem o strachach na wróble, samowarze i rzeźbie artystycznej po jego wernisażu w Galerii Sztuki Współczesnej rozmawia Mirosław R. Derewońko
Rzeźby nie z tej ziemi!
Jerzy Grygorczuk (lat 62) to artysta, którego "formy przestrzenne" odległe są od potocznych wyobrażeń, czym jest rzeźba. Bedzie się można o tym przekonać dzisiaj (w czwartek) o godz. 18.00 w Galerii Sztuki Współczesnej przy ul. Długiej 13 w Łomży. Zobaczymy zdumiewające śmiałością i nieskrępowaną fantazją prace, nawiązujące do sztuki egzotycznych plemion Afryki lub Polinezji z bliższą nam kulturą bizantyjską czy naszymi ludowymi świątkami.
Rozpasane malarstwo i ascetyczna fotografia
Zaskakujący wernisaż odbył się w Galerii Pod Arkadami przy Starym Rynku w Łomży. Zaskakujący z kilku powodów. Po pierwsze: bo obaj autorzy są amatorami. Adam Palatyński z Łodzi w dziedzinie malarstwa, Jarosław Strenkowski z Zambrowa – fotografii. Po drugie: bo prace malarza wręcz porażają śmiałością tematu i rozmachem formy, zaś fotografika – wręcz odwrotnie. Po trzecie: niemal nic ich z sobą nie łączy, oprócz znanego z odważnych prezentacji ambitnej sztuki współczesnej miejsca i ponad 50 gości, którzy przybyli w piątkowy wieczór 11 sierpnia 2006 r.
Trwają Dni Kultury Kurpiowskiej.
Występy kapel, pokazy twórców ludowych i konkursy dla publiczności rozpoczęły XIII Ogólnopolskie Dni Kultury Kurpiowskiej w Nowogrodzie. Dziś drugi dzień ludowej imprezy.
Rycerze z Łomży gotują się do bitki
Jak co roku w środku lata dwór Księcia Konrada Mazowieckiego przenosi się z Łomży do zamku w Ciechanowie. Tam w ostatnich dniach lipca zjadą z całej Polski, a także spoza jej granic goście, którzy uczestniczyć będą w ucztach, zabawach i turnieju rycerskim. Wyłonieni zostaną najsprawniejsi szermierze, najcelniejsi łucznicy i łuczniczki.
Łomżanka na Festiwalu Top Trendy
Marta Kosakowska zaśpiewa podczas sobotniego koncertu trendy w Sopocie. 25-letnia łomżanka pod pseudonimem Marika będzie walczyła o tytuł najlepszej wschodzącej gwiazdy muzyki.
Crazy Twisting Group - wicemistrzami Europy wschodniej
Formacja Crazy Twisting Group działająca przy Miejskim Domu Kultury - Domu Środowisk Twórczych w Łomży odniosła kolejny sukces! 1 lipca w Szczecinie wytańczyła drugie miejsce na Mistrzostwach Europy „Battle Of The Year Nord East Europe 2006”.
Informacja o Czerwcowym Konkursie Jednego Wiersza – Łomża 2006
W pierwszym etapie konkursu, obejmującym nadsyłanie pod adresem Miejskiej Biblioteki Publicznej w Łomży w terminie do 20 maja 2006 r. własnych, niepublikowanych utworów poetyckich, 104 osoby nadesłały 111 utworów.
Ogólnopolski konkurs fotograficzny „NAREW – OBLICZA RZEKI”
Mamy zaszczyt zaprosić wszystkich Państwa do wzięcia udziału w konkursie fotograficznym, którego tematem jest rzeka Narew. Jest to jedyna w Europie i jedna z trzech na świecie rzek zwanych warkoczowymi, gdyż płynie ona siecią rozgałęzionych i łączących się koryt. Czyniąc przedmiotem zainteresowania i obiektem fotografii konkretną rzekę chcemy zwrócić uwagę na specyfikę rzeki i pejzażu w jakim się pojawia. Zachęcamy do tworzenia cykli fotografii, będących opowiadaniem rzecznych historii. Galeria Ostrołęka OCK, Organizator
SB wiecznie żywa... Świadkowie nieznanych historii. Bezpieka na tropie Czesława Miłosza...
Noblista Czesław Miłosz w czerwcu 1981 roku w Łomży spędził dwa dni. Jego wizyta w mieście była ważnym wydarzeniem nie tylko dla literatów i inteligencji, ale zelektryzowała także miejscowy aparat bezpieczeństwa. W 25 lat po tamtym wydarzeniu, o tym jak intensywnie łomżyńscy „esbecy” i ich agenci śledzili poetę i wszystko co w związku z jego wizytą w mieście się działo wspominano podczas spotkania w MDK-DŚT. Wśród obecnych na sali był także ówczesny porucznik Janusz Gwardiak, który w 1981 roku organizował akcję łomżyńskiej Służby Bezpieczeństwa przeciw „Łomżyńskiej Wiośnie Literackiej”.
Jeszcze więcej Rokendrola
Niekonwencjonalnie, bo rokendrolowo przywitamy w tym roku lato, a to za sprawą młodych wokalistów ze Studia Piosenki PopArt, którzy właśnie 22 czerwca, o godz. 20.00 - wystapią ze swoim najnowszym programem w centrum miasta, na Starym Rynku. Na program koncertu "Jeszcze Więcej Rokendrola" złożą się niezapomniane polskie i światowe szlagiery z lat 60-tych i 70-tych.
Przy kozicowym piwie... o Miłoszu
Literaci profesorowie Ryszard Matuszewski i Aleksander Fiut a także poeci Ryszard Krynicki, Krzysztof Karasek i Erwin Kruk w nowgrodzkim Skansenie rozmawiali o poezji, życiu i roli jaką w Polsce pierwszej Solidarności odgrywał Czesław Miłosz. Przypomnienie burzliwej i ważnej dyskusji literatów z Czesławem Miłoszem jaka obyła się w czerwcu 1981 roku w Skansenie w Nowogrodzie rozpoczęło wspominanie i świętowanie 25. rocznicy wizyty noblisty w Łomży.
Śpiewające sukcesy łomżanek
Zaczęły od Grajewa, potem były Suwałki, Lidzbark Warmiński, Zakopane, Hajnówka i na koniec Leszno... i to wszystko zaledwie przez półtora miesiąca... Młode wokalistki z Miejskiego Domu Kultury - Domu Środowisk Twórczych w Łomży śpiewające pod okiem instruktora muzyki - Magdy Sinoff wzięły udział w konkursach wokalnych odbywających się całej Polsce.
Ochman na koniec
Łomżyńska Orkiestra Kameralna mocnym uderzeniem zakończyła kolejny sezon artystyczny. W środę wieczorem na Starym Rynku w Łomży przy akompaniamencie ŁOK wielkie przeboje operowe i operetkowe śpiewali Magdalena Pilarz – Bobrowska, Alicja Węgorzewska – Whiskerd i słynny Wiesław Ochman. Koncert „gwiazd” odbył się w ramach Dni Łomży.