Konik (trojański) zarządcy
Pracownicy PPKS-u w Łomży nie chcą już wchodzić do spółki pracowniczej, ale są do tego przymuszani przez zarządcę firmy – twierdzą przedstawiciele „Solidarności 80” i Zakładowej Rady Kierowców. Obie organizacje związkowe wysłały w tej sprawie listy do premiera Jarosława Kaczyńskiego i wojewody Jana Dobrzyńskiego.
Rozwój Polski Wschodniej ... bez Łomży?
Zgłoszony przez prezydenta Łomży projekt modernizacji ulic Piłsudskiego i Legionów nie znalazł się na liście projektów, które mają zostać zrealizowane w ramach programu Rozwój Polski Wschodniej na lata 2007-2013. Na liście są za to projekty zgłaszane przez samorządy Kolna i Zambrowa.
droga śmierci
Z Łomży do Wizny jest raptem około 20 km. Wydawałoby się, że to bezpieczny odcinek drogi. Nie ma ostrych zakrętów, nie ma wielkich pędzących z Litwy do Niemiec ciężarówek, a i natężenie pozostałego ruchu jest znacznie mniejsze niż na innych drogach w okolicy Łomży. Tymczasem, jak się okazuje, to właśnie ten odcinek drogi jest najniebezpieczniejszy w regionie. W tym roku w wypadkach drogowych zginęło tu już siedem osób.
Wojna polsko-jaruzelska
Około 100 tys. uzbrojonych po zęby milicjantów, ORMOwców, eSBeków i żołnierzy w nocy z 12 na 13 grudnia 1981 roku przeciwko Polakom wysłał gen. Wojciech Jaruzelski. W stanie wojennym internowano ponad 10 tysięcy osób, około 100 osób zginęło.
OKEy dyrektor Kurpiewski
Helena Sutyniec dotychczasowy dyrektor i twórca Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Łomży została odwołana. Na fotelu dyrektora zastąpi ją prawdopodobnie Waldemar Kurpiewski z Zambrowa. Powodem odwołania, zdaniem resortu edukacji, są problemy zdrowotne dyrektor Sutyniec. Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się jednak, że to nie pierwsza próba odwołania szefowej OKE a pierwsze pismo w tej sprawie trafiło do Łomży na początku listopada. Decyzja o odwołaniu została później odwołana.
Protest listonoszy
W środę rozpoczął się strajk listonoszy w łomżyńskim rejonie Poczty Polskiej. Późnym popołudniem pocztowcy wyszli na ulice Łomży. Akcję protestacyjną ogłoszono po tym, jak rezultatu nie przyniosły wtorkowe rozmowy przedstawicieli związków zawodowych z dyrekcją oddziału poczty w Białymstoku. W negocjacjach i przedstawieniach swoich stanowisk obie strony nie spotkały się nawet w połowie drogi. Na żądanie podwyżek płac w wymiarze kilkuset złotych, dyrekcja firmy obiecała podniesienie pensji o 50 zł. brutto.
Przedmaturalny sprawdzian
Ponad 15 tysięcy uczniów ostatnich klas szkół ponadgimnazjalnych w województwie podlaskim rozpoczęło czas próbnych matur. Zgodnie z kalendarzem egzaminacyjnym, w minioną środę wszyscy pisali sprawdzian z języka polskiego, który jako jedyny jest obligatoryjny. Wśród przedmiotów do wyboru największą popularnością podczas próbnych matur cieszy się język angielski, który w czwartek zdawało prawie 80 proc. wszystkich uczniów, a także geografia, z którą zmierzy się w piątek prawie co trzeci uczeń ostatnich klas szkół ponadgimnazjalnych. Na kolejnych miejscach listy popularności obowiązkowych przedmiotów maturalnych znalazły się w województwie podlaskim biologia, wiedza o społeczeństwie i matematyka.
twarzą z kandydatem
Koń jaki jest każdy widzi – takiej treści komentarz pojawił się ostatnio pod zdjęciem aktualnej Miss Europa. Alexandra Rosenfeld z Francji faktycznie wygląda trochę jakby czekała na kostkę cukru w nagrodę. Problem w tym, że przysłowie to często słychać w odniesieniu do kandydatów w wyborach samorządowych. Żyjąc po trosze w nieświadomości i megalomani, również sami kandydaci oraz ludzie z ich otoczenia myślą, że wszyscy o wszystkich wszystko wiedzą. Sami kandydaci owszem, znają się doskonale, ale jak jest z ich identyfikacją „na mieście”? Na to pytanie trudno odpowiedzieć, szczególnie w momencie, kiedy bardzo często słyszymy inne pytanie – na kogo głosować?
pamiętamy i modlimy się
Wczoraj był Dzień Wszystkich Świętych - to uroczystość ku czci tych, którzy są już zbawieni i cieszą się życiem wiecznym. Dziś na cmentarzach jest już znacznie luźniej, choć to w Dzień Zaduszny powinniśmy modlić się za ludzi zmarłych, którzy dopiero oczekują na ostateczne spotkanie z Bogiem... i którzy najbardziej naszej modlitwy potrzebują.
ich siedmioro
Ona jedna, ich sześciu. W listopadowy dzień rozegra się prawdziwy dramat. Zwycięzca może być tylko jeden. Po drodze musi wyciąć wszystkich innych. Bój idzie o fotel prezydenta Łomży. W niespełna 60 tys. mieście kandydatów jest tyle co w 5 razy większym Białymstoku... Choć do wyborów pozostało jeszcze trzy tygodnie, co rusz któryś z nich zerka ze słupa lub zza węgła.
Gabinet jak z bajki
Minister z tapicerką skórzaną w kolorze ciemny brąz – to nowy fotel prezydenta Łomży. Na dwa tygodnie przed końcem tej kadencji samorządu prezydent przeprowadził się do starego ratusza. Jerzy Brzeziński zajął okazały gabinet na I piętrze misternie odnowionego historycznego budynku rządców miasta. W nim będzie urzędował też nowy prezydent. Gabinet jest ponoć piękny... dębowa podłoga, ciężkie stylowe kotary, gruby, wyciszający pomieszczenie dywan... ale jak wygląda, tego my nie wiemy. Prezydent nie życzy sobie, aby robić tam zdjęcia.
Referendum po przejściach
Mimo błędów, hipermarketowe referendum 12 listopada w Łomży może być - orzekł wojewoda podlaski. Niemniej w dalszym ciągu nie jest pewne czy dojdzie ono do skutku. Problemem może okazać się to co miało być główną zaletą... ten sam dzień z wyborami samorządowymi. Wobec niezgodnego z prawem pomysłu radnych, aby wybory i referendum przeprowadziły te same komisje, nie wiadomo czy znajdzie się odpowiednią liczbę chętnych do zasiadania w komisjach wyborczych i referendalnych.
Październik miesiącem zmian
Nowy prokurator, nowy naczelnik, nowy dyrektor, a innego już nie ma... Tak wielu zmian personalnych jak w ostatnich dniach w Łomży nie było przez kilka ostatnich lat. Dziś zmieniany jest prokurator okręgowy, we wtorek wymieniono naczelnika skarbówki, a w poniedziałek dyrektor łomżyńskiego ARiMR-u stał się wiceprezesem w Warszawie. To jednak nie koniec tygodnia...
Miały być dwa będzie jedno
Łomżanie będą mieli okazję wypowiedzenia się w sprawie budowy przy skrzyżowaniu Zawadzkiej i Sikorskiego hipermarketu. Radni w środę przez kilka godzin debatowali nad pomysłami zapytania o zdanie mieszkańców Łomży w sprawie lokalizacji hipermarketu i odłączenia miasta od województwa podlaskiego. Międzyczasie ze zdumieniem wysłuchali informacji prawnika miejskiego, że ich pomysły na referenda lokalne są niezgodne z prawem. Ostatecznie zdecydowali, że odbędzie się tylko jedno.
wyborcze chodniki
Rankiem zaczynają przy ul. Zawadzkiej, po kilku godzinach biegną na Księcia Janusza... lub odwrotnie. Mowa o ekipie MPGKiM-u układającej chodniki jednocześnie na terenie dwóch spółdzielni mieszkaniowych. - To wybory – mówią dziarscy budowniczy.
Czas start
Za dwa miesiące będziemy wybierać prezydenta, radnych miasta i kilku do sejmiku. Choć przedwyborcze napięcie czuć już od dobrych kilku tygodni, a kampania oficjalnie wystartowała w środę, u nas póki co wygląda to dość niemrawo.
Nie odbiorą
Po ewangelikach i żydach przyszedł czas na prawosławie. Prawosławna Diecezja Białostocko-Gdańska w Białymstoku wystąpiła o zwrot ziemi i wypłacenie odszkodowania za majątek pozostawiony w Łomży. Prawosławni roszczą sobie pretensje do terenów wzdłuż ul. Sienkiewicza od Placu Jana Pawła II aż do Wojskowej Komendy Uzupełnień włącznie z tym budynkiem i „małym” kościółkiem.
Quo vadis...?
Od początku XXI wieku liczba mieszkańców Łomży spadła o półtora tysiąca. Przez pięć i pół roku z miasta wymeldowało się na stałe 4,5 tys. osób. Szacuje się, że stale poza Łomżą mieszka i pracuje nawet kilkanaście tysięcy łomżan...
Czarny punkt - podlaskie
W poniedziałkowy wieczór w wyniku zderzenia Mazdy z ciężarowym Dafem w Budach Czarnockich, nieopodal Łomży, zginęły 3 osoby. Osobowe auto w momencie uderzenia mogło mknąć z prędkością 180 km/h. Był to jeden z 15 wypadków, do jakich doszło w ciągu minionego, długiego weekendu na drogach województwa podlaskiego. W sumie zginęło 7 osób, a czternaście zostało rannych. Po raz kolejny policja zatrzymała wielu pijanych kierowców, którzy często byli sprawcami tych zdarzeń. - Mamy za sobą długi sierpniowy weekend, który pod względem kryminalnym możemy zaliczyć do raczej spokojnych – mówi podinspektor Andrzej Baranowski z Komendy Wojewódzkiej Policji w Białymstoku. Niestety nie można tego samego powiedzieć, podsumowując sytuację na drogach.
Hiper NIEporządnie
Przez półtora roku kilku mieszkańców Łomży, sprzeciwiających się budowie przy skrzyżowaniu Sikorskiego i Zawadzkiej hipermarketu, walczyło z władzami miasta, które za wszelką cenę tę inwestycję chciały dopuścić. We wtorek bój zakończyło rozstrzygnięcie Naczelnego Sądu Administracyjnego w Warszawie. Sędziowie uznali, że mieszkańcy mieli rację, a władze miasta w tej sprawie postąpiły niezgodnie z prawem.