Szkolne zerówki ruszają z naborem
W czwartek rozpoczyna się nabór dzieci, które od września miałyby rozpocząć obowiązkowe przygotowanie przedszkolne w oddziałach przedszkolnych utworzonych w miejskich szkołach podstawowych. Te powstaną w pięciu z sześciu podstawówkach. Będą liczyły od jednego do nawet pięciu oddziałów. Nabór do miejskich przedszkoli ruszy dopiero za miesiąc.
Makaron, kasza i płatki na sałatki Michała Myszkiewicza
15-letnia Ewelina Ferenc ze zręcznością prestidigitatora podrzuca na patelni duży naleśnik, który z jasnego ciasta zamienił się w złocisty krąg: wyobraźni kulinarnej, wiedzy o zrównoważonej diecie i doświadczenia 34-letniego Mistrza Michała Myszkiewicza w kuchniach renomowanych restauracji w Londynie i Warszawie. W Publicznym Gimnazjum nr 9 w Łomży przez 3 godziny pokazywał on młodzieży z klasy III a, jak przyrządzić makaron z kurczakiem, sałatkę z kaszy czy placki z cukinią. Gimnazjaliści Magdaleny Rakowskiej – Grochowskiej wygrali konkurs w programie edukacyjnym „Lubella inspiruje i edukuje”, w którym uczyło się zdrowiej odżywiać 100 000 dzieci z 600 szkół.
Dr Perło nowym prorektorem PWSIiP
Nie było niespodzianki. W środę kolegium elektorów Państwowej Wyższej Szkoły Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży wybrało ekonomistę dr Dariusza Perło na nowego prorektora uczelni do dydaktyki i spraw studenckich. Wybory uzupełniające trzeba było przeprowadzić bo w styczniu, po nieco ponad czterech miesiącach, z funkcji zrezygnował dr hab. Krzysztof Prokop.
Dr Dariusz Perło będzie nowym prorektorem „państwówki”?
Ekonomista dr Dariusz Perło został zgłoszony jako kandydat na nowego prorektora Państwowej Wyższej Szkoły Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży. Ma zastąpić dr hab. Krzysztof Prokop, który w styczniu, po nieco ponad czterech miesiącach, zrezygnował z bycia prorektorem dydaktyki i spraw studenckich „państwówki”.
Jubileusz III LO w Łomży: „25 lat minęło jak jeden dzień”
Kiedy III LO w Łomży zaczynało edukować, miało 68 uczniów i 15 nauczycieli, a kiedy świętuje jubileusz 25-lecia, nauczycieli jest 48, zaś uczniów 505. Uśmiechnięta 7-ka stanęła wysoko w progu wejściowym, ażeby wprowadzać ponad 100 gości w sympatyczny nastrój, swojski, ciepły, niemalże rodzinny. - Jesteśmy w naszej szkole traktowani przez nauczycieli z należytym szacunkiem, dlatego też potrafimy odwdzięczyć się szacunkiem pedagogom – wyjawia sekret skutecznego wychowania i owocnej edukacji Michał Tatko, 17-latek z klasy 2. f. Kiedy w sali gimnastycznej trwa uroczystość, wychowankowie super matematyczki Anny Szczęsnej wybiorą najważniejsze wydarzenia 25-lecia.
Informatyka na „państwówce” po kontroli PKA
Oferowany przez „państwówkę” kierunek informatyka - studia I oraz II stopnia - przeszedł kontrolę Polskiej Komisji Akredytacyjnej i został pozytywnie zaopiniowany w raporcie z wizytacji – informuje Jolanta Święszkowska, rzeczniczka Państwowej Wyższej Szkoły Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży zaznaczając, że uczelnia czeka już tylko na oficjalną ocenę PKA.
Kucharze z gminnego gimnazjum nagrodzeni
Klasa IIIA z Publicznego Gimnazjum nr 9 im. Rodziny Lutosławskich w Łomży zajęła pierwsze miejsce w konkursie programu „Lubella inspiruje i edukuje”. W nagrodę w szkole odbędą się warsztaty kulinarne z ekspertem kulinarnym marki Lubella – Michałem „Maglem” Myszkiewiczem.
Dopalacze w szkole?
Dwóch uczniów szkoły w Piątnicy w ubiegłym tygodniu prawdopodobnie zatruło się dopalaczami. Jeden był już nieprzytomny, drugi dziwnie się zachowywał i źle się czuł. Pierwszego karetka zabrała do szpitala w poniedziałek, drugiego w środę. Policja prowadzi dochodzenie w tej sprawie, a dyrekcja zapowiedziała wprowadzenie w szkole „stanu wyjątkowego”. Dziś odbyło się spotkanie dyrekcji z rodzicami poświęcone incydentom.
Studenccy liderzy szkolą się w Łomży
O autoprezentacji, efektywnym zarządzaniu czy mobilności akademickiej uczą się w Łomży członkowie samorządów studenckich z Państwowych Wyższych Szkół Zawodowych. Na ogólnopolską konferencję szkoleniową organizowaną w łomżyńskiej „państwówce” przyjechało pond 50 studentów z całego kraju. - Mam nadzieję, że ta konferencja przyniesie nam liczne korzyści – mówił Maksymilian Prusak z Parlamentu Studentów Rzeczypospolitej Polskiej.
Młodzi o konstytucjach
Mateusz Tyszka z I Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki w Łomży, uczeń drugiej klasy o profilu społeczno-ekonomicznym wygrał konkursu „Konstytucje państw europejskich” zorganizowany przez Państwową Wyższą Szkołę Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży. Pokonał 66 rywali w tym Julię Urbanowicz z I Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Konopnickiej w Suwałkach, która zajęła drugie miejsce oraz Martynę Matysek z Uniwersytetu w Białymstoku, która była trzecia.
W tej bibliotece wszystko jest możliwe
Motocykl Yamaha na wyciągnięcie ręki, podczas spotkania z muzykiem i rockerem. Tajemnice z wielowiekowej historii Łomży, odkrywane z historykiem. Wizyta przygotowujących się do rundy wiosennej piłkarzy ŁKS 1926. Spotkanie „Przez oceany z delfinami” z podróżnikiem i żeglarzem, który niedawno wrócił z Wysp Kanaryjskich, a wcześniej zwiedził niemal cały świat. Zabawa z psem, który kiedyś mieszkał w schronisku, a teraz ze swą nową panią bierze udział w szkoleniach i zna niewiarygodne sztuczki. To tylko niektóre z atrakcji dla uczestników zakończonych właśnie ferii w Filii nr 2 MBP. Dzieci były zachwycone i już nie mogą doczekać się kolejnych spotkań w bibliotece – miejscu, w którym można nie tylko wypożyczać książki.
Nie były nudne „ferie z biblioteką” w Zbójnej
Pełen wrażeń, niespodzianek i doskonałej zabawy – tak minął tydzień „Ferii z biblioteką” dzieciom z Gminy Zbójna. Organizatorem półkolonii dla 37 dzieci z Dobrego Lasu, Kuzi i Zbójnej była Gminna Biblioteka Publiczna.
Władze zmieniają harmonogram naboru do przedszkoli
Do tej pory było tak, że nabór do przedszkoli i oddziałów przedszkolnych w szkołach odbywał się w tym samym terminie – tuż po zebraniu deklaracji od rodziców chcących pozostawić swoje dziecko w dotychczasowym przedszkolu. W tym roku w Łomży ma być zupełnie inaczej. Najpierw władze chcą przeprowadzić i zakończyć nabór do oddziałów „zerowych” w szkołach podstawowych, a dopiero później zbierać deklaracje od rodziców w przedszkolach i ogłaszać tam nabór na wolne miejsca. Zarządzenie ustalające taki harmonogram podpisał już prezydent Mariusz Chrzanowski.
Prorektor zrezygnował
Po nieco ponad czterech miesiącach dr hab. Krzysztof Prokop, prof. PWSIiP, zrezygnował z bycia prorektorem dydaktyki i spraw studenckich w Państwowej Wyższej Szkole Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży. W czwartek jego rezygnację przyjął Senat uczelni.
Wielki Bal Karnawałowy przedszkolaków z „Dwójki”
Czas Świąt Bożego Narodzenia to fantastyczne spotkania ze Świętym Mikołajem i prezentami. Karnawał, to czas beztroskiej, roztańczonej zabawy także w przedszkolu. Udowodniły to dzieci z łomżyńskiego przedszkola nr 2, w którym w zabawę włączył się duetów klaunów cyrkowych Ruphert i Rico.
Na liście najlepszych
Na trzecim miejscu w województwie podlaskim i 98. w kraju znalazło się I Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Kościuszki w Łomży w przeprowadzonym po raz 20. Rankingu Liceów i Techników „Perspektywy”. Na liście najlepszych liceów w kraju jest także II LO w Łomży, a wśród techników - Technikum nr 5 z „Mechaniaka”. Pierwsza z nich jest w czwartej, a druga w trzeciej setce.
Siódemka docenionych
Siedmioro uczniów łomżyńskich szkół otrzyma stypendia fundowane przez samorząd województwa podlaskiego. Zarząd województwa przyznał stypendia za szczególne osiągnięcia w nauce. To 4 tysiące złotych na osobę.
Dodatek dla „państwówki”
Dodatkowe pieniądze jeszcze w tym roku otrzymają z budżetu państwa trzy uczelnie wyższe z województwa podlaskiego. Wśród obdarowanych jest PWSIiP w Łomży, której minister Jarosław Gowin postanowił przyznać premię - 221 tysięcy złotych - za zatrudnienie do prowadzenia zajęć dydaktycznych osób z doświadczeniem praktycznym.
Wolontariuszka z PWSIiP doceniona
Justyna Konopka, absolwentka, studentka oraz referent administracyjny Państwowej Wyższej Szkoły Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży znalazła się, obok legendy skoków narciarskich Wojciecha Fortuny, w gronie dziesięciu najbardziej aktywnych wolontariuszy województwa podlaskiego. – Wśród nagrodzonych dominowały osoby z doświadczeniem i dużym dorobkiem społecznym, a także gwiazda sportu. Ja jestem dopiero na początku mojej drogi wolontariusza – komentuje Justyna, która za swoją społeczną, bezinteresowną pracę z osobami niepełnosprawnymi odebrała na uroczystej Gali Wolontariatu w białostockim Teatrze Lalek kryształową statuetkę z przezroczystym sercem.
BRD w szkole
- Najlepszy sposób na poprawę bezpieczeństwa to edukacja – mówiła Iwona Erynk-Cichowicz, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 7 w Łomży dziękując władzom miasta i Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego, za otwarcie w szkole Miejskiego Centrum Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. To piąta tego typu placówka w mieście, do której wyposażenie kupił WORD, a samorząd będzie sfinansował przez cztery kolejne lata po dodatkowej godzinie zajęć wychowania komunikacyjnego dla czwartoklasistów. - Sprawiliście Państwo naszej społeczności ogromną radość – dodała dyrektorka „siódemki” w podziękowaniu wręczając im grawertony.