Łomżyńscy „Lekarze Niezwykli”
Onkolog Anna Łowczak i chirurg - urolog - Marek Załęski z Łomży znaleźli się w grupie 100 „Lekarzy Niezwykłych”. Plebiscyt zorganizował miesięcznik „Zdrowie”. Celem konkursu jest wyróżnienie lekarzy najbardziej cenionych przez pacjentów i to właśnie pacjenci – czytelnicy magazynu dokonali wyboru Lekarzy niezwykłych.
Operowała po pijanemu?
Prokuratura Okręgowa w Łomży powołała biegłego, który ma ostatecznie ustalić w jakim stanie ponad dwa miesiące temu lekarka z miejscowego szpitala wojewódzkiego przeprowadziła operację, po której zmarł pacjent. Gdy ją zatrzymano kilka godzin po tym zabiegu, alkomat wskazał ponad promil alkoholu w wydychanym powietrzu, późniejsze badanie krwi śladu alkoholu już nie pokazało. Lekarka tłumaczyła wtedy, że po śmierci pacjenta, zdenerwowana, zażyła środek uspokajający na spirytusie.
Gdzie do dentysty?
Kilkadziesiąt tysięcy łomżan i mieszkańców dawnego województwa łomżyńskiego nie ma zapewnionej bezpłatnej opieki stomatologicznej. Zdecydowana większość stomatologów nie podpisała umów z NFZ-etem. W Łomży umowy na 2006 rok ma tylko 9 placówek. Na terenie powiatu łomżyńskiego tylko trzy.
Dalej bez kontraktów
Lekarze rodzinni z województwa podlaskiego zrzeszeni w Porozumieniu Zielonogórskim na razie nie podpiszą umów z Podlaskim Oddziałem Narodowego Funduszu Zdrowia. Nie pomogły wczorajsze negocjacje w białostockiej siedzibie Funduszu. NFZ zaproponował im za pacjenta 5,14 zł. To o 5 groszy więcej niż proponował w starym roku, ale według wyliczeń lekarzy to ciągle za mało... Lekarze czekają na oficjalne decyzje funduszu w sprawie podwyżek stawki.
Gabinety lekarskie otwarte
„W dniu 1 stycznia 2006 roku osiągnięto w Warszawie porozumienie z Prezesem Narodowego Funduszu i Ministrem Zdrowia, w związku z tym w dniu jutrzejszym gabinety maja funkcjonować normalnie” - podał Marek Twardowski główny negocjator Porozumienia Zielonogórskiego. Oznacza to, że w poniedziałek każdy będzie mógł iść do swojego lekarza rodzinnego, tak jak w roku ubiegłym.
Porozumienie Zielonogórskie się łamie?
Jak podała PAP pierwsi lekarze z Porozumienia Zielonogórskiego podpisują umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia. Agencja powołała się na słowa rzeczniczka prasowego podlaskiego oddziału NFZ Grażyna Pawelec. "W delegaturze oddziału NFZ w Łomży wpłynęły trzy oferty od lekarzy z PZ" – powiedziała Pawelec.
Wszyscy pacjenci mają być przyjmowani...
Choć lekarze z Porozumienia Zielonogórskiego póki co nie złożyli wniosków do Narodowego Funduszu Zdrowia w sprawie leczenia pacjentów w przyszłym roku „wszyscy pacjenci z Łomży i byłego województwa łomżyńskiego w poniedziałek 2 stycznia otrzymają pomoc medyczną” - zapewnia Jerzy Cwalina szef łomżyńskiej delegatury Podlaskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia. We wszystkich powiatach zapewniono zastępczą pomoc medyczną w zakresie podstawowej opieki zdrowotnej. O tym do którego iść lekarza będzie można się dowiedzieć telefonicznie.
BSE blisko coraz bliżej
Krowę zarażoną BSE znaleziono w gospodarstwie w Sierkach w pobliżu Tykocinia - około 50 km na wschód od Łomży. To już 17. wykryty w Polsce i drugi w województwie podlaskim przypadek tzw. choroby szalonych krów. 26 stycznia 2004 r. - w ramach rutynowych badań wykryto BSE u 12 letniej krowy pochodzącej z miejscowości Czerwone w pow. kolneńskim.
Czy naprawdę grozi nam ptasia grypa?
Kilkaset złotych wydały służby weterynaryjne, które do specjalistycznego laboratorium w Puławach wysłały gawrona, który zdechł w parku im. Jakuba Wagi w Łomży. Sytuacja u niektórych wywołuje uśmiech graniczący z politowaniem. Niewątpliwie jest to jednak przykład, który ilustruje jak wyczulone są służby na zagrożenie ptasią grypą i to jak walka z tą chorobą może być kosztowna. Czy jednak nie jest to efekt nadmuchanego medialnym szumem balonu paniki?
Łupińska zamiast Kurluty
Urszula Łupińska została nowym dyrektorem Podlaskiego Oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia. W poniedziałek powołał ją na to stanowisko prezes Jerzy Miller. Tym samym z fotelem dyrektora pożegnał się Adam Kurluta, który podlaskim FNZ-etem kierował przez ostatnie cztery lata.
Bezpłatne badania spirometryczne
16 kwietnia odbędą się w Łomży bezpłatne badania spirometryczne i konsultacje lekarskie. Akcja jest częścią ogólnopolskiego Programu na Rzecz Walki z Przewlekłą Obturacyjną Chorobą Płuc pt. "Głęboki Oddech", organizowanego przez Polskie Towarzystwo Ftizjopneumonologiczne. Zapisy na badania prowadzone są pod numerem telefonu (0-86) 473 37 61, od poniedziałku, do piątku w godzinach od 08.00 - 15.00. Ilość miejsc ograniczona.
Otwarcie Ośrodka Leczenia Osteoporozy
W czwartek Łomżyńskie Centrum Medyczne Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej otworzyło pierwszy w mieście Ośrodek Leczenia Osteoporozy. Placówka mieści się w budynku przychodni przy ul. Ks. Kard. St. Wyszyńskiego 10. W skład Ośrodka wchodzą: Poradnia Osteoporozy, Poradnia Reumatologiczna oraz Pracownia Densytometryczna.
Rzut na nosze
Pogotowie ratunkowe w Łomży tylko na jeden miesiąc podpisało kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia na finansowanie nocnej i wyjazdowej pomocy lekarskiej. Od tego roku od 18 -stej do 6-stej rano również pielęgniarki pogotowia wyjeżdżają do pacjentów.
Mammograf coraz bliżej
Blisko 18 tys. złotych zebrały łomżyńskie amazonki podczas Balu Życzliwych Serc. Pieniądze będą przeznaczone na zakup mammografu dla Szpitala Wojewódzkiego w Łomży. Stowarzyszenie już po raz 4. organizowało karnawałową zabawę, z której dochód przeznaczony jest na zakup sprzętu do diagnostyki raka piersi.
Aparat do nietrafnej diagnozy
Lekarze ostrzegają przed pseudobadaniami wykonywanymi za pomocą urządzenia o nazwie oberon Pacjent siedzi godzinę ze słuchawkami na uszach i metalowymi rurkami w dłoniach, po czym otrzymuje obrazki przedstawiające narządy wewnętrzne z naniesionymi kolorowymi punktami.
Nie ma Funduszy na Zdrowie Nie ma Funduszy na zdrowie (vol. któreśtam)
Zamiast obiecanych 10 będzie 6,6 miliona złotych. Narodowy Fundusz Zdrowia po raz kolejny podzielił “sprawiedliwie” pieniądze ze swojej nadwyżki na leczenia Polaków. Po raz kolejny okazało się że Polaków w województwie podlaskim należy leczyć taniej niż w pozostałych województwach.
Pogotowie w pogotowiu?
Niemal dokładnie rok po tym jak na łomżyńskiej Stacji Pogotowia Ratunkowego zawisły biało-czerwone flagi, mogą one pojawić się tam ponownie. Co ciekawe powód ich wywieszenia będzie też ten sam co rok temu. Zarząd Województwa Podlaskiego ponownie chce połączyć trzy Wojewódzkie Stacje Pogotowia Ratunkowego, a pracownicy łomżyńskiego pogotowia zapowiadają, że przeciwko temu znowu będą protestować, bo ich zdaniem jest to durny pomysł.
Nie ma Funduszy na Zdrowie (vol. 6)
Kontrole Najwyższej Izby Kontroli i prokuratury w białostockim oddziale Narodowego Funduszu Zdrowia, a także tegoż oddziału FNZ w poradniach specjalistycznych w całym województwie – to efekt dziennikarskiego śledztwa (dziennikarzy TVN i Radia Białystok) i ujawnionych przez nich nieprawidłowości w białostockim NFZecie.