Café Kultura wraca na Stary Rynek
Dwa pierwsze weekendy sierpnia upłyną w Łomży przy dźwiękach dobrej i różnorodnej muzyki. Organizujący cykl plenerowych koncertów Café Kultura Miejski Dom Kultury-Dom Środowisk Twórczych zadbał o to, by zaprosić młodych, ale zdobywających już jednak coraz większą popularność, wykonawców oraz wielkie gwiazdy rodzimej sceny. W piątek na plenerowej scenie przed Galerią Pod Arkadami zabrzmią przeboje z repertuaru Kaliny Jędrusik, a koncert poprowadzą Monika i Grzegorz Wasowscy. W sobotę porwie publiczność do tańca Siergiej Wowkotrub Gypsy Swing Quartet wirtuoza skrzypiec, a w niedzielę wystąpi sam Michał „Lonstar” Łuszczyński, legenda polskiego country. Na wszystkie koncerty wstęp wolny.
Dni ziół narwiańskich w Drozdowie
Zmienna pogoda utrudniała, ale nie uniemożliwiła odbycie się dorocznych „Dni ziół narwiańskich” w drozdowskim muzeum. Na niedzielną imprezę, promującą zdrowy styl życia i szersze wykorzystywanie produktów ziołowych w lecznictwie i nie tylko, złożyły się część wykładowa, różnorodne warsztaty i działania poradniczo-edukacyjne. Finałem był koncert muzyki hiszpańskiej „Muzyczna fiesta – od Andaluzji po Drozdowo!” w wykonaniu Stachura Mirecki Trio.
Przyrodniczy wieczór w Hali Kultury
Wystawa fotografii przyrodniczej członków Okręgu Podlaskiego Związku Polskich Fotografów Przyrody została otwarta w Hali Kultury. Była to tylko jedna z atrakcji dla miłośników przyrody i fotografii, ponieważ towarzyszyło jej spotkanie z ornitologiem Adamem Zbyrytem, pracownikiem Wydziału Biologii Uniwersytetu w Białymstoku. Odbyła się też prezentacja prac nowych członków ZPFP OP, w tym łomżyńskiego fotografika Mariusza Markowskiego oraz ogłoszono wyniki konkursu na Fotografa Roku 2024 Okręgu Podlaskiego Związku Polskich Fotografów Przyrody.
Weekend wystaw, koncertów i warsztatów
Trzy najbliższe dni dają spore możliwości zwolennikom aktywnego spędzania wolnego czasu. W Hali Kultury zostanie otwarta wystawa fotografii przyrodniczej i odbędzie się spotkanie z ornitologiem Adamem Zbyrytem. W Miastkowie zaplanowano koncert Anny Brody w ramach Podlaskiej Oktawy Kultur. Nowogrodzki skansen zaprasza na ogólnopolski konkurs kulinarny „Bitwa regionów”, a drozdowskie muzeum na familijne i zakończone koncertem „Dni ziół narwiańskich”.
Dwa dni z tangiem w Hali Kultury
Koncert „Tango i cztery pory roku… w Buenos Aires” Andrysek Tango Quintette zakończył cykl wydarzeń festiwalu Podlasie Slow Fest by Łomża w Hali Kultury. Pod hasłem „Tango Days” odbyła się tam projekcja filmu „Ostatnie tango”, warsztaty taneczne dla początkujących i wspomniany koncert. Cieszyły się one bardzo dużym zainteresowaniem - wszystkie bezpłatne wejściówki rozeszły się błyskawicznie.
Łomżyński weekend z tangiem
Miłośnicy tanga mają w ten weekend powody do radości. Dzięki łomżyńskiej odsłonie Podlasie Slow Fest w Hali Kultury będą mogli nie tylko obejrzeć film „Ostatnie tango”, ale też uczestniczyć w warsztatach tanecznych i w koncercie „Tango i cztery pory roku… w Buenos Aires” wybitnego akordeonisty Marka Andryska i jego Tango Quintette. Nie zabraknie też innych wydarzeń, w tym sportowych. Do tego ciągle można oglądać różne wystawy czasowe w łomżyńskich muzeach oraz placówkach i instytucjach kultury.
Festiwalowe sukcesy łomżyńskiego zespołu
Grupa Bond została doceniona podczas dwóch konkursowych przeglądów. Założony przez muzyków znanych z The BL Blues Band i Holy Water zespół najpierw zajął trzecie miejsce w III Przeglądzie Muzyki Szanty w Kamiance. W miniony weekend powtórzył ten sukces w znacznie silniejszej stawce, podczas II Festiwalu Piosenki Żeglarskiej SzantygRaj ’24 w Rajgrodzie. - Sami jesteśmy zaskoczeni tym sukcesem, bo to większy festiwal, wyższe nagrody i nie sądziliśmy, że coś zdobędziemy! – mówi Paweł Czerwonko, zapowiadając prace nad poszerzeniem repertuaru i kolejne koncerty Bonda, również w Łomży.
Muzyczne, taneczne i muzealne atrakcje na weekend
Dwudniowy festiwal szantowy w Rajgrodzie z udziałem łomżyńskiego zespołu Bond. Przejażdżki po Łomży zabytkowym autobusem, wydarzenie towarzyszące wystawie „Jedziemy! 55 lat MPK w Łomży” w muzeum. Występ koreańskich tancerzy w filharmonii. Zajazd wysokomazowiecki w Ciechanowcu, upamiętniający 760 rocznicę bitwy z Jaćwingami i obejmujący szereg atrakcji. To najważniejsze wydarzenia nadchodzącego weekendu, ale nie jedyne.
Książka o Księdzu Wysockim, świadku Obławy Augustowskiej
- Każde zdanie w tej książce jest dla mnie ważne, bo przypomina mi fragment mojego życia - mówi cicho 86-letni ksiądz Stanisław Wysocki, charyzmatyczny duszpasterz Kościoła Młodych w Łomży, kapelan łomżyńskiej „Solidarności”, AK-owców i Sybiraków, o którym właśnie ukazała się książka dr Teresy Kaczorowskiej. Zapytaliśmy Księdza, czy może przybyć na spotkania z Czytelnikami: w środę do Muzeum Okręgowego w Suwałkach i w czwartek do Muzeum Kresów Rzeczypospolitej w Sejnach, a w piątek na uroczystości Dnia Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej na Wzgórzu Krzyży w Gibach niedaleko Sejn. - Duchowo będę - zapewnia świadek, któremu zabrali ojca i dwie siostry.
„Mikrokosmos” Wojciecha Zubali
Wojciech Zubala, ceniony fotografik, malarz i wykładowca warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych, powrócił do Łomży. W Galerii Pod Arkadami MDK-DŚT zaprezentował obrazy, składające się na cykl „Mikrokosmos”. - Bardzo lubię Łomżę! - podkreślał artysta, przypominając swe wcześniejsze, bardzo udane, wizyty w mieście nad Narwią.
Imprezy pierwszego weekendu lipca
Wystawa malarstwa „Mikrokosmos” profesora Wojciecha Zubali. Druga edycja Festiwalu Kultur na nadnarwiańskich bulwarach, zakończona wieczorem pieśni folkowych i międzypokoleniową potańcówką. Dwudniowy, familijny festyn z okazji Dni Jedwabnego, obejmujący szereg atrakcji. W ten weekend w Łomży i w jej pobliżu oraz nieco dalej nie zabraknie również innych wydarzeń, jak na przykład MotoKurp 2024 w Łysych czy IV Piknik Podlaskich Parków Narodowych i Krajobrazowych w Supraślu, z udziałem Łomżyńskiego Parku Krajobrazowego Doliny Narwi.
Lato aktywnie
Dla tych, którzy z jakiegoś powodu zostają w Łomży i mają czas, czują rytm i chcą się nauczyć tańca, Projekt Artystyczny Meandry przygotował na wakacje pewną propozycję. Z kolei Miejska Biblioteka Publiczna w Łomży zaprasza dzieci i młodzież do udziału w zajęciach w ramach „Lata w Bibliotece 2024”.
Łomżyńskie zespoły w półfinale Rockowań
Zespoły Isaac Goldenberg i Valefor zakwalifikowały się do półfinału wojewódzkiego przeglądu Rockowania. Trzecim finalistą został Jakub Kalista. Półfinałowe przesłuchania odbędą się we wrześniu, a ich zwycięzcy 19 października wezmą udział w białostockim finale. Pula nagród finansowych to 10 tysięcy złotych, są też nagrody specjalne, na przykład koncert w studio Polskiego Radia Białystok i możliwość nagrania singla w słynnym studio Hertz.
Wydarzenia najbliższego weekendu i tygodnia
Najbliższe dni zdominuje w Łomży i w jej okolicach muzyka. W MDK-DŚT odbędą się łomżyńskie eliminacje „Rokowań” z udziałem grup Isaac Goldenberg i Valefor oraz solisty Jakuba Kalisty. Codziennie będą też odbywać się koncerty w ramach XXXI Międzynarodowego Festiwalu Muzyczne Dni Drozdowo-Łomża. Będzie też impreza pozamuzyczna, charytatywny piknik familijny z okazji Dnia Psa.
Książkowa opowieść o mazowieckiej szlachcie
Maciej Falkowski promował w Łomży swą najnowszą książkę. Opublikowana w serii literatury faktu „Sulina” wydawnictwa Czarne „Ślachta. Historie z podlasko-mazowieckiego pogranicza” opowiada o drobnej szlachcie z pogranicza Mazowsza i Podlasia, przybliżając lokalną historię i tradycję, widzianą z jej perspektywy. Spotkanie zorganizowane przez Muzeum Północno-Mazowieckie w Hali Kultury miało też wyjątkowych gości, ojca i wuja autora, 79-letniego kapłana Czesława Rostkowskiego, również opisanych na kartach książki.
Bajeczne akwarele w Galerii Sztuki Współczesnej
Wystawę malarstwa Adama Papke otwarto w Galerii Sztuki Współczesnej Muzeum Północno-Mazowieckiego. Przebywający na plenerze autor nie mógł być na wernisażu - pojawi się w galerii na warsztatach 3 sierpnia, ale przemówiła za niego w całej okazałości jego sztuka. - To coś, co pozwala na odrobinę refleksji, zastanowienia się, że przyroda jest piękna, że powinniśmy o nią dbać! - podkreślała kierownik galerii Karolina Skłodowska.
Wspólna wystawa artystycznego małżeństwa
Aleksandra i Tomasz Pakuszewscy zaprezentowali w Galerii N pierwszą wspólną wystawę. Ona maluje, on fotografuje, a inspiruje ich przede wszystkim piękno natury, stąd pomysł połączenia malarstwa i fotografii na wspólnej ekspozycji. Wystawa została otwarta we wtorkowe popołudnie o godzinie 18, ale mecz Polska-Francja na Euro 2024 nie okazał się dla niej konkurencją.
Bardowie naszych czasów i zapowiedź Café Kultura
Duet Adam Jarząbek i Jarosław Jurkiewicz zagrał koncert na plenerowej scenie przed Galerią Pod Arkadami. Wykonali program „Bardowie naszych czasów-Dylan, Kaczmarski, Nohavica”, dopełniając go autorskimi kompozycjami. Był to koncert na dobry początek lata, ale też zapowiedź sierpniowego cyklu Café Kultura, organizowanego przez Miejski Dom Kultury-Dom Środowisk Twórczych.
Maestro Maksymiuka powrót do Łomży
Wybitny dyrygent Jerzy Maksymiuk po wielu latach przerwy ponownie wystąpił w Łomży. Nie tylko poprowadził orkiestrę Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego, ale przedstawił też łomżyńskiej publiczności napisany dla filharmoników utwór, Koncert fantazję na skrzypce i orkiestrę kameralną. Było to pierwsze wykonanie tej kompozycji, a jak podkreśla artysta w przeprowadzonym przed koncertem wywiadzie, napisanie jej dla łomżyńskiej orkiestry było dla niego czymś niezwykle ważnym.
Trzecie święto ulicy Farnej
Koncert zespołu The BL Blues Band zakończył trzecią edycję święta ulicy Farnej. Wcześniej w Restauracji Na Farnej otwarto doroczną wystawę zbiorową łomżyńskiego środowiska artystycznego, podczas której swe najnowsze prace zaprezentowało 16 twórców. Obejmująca szereg wydarzeń impreza trwała dwa dni i została zorganizowana w ramach Budżetu Obywatelskiego 2024.