Nowe karetki dla pacjentów ciężkich w łomżyńskim pogotowiu
Flota Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego SPZOZ w Łomży została wzbogacona o dwa nowoczesne ambulanse medyczne typu C. Pojazdy dotarły do Łomży 26 stycznia, czyli dokładnie tydzień temu, i w najbliższym czasie rozpoczną służbę na terenie powiatów zambrowskiego i grajewskiego.
Nowe karetki zostały zabudowane na podwoziu Mercedes-Benz i spełniają najwyższe standardy obowiązujące w Państwowym Ratownictwie Medycznym. Wyposażono je w nowoczesny sprzęt transportowy, który znacząco podnosi zarówno komfort i bezpieczeństwo pracy ratowników, jak i jakość opieki nad pacjentami.
Na pokładzie ambulansów znajdują się m.in. elektryczno-hydrauliczne nosze o udźwigu przekraczającym 300 kilogramów, umożliwiające bezpieczny transport pacjentów bariatrycznych przy jednoczesnym ograniczeniu obciążenia fizycznego personelu. Dodatkowo karetki wyposażono w specjalistyczne krzesełka transportowe z elektrycznym systemem gąsiennicowym, które pozwalają na sprawne przemieszczanie pacjentów po schodach i w miejscach o utrudnionym dostępie.
Zakup ambulansów został sfinansowany ze środków własnych Pogotowia w Łomży, a wartość zadania wyniosła blisko 1,6 mln zł. Nowe pojazdy zastąpią najstarsze karetki w taborze i są kolejnymi ambulansami w rejonie działania WSPR w Łomży przystosowanymi do przewozu pacjentów o zwiększonej masie ciała.
Uroczyste przekazanie karetek do użytkowania odbędzie się 6 lutego 2026 roku.