Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 29 marca 2024 napisz DONOS@

Spektakl „Inna”, spotkanie z prof. Cenckiewiczem i wystawy na weekend

Główne zdjęcie
Zespół i reżyser spektaklu „Inna” fot. Andrzej Petelski

Autorski wieczór z prof. Sławomirem Cenckiewiczem, spektakl „Inna” Aleksieja Słapowskiego w reżyserii Dariusza Szady-Borzyszkowskiego Teatru BaWiMo oraz wystawy: malarstwa Moniki Sawionek w Galerii Pod Arkadami na Starym Rynku i „Przyroda Warmii i Mazur” w Muzeum Przyrody-Dworze Lutosławskich w Drozdowie czekają na widzów w najbliższy weekend.

W piątek o godz. 18. w Hali Kultury odbędzie się spotkanie z prof. Sławomirem Cenckiewiczem, a termatem rozmowy będą dwie książki historyka "Agentura" i Transformacja". W "Transformacji" autor przybliża przemianę PRL w III RP i dokonuje wnikliwej obserwacji postkomunizmu w Polsce po roku 1989. Z kolei "Agentura" to "opowieść o konsekwencjach dawnych uwikłań agentów i roli jaką odegrali w budowie postkomunizmu a także próba odpowiedzi na fundamentalne pytania: kto nie pozwolił im się przyznać i dlaczego antykomunizm jest w Polsce sierotą". Spotkanie w Łomży poprowadzi Tomasz Łysiak.  

Reżyser, tłumacz oraz animator licznych działań artystycznych i kulturalnych Dariusz Szada-Borzyszkowski jest w Łomży doskonale znany, dzięki współpracy z licznymi tutejszymi instytucjami, z Teatrem Lalki i Aktora oraz Miejskim Domem Kultury – Domem Środowisk Twórczych na czele. Tym razem zagości w grodzie nad Narwią jako reżyser spektaklu „Inna” rosyjskiego pisarza i dramaturga Aleksieja Słapowskiego. To kolejna, po „Kobiecie nad nami”, realizacja sztuki Słapowskiego w dorobku Szady-Borzyszkowskiego, ale nietypowa. Nietypowa, ponieważ istniejący od roku 2018 Teatr BaWiMo tworzą pasjonatki-amatorki, dla których praca na scenie jest nie tylko szansą samorealizacji, ale też wyjścia poza schematy związane z pracą i życiem codziennym. „Inna” miała premierę w roku 2019 i doczekała się bardzo przychylnych recenzji.

„Za zamkniętymi drzwiami jednego z najbardziej rygorystycznych więzień w Rosji odsiaduje swoje wyroki sześć kobiet. Osadzone to kobiety w różnym wieku o bardzo trudnej, wręcz tragicznej przeszłości, o której za wszelką cenę chciałyby zapomnieć, karmiąc się nawzajem wymyślonymi opowiastkami o sobie. Czy zasłużyły na karę? Pewnego dnia pojawia się NOWA. Dziewczyna o imieniu Inna. Studentka z dobrego domu, z wyrokiem za manifestowanie niezgody wobec systemu w jakim musi żyć...” – czytamy w opisie spektaklu. Sztuka "Inna" to dająca do myślenia historia kobiet osadzonych w ciężkim rosyjskim więzieniu, których życie zmienia się diametralnie po przybyciu kolejnej więźniarki, skazanej za bunt przeciwko opresyjnemu systemowi.

Na scenie wystapią: Wioletta Karczewska, Anna Krywko, Patrycja Locman, Barbara Niewińska, Marta Pawełko, Ewa Wawrzyniak i Monika Wiśniewska. Reżyseria i przekład rosyjskiego tekstu to dzieło Dariusza Szady-Borzyszkowskiego, absolwenta Akademii Teatru, Muzyki i Filmu w Sankt Petersburgu, muzykę skomponował Michał Gieniusz, a scenografię i kostiumy stworzył Jarosław Perszko, scenograf współpracujący z łomżyńskim Teatrem Lalki i Aktora przy spektaklach „Kominarczyk”, „Proces” czy „Kartoteka”. 

„Inna” zostanie zaprezentowana w Hali Kultury w sobotę 25 marca o godzinie 18:00. Spektakl trwa 80 minut bez przerwy i jest rekomendowany dla widzów od 16 roku życia. Wstęp wolny.

Ostatni weekend marca upłynie też w Łomży i w Drozdowie pod znakiem wystaw.

W piątek 24 marca Miejski Dom Kultury – Dom Środowisk Twórczych zaprasza na kolejną z cyklu comiesięcznych wystaw. W Galerii Pod Arkadami na Starym Rynku o godzinie 18:00 zostanie otwarta prezentacja malarstwa „Tuż obok” Moniki Sawionek. To pochodząca z Częstochowy absolwentka Wydziałów Malarstwa i Scenografii Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, dyplomantka prof. Leszka Misiaka oraz prof. Krystyny Zachwatowicz-Wajdy.

„Monika Sawionek zaprezentuje obrazy powstałe na przestrzeni kilku lat: sceny rodzajowe, pejzaże, portrety w technice tempery jajowej, jak i olejnej. W malarstwie zwraca uwagę na formę i kolor, który buduje kompozycje. W przedstawionych scenach rodzajowych czy pejzażach, próbuje zobrazować swoje wewnętrzne światy. W twórczości ważny jest dla niej motyw światła, który odnosi do pierwiastka duchowego, sacrum. Syntetycznie buduje kompozycję, upraszczając jej główne motywy, bawiąc się niejako formą i kolorem. Inspiracją dla artystki jest świat dziecka, który na co dzień obserwuje, szczególnie w momentach afirmacji świata przyrody i zabawy” – informują organizatorzy. Wstęp wolny. 

W niedzielę 26 marca o godzinie 13:00 w Muzeum Przyrody-Dworze Lutosławskich w Drozdowie zaplanowano wernisaż wystawy „Przyroda Warmii i Mazur” oraz wykład „Skarby przyrody Warmii i Mazur” Mariana Szymkiewicza, kierownika Muzeum Przyrody w Olsztynie. Wstęp 1 zł.

Wojciech Chamryk

 


 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę