Dwóch radnych wycofało się z pomysłu obniżania diet
Niespełna tydzień wytrzymała koalicja radnych na rzecz obniżenia sobie diet. W poniedziałek z szóstki radnych, którzy podpisali się pod wnioskiem ograniczającym zarobki rajców (zobacz GB nr 32 - “Dieta, ach dieta...”) dwóch się wycofało.
Tradycje wielkanocne
W Kościele Katolickim trwa Wielki Tydzień, w którym wspominamy i przeżywamy najważniejsze wydarzenia historii Zbawienia. Świętujemy nasze odkupienie, dokonane przez Wcielonego, Ukrzyżowanego i Zmartwychwstałego Syna Bożego. Za religijnymi przeżyciami przez stulecia historii Kurpiowszczyzny, Mazowsza i Ziemi Łomżyńskiej związane były tradycje.
Bociania wojna
Tego jeszcze nie było. W Kupiskach Starych dwóch dorosłych mężczyzn pokłóciło się o... bociana. Ptak z ciepłych krajów pod Łomżę przylatuje już od pięciu lat. Zadomowił się na tu całkiem dobrze, żaby mu przysmakowały, rodzinę sprowadzał i rokrocznie młode chował, a tamtejszy poeta o nim wiersze pisał - słowem sielanka jakich mało – tak było jeszcze do końca lata ubiegłego roku. Później coś się popsuło, tylko ptak nie wie co.
Słowo do duszpasterzy i wiernych diecezji łomżyńskiej w sprawie remontu katedry łomżyńskiej
Katedra – matka wszystkich kościołów Diecezji jest świątynią Biskupa Diecezjalnego. W niej odbywają się święcenia diakonów, prezbiterów i biskupów. W niej każdego roku w Wielki Czwartek dokonuje się poświęcenie Olejów i odnowienie przyrzeczeń kapłańskich. W katedrze mają miejsce najważniejsze uroczystości diecezjalne; w katedrze przeżywaliśmy spotkania z wybitnymi osobistościami Kościoła: z Ojcem Świętym, Prymasem Polski, Nuncjuszem Apostolskim. Kościół pod wezwaniem św. Michała Archanioła w Łomży przyjął tytuł katedry w dniu 28 października 1925 roku, gdy powstała Diecezja Łomżyńska. Wcześniej ta świątynia była kościołem farnym. W aktach parafialnych odnajdujemy wzmiankę, że w dniu 2 lutego 1504 roku księżna mazowiecka Anna ofiarowała ziemię pod budowę kościoła w Łomży. Prawdopodobnie w tym także roku rozpoczęto budowę świątyni. Mija więc 500 lat od czasu rozpoczęcia budowy obecnego kościoła katedralnego.
List biskupa Stanisąłwa Stefanka do kapłanów prezbiterium łomżyńskiego
Moi Bracia w kapłaństwie! 1. Przyjmijcie List Ojca Świętego skierowany do nas na tegoroczny Wielki Czwartek. Jakże osobisty, wypełniony najgłębszą refleksją teologiczną i niezwykle prostą zachętą pastoralną, wielkanocny podarunek Jana Pawła II-go. Całym sercem dziękujemy za to serdeczne - powtarzane każdego roku w Wielki Czwartek - spotkania z Ojcem Świętym. Dziękujemy za każde słowo; w tym roku szczególnie za zwrócenie uwagi na duszpasterstwo ministrantów, którzy „stanowią niejako kolebkę powołań kapłańskich.” Omawialiśmy to zadnie w czasie tegorocznych spotkań opłatkowych, Dużą nadzieję wiążę z ożywieniem Szkoły Animatora i wdrażaniem diecezjalnego programu formacji służby ołtarza.
Z perspektywy list
Proszę o przekazanie mieszkańcom Miasta Łomży informacji, że do dnia dzisiejszego tj. 08 kwietnia br., Zarząd Spółdzielni Mieszkaniowej “Perspektywa”, ani osobiście Zbigniew Lipski nie otrzymali od Prezydenta Miasta Łomży żadnego pisma dotyczącego przekazania monitoriungu miejskiego na rzecz spółdzielni.
Za monitoring zapłaci SM Perspektywa!
W nawiązaniu do deklaracji złożonej na sesji Rady Miejskiej Łomży w dniu 31 marca 2004r w sprawie przejęcia przez Spółdzielnię Mieszkaniową Perspektywa osiedlowej części systemu monitoringu wizyjnego proszę o przedstawienie propozycji terminu, w którym mogłoby to nastąpić. Dotyczy to elementów systemu finansowanych lub współfinansowanych przez Spółdzielnię,
Ile kosztuje monitoring?
W związku z interpelacjami zgłoszonymi na sesji Rady Miejskiej w dniu 31 marca b.r. informuję:
Łomża twarzą do Narwi?
Konkurs na zagospodarowanie terenów nad Narwią planują w najbliższym czasie władze Łomży. Do udziału chcemy zaprosić znane pracownie urbanistyczne - zapowiada zastępca prezydenta Łomży, Marcin Sroczyński. Według niego pomysły powinny być ciekawe, ale przede wszystkim realne. Wówczas już w przyszłym roku byłaby szansa na przespacerowanie się przynajmniej częścią nadrzecznych bulwarów.
Komunikat duszpasterstwa powołań
1. Zbliża się okres matur i czas podejmowania przez młodzież decyzji życiowych. Diecezjalne Duszpasterstwo Powołań zachęca do zaangażowania modlitewnego duchownych, świeckich, grupy modlitewne i Koła Żywego Różańca w intencji powołań do kapłaństwa w naszej Diecezji i w Kościele Powszechnym.
Informacja o sytuacji na lokalnym rynku pracy na obszarze działania Powiatowego
Liczba bezrobotnych zarejestrowanych w Powiatowym Urzędzie Pracy w Łomży w końcu marca br. wyniosła 9090 osób (w tym 4660 kobiet) i była niższa od liczby bezrobotnych zarejestrowanych na koniec marca 2003 roku o 514 osób (liczba kobiet zmalała o 139 osób), tj. o 5,4%. Natomiast w porównaniu do stanu na koniec miesiąca poprzedniego poziom bezrobocia zmniejszył się o 136 osób, tj. o 1,5%.
Większy market?
Firma Dimeg - Bielańska z Warszawy - inwestor , który rozpoczął budowę obiektu handlowego, przy ulicy Zawadzkiej w Łomży, chce zwiększyć powierzchnię pawilonu o 700 metrów kawadratowych. Nieoficjalnie dowiedziało się Radio Bab.
Bezpieczeństwo na drodze to nie przypadek
Pierwsza Ofiara Pojazdu Silnikowego 17 stycznia 1886 roku, Bridget Driscoll, 44 letnia matka dwójki dzieci, stała się pierwszą osobą w historii zabitą przez pojazd. Zmierzała ona wraz z córką na pokaz tańca w Crystal Palace w Londynie. Została potrącona przez samochód idąc po terenie otaczającym pałac. Świadkowie mówili o samochodzie “pędzącym z zawrotną szybkością”. Może było to 8 mil na godzinę (12,8 km/h), mimo iż prędkość tego pojazdu nie powinna była przekraczać 4 mil na godzinę (6,4 km/h). Za kierownicą siedział młody mężczyzna, który oferował przejażdżkę demonstracyjną wszystkim chcącym zapoznać się z nowym wynalazkiem. Według niektórych, kierowca chciał właśnie zaimponować młodej pasażerce. W ramach postępowania wyjaśniającego lekarz sądowy stwierdził, że “to nie może się więcej powtórzyć.” źródło: World’s first road death. London, Roadpeace.
Przedświąteczne ostrzeżenia
Trwa „gorący”, przedświąteczny tydzień. Tydzień świątecznych porządków i zakupów. Niestety okres ten wykorzystują również złodzieje, włamywacze i rabusie.
Monitoring - działa czy nie?
Obecnością kamer, może się poszczycić niewiele miast. Takie urządzenia funkcjonują między innymi w Łomży. Czy są potrzebne? Radny rady miejskiej Łomży - Paweł Augustyniak, twierdzi, że łomżyńskie kamery działają źle. W ich zasięgu dochodzi do przestępstw. Napisał o tym w swojej interpelacji .
Przedstawiciele Komisji Europejskiej Sekcji d/s Rozwoju Lokalnego z projektem RENCOM w Łomży
RENCOM jest to wspomaganie procesów regionalnego uczenia się w środowisku konkurencyjnym: regionalny społeczno – ekonomiczny i kulturalny rozwój w trzech państwach kandydujących do Unii Europejskiej i trzech krajach członkowskich. Projekt finansowany jest przez Komisje Europejską w kontekście Programu Docelowych Badań Społeczno – Ekonomicznych (tzw. V Zespół „Doskonalenie Potencjału Badań Humanistycznych i Podstawowej Wiedzy Społeczno – Ekonomicznej”). Celem programu jest opracowanie projektu wspomagania rozwoju społeczno – ekonomicznego i kulturalnego na poziomie tzw. podregionów.
Renty strukturalne, czyli wcześniejsze emerytury rolnicze
Renty strukturalne – to innymi słowy wczesne emerytury dla rolników, którzy znajdują się w wieku przedemerytalnym, a zdecydują się w całości przekazać swoje grunty na powiększenie innego gospodarstwa lub trwale przekazać je swoim następcom. Przeznaczone są dla małżeństw prowadzących wspólnie gospodarstwa rolne, samotnych rolników lub rolników, których współmałżonek pracuje poza rolnictwem. Renta strukturalna nie ma nic wspólnego z rentą inwalidzką, a jest rodzajem emerytury. Program jest finansowany w 80% ze środków UE, zaś w 20% z budżetu państwa polskiego.
Niedziela Palmowa na Kurpiach
Kurpie to jeden z najciekawszych regionów etnograficznych znany zarówno w kraju jak i Europie. Świetnie zachowaną i pieczołowicie kultywowaną kulturę ludową Kurpiów można poznać w okresie Świąt Wielkiej Nocy, ale najbardziej widowiskowa jest procesja w Niedzielę Palmową.
Dobrzy, ba nawet, bardzo dobrzy prokuratorzy...
Łomżyńscy prokuratorzy najlepsi w kraju, a ostrołęccy najgorsi. Tak wygląda sytuacja w ściganiu przestępców w regionie widziana z Warszawy, a przynajmniej z siedziby Prokuratora Krajowego na Alejach Ujazdowskich 11. Przeprowadzony przez jego biuro po raz drugi ranking prokuratur wykazał, że Prokuratura Okręgowa w Łomży jest najlepszą w kraju w grupie tzw. prokuratur małych. W klasyfikacji liczyły się m.in. szybkość prowadzonych postępowań, ich jakość, ilość spraw zakończonych wniesieniem aktów oskarżenia i skazaniem oskarżonych.
Dieta, ach dieta, koniec z cukrem...
Choć w Łomży, tak jak w kraju cukru brakuje, ale nie o cukrze będzie to opowieść, lecz o diecie... radnego.