Wody w Narwi i Biebrzy coraz więcej
W górnym biegu Narwi - na stanowiskach pomoru poziomu wody w miejscowościach Narew i Suraż rzeka osiągnęła już stany ostrzegawcze, a do przekroczenia stanów alarmowych brakuje jej około 20 cm, tymczasem w ciągu ostatniej doby w Surażu przybyło jej 31 cm. Na stanowisku w Wiźnie do stanu ostrzegawczego Narwi brakuje jeszcze 14 centymetrów – to mniej więcej tyle o ile podniosło się lustro wody wczoraj.
Nowe okna i nowe windy dla łomżyńskiego szpitala
W tym roku Szpital Wojewódzki w Łomży będzie miał wymienione wszystkie okna i trzy z czerech wind. Pieniądze potrzebne na inwestycje w głównej mierze będą pochodzić z funduszy europejskich. Projekt wymiany szpitalnych okien i wind w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego został zaakceptowany przez zarząd województwa podlaskiego. Szpital łomżyński na ten cel ze ZPORR-u otrzyma około półtora miliona złotych, a cała inwestycja będzie warta około dwóch milionów – mówi dyrektor szpitala Marian Jaszewski.
XX łomżyńskie spotkania młodych
Około tysiąc osobową grupę młodych ludzi w sobotę wieczorem w Drodze Krzyżowej ulicami Łomży poprowadził biskupem łomżyńskim Stanisław Stefanek. Wieczorna Droga Krzyżowa była głównym punktem pierwszego dnia obchodów XX Światowych Dni Młodzieży w Diecezji Łomżyńskiej. Młodzi ludzie mimo mrozu i silnego wiatru z modlitwą i śpiewem na ustach przeszli przez osiedle południe z Sanktuarium Miłosierdzia Bożego przy ul. Kardynała Stefana Wyszyńskiego do kościoła pw. Bożego Ciała przy ul. Przykoszarowej.
Łomżyczka opadła
W nocy poziom wody w tej rzeczce opadł o około metr. Tam gdzie wczoraj było zalane Wody Łomżyczki wróciły już do koryta. Zgodnie z zapowiedziami synoptyków ochłodzenie, które wieczorem dotarło nad region powstrzymało roztopy. Dzięki temu nadmiar wody w Łomżyczce zdążył odpłynąć do Narwi nim przekroczył stany wały przeciwpowodziowe w okolicach osiedla „Maria”.
Apel o przedświąteczną pomoc
Wspólnota ,, Rodzina Otwartych Serc" im Św. Brata Alberta przy parafii Katedralnej p.w. Św. Michała Archanioła wspólnie z Radą Osiedla nr 4 w Łomży apelują do ludzi dobrej woli o pomoc. Potrzebna jest pościel, odzież, sprzętu gospodarstwa domowego, a także żywność.
Woda rośnie w oczach
Tak mówi Krzysztof Wróblewski z Miejskiego Centrum Zarządzania Kryzysowego. Wody w Łomżyczce jest coraz więcej coraz więcej posesji jest zalanych i coraz więcej bezpośrednio zagrożonych zalaniem. Kilka minut przed 13-tą Wróblewski przyznał, że niebezpieczeństwo podtopienia realnie jest już nawet na osiedlu domków jednorodzinnych „Maria”. Z powodzią walczą juz służby miejskie przy ulicach Jasnej, Cichej i na posesji przy ul Poznańskiej 7.
Wody coraz więcej... Łomżyczka wylała
Kilkudniowa odwilż i padający deszcz doprowadziły do tego czego się obawiano. Woda zalewa niżej położone posesje, piwnice i garaże. W Łomży w jednym miejscu z koryta wystąpiła już Łomżyczka – za zwyczaj mała rzeczka, która przepływa przez południowo - zachodnią część miasta. W wodzie są już magazyny firmy Terrazyt przy ul. Spokojnej. Woda podchodzi także pod posesje pomiędzy ulicami Spokojną i Wojska Polskiego.
Podwyżki w ZGM
Około 42 % więcej będą płacić mieszkańcy bloków administrowanych przez MPGKiM w Łomży. Ta najwyższa tegoroczna podwyżka w zasobach Zakładzu Gospodarki Mieszkaniowej dotyczy funduszu remontowego.
Jadą komendanci
Podinsp. Janusz Rybakowski w Łomży, a mł. insp. Krzysztof Radomski w Zambrowie – to jak podaje Gazeta Współczesna nowi komendanci policji w tych miastach. Nowy KMP w Łomży ma pojawić się najdalej za miesiąc – dziś jest szefem białostockiej sekcji Biura Spraw Wewnętrznych Komendy Głównej Policji. W Zambrowie awans na Komendanta ma dostać dotychczasowy zastępca.
Nowe Piekuty walczą o becikowe
Gmina Nowe Piekty będzie się odwoływać od decyzji wojewody. Chodzi o tak zwane becikowe. Tamtejsi radni podjęli uchwałę na mocy której mieszkanki gminy Nowe Piekuty, które urodziły lub przysposobiły dziecko miałyby otrzymywać jednorazowy zasiłek w wysokości 1000 złotych. Decyzję radnych gminy uchylił jednak Wojewoda Podlaski.
NPR wyrówna?
Stworzenie specjalnego programu nadrabiania zaległości rozwojowych dla wschodnich województw Polski chce zambrowski poseł Wojciech Borzuchowski. Program miałby być realizowany na w ramach Narodowego Planu Rozwoju na lata 2007-2013 i wzorować się na tym wprowadzonym przed kilkunastu laty we wschodnich landach Niemiec. Zdaniem posła, który skierował w tej sprawie interpelację do wicepremier, Ministra Gospodarki i Pracy Jerzego Hausnera takie działanie pozwoli uniknąć wrażeniu, że granica Unii Europejskiej leży na Wiśle, a także przyniesie pozytywny efekt z punktu widzenia polityki zagranicznej poprzez wzmocnienie rozwojowe regionów leżących wzdłuż wschodniej granicy Unii Europejskiej.
Za m.in. łomżyńskie biuro TVP pod sąd
Przed Sądem Rejonowym w Białymstoku zakończył się w poniedziałek trwający od prawie dwóch lat proces kierownictwa białostockiego oddziału Telewizji Polskiej. Chodzi o zorganizowanie w lipcu 2001 roku za pieniądze TVP prywatnego przyjęcia w domu ówczesnego dyrektora białostockiego oddziału TVP w Nieporęcie, wynajęcie na trzy lata bez zgody zarządu TVP lokalu w Trzciannem na biuro Międzynarodowego Festiwalu Filmów Przyrodniczych imienia Braci Wagów w Wiźnie oraz wynajęcie bez podstaw prawnych od miasta Łomży pomieszczenia na potrzeby Telewizji Białystok.
Uwaga, łosie... na drodze
„Uwaga, łosie” - znaki drogowe z takim napisem pojawią się na drogach w okolicach Biebrzańskiego Parku Narodowego. Tylko w ostatnim czasie po wtargnięciu łosi na drogę doszło tam do dziesięciu wypadków. Zwierzęta najczęściej giną na miejscu, samochody nadają się tylko na złom, a często jadący samochodami doznają poważnych ran.
Milion więcej na łomżyńskie inwestycje
Rada Miasta Łomży podczas nadzwyczajnej sesji wprowadziła dziś zmiany w budżecie Łomży. Radni dołożyli do dwóch miejskich inwestycji prawie milion złotych. Co ciekawe dodatkowe pieniądze nie zwiększą zakresu robót, a zostaną przeznaczone na pokrycie należnego państwu podatku. Zgodnie bowiem z wytycznymi Ministerstwa Infrastruktury w przypadku dwóch łomżyńskich inwestycji drogowych, które mają być zrealizowane przy udziale funduszy europejskich podatek Vat powinien wynieść 22%, a nie jak liczył samorząd miasta tylko 7%.
Łabędzie w Łomży czekają na wiosnę
Około 50 łabędzi czeka na ocieplenie na Narwi w Łomży. Ptaki najprawdopodobniej przyleciały z Europy Zachodniej, gdzie wiosna już się zaczęła i są na szlaku do północnej Rosji. Zima ich zaskoczyła dlatego jak twierdza specjaliści postanowiły tu poczekać na ocieplenie.
Prezydent Łomży ostrzega przez podtopieniami
Specjalne ostrzeżenie do mieszkańców Łomży mieszkających wzdłuż rzeki Łomżyczki skierował prezydenta Łomży Jerzy Brzeziński. Prezydent ostrzega przed spodziewanym w połowie tygodnia ociepleniem i spowodowanymi nim gwałtownymi roztopami, które najprawdopodobniej doprowadza do wylania Łomżyczki i podtopienia okolicznych terenów. W związku z tym prezydent Łomży prosi mieszkających wzdłuż rzeki łomżan o usunięcie z miejsc szczególnie narażonych na podtopienie cenniejszych rzeczy, które mogłyby ulec zniszczeniu; wyłączenie urządzeń elektrycznych znajdujących się w piwnicach i miejscach zagrożonych zalaniem, a także zabezpieczenie w nisko położonych pomieszczeniach otworów okiennych i drzwiowych.
W Pisie wody coraz więcej
Stan wody w górnym biegu Pisy osiągnął najwyższy w kraju poziom. Hydrolodzy rzekę na mapach zaznaczyli kolorem ciemno niebieskim, a to oznacza że jest to tzw. „stan górny wysoki” - następny jest już alarmowy. W niedzielę była to jedyna rzeka w kraju na której zanotowano tak wysoki poziom wody. Niżej - pomiędzy Turoślą a Nowogrodem - wody w Pisie jest mniej - rzeka jest w tzw. „strefie górnej średniej.”
Lomza Tabacco – płotki a nie bossowie
W połowie kwietnia prokuratura w Radomiu chciałaby zakończyć sprawę nielegalnej wytwórni papierosów zlikwidowanej w maju ubiegłego roku w Łomży. Przypomnijmy aresztowano wówczas 9 osób w tym trzech łomżyńskich biznesmenów. Jak pisze weekendowa Gazeta Współczesna prokuratorzy wyjaśniający tę sprawę doszli do wniosku, że łomżanie byli tylko płotkami, a nie jak pierwotnie sądzono „bossami” grupy. Fabrykę zorganizowała „grupa obywateli Litwy i Łotwy. Oni także zajmowali się dostarczaniem surowców do produkcji i dystrybucją gotowych wyrobów.” I prawdziwi bossowie papierosowego gangu w dalszym ciągu są na wolności.
Drogi śliskie i miejscami nieprzejezdne
Ponad 80 km dróg w województwie podlaskim w sobotę po południu było nieprzejezdnych - informuje Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego w Białymstoku. Są to przede wszystkim drogi gminne. Na terenie powiatu łomżyńskiego samochody ciężarowe nie mogły dojechać do pięciu miejscowości: Murawy, Jarnuty – Szczepankowo, Koty – Pęsy, Modzele – Wyżyki, Grądy – Chojny. Komunikacja ma zostać przywrócona do wieczora.
Biskup poświęcił starostwo
Ordynariusz łomżyński biskup Stanisław Stefanek poświęcił nowe pomieszczenia łomżyńskiego starostwa. Po sześciu latach od ustanowienia powiatów Starosta Łomżyński i wszyscy jego urzędnicy trafili wreszcie do swoich docelowych gabinetów. Właśnie zakończył się I etap modernizacji siedziby Starostwa Powiatowego w Łomży przy ul. Szosa Zambrowska.