Uchwalili absolutorium
15 radnych miasta Łomży było za, 6 wstrzymało się i ani jeden nie był przeciwko – to wyniki głosowania nad uchwałą w sprawie sprawozdania z realizacji budżetu miasta za 2003 rok i udzielenia absolutorium Prezydentowi Jerzemu Brzezińskiemu z tego tytułu. Wcześniej realizację ubiegłorocznego budżetu Łomży zaakceptowała Regionalna Izba Obrachunkowa w Białymstoku i min.: Komisja Rewizyjna Rady Miasta. Ta ostatnia zalecała dziś radnym udzielenie Prezydentowi absolutorium, a w odczytanej radnym opinii znalazł się zapis: “Komisja Rewizyjna wyraziła uznanie dla sposobu działania Prezydenta Miasta w zakresie realizacji budżetu”.
Nie wchodź do lasu
Podlaski Wojewódzki Lekarz Weterynarii zawiadamia, że w planowanym terminie 28 -29 - 30 kwietnia 2004 r., bedą prowadzone ochronne szczepienia przeciwko wściekliźnie lisów wolno żyjących na obszarze województwa podlaskiego.
Jest już plan renowacji Łomżyńskich zabytków
Szereg prac konserwatorskich przeprowadzi w tym roku łomżyńska delegatura służby Ochrony Zabytków. Do renowacji trafią między innymi 3 kolejne zabytkowe obrazy z Kościoła Ojców Kapucynów. W tym roku, po dwuletniej przerwie prace konserwatorskie powrócą także do łomżyńskiego zakonu sióstr benedyktynek.
Dyplom od marszałka, wyprawka od wojewody
Tradycyjnie 1 maja będzie hucznie świętowany przez przedstawicieli lewicowych władz województwa. Na razie pochodów się nie zapowiada, ale... nie wiadomo do czego dojdzie. Oficjalnie ogłoszono za to, że Marszałek i Wojewoda nagrodzą pierwszomajowe dzieci. Cytując wrotapodlasia.pl: “Wojewoda Podlaski i Marszałek Województwa Podlaskiego chcą wyróżnić pierwszych obywateli Podlasia, którzy przyjdą na świat 1 maja 2004 r. (...) Jedno z pierwszych dzieci narodzonych 1 maja 2004 roku otrzyma wyprawkę ufundowaną przez wojewodę podlaskiego. Wszystkie zaś dzieci urodzone 1 maja, a także podlaskie szpitale, w których przyjdą na świat otrzymają specjalne dyplomy gratulacyjne.(...)
"Perpetum mobile" za 7 milionów
7 milionów złotych – na tyle szacuje się przedsięwzięcie o nazwie modernizacja gospodarki osadowej w miejskiej oczyszczalni ścieków w Łomży. Inwestycja polegałaby na budowie na terenie Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji przy ul. Zjazd suszarni i spalarni osadu.
Ponad 600 drzew posadzili łomżanie “zielonym do nieba”
Mimo padającego deszczu Park im. Jana Pawła II Papieża Pielgrzyma sadziło kilkadziesiąt osób. Przez trzy godziny od 9.00 do samego południa udało się wysadzić wszystkie naszykowane przez Nadleśnictwo Łomża drzewka. Dołki pod sadzonki kopali m.in. dwaj prezydenci Łomży Jerzy Brzeziński i Krzysztof Choiński wraz z małżonkami.
Rosły sobie drzewa... przy Szosie Zambrowskiej
Przez kilkadziesiąt lat przy szosie z Łomży do Zambrowa rosły sobie drzewa. Później obok nich wybudowano SM Perspektywa, a w piątek (23.04) po południu je ścięto. Stare, wysokie, grube drzewa chyba przeszkadzały...
Prezydent będzie jeździł Skodą
– dokładnie Skodą Super B. Za auto miasto – bo będzie to samochód służbowy Prezydenta – zapłaci 86 tysięcy złotych. Właśnie został rozstrzygnięty przetarg na dostawę do ratusza samochodu. Na konkurs – jak podaje Urząd Miasta – wpłynęło pięć ofert, ale trzy zostały odrzucone (dwie oferty Forda i Renault) ze względu na niezgodności ze specyfikacją. Wybór odbywał się więc tylko pomiędzy Peugeot oraz Skoda i wygrała tańszy o blisko 50 tysięcy zł Super B.
Nowe horyzonty Solidarności
Będziemy nadal i jeszcze skuteczniej bronić miejsc pracy i praw pracowniczych – deklaruje nowy przewodniczący łomżyńskiego okręgu związku zawodowego Solidarność
Miasto będzie zarabiało na zdjęciach
Samorządy podreperować budżet staraj się jak mogą. W Łomży miejska kasę już niebawem zaczną zasilać kierowcy, którzy zbyt szybko jeżdżą po ulicach. Miasto zamierza zakupić swój fotoradar, a straż miejska będzie wystawiała wezwania do zapłaty wszystkim ty , którym urządzenie zrobi zdjęcie. Wiceprezydent Marcin Sroczyński twierdzi, że inwestycja – sięgająca 100 tys. zł powinna zwrócić się do końca roku, a od stycznia budżet miasta będzie czerpał z tego wymierne korzyści.
Antonina Krzysztoń na żywo w Łomży
"Antonina Krzysztoń to urodzona artystka. Układa wiersze i pieśni, pisze delikatną muzykę. Gra na gitarze, śpiewa o życiu. Czyli: radościach i "wesołych smutkach". Jej teksty dotykają najczulszych spraw ludzkich. Jej świat to wielki poemat o miłości. Śpiewanie jest dla niej czymś tak naturalnym jak oddech." W piątek 23 kwietnia Antonina Krzysztoń zaśpiewa w Łomży w ramach X Dni Kultury Chrześcijańskiej. Początek koncertu o godz. 19.00 w byłym Urzędzie Wojewódzkim ul. Nowa 2. WSTĘP NA KONCERT BEZPŁATNY.
Rekord w OSM Piątnica
W marcu padł kolejny rekord w Spółdzielni Mleczarskiej Piątnica. Tym razem mleczarnia pierwszy raz przekroczyła granicę produkcji – 1 tys. ton Serka Wiejskiego miesięcznie!
Czy w Łomży jest na tyle niebezpiecznie, że trzeba uczyć się KRAV MAGA?
KRAV MAGA (krwawa walka) jest izraelskim systemem walki wręcz i samoobrony opracowanym i używanym od ponad 50 lat. Powstał w Czechach w latach trzydziestych ubiegłego wieku, wraz z nasilającym się terrorem faszystowskim. Jego twórca Imi Lichtenfeid zorganizował grupę samoobrony, która broniła dzielnicy żydowskiej. Toczył dziesiątki walk ulicznych w których często liczniejsi faszyści używali noży, pałek, łańcuchów i kastetów.
Nowy komendant policji w Grajewie
Dzisiaj nadkom. Ireneusz Gliniecki obejmuje funkcję Komendanta Powiatowego Policji w Grajewie. Zastąpił nadkom. Jana Pardę, który 9 kwietnia br. przeszedł na emeryturę.
Zielonym do nieba
Jerzy Brzeziński Prezydent Łomży i Radio Nadzieja zapraszają na wspólne sadzenie drzew.
Łomżyński proces w sprawie odmowy badań prenatalnych na finiszu
W Sądzie Okręgowym w Łomży zakończył się w piątek precedensowy w skali kraju cywilny proces o odszkodowanie za odmowę badań prenatalnych. Małżeństwo W. wytoczyło go dwójce lekarzy i szpitalowi w Łomży. Domagają się 1,4 mln odszkodowania.
Ocalić od zapomnienia...
"Minęło już ponad pół wieku od wydarzeń stanowiących treść (...) książki. Jej bohaterowie w większości odeszli na „wieczną wartę”, pozostałym przy życiu czas zatarł ostrość spojrzenia na wydarzenia tamtych dni." – tak rozpoczął przedmowę do książki „Ziemia łomżyńska w latach walki i okupacji 1939 – 1945” nieżyjący już autor Mieczysław Laszczkowski.
Komisja alkoholowa będzie zarabiać
Wojewoda podlaski Marek Strzaliński w rozstrzygnięciu nadzorczym stwierdził nieważność załącznika nr 4 do uchwalonego w lutym Łomżyńskiego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych na 2004 rok. Załącznik ów określał zasady wynagradzania członków Miejskiej Komisji Rozwiązywania Problemów alkoholowych i brzmiał dokładnie tak: “Komisja pracuje społecznie, nie pobierając wynagrodzenia.” Treść tego załącznika radni przyjęli na wniosek Zenona Piechocińskiego (SLD. Uzasadniał on wówczas, że sama praca w tej komisji jest tak nobilitująca, że pieniędzy jej członkowie nie powinni już otrzymywać.
Przeciwdziałanie alkoholizmowi
106 tysięcy złotych – taką kwotą władze Łomży chcą dofinansować jedenaście działający w mieście organizacji realizujących Program Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Odpowiedni projekt uchwały ma trafić na najbliższą sesję Rady Miasta.
Sąd nad bulwarami
Prezydent Łomży Jerzy Brzeziński powołał sąd konkursowy, który ma przeprowadzić dwuetapowy Konkursu na opracowanie koncepcji zagospodarowania Bulwarów Nadnarwiańskich w Łomży. W skład pięcioosobowego gremium weszli: Alicja Mieszkowska - przewodnicząca, Andrzej Zajkowski, Wiesława Serwatko, Andrzej Karwowski i Wiesława Szymańska.