"Łomża górą" czyli 45 lat Filharmonii Kameralnej
Jubileusz 45-lecia istnienia orkiestra Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego p/d Jana Miłosza Zarzyckiego uczciła wyjątkowym koncertem. Jego solistami byli artyści wywodzący się z Łomży: Inga Wawrzynkowska, Adam Kalinowski, Bogdan Kierejsza i Jacek Szymański. Entuzjastycznie przyjęty przez nadkomplet publiczności koncert był jednocześnie jednym z elementów programu obchodów 605-lecia nadania Łomży praw miejskich. W jego trakcie odznaczono również szczególnie zasłużone dla orkiestry osoby, a sama Filharmonia Kameralna otrzymała Brązowy Medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis. – Muszę przyznać, że ten koncert był niezwykły i sam również jestem pod jego wrażeniem, chociaż wiedziałem co się wydarzy! – mówi Jan Miłosz Zarzycki dodając, że atmosfera podczas tego wydarzenia była niesamowita.
Nagrody prezydenta za dokonania w dziedzinie kultury
Dyrektor Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego Jan Miłosz Zarzycki, zespół pracowników merytorycznych Muzeum Północno-Mazowieckiego oraz muzycy Filharmonii Kameralnej to tegoroczni laureaci nagród prezydenta miasta Łomża za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania kultury i ochrony kultury. Obie instytucje świętują w tym roku jubileusze: muzeum 75-lecie, a orkiestra 45-lecie, które zostało połączone z uroczystymi obchodami 605. rocznicy nadania Łomży praw miejskich oraz wręczeniem prezydenckich nagród.
„Krajobraz zastany” Beaty Szczecińskiej
Wystawę grafiki Beaty Szczecińskiej otwarto w Galerii Sztuki Współczesnej Muzeum Północno-Mazowieckiego. „Krajobraz zastany” to pierwsza wystawa indywidualna mieszkającej w Łomży artystki, mającej już na koncie liczne laury zagraniczne, wystawy zbiorowe i prestiżowe stypendia. – Traktuję tę wystawę jako swoiste podsumowanie tego, co zrobiłam do tej pory – podkreślała Beata Szczecińska, dodając, że właśnie dlatego obok najnowszych znalazły się na niej również starsze, różnorodne prace i cieszy się bardzo, iż jej pierwsza własna wystawa odbywa się w Łomży.
Wydarzenia jubileuszowego weekendu
Już dziś rano rozpoczną się obchody 605. rocznicy nadania Łomży praw miejskich. Przez trzy dni odbędzie się wiele wydarzeń o charakterze oficjalnym, jak też imprez typowo rozrywkowych. Największą z nich będzie sobotni koncert na muszli koncertowej, zaplanowano również średniowieczny jarmark na Starym Rynku. Wydarzeniem będzie też koncert jubileuszowy z okazji 605-lecia lokacji miasta oraz 45-lecia Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego, podczas którego solistami będzie czworo artystów wywodzących się z Łomży, a do tego zostaną wręczone doroczne nagrody prezydenta za szczególne osiągnięcia w dziedzinie kultury.
Muzyczne inspiracje Fanaberii
Wystawę „Muzyka w nas” Twórczej Grupy Fanaberia otwarto w Hali Kultury. To już druga wystawa pasjonatek malarstwa, działających przy MDK-DŚT pod kierunkiem Anny Bureś, po zaprezentowanej w grudniu ubiegłego roku ekspozycji „Fanaberie początek”. – Na poprzednim wernisażu, kiedy Jan Zugaj grał na skrzypcach, zrodził się pomysł, żeby pokazać muzykę w nas, spróbować ją namalować – mówi Anna Bureś, dodając, że koleżanki podjęły temat, czego efektem jest kolejna wystawa. Różnorodna, wielobarwna i zachwycająca, tak jak muzyka, która zainspirowała artystki.
Roztańczone i rozśpiewane prezentacje ROK-u
Młodzi wykonawcy z różnych zespołów Regionalnego Ośrodka Kultury w Łomży zaprezentowali w Hali Kultury efekty całorocznej pracy. Liczna publiczność oklaskiwała grupy wokalne oraz popisy taneczne AKATU, ale najwięcej braw otrzymały najmłodsze baletnice, tańczące do barokowego Kanonu D-dur Johanna Pachelbela. – Z dziećmi i młodzieżą gościmy tu po raz pierwszy, pokazując przed końcem roku szkolnego większość form, które realizujemy w naszej instytucji – podkreśla dyrektor Jarosław Cholewicki, dodając, że takie występy są najlepszą metodą zachęcenia młodych ludzi do twórczej i artystycznej aktywności.
Szczęśliwa 22. Wirująca Strefa
- Jestem mega szczęśliwy, że do Łomży przyjechało ponad 1000 zawodniczek i zawodników z całej Polski, z Włoch i Niemiec, co było największą liczbą w historii naszej imprezy – opowiada tancerz i instruktor Marek Kisiel ze Stowarzyszenia Twórczego Działania B.K. Step w Łomży. 22. edycja Międzynarodowego Turnieju Tańca Wirująca Strefa odbyła się w Hali Kultury na Starym Rynku w sobotę i niedzielę, 10. i 11. czerwca. Rywalizowały dzieci i młodzież, tańczący hip-hop i all styles.
Od Wirującej Strefy do jubileuszu Filharmonii Kameralnej
Podczas najbliższego weekendu oraz kolejnych dni w Łomży i w jej okolicy nie zabraknie rozlicznych wydarzeń. Rozpocznie je Międzynarodowy Turniej Tańca Wirująca Strefa, dwudniowa impreza organizowana przez Marka Kisiela, znana doskonale tancerzom w całej Europie. Finałem będzie czwartkowy koncert Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego. Orkiestra będzie świętować 45-lecie z udziałem znakomitych solistów, bez wyjątku wywodzących się z Łomży; jednocześnie będzie to wstęp do trzydniowych obchodów 605-lecia nadania jej praw miejskich.
„Świat na głowie” Emiliana Kudyby
Wyjątkowy pokaz odbędzie się w najbliższą środę w Hali Kultury. Znany społecznik, podróżnik i kolekcjoner Emilian Kudyba zaprezentuje swe unikalne zbiory nakryć głowy z całego świata, efekt ponad 20 lat podróżowania. – Będzie to pierwszy pokaz tego typu nie tylko w mieście czy w regionie, ale też w naszym województwie! – podkreśla dr Emilian Kudyba, dodając, że jego zainteresowania wpisują się w wizerunek Łomży, rodzinnego miasta Hanki Bielickiej, artystki znanej z efektownych kapeluszy. Będzie to nie tylko prezentacja, ale też prawdziwy pokaz mody, dzięki udziałowi uczniów Wety i projektantki Elwiry Horosz.
Kolejna sensacyjna wystawa w Muzeum Północno-Mazowieckim
Jedyną w swoim rodzaju wystawę czasową otwarto w Muzeum Północno-Mazowieckim w Łomży. „Abakanowicz” to prezentacja rzeźb jednej z najwybitniejszych polskich artystek Magdaleny Abakanowicz, rzeźbiarki znanej na całym świecie. Pochodzą one z prywatnej Kolekcji Rytel, jak dotąd nie były pokazywane zbyt często, a w takim zestawieniu nigdy. Do tego kolejne rzeźby obrazują poszczególne etapy twórcze artystki, gdyż powstały w latach 1975-2005, a wystawę dopełnia dokumentalny film „Magdalena Abakanowicz. Wracanie do siebie”, wykorzystujący również unikalne materiały z prywatnego archiwum rzeźbiarki.
Jan Miłosz Zarzycki poprowadził w Wiedniu kurs mistrzowski
Dyrektor naczelny i artystyczny Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego Jan Miłosz Zarzycki przez tydzień prowadził zajęcia w wiedeńskim Universität für Musik und darstellende Kunst. To jedna z najbardziej prestiżowych uczelni muzycznych na świecie, istniejąca od początku XIX wieku. Maestro Zarzycki poprowadził tam kurs mistrzowski, poświęcony II Koncertowi skrzypcowemu Karola Szymanowskiego. Są plany kontynuacji tej współpracy, a dzięki coraz częstszym bytnościom dyrektora Filharmonii Kameralnej w Austrii są też szanse na wizyty w Łomży tamtejszych solistów i dyrygentów.
Grand Prix Walizki dla Gruzji
Georgian State Puppet Theatre zdobył Grand Prix 36 Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Walizka. Podobnie jak festiwalowe jury spektakl „Georgia” gruzińskiego teatru doceniła również Anna Jakubowska, czyli Szary Widz. – Program festiwalu był bardzo zróżnicowany! – podkreślał dyrektor Jarosław Antoniuk, dodając, że poza spektaklami konkursowymi nie brakowało też przedstawień plenerowych, tak więc każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Na finał wystąpił doskonale w Łomży znany krakowski Teatr KTO, wykonując, traktującą o życiu i przemijaniu, „Arcadię”.
Kafka i Szewczenko na Walizce
Festiwalowa publiczność podczas trzeciego dnia Walizki mogła zapoznać się z arcydziełami światowej literatury w aktorskich interpretacjach. Doskonale w Łomży znany francuski Oriantheatre Dance Company Mehdiego Farajpoura zaprezentował w konkursie spektakl „Ka-f-ka”, oparty na motywach opowiadania „Metamorfoza” Franza Kafki. Na finał Lwowski Akademicki Teatr Woskresinnia pokazał na Starym Rynku imponujące rozmachem widowisko „Ukraina. Testament Szewczenko”, historię tego kraju opowiedzianą z perspektywy Tarasa Szewczenki, wybitnego poety i bohatera narodowego Ukrainy.
Walizka nie tylko na Dzień Dziecka
Wstrząsający i robiący ogromne wrażenie monodram o odchodzeniu na skutek śmiertelnej choroby „Zapowiada się ładny dzień” Teatru im. H. Modrzejewskiej w Legnicy zakończył drugi dzień 36 Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Walizka. Wcześniej swoje święto mieli też najmłodsi widzowie, dzięki plenerowym spektaklom Teatru Małe Mi oraz Teatru Vuala na Starym Rynku. Przed nami jeszcze dwa dni teatralnych emocji i wydarzeń, w tym dwa duże, plenerowe widowiska.
Na weekend nie tylko Walizka
Trwa 36 Międzynarodowy Festiwal Teatralny Walizka, ale w Łomży nie brakuje również innych wydarzeń. W sobotę lider tabeli, Łomżyński Klub Sportowy 1926, podejmie na własnym boisku Wissę Szczuczyn. Spośród wydarzeń kulturalnych najciekawiej zapowiada się niedzielna wystawa „Abakanowicz” w Muzeum Północno-Mazowieckim, prezentująca prace znanej na całym świecie rzeźbiarki Magdaleny Abakanowicz. Tego samego dnia wystawę, historyczną ekspozycję o rodzinie Lutosławskich, przygotowało również Muzeum Przyrody-Dwór Lutosławskich w Drozdowie, a na koncertowej muszli przy ul. Zjazd odbędzie się festiwal „Polska od kuchni”, połączony z telewizyjnym koncertem w ramach cyklu „Roztańczona Polska”.
Wyjątkowa wystawa i „Echa” Teatru Migro
Sercem Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Walizka po kilku latach przerwy ponownie stał się łomżyński Stary Rynek. Najpierw w Galerii Pod Arkadami otwarto wystawę festiwalowych plakatów Przemysława Karwowskiego, zmarłego w lutym artysty o nader rozległych, twórczych zainteresowaniach, ale przede wszystkim wspaniałego scenografa i cenionego malarza. Kolejnym punktem programu był plenerowy spektal „Echa” krakowskiego Teatru Migro, poruszająca opowieść bez słów o zaklętej w zdjęciach wielokulturowej przeszłości, teraźniejszości i przyszłości.
Marszałkostwo dofinansuje zabytki
Ponad pół miliona złotych na ratowanie zabytków trafi w formie dotacji do parafii i instytucji w okolicy Łomży. Województwo podlaskie by „pielęgnować historię i tradycję”, decyzją sejmiku na ochronę zabytków przeznaczy 4,4 mln zł.
Teatralna Walizka po raz 36.
Teatralną etiudą w wykonaniu Bogdana Szczepańskiego, Tomasza Bogdana Rynkowskiego, Miłosza Cieślika i w finale dyrektora Jarosława Antoniuka, rozpoczął się 36 Międzynarodowy Festiwal TeatralnyWalizka. Uroczystego otwarcia festiwalu dokonali Jarosław Antoniuk i prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski, a pierwszym spektaklem konkursowym były „Włosy mamy” Teatru Banialuka im. J. Zitzmana w Bielsku-Białej. Jeszcze dziś odbędą się trzy kolejne, w tym plenerowe widowisko „Echa” krakowskiego Teatru Migro na Starym Rynku. Przez cztery dni łomżyńska publiczność będzie mogła zobaczyć łącznie aż 20 spektakli teatrów z ośmiu krajów, w tym z Gruzji i z Kanady, a do tego wystawę teatralnych plakatów Przemysława Karwowskiego.
Wyjątkowa Walizka dla młodszych i starszych
Już w najbliższą środę rozpocznie się 36 Międzynarodowy Festiwal Teatralny Walizka. Impreza potrwa cztery dni, obejmując 12 spektakli konkursowych oraz szereg imprez towarzyszących. Będą wśród nich spektakle plenerowe, między innymi znanego już w Łomży krakowskiego Teatru KTO oraz ukraińskiego Lwowskiego Akademickiego Teatru Woskresinnia oraz wystawa teatralnych plakatów Przemysława Karwowskiego. Organizatorzy nie zapomnieli też o dzieciach, planując na 1 czerwca aż dwa przedstawienia plenerowe dla najmłodszych widzów.
Niezłomny Prymas Tysiąclecia wystawą przypomniany
Poświęconą błogosławionemu kardynałowi Stefanowi Wyszyńskiemu wystawę „Zwycięzca. Prymas dla Kościoła i Ojczyzny” otwarto w Muzeum Diecezjalnym. Wystawa ma przybliżyć dziedzictwo Prymasa Tysiąclecia kolejnym pokoleniom, a w Łomży jest prezentowana z okazji ogłoszenia go patronem Powiatu Łomżyńskiego. – Był to prawdziwy ojciec narodu; z jednej strony wymagający w sprawach kluczowych, a z drugiej niezwykle ciepły i otwarty – po to, aby zanieść Chrystusa każdemu, kogo spotkał – podkreślał dyrektor muzeum ks. dr Tomasz Grabowski.