Wrażliwy buntownik Marcin Niemczura (1963 – 1983)
40 lat minęło od tragicznej śmierci 11. grudnia absolwenta Liceum Ogólnokształcącego w Łomży... 20-latek miał dwie wielkie pasje: fotografię i poezję, które uchroniła przed zniszczeniem kochająca matka Aniela. Incydentalnie pisywał wiersze do „Głosu Ucznia”, miesięcznika Szkoły. Może lepiej sytuacje sprzed 4-ech dekad obrazuje stwierdzenie, że Marcin czasem przekazywał fragment swojej twórczości do opublikowania w periodyku, przepisywanym na maszynie i drukowanym na offsecie. Po 40 latach młodzież Czarnego Teatru Maskarnia wystawiła etiudy plastyczne do poezji Marcina.
Agnieszka śpiewa łomżyńską kolędę A.D. 2023
Pierwsza kolęda cyklu powstała w 2011 roku z inicjatywy Mirosława Roberta Derewońko. Tancerz breakdance Krzysztof Kowalewski napisał tekst i rapował, zaś Ola Domalewska zaśpiewała refren „Życie jest jak kolęda”, gdyż codzienność splata się ze świętami. Muzykę wymyślił poeta i geodeta z Łomży Mariusz Brzostowski, który z dziennikarzem 4lomza.pl stworzył tandem kolędowy. Tym razem do współpracy zaprosili Agnieszkę Żemek - Pawczyńską ze Studia Wokalnego ROK Łomża.
Betlejem Łomżyńskie na drodze Dzieciątka
Maryja z Dzieciątkiem i Józefem wędrują niezmordowanie przez cały świat od ponad 2 tysięcy lat. Na trasie wędrówki przez starożytne mity (jak pustynie), religie (jak studnie) i wierzenia (nadzieje na zbawienie) od 23 lat znajduje się Łomża. - Z Betlejem Łomżyńskiego, z Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Łomżyńskiej ślemy najlepsze życzenia łomżyniakom w Polsce i na świecie i ludziom dobrej woli - mówi Józef Babiel, prezes Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Łomżyńskiej. Członkowie TPZŁ i sympatycy już 65-letniego stowarzyszenia spotkali się na opłatku i wernisażu Teresy Adamowskiej.
Kolędowy koncert łomżyńskich filharmoników
Najpiękniejsze polskie kolędy i pastorałki, dopełnione słynną „Cichą nocą”, złożyły się na program świątecznego koncertu Filharmonii Kameralnej. Zaśpiewali je sopranistka Mariana Poltorak i tenor Mateusz Oleksiak, ale dyrygujący całością Jan Miłosz Zarzycki miał do dyspozycji znacznie więcej wokalistów, bowiem publiczności nie trzeba było zbytnio zachęcać do wspólnego śpiewania. - Kolędy są nierozerwalnie związane z polską tradycją! - podkreślał prowadzący koncert Mateusz Goc, przybliżając historię kolejnych muzycznych perełek, nierzadko liczących nawet setki lat.
Jakub i Magdalena z II LO najlepsi w tańcach w Augustowie
- Ogromny sukces po pół roku intensywnych przygotowań i treningów osiągnęła para 17-latków: Magdalena Kuczewska i Jakub Poleszuk z Łomży, zdobywając 1. miejsce w tańcach standardowych oraz latynoamerykańskich na XXVI Mikołajkowym Ogólnopolskim Turnieju Tańca Sportowego w Augustowie – mówi trenerka Magdalena Pardo - Baczewska z Klubu Tańca Towarzyskiego Akat. - Kuba i Magda wystąpili w klasie tanecznej B. Mamy także sukces w najwyższej klasie tanecznej A, krajowej: Gabrieli Filipkowskiej i Kacpra Tunkiewicza, którzy zdobyli 2 srebrne medale na turnieju Latino Cafe Cup 2023 w Kowalach koło Gdańska. Łomżyniacy triumfowali w standardzie i latinie.
Świąteczne wydarzenia nadchodzącego weekendu
Już dzisiaj Łomżę odwiedzi święty Mikołaj i spędzi na Starym Rynku oraz w Hali Kultury aż cztery godziny. W kolejne dni nie zabraknie też innych świątecznych wydarzeń: w sobotę odbędą się „Muzyczne mikołajki” w Galerii Veneda, a w niedzielę całodniowy jarmark bożonarodzeniowy na Starym Rynku, zwieńczony „Łomżyńską Wieczerzą Wigilijną”. Zaplanowano też szereg innych wydarzeń, od charytatywnego turnieju bilardowego do rockowego koncertu.
Mickiewiczowskie sonety i dwa spojrzenia na Krym
Roman Krawczenko i Ryszard Karczmarski zaprezentowali w Galerii Pod Arkadami wystawę „Trzy sonety”. To dwa różne spojrzenia na Krym: klasyczne, czarno-białe ujęcia i barwne, bardziej poetyckie, dzięki zastosowaniu camera obscura, dopełnione również innymi pracami. Obaj artyści wybrali się w podróż śladami Adama Mickiewicza, zainspirowani ponadczasowymi „Sonetami krymskimi”. - Był czas, żeby spokojnie te sonety poczytać, wejść w klimat danego miejsca, zgłębić temat i bardzo ubolewam, że nie udało się nam kontynuować tego projektu, ale mam nadzieję, że jeszcze do tego dojdzie - podkreślał Ryszard Karczmarski. Ryszard Karczmarski, członek rzeczywisty Związku Polskich Artystów Fotografików, znany jest z wieloletniej i bardzo wszechstronnej działalności fotograficznej. Łomżyńscy miłośnicy fotografii mieli okazję oglądać jego prace podczas ubiegłorocznej wystawy poplenerowej „Polaryzacje”.
Bożonarodzeniowa szopka - nasza tradycja i współczesność
Ola Polakowska do dziś pamięta, jak z Tatą Jarosławem wykonała w domu szopkę z drewna i siana. Siostry Katarzyna i Agnieszka Pawłowskie wspominają, że na lekcjach w szkole szopki można było zrobić z kartonu i ulepić z plasteliny figurki Świętej Rodziny, pasterzy i królów. Dziewczęta stoją w jasnym holu Hali Kultury, dokąd przyszły na wernisaż szopek bożonarodzeniowych. Mają teraz po 16 i 17 lat, ale po raz pierwszy wspólnie stworzyły z pomocą wychowawczyń w Bursie Szkolnej nr 3 w Łomży okazałą szopkę na konkurs wojewódzki Towarzystwa Internatów i Burs w Białymstoku.
MDK-DŚT, ROK i Muzeum Północno-Mazowieckie zapraszają starszych i młodszych
Wernisaż wystawy fotograficznej Romana Krawczenko i Ryszarda Karczmarskiego „Trzy sonety”. Mikołajkowe Targi Twórczości Artystycznej. Prelekcja i zwiedzanie wystawy bursztynu oraz kontynuacja akcji „Oddaj dziecko do Muzeum!” - jest w czym wybierać w trwającej już, przedświątecznej gorączce. Można też wybrać się na rockowy koncert do pubu „Pod ratuszem” i wziąć udział w powstającym w jego trakcie teledysku.
Mikołajki z legendarnym aktorem
Wiktor Zborowski ponownie wystąpił w Łomży. Wybitny aktor był narratorem mikołajkowego koncertu Filharmonii Kameralnej im Witolda Lutosławskiego. Bajka „Podróż królewny Melodii“ zaciekawiła nie tylko dzieci, z racji dopracowanej i bardzo różnorodnej warstwy muzycznej oraz świetnej gry orkiestry pod kierunkiem Jana Miłosza Zarzyckiego. Muzyce towarzyszyły barwne slajdy, a finałem koncertu było pojawienie się Świętego Mikołaja.
Zespół z Łomży zagrał w V Maratonie Bluesowym
Ponad 20 zespołów z Polski, Litwy, Hiszpanii i USA występowało na 2 scenach Pubu Sześcian w Białymstoku. W 5. edycji imprezy pobito nieoficjalny rekord Polski nieprzerwanego grania muzyki bluesowej na żywo: 32 godziny i 48 sekund. Maraton zaczął się w sobotę o godzinie 15. i zakończył w niedzielę o godz. 23. Od ósmej rano półtoragodzinny koncert grała łomżyńska formacja The BL Blues Band, która zaprezentowała kilkunastu miłośnikom bluesa aż 18 utworów z 2 autorskich płyt.
Konkurs na plakat festiwalu Walizka
3 tysiące złotych czekają na zwycięzcę konkursu, którego celem jest zaprojektowanie plakatu 37 Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego WALIZKA. Do połowy stycznia przyszłego roku artyści profesjonalni i amatorzy mają czas na przesłanie swojej wyjątkowej propozycji.
Jakub Warchoł zdobył 2. miejsce w grze na perkusji w Opolu
Sobota i niedziela były nadzwyczaj emocjonujące w rodzinie Państwa Warchołów. - Siedzieliśmy z mężem cały czas przed komputerem podczas transmisji z Opola, gdzie nasz wnuczek występował w XVII Międzynarodowym Konkursie Gry na Zestawie Perkusyjnym Young Drum Hero – opowiada z dumą babcia Wiesława Warchoł. Wnuczek nie zawiódł dziadków ani rodziców, przynosząc chlubę swojej rodzinie i miastu: 16-letni Jakub Warchoł z PSM I i II stopnia w Łomży zajął drugie miejsce.
Wieczorna ofensywa poetycka młodzieży w I LO
Ponad 40 młodych wykonawców: poetów, recytatorów, muzyków, wokalistów solistów i zespołów przez 3 godziny w auli I LO w Łomży przedstawiało utwory poetyckie rówieśnikom, absolwentom i nauczycielom. VII Wieczorek Poetycki zgromadził - w ramach Tygodnia Kultury Uczniowskiej – pełną salę miłośników poezji. Czarny Teatr Maskarnia Magdaleny Szyszko wystawił 3 plastyczne etiudy do wierszy śp. Marcina Niemczury (1963 – 1983), tragicznie zmarłego Absolwenta Szkoły.
Łomżyńskie spotkanie z Mariuszem Nowikiem
Pochodzący z Łomży dziennikarz, pisarz i historyk Mariusz Nowik promował w Hali Kultury swą najnowszą książkę „Krwawe dożynki 1943”. – To historia na niesamowity film – mówił Mariusz Nowik, przybliżając uczestnikom spotkania niewiarygodne losy Estery Rubinsztejn i Ludwiki Fiszer, które przeżyły własną śmierć. 42 tysiące więźniów niemieckich obozów nie miało tyle szczęścia, zostali zamordowani w zaledwie dwa dni. Była to jedna z największych masowych egzekucji w czasie II wojny światowej, a jej szczegóły znamy również z relacji innych ocalałych, w tym mieszkańców Łomży i Łomżycy.
Pięknie tańczą mistrzowie Podlaskiego z Klubu Akat w Łomży
Ponad 400 par tancerek i tancerzy przyjechało do Piątnicy rywalizować o medale i puchary Grand Prix Polski i Mistrzostwo Województwa Podlaskiego. Na parkiecie hali sportowej, która wyglądała bardziej teatralnie, zawirowały piękne suknie dziewcząt jak wielobarwne rajskie ptaki i eleganckie fraki chłopców. Na najwyższym podium 2-krotnie stawała para 17-latków z KTT Akat w Łomży: Gabriela Filipkowska i Kacper Tunkiewicz, klasa taneczna A. Zdobyli 2 mistrzostwa Podlaskiego młodzieży: w tańcach standardowych i latynoskich, zaś 3. miejsce Grand Prix Polski w standardzie i 4. w latinie. Akatowe pary zdobyły nominacje na Mistrzostwa Polski, w tym Joanna Horoszewska i Wiktor Cekała za mistrzostwo w latinie, zaś 9 par uzyskało awanse do wyższej klasy tanecznej.
Wokalne objawienie i gigant jazzu w Łomży
Wokalistka Daria Kobierecka zwyciężyła w konkursie Nowa Nadzieja Jazzu 2023, odbywającym się w ramach XVI Novum Jazz Festival. Gwiazdą dwudniowej imprezy był legendarny gitarzysta Mike Stern, który zagrał z żoną Leni Stern, równie cenioną gitarzystką oraz doskonałymi polskimi muzykami. Nie brakowało też innych, niezwykle udanych koncertów, w tym zwyciężczyń konkursu ubiegłorocznego festiwalu, wokalistki Irki Zapolskiej i basistki Katarzyny Schmidt-Przeździeckiej.
Łomżyńskie i graficzne światy Konrada Srzednickiego
Bardzo interesującą wystawę otwarto w Galerii Sztuki Współczesnej Muzeum Północno-Mazowieckiego. „Liryczne światy Konrada Srzednickiego” to nie tylko prezentacja twórczości wybitnego artysty w roku 30-lecia jego śmierci i przed zbliżającym się stuleciem urodzin, ale też akcenty lokalne. Konrad Srzednicki urodził się bowiem w Wysokiem Mazowieckiem, kształcił się w Łomży, a prezentowane na wystawie prace pochodzą ze zbiorów łomżyńskiego kolekcjonera Sławomira Zgrzywy. - Piękna jest ta wystawa! - zachwycała się żona artysty Danuta Srzednicka, akcentując fakt, że wiele eksponowanych prac wydrukował własnoręcznie jej mąż, część z jej pomocą, a niektórych w ogóle nie było w obiegu, powstały bowiem w znikomej ilości egzemplarzy.
Koncertowo-artystyczny weekend
Spotkanie autorskie pisarza pochodzącego z Łomży. Dwudniowa gala taneczna. Otwarcie wystawy wybitnego artysty, urodzonego w Wysokiem Mazowieckiem. Koncert trzech punkowych zespołów, a do tego dwudniowy festiwal jazzowy, podczas którego zagra jeden z najwybitniejszych gitarzystów na świecie oraz wielu innych znakomitych jazzmanów. Część imprez nakłada się na siebie, tak więc trzeba będzie wybierać, ale jest z czego.
Góra Królowej Bony promuje ochronę zabytków
Grodzisko sprzed tysiąca lat, nazwane Górą Królowej Bony (choć nie wiadomo, z jakiego powodu), znalazło się na głównej stronie naboru programu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Średniowieczne wały ziemne w Starej Łomży nad Narwią widać dobrze z lotu ptaka. Nie zasłaniają ich drzewa, krzaki ani zabudowania, więc zachęcają do „Ochrony zabytków archeologicznych”, na co na rok 2024 można uzyskać od 30 tysięcy zł do nawet 200 tys. zł. Zanim upłynie termin zgłoszeń wniosków do 30. listopada, poznajemy dzieje zdjęcia grodziska z X w. i autora Mirona Bogackiego.