Zimą powietrze w Łomży zanieczyszczone pyłami, latem ozonem
Jakość powietrza w województwie podlaskim poprawia się, choć zimą jest jeszcze wiele do zrobienia i Łomża jest tu przykładem. Okazuje się , że i latem zanieczyszczenie przybiera wartości ostrzegawcze. Zimą źródłem zanieczyszczeń pyłowych są głównie przydomowe kotłownie, latem szkodzi ozon, źródłem którego jest słońce i upały.
Miski WC - rodzaje, zalety - porady przy zakupie
Miska WC to jeden z najbardziej podstawowych elementów wyposażenia łazienki. O czym pamiętać przy wyborze miski WC?
Pierwsze bociany przyszły na świat nad Narwią
Gniazdo bocianie we wsi Rakowo – Czachy koło Łomży obserwuje kamera, jaką zainstalowano z widokiem na zieloną panoramę Doliny Narwi. 14. maja po raz pierwszy zaobserwowaliśmy w nim samicę ciconia ciconia, spod której między gęstymi, rosochatymi gałązkami i czerwonymi nogami gramoliły się malutkie, białe, puchowe kulki. Ukryte w zagłębieniu gniazda - trudno było policzyć.
Podlaska KAS zaakceptowała PIT-y „zapominalskich” podatników
Aż 184 tys. deklaracji PIT za 2023 rok zostało w województwie podlaskim zaakceptowane automatycznie – informuje KAS. 93 proc. wszystkich deklaracji podatkowych za 2023 r. złożono elektronicznie, z tego ponad 68 proc. przez usługę Twój e-PIT.
Nadleśnictwa: Łomża i Nowogród posadziły nowe lasy
Lasy rosną po cichu. Społeczne emocje wywołują wycinki drzew na terenach leśnych, lecz w akcie oburzenia powinno się pamiętać, że drewno to także materiał gospodarczy na konstrukcje domów, meble i opał. Zakończyło się wiosenne sadzenie lasów w Nadleśnictwie Łomża. Od końca marca do końca kwietnia około 90 osób z Zakładów Usług Leśnych posadziło ponad milion sadzonek na 144 hektarach, w tym ponad pół miliona sosny i prawie ćwierć miliona dębu. Nadleśnictwo Nowogród również odnawia swoje lasy i na wiosnę posadziło na około 27 hektarach ok. 224 tysięcy sadzonek.
Przekazano miliony na turystykę, ale efekty trudno ocenić
Efekty wsparcia rozwoju turystyki z programu Przedsiębiorcza Polska Wschodnia osiągają założone wskaźniki, ale na ile służą rozwojowi turystyki w tej części kraju. NIK publikuje raport z kontroli.
Dorabiający do świadczenia i zasiłku przedemerytalnego muszą rozliczyć się z ZUS-em
Do 31 maja osoby dorabiające do zasiłku lub świadczenia przedemerytalnego mają czas na dostarczenie do ZUS-u zaświadczenia o osiągniętych przychodach za okres od 1 marca 2023 r. do 29 lutego 2024 r.
Kod 95 a Wymiana Prawa Jazdy: Kluczowe Kwestie dla Firm Transportowych
W branży transportowej każdy kierowca wie, jak istotne jest posiadanie odpowiednich uprawnień oraz aktualnych dokumentów. Jednym z kluczowych elementów, który coraz częściej staje się wymogiem, jest tzw. "kod 95" na prawie jazdy. Ale co to właściwie oznacza i dlaczego wymiana prawa jazdy zagranicznego na polskie może być kluczowa dla twojej firmy transportowej?
Zderzenie motocykla z osobówką pod Piątnicą
Po zderzeniu motocykla z samochodem osobowym w Zabawce na DK64, motocyklista trafił do szpitala. Ruch w miejscu zdarzenia odbywa się wahadłowo.
Kąpieliska miejskiego w wakacje nie będzie
Podczas zbliżających się wakacji kąpieliska na plaży miejskiej w Łomży nie będzie. Ratusz zastanawia się nad uruchomieniem przez 30 dni miejsca okazjonalnie wykorzystywanego do kąpieli.
Motocykliści z Polski modlili się i bawili w Łomży
Grzegorz Mieczkowski uczestniczył w III Motocyklowej Pielgrzymce Polski Północno-Wschodniej ze św. Andrzejem Bobolą Patronem Polski. 39-latek z Łomży spełnił marzenia: ma od 21 lat prawo jazdy, lecz motorem jeździ od lat 3-ech. Jako 14-latek jeździł na zakurzonej wuesce, a przed 40-tką, za poradą kolegi, zdecydował się na lśniącą, smukłą Hondę XRV 750 African Twin. - To legendarny motocykl, 7 razy triumfował w rajdzie Paryż – Dakar – opowiada motocyklista przed kościołem św. Andrzeja. Jak podawali organizatorzy, na procesję z relikwiami, poświęcenie pojazdów i piknik do Łomży przyjechało około 150 / 200 miłośników motocykli z kraju. Pogoda w niedzielę im dopisała.
Kierowca ciężarówki pijany
Pijany kierowca ciągnika siodłowego z naczepą staranował osobówkę. Rzecz działa się w sobotnią noc na S61, a sprawcą okazał się mieszkaniec Ostrołęki.
W pogodzie tydzień spokojny
W najbliższych dniach pogodę w Polsce kształtować będzie pogodny wyż Uwe. Więcej chmur i znaczące opady deszczu pojawią się dopiero pod koniec tego tygodnia. Skończyły się także, przynajmniej na razie, nocne przymrozki.
Do trzech razy sztuka?
„Komisja rekrutacyjna nie rekomendowała żadnego kandydata” na dyrektora MOSiR-u, więc Ratusz ogłosił kolejny, trzeci już konkurs. Czy tym razem dyrektor zostanie wyłoniony?
Majówka u Stacha Konwy
Patriotycznie i piknikowo obchodzono pamięć dowódcy kurpiowskiego, który przed 291 laty zginął i został pochowany w Lesie Jednaczewskim.. „Jesteśmy po to by uczcić bohatera Stacha Konwę, uczcić tych wszystkich, którzy razem z nim zginęli za ojczyznę w 1733 roku i uczcić wszystkich, którzy stawali do walki o nią w kolejnych latach i wiekach” - mówił wójt Gminy Łomża.
Zderzenie osobówki z motocyklem w Łomży
Na skrzyżowaniu ulicy Sybiraków z Szmaragdową zderzył się motocykl z audi. Motocyklista trafił do szpitala.
Zapowiedz debaty: Psychoedukacja jako forma promocji zdrowia dzieci i młodzieży w mieście Łomża!
Realizujemy Kampanię społeczną pn. Jaka jest przyczyna bólu głowy?; zamierzamy zwrócić uwagę mieszkańców miasta i władz lokalnych na problem zaburzeń psychicznych wśród dzieci i młodzieży w Łomży; jednym z elementów kampanii będą debaty; pierwsza z nich odbędzie się 21 maja 2024 r. w siedzibie Fundacji MIRD - mówi Tomasz Wróblewski, przedstawiciel Stowarzyszenia Sapere Aude.
Rekordowa zorza polarna
Burza geomagnetyczna klasy G4 przeszła w nocy z piątku na sobotę nad ziemią. Takie silne zjonizowanie atmosfery zwiększa szansę wystąpienia zjawiska nazywanego zorzą polarną. Była rekordowa - piszą obserwatorzy.
Dzień Dumy z Munduru w Łomży
W piątek 10 maja Wojska Obrony Terytorialnej świętują Dzień Dumy z Munduru. Tego dnia, by zaakcentować przynależność do wojska w swoich środowiskach, chętni żołnierze mogli występować w mundurach.
Zmarł budowlaniec i krwiodawca Jerzy Romejko (+ 69)
Skromny, porządny, pracowity, zaradny, uczciwy – tak wspominają Jerzego Romejko (1955 – 2024) Jego dawni koledzy z ulicy Dwornej i Rządowej. Pogrzeb budowniczego kościoła pw. Miłosierdzia Bożego odbył się na starym cmentarzu w Łomży - Jerzy urodził się w Łomży i wychował w domu rodzinnym przy ulicy Rybaki. Talenty murarskie odziedziczył i wytrwale doskonalił po swoim tacie murarzu Zygmuncie Romejko (rocznik 1927). Spoczął w grobie po sąsiedzku ze swoimi rodzicami.