Dziś wyniki rekrutacji do ogólniaków, techników i zawodówek
Punktualnie o godz. 15 w szkołach ponadgimnazjalnych zostaną wywieszone listy przyjętych. Podczas elektronicznego naboru gimnazjaliści wybierali trzy szkoły. Jeżeli nie dostaną się do tej pierwszego wyboru, ich dane zostaną przekazane do szkoły drugiego lub trzeciego wyboru. O tym, czy kandydaci zobaczą swoje nazwiska na liście przyjętych, decyduje m.in. ilość punktów, jakie młodzież zdobyła na egzaminach gimnazjalnych.
To już wakacje
Dziś oficjalnie kończy się rok szkolny 2006/2007 i zaczynają wakacje. W Łomży naukę w szkołach podstawowych, gimnazjach i szkołach średnich kończy niemal 12,5 tys dzieci i młodzieży. Od jutra wakacją przerwę zaczynają również nauczyciele. Tych w łomżyńskich szkołach jest blisko tysiąc.
Podręczniki z „internetu”
Wakacje zaczynają się w piątek... ale nowy rok szkolny już 3 września. Pora więc pomyśleć o podręcznikach. Zestaw nowych książek do klasy czwartej szkoły podstawowej kosztuje ponad 300 zł... Dla tych, którzy chcieli by nieco przyoszczędzić sposobem jest zakup książek używany. Handlują nimi niektóre księgarnie. Są też kiermasze w niektórych szkołach, lub ogłoszenia w internecie...
Łomża miasto dyslektyków
Niemal 20 % uczniów szóstych klas szkół podstawowych z Łomży i ponad 22 % ostatnich klas łomżyńskich gimnazjów to dyslektycy. Uczniowie mają na to papiery wydane przez specjalistów z Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej. Z danych Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Łomży wynika, że wśród uczniów przystępujących do egzaminów zewnętrznych w Łomży jest najwięcej dyslektyków w województwie podlaskim - ponad trzy razy więcej niż średnia w województwie. Co ciekawe wynik ten jest stały – powtarza się się już od pięciu lat.
Dobrze przygotowani wybierają Zachód
Rektorzy łomżyńskich uczelni wyższych, dyrektorzy szkół, pedagodzy i urzędnicy oświatowi, m.in., z Łomży, Suwałk i Białegostoku uczestniczyli w konferencja na temat kształcenia zawodowego wobec wymogów pracodawców. Do Zespołu Szkół Weterynaryjnych i Ogólnokształcących zaprosili ich organizatorzy: Urząd Miejski i Wyższa Szkoła Zarządzania i Przedsiębiorczości im. B. Jańskiego.
Łomżyńscy gimnazjaliści powyżej średniej... ale
Nieco lepsze wyniki niż w kraju i w województwie podlaskim otrzymali uczniowie ostatnich klas łomżyńskich gimnazjów. W kwietniu ponad tysiąc gimnazjalistów w Łomży przystąpiło do składającego się z dwóch części egzaminu gimnazjalisty. Od wyników tego egzaminu w dużej części zależy w której szkole uczeń będzie mógł kontynuować naukę. Okręgowa Komisja Egzaminacyjna w Łomży, która egzamin przeprowadzała, podała wyniki.
Nasze łomżyńskie orły nauki
Po raz pierwszy w historii Dni Olimpijczyka dzisiaj w auli I LO im. Tadeusza Kościuszki w Łomży spotkali się uczniowie, którzy w tym roku szkolnym zwyciężali w konkursach przedmiotowych (gimnazjaliści, zawody wojewódzkie) i w olimpiadach przedmiotowych (licealiści, ogólnopolskie). Wśród dziesiątków laureatów i finalistów znaleźli się uczniowie I LO i Publicznego Gimnazjum nr 6 oraz Publicznego Gimnazjum nr 1 im. Noblistów Polskich w Łomży, Miejskiego Gimnazjum z Zambrowa, gimnazjów z Wąsosza, Stawisk i Bogut, których uczniowie są laureatami Ligi Naukowej Stowarzyszenia Omnibus. Było uroczyście, jak przystało na galę, podczas której nagrody wręczał i gratulował sukcesów naszym naukowym orłom prezydent Łomży Jerzy Brzeziński.
Rekrutacja wydłużona
Podlaskie kuratorium oświaty wydłużyło o tydzień rekrutację do szkół średnich. Pierwotny termin, do kiedy gimnazjaliści musieli złożyć dokumenty, minął wczoraj.
Większe miasto, lepszy szóstoklasista
Okręgowa Komisja Egzaminacyjna w Łomży opublikowała wyniki tegorocznego sprawdzianu szóstoklasisty. Po raz kolejny potwierdziło się spostrzeżenie, że wynik zależy do wielkości miasta w którym znajduje się podstawówka. W podlaskim najlepszy wynik osiągnęli szóstoklasiści z Białegostoku, których średni wynik był o 0,4% wyższy niż w Łomży.
We wtorek strajkują nauczyciele
Ponad 260 nauczycieli z Łomży i powiatu łomżyńskiego jutro rano będzie strajkowało. Dwugodzinny strajk ostrzegawczy pracowników oświaty organizuje Związek Nauczycielstwa Polskiego. W Łomży przystąpi do niego 13 placówek, a na terenie powiatu 6 kolejnych.
Jesteśmy Waszymi uczniami!
- Razem z Wami stawiałam pierwsze kroki w naszym liceum - mówiła w auli najstarszej szkoły w Łomży prof. Bożena Babiel (fizyczka) podczas zjazdu koleżeńskiego absolwentek i absolwentów rocznik 1982 (wówczas jedynego) Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki. - Jesteście mi bliscy duchowo i cieszę się, że się Wam wiedzie. Msza św. w tzw. Małym Kościółku przy pl. Jana Pawła II (wówczas Henryka Sienkiewicza), spotkania wspominkowe w auli i pracowniach oraz zabawa do białego rana w Hotelu Polonez. Były wspomnienia, zdjęcia i pozdrowienia od nauczycieli i wychowanków dla "guru duchowego" ks. Stanisława Wysockiego, który stworzył Kościół Młodych, a teraz pełni posługę duszpasterską w Augustowie. Był śmiech radości i łzy wzruszenia.
WSA zerka w kierunku Białorusi
Ośmiu rektorów białoruskich szkół wyższych gości w Łomży. Wszyscy przyjechali na zaproszenie prof. dr hab. Romana Englera rektora Wyższej Szkoły Agrobiznesu w Łomży, który chce nawiązać, a w niektórych przypadkach zacieśnić, współpracę z białoruskimi uczelniami. W jej ramach już od października w łomżyńskiej WSA mogłoby rozpocząć uzupełniające studia magisterskie 50 białoruskich inżynierów.
Najpopularniejsze jest „drugie”
Już tylko kilka dni pozostało uczniom ostatnich klas gimnazjów na wybór szkoły w której dalej chcą sie uczyć. Do końca maja szkoły ponadgimnazjalne w Łomży przyjmują podania o absolwentów gimnazjów z miasta i regionu. Tak jak w latach poprzednich nabór prowadzony jest przez internet... Na stronie internetowej widać też jakim zainteresowaniem cieszą się poszczególne szkoły. Póki co najpopularniejsze jest II Liceum Ogólnokształcące im. Marii Konopnickiej
Prezydent Kaczorowski w „piątce”
„Ojczyzna drogie dzieci to nasz dom. Dbajcie o niego, szanujcie, czyńcie tylko dobro…” - mówił uczniom SP nr 5 w Łomży prezydent Ryszard Kaczorowski. Ostatni prezydent Rzeczypospolitej na uchodźstwie w minionym tygodniu odwiedził Łomżę.
„Alfredy” dla najlepszych
W nietypowy sposób społeczność Publicznego Gimnazjum nr 1 w Łomży świętowała pierwszą rocznicę nadania szkole imienia Noblistów Polskich. Kilkunastu uczniów otrzymało po „Alfredzie”. To statuetka upamiętniająca założyciela Fundacji Nobla – Alfreda Bernharda Nobla, która od teraz będzie nagrodą dla najlepszych w „Jedynce”.
Jubileusz „siódemki”
Odsłonięciem pamiątkowej tablicy w holu szkoły łomżyńska „siódemka” rozpoczęła świętowanie jubileuszu 50-lecia. Na tablicy umieszczono maksymę Adama Mickiewicza - patrona szkoły - „Ojczyzna, Nauka, Cnota”, które jak podkreśla Halina Szeligowska dyrektor szkoły kierują pracą jej nauczycieli. Szkoła Podstawowa nr 7 im. Adama Mickiewicza rozpoczęła działalność 1 września 1957 roku. Na uroczystości jubileuszowe „siódemki” licznie przybyli związani z nią - na przestrzeni dziesięcioleci – nauczyciele, pracownicy, uczniowie i przyjaciele...
Pół wieku „siódemki”
Szkoła Podstawowa nr 7 im. Adama Mickiewicza w Łomży obchodzi w tym roku 50. urodziny. Choć budynek szkoły, który „siódemka” zajmuje już od 49 lat, poddaje się upływowi czasu „starzejąca się” podstawówka wciąż jest rześka, młoda i zdolna... Dziś – biorąc za podstawę wyniki egzaminów szóstoklasisty – jest najlepszą podstawówką w mieście.
Będą wyższe dodatki dla wychowawców
Nauczyciele z Łomży dostaną wyższe dodatki. Uchwałę o wzroście m.in. dodatków za wychowawstwo radni miasta przegłosowali przed miesiącem, ale wówczas prezydent Jerzy Brzeziński głośno zastanawiał się czy uchwała nie zostanie uchylona, bo on i skarbnik miasta nie wyrażali zgody na podniesienie tych dodatków. Teraz wiadomo, że uchwała i wyższe - 50 zł dodatki za wychowawstwo - będą jednak obowiązywały.
Daniel indeks ma w kieszeni
Zanim maturalne emocje rozkwitną z kasztanowcami, uczeń czwartej klasy Technikum Ekonomicznego ZSEiO w Łomży Daniel Bałazy zdobywa indeks Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. O indeks najbardziej - i to od dziesięcioleci - renomowanej uczelni ekonomicznej w Polsce ubiegało sie ponad stu finalistów Olimpiady Wiedzy Ekonomicznej. Daniel jako jedyny z województwa podlaskiego zdobył ósme miejsce, po czym "na pociechę" czwarte w Olimpiadzie Przedsiębiorczości. Jest jednym z pięciu w kraju, którzy mogą pochwalić się podobnym wyczynem. Brawo!
„Mała matura”
Ponad tysiąc gimnazjalistów z Łomży we wtorek o 9.00 rozpocznie pisanie egzaminu gimnazjalnego. Najpierw uczniowie napiszą test z wiedzy humanistycznej, a w środę część matematyczno-przyrodniczą. Od tego, jak zaliczą egzamin, zależeć będzie do którego liceum będą przyjęci. Egzamin jest obowiązkowy. Jeżeli jakiś uczeń nie przystąpi dodo niego w danym roku, musi powtórzyć ostatnią klasę gimnazjum i przystąpić do egzaminu w roku następnym.