Dwa nowe przypadki koronawirusa z „powiatu łomżyńskiego”
Podlaski Urząd Wojewódzki w Białymstoku poinformował w środę wieczorem o trzech kolejnych przypadkach zakażenia koronawirusem na terenie województwa podlaskiego. Wśród nich są kobieta i mężczyzna w sile wieku z „powiatu łomżyńskiego”. Tym samym liczba przypadków koronawirusa wzrosła do 5 na terenie „powiatu łomżyńskiego” i 10 w województwie podlaskim. Jej stan jest dobry, zgodnie z zaleceniem lekarza przebywa w kwarantannie domowej.
Koronawirus jest w Łomży...
Dwa z trzech potwierdzonych do środowego południa badaniami (ujawniane są po drugim pozytywnym wyniku badań) przypadki zakażenia koronawirusem w powiecie łomżyńskim dotyczą miasta Łomża. Anna Dzierszko, rzecznik wojewody podlaskiego potwierdza, że gdy w oficjalnym komunikacie dotyczącym zachorowań na COVID-19 jest mowa o „powiecie łomżyńskim” należy rozumieć to jako powiat łomżyński i miasto Łomża. W związku z tym obowiązkową kwarantanną domową w samej Łomży, w środowy poranek, objętych było 208 osób. - Ta liczba cały czas się zmienia – mówi Julia Gulanowska z łomżyńskiego Sanepidu tłumacząc, że objętych kwarantanną w mieście i powiecie przybywa.
Oddział wewnętrzny kolneńskiego szpitala wznawia pracę
Szpital Ogólny w Kolnie informuje, iż wykluczona została infekcja zakażenia wirusem SARS CoV–2 u pacjenta, który hospitalizowany był w Oddziale Wewnętrznym Szpitala Ogólnego w Kolnie. Od poniedziałku oddział był zamknięty, a teraz zostaje przywrócony do normalnego systemu pracy.
Co się stało z przychodniami w stanie epidemii
- Kornelia wstała rano, skarżyła się na ból oczka, było bardzo mocno czerwone, więc postanowiłam zadzwonić do lekarza rodzinnego. Lekarz rodzinny nie odbierał, okulista nie odbierał ani w Łomży, żaden, ani w Zambrowie, więc postanowiłam zadzwonić do NFZ, żeby mi powiedzieli, gdzie moja córkę przyjmą – opowiada zdenerwowana Amanda Wiśniewska z Łomży, mama 3-letniej Kornelii. - Odbiera pan, ja panu mówię, o co chodzi, a ten pan, żebym szybko mówiła, bo są inne telefony... Szpital Wojewódzki w Łomży zamknął podwoje poradni specjalistycznych, gdyż został zamieniony w szpital zakaźny, a do gabinetów lekarzy rodzinnych trudno się dodzwonić. Co w takiej sytuacji...?
Reumatoidalne zapalenie stawów (RZS) – jakie badania należy wykonać?
Reumatoidalne zapalenie stawów, nazywane potocznie artretyzmem, to choroba autoimmunologiczna, której objawy bywają wyjątkowo nieprzyjemne. Dotyka najczęściej osób pomiędzy 40. a 50. rokiem życia, jednak może wystąpić również w podeszłym wieku, a nawet u dzieci. Całkowite wyleczenie RZS nie jest możliwe przy obecnym stanie medycyny. Odpowiednie środki farmakologiczne, a także włączenie właściwej diety i rehabilitacji, mogą jednak pomóc w wyciszeniu skutków choroby.
Trzeci przypadek koronawirusa w powiecie łomżyńskim
W poniedziałek wieczorem służby Wojewody Podlaskiego poinformowały o kolejnym – siódmym już – potwierdzonym przypadku zakażenia koronawirusem w województwie podlaskim. - To starszy mężczyzna z powiatu łomżyńskiego, wrócił do kraju ze Stanów Zjednoczonych – podano w komunikacie zaznaczając, że mężczyzna jest hospitalizowany. To trzeci potwierdzony przypadek koronawirusa z powiatu łomżyńskiego.
Oddział szpitala w Kolnie zamknięty przez... podejrzenie zarażenia koronawirusem
Oddział Wewnętrzny Szpitala Ogólnego w Kolnie został tymczasowo zamknięty. Jest to związane z podejrzeniem zarażenia koronawirusem u jednego z pacjentów placówki. - Nie są przyjmowani pacjenci oraz personel Oddziału nie może opuścić Szpitala do czasu otrzymania wyników testów u pacjenta podejrzanego o zakażenie koronawirusem – przekazuje Tadeusz Klama starosta kolneński.
Powstało 19 śluz na oddziałach szpitala w Łomży
Szpital Wojewódzki w Łomży przekształca się w błyskawicznym tempie w nowy szpital zakaźny dla pacjentów chorych na COVID 19 i z podejrzeniem koronowirusa w województwie podlaskim. Obecnie w „zakaźniaku” leży dwoje z wirusem pandemii, troje z wynikiem ujemnym testu i czworo oczekujących na wyniki. W ciągu tygodnia od spotkania protestującego personelu z p.o. dyrektorem Jackiem Rolederem powstało 19 śluz na wszystkich oddziałach; 20-sta na parterze anestezjologii i OIOM właśnie jest przygotowywana, natomiast na bloku operacyjnym wkrótce powstanie śluza 21.
Koronawirus... coraz więcej osób w obowiązkowej kwarantannie
Rośnie liczba osób, które kierowane są na kwarantannę w związku z możliwością zakażenia koronawirusem. Tylko w Łomży i powiecie łomżyńskim w tej chwili taką kwarantanną objętych jest 155 osób - podaje Kamila Ausztol z Biura Wojewody Podlaskiego. Przypomnijmy, że wcześniej w sobotę i niedzielę służby informowały o potwierdzeniu zakażenia COVID-19 u dwóch osób z powiatu łomżyńskiego. One przebywają w domach. Kolejna osoba jest hospitalizowana z powodu podejrzenia zakażenia COVID-19.
UWAGA KRWIODAWCY – POTRZEBNA KREW!
W związku z wyjątkową sytuacją związaną z epidemią koronawirusa i wzrastającą liczbą osób hospitalizowanych, zwracamy się do Honorowych Dawców Krwi oraz wszystkich zdrowych osób, które o ostatnim czasie nie podróżowały do innych krajów i nie miały kontaktu z osobą zakażoną wirusem lub objętą kwarantanną, o zgłaszanie się do centrów krwiodawstwa w całej Polsce w celu oddania krwi. W Łomży krew można oddać w ambulansie, który parkuje przy Galeria Łomża (Stokrotka), przy skrzyżowaniu ul. Piłsudskiego z Zawadzką.
Studenci pielęgniarstwa zdali egzamin z odpowiedzialności
– To zwykły gest solidarności z ludźmi, którzy szukają sprawdzonych informacji, jak radzić sobie z pandemią, jakie standardy stosować w życiu codziennym i w pracy. Wiedza, jak postępować, aby chronić przed chorobą Covid-19 siebie, swoich bliskich, sąsiadów, całe społeczeństwo jest teraz najcenniejszą wartością – mówi Iza Serafińska, studentka III roku pielęgniarstwa w Państwowej Wyższej Szkole Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży. Ona i jej czternaścioro koleżanek i kolegów ze starszych roczników pielęgniarstwa PWSIiP zgłosiło się na wolontariat do pięciu stacji sanitarno-epidemiologicznych w Polsce (w Łomży, Grajewie, Olsztynie, Ostrołęce, Ostrowi Mazowieckiej). Od 16 marca adepci pielęgniarstwa przeprowadzają telefoniczne wywiady epidemiologiczne w Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Łomży: zbierają dane, informują, uspokajają, doradzają.
Kobieta z koronawirusem
Podlaski Urząd Wojewódzki w Białymstoku poinformował w niedzielę po godzinie 21. o szóstym potwierdzonym przypadku zakażenia koronawirusem w województwie podlaskim. To kobieta w średnim wieku z powiatu łomżyńskiego.
Pierwszy przypadek koronawirusa w okolicy Łomży
Mężczyzna w średnim wieku z powiatu łomżyńskiego to pierwszy potwierdzony badaniami przypadek kroronawirusa na Ziemi Łomżyńskiej. Anna Dzierszko, rzecznik prasowy wojewody podlaskiego w sobotnie popołudnie podała, że w województwie podlaskim potwierdzono dwa kolejne zachorowania na koronawirusa. W sumie liczba osób zakażonych koronawirusem: 452/5 (wszystkie pozytywne przypadki/w tym osoby zmarłe).
KOMUNIKAT dot. sytuacji w łomżyńskiej służbie zdrowia
W piątek 20 marca 2020 r. w Starostwie Powiatowym w Łomży odbyło się spotkanie poświęcone aktualnej sytuacji w łomżyńskiej służbie zdrowia
Trzeci potwierdzony przypadek koronawirusa w województwie podlaskim
O kolejnym wykrytym i potwierdzonym badaniami przypadku koronawirusa w województwie podlaskim poinformował w popołudniowym komunikacie Podlaski Urząd Wojewódzki w Białymstoku. To młoda kobieta z okolic Białegostoku.
To jest sztafeta śmierci. Rozumiecie?
- Mamy wybór – ograniczenie aktywności społecznej do minimum albo dziesiątki tysięcy chorych – mówi prof. Łukasz Szumowski, minister zdrowia w wywiedzie opublikowanym przez dziennik „Rzeczpospolita”. Dwa raz odwołuje się w nim do Łomży, ale przede wszystkim z rozmowy wybrzmiewa apel o przestrzeganie kwarantanny i ograniczenie do minimum kontaktów z innymi. O to samo – ponownie do mieszkańców Łomży – zaapelował Karol Jakacki, lekarz z łomżyńskiego szpitala, którego post z niedzieli uświadomił wielu, jak wielkie konsekwencje będzie miało przekształcenie szpitala w tzw. „jednoimienny szpital zakaźny” do zwalczania koronawirusa.
Kluczowe karetki pogotowia
Wydzielenia Szpitalnego Oddziału Ratunkowego nie ma i niestety nie będzie. Nocna i świąteczna opieka medyczna, czyli zastępstwo lekarza rodzinnego, gdy ten ma wolne, w szpitalu realizowane jest cały czas – pomimo przekształcenia w szpital zakaźny – i to nie jest żadne ustępstwo. Hemodializa dla dotychczasowych stałych pacjentów jest kontynuowana do czasu, a chemioterapia dla onkologicznych, którzy są w trakcie leczenia, ale poza szpitalem. Tak będzie do czasu pojawienia się w Łomży pierwszego pacjenta z potwierdzonym koronawirusem. Gdy to się stanie, ze względu na możliwość zarażenia „pacjentów zdrowych”, lekarze ze szpitala nie będą mogli świadczyć usług z zakresu dializ, czy chemioterapii lub być delegowani do opieki nocnej i świątecznej. - W szpitalu obecnie nie przebywa żaden pacjent, u którego potwierdzono zarażenie koronawirusem – zapewniał w wieczornym komunikacie p.o. dyrektora szpitala Jacek Roleder.
Drugi przypadek zakażenia COVID-19 w Podlaskiem
Wojewoda podlaski i podlaski wojewódzki inspektor sanitarny informują o drugim potwierdzonym przypadku wystąpienia koronawirusa COVID-19 w regionie. To - jak podano w komunikacie PUW - młoda kobieta z Białegostoku, Jest hospitalizowana, a rodzina pacjentki i osoby z najbliższego kontaktu są pod opieką epidemiologiczną - przekazała Anna Dzierszko, rzeczniczka wojewody podlaskiego.
Szybko po wyniki badań i niezrealizowane skierowania!
Zanim Szpital Wojewódzki w Łomży zostanie zamknięty dosłownie, ze względu na przekształcenie w szpital zakaźny dla województwa podlaskiego w stanie epidemicznym koronawirusa, ukazała się wreszcie informacja o tym, jak, gdzie i kiedy tysiące pacjentów i ich krewni mogą odebrać wyniki badań, m.in., laboratoryjnych, tomograficznych czy rezonansowych, oraz skierowania na badania.
Postąpili zgodnie... ze starym planem
Pierwszy pacjent z województwa podlaskiego, u którego wykryto koronawirusa przebywa w szpitalu na białostockich Dojlidach. To znajdujący się przy ul. Żurawiej „szpital zakaźny” formalnie stanowiący wyodrębnioną część Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku. To ta placówka jako pierwsza z województwa podlaskiego pojawiał się na ministerialnej liście szpitali, które miałby być przekształcone w szpitale jednoimienne ds. koronawirusa. Następnego dnia listę podmieniono i na niej zamiast USK w Białymstoku był już Szpital Wojewódzki w Łomży.