Monochromy pamięci
Wystawę „Monochromy” członków Stowarzyszenia Twórców Fotoklubu Rzeczypospolitej otwarto w Galerii Pod Arkadami MDK-DŚT. Uczestniczą w niej Zbigniew Ciborowski, Krystyna i Marek Tomaszukowie, Zbigniew Walczuk i Stanisław Zeszut. Autorzy zadedykowali wystawę Przemysławowi Karwowskiemu, Mieczysławowi Kuczyńskiemu, Wojtkowi Surawskiemu i Wiktorowi Wołkowowi. - Pamięć jest potrzebna, bo pozostanie po nas tyle, co w ludzkiej pamięci! - podkreśla kurator wystawy Stanisław Zeszut, dodając, że cieszy się bardzo, że dedykowana zmarłym fotografom wystawa doszła do skutku, bo współpracowali i przyjaźnili się przez wiele lat.
60-lat po śmierci doczekał się wystawy
W Skansenie Kurpiowskim w Nowogrodzie otwarto niezwykłą i ważną wystawę. „Swój” domek, pełen rzeźb, przedmiotów użytkowych i pamiątek ma artysta z pogranicza łomżyńsko-kurpiowskiego Konstanty Chojnowski. Tytan pracy i nauki.
Twórczy „Układ” w Galerii Młodych
Czworo młodych malarzy, studentów warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych, prezentuje swoje obrazy w Galerii Młodych Hali Kultury. Jest wśród nich łomżynianka i absolwentka Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. Wojciecha Kossaka Anna Tymińska. - Bardzo się cieszę, że mamy możliwość pokazania swoich prac - mówiła Anna Tymińska, dodając, że jest to dla młodych artystów ważne, bo są na początku swojej twórczej drogi, a dla niej szczególnie, bo powraca do rodzinnego miasta. Wernisaż dopełnił rockowy koncert zespołu Sala nr 6, którego członkowie również są studentami ASP.
Weekend seniora z kulturą i inne wydarzenia początku października
Cykl dedykowanych seniorom rozmaitych wydarzeń zdominował kalendarz imprez pierwszego weekendu października. Nie zabraknie też jednak innych działań, od wystaw, ze zbiorową „Monochromy” w Galerii Pod Arkadami do różnorodnych koncertów. Do tego drużyna ŁKS-u spróbuje przełamać złą passę, walcząc z bezpośrednim sąsiadem w tabeli GKS Wikielec. Z kolei w Drozdowie w sobotę i niedzielę odbędą się Dni Akwarystyki.
Kolekcjonerskie pasje Wojciecha Surawskiego
Wojciech Surawski zaprezentował swe zbiory podczas spotkania w Muzeum Północno-Mazowieckim. Nie zabrakło też barwnych opowieści na temat kawalerii i jej wyposażenia oraz tarcz szkół łomżyńskich, ostatniej pasji kolekcjonera. Są już zaplanowane kolejne muzealne spotkania w październiku i w listopadzie, w tym fotograficzne.
Zespół Pieśni i Tańca Politechniki z 35. Nagrodą Glogera
Piosenki ludowe o ukochanych Marysiach i Jasieńkach zabrzmiały w Hali Kultury w Łomży, gdzie odbywała się gala 35. Konkursu o Nagrodę i Medal Zygmunta Glogera. Z kunsztownym koncertem wystąpił laureat Nagrody I stopnia – czyli Zespół Pieśni i Tańca pod kierownictwem Klary Hadi. 12 dziewcząt i 10 chłopców w strojach krakowskich śpiewało rzewnie lub radośnie z towarzyszeniem 6 muzyków orkiestry. Podziwiała ich i gorąco oklaskiwała publiczność, złożona z laureatów, gości, przyjaciół, sprzymierzeńców Społecznego Stowarzyszenia Prasoznawczego Stopka im. Stanisława Zagórskiego (1933 - 2015). Prezesem od 8 lat jest prof. Ludwik Malinowski, który prowadził galę. Nagrody, dyplomy i medale Laureatkom i Laureatom wręczał starosta łomżyński Lech Szabłowski.
Koncertowy ostatni weekend września
Podczas nadchodzącego weekendu nie zabraknie koncertów. Łomżyńska Orkiestra Dęta p/d Waldemara Borusiewicza zagra dziś wieczorem w Międzynarodowej Akademii Nauk Stosowanych. W niedzielę odbędą się aż trzy koncerty XX Międzynarodowego Festiwalu Kameralistyki Sacrum et Musica, w tym „Il Gardellino” w kościele Krzyża Świętego, w którym wystąpią artyści z Włoch i znakomita Capella Bydgostiensis. Wraca też cykl comiesięcznych spotkań w Muzeum Północno-Mazowieckim - bohaterem piątkowego będzie kolekcjoner i miłośnik historii Wojciech Surawski.
Teatralna Calineczka w nowej odsłonie
Teatr Lalki i Aktora w Łomży nowy sezon artystyczny rozpoczął kolejną premierą. „Calineczka” to nowa wersja klasycznej baśni Hansa Christiana Andersena. Autorem scenariusza i reżyserem spektaklu jest Jarosław Antoniuk. Główną rolę kreuje Daria Głowacka, a w 7-osobowej obsadzie nie zabrakło też ulubieńca publiczności Tomasza Bogdana Rynkowskiego oraz nowego aktora Adama Piotrowskiego. „Calineczka” Hansa Christiana Andersena to baśń ponadczasowa, od dawna należąca do kanonu światowej literatury i wciąż zachwycająca młodszych i starszych czytelników. Nie da się jednak nie zauważyć, że oryginalnie wydana jeszcze w pierwszej połowie XIX wieku trąci nieco myszką, nie przemawiając już tak dobitnie do współczesnych odbiorców. Stąd jej liczne adaptacje i przeróbki, mające „Calineczkę” dostosować do obecnych realiów, zwłaszcza trzeciej dekady XXI wieku.
Śmierć za bochenek chleba
13 stycznia 1943 roku Leon, Marianna i Stefan Lubkiewiczowie z Sadownego zostali zamordowani przez niemiecką żandarmerię. Zginęli tylko dlatego, że przekazali ukrywającym się Żydówkom bochenek chleba. Teraz ta historia została przypomniana przez Pawła Pierzchanowskiego i Karola Wojteczka w dokumentalnym filmie „Za bochen chleba”, powstałym również z udziałem Adama Budziszewskiego z Łomży. Film został wyświetlony w Hali Kultury, a po projekcji odbyło się spotkanie z jego twórcami i bohaterami, w tym wnuczką ofiar Grażyną Olton.
Łomżyńscy historycy odznaczeni
Podczas odbywającego się w ostatnich dniach w Białymstoku XXI Powszechnego Zjazdu Historyków, dr Małgorzata K. Frąckiewicz i dr hab. Krzysztof Sychowicz, zostali uhonorowani odznaką PTH Pro Historia.
Podwójna inauguracja z Piotrem Palecznym
Jeden z najwybitniejszych polskich pianistów Piotr Paleczny zagrał z orkiestrą Filharmonii Kameralnej podczas koncertu inaugurującego nowy sezon artystyczny 2024/2025. - Grałem z przyjemnością, jestem bardzo zadowolony i ze smutkiem opuszczam Łomżę! - nie kryje owacyjnie przyjęty Piotr Paleczny, który nie odmówił żywiołowo reagującej publiczności bisu. Dyrygował równie dobrze w Łomży znany Tadeusz Wicherek, a koncert był zarazem inauguracją IV Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego im. Karola Kurpińskiego.
Premiera teatralna, motolotnie, film i inne wydarzenia nadchodzącego weekendu
Przez trzy najbliższe dni w Łomży i w jej okolicy odbędzie się sporo rozmaitych wydarzeń. Od projekcji filmu „Za bochen chleba” i spotkania z udziałem, między innymi, Jana Pospieszalskiego i Joanny Siedleckiej, przez premierę „Calineczki” w Teatrze Lalki i Aktora, aż do XXV Mikrolotowych Mistrzostw Podlaskiego Kontakty 2024. Zaplanowano również aż cztery koncerty w ramach jubileuszowego Międzynarodowego Festiwalu Kameralistyki Sacrum et Musica. O emocje sportowe tradycyjnie zadba drużyna ŁKS-u, walcząca z Wartą Sieradz o awans z trzeciego na drugie miejsce w tabeli III ligi.
Wystawa Bożeny Klimaszewskiej w Galerii N
Galeria N Klubu Wojskowego rozpoczęła kolejny sezon wystawienniczy. W klubowych salach na piętrze swą barwną i różnorodną twórczość malarską zaprezentowała Bożena Klimaszewska, uczestniczka programu „Sanatorium miłości”. Dopełniła je wierszami, ponieważ od kilku lat realizuje się również jako poetka, spełniając tym samym marzenia o twórczym, obejmującym różne dziedziny sztuki, życiu.
Jubileuszowy łomżyński Dzień bluesa
Podczas dziesiątej łomżyńskiej odsłony Polskiego Dnia Bluesa w Hali Kultury zagrały trzy zespoły, prezentujące trzy spojrzenia na bluesa. Suwalski 50 Years Later rozgrzał publiczność rockowymi i bluesowymi klasykami. Trio Adama Zalewskiego zaprezentowało bluesa w wydaniu akustycznym, co entuzjastycznie przyjęła liczna publiczność. Na finał porywający koncert zagrał słowacki Žalman Brothers Band, doświadczona formacja łącząca bluesa z southern i heavy rockiem.
Karen Edwards w Łomży
Amerykańska wokalistka i pianistka Karen Edwards wystąpiła w sali Centrum Kultury przy Szkołach Katolickich. Z towarzyszeniem znakomitych jazzmanów Marcina Wądołowskiego, Piotra Lemańczyka i Adama Czerwińskiego wykonała program złożony z jazzowych standardów oraz popowych i rockowych evergreenów. Sięgnęła też do skarbnicy amerykańskiego country, a trwający ponad półtorej godziny koncert zwieńczyły aż trzy bisy.
Marek Hłasko w Hali Kultury przypomniany
„Marek Hłasko – następny do raju” to nowa wystawa prezentowana w Hali Kultury. Przypomina postać i twórczość jednego z najwybitniejszych polskich pisarzy, scenarzysty i jednocześnie outsidera, zmarłego w wieku 35 lat. Została przygotowana z okazji 90 rocznicy urodzin pisarza, w ustanowionym przez Sejm Roku Marka Hłaski. Otwarcie wystawy dopełniła projekcja filmu „Baza ludzi umarłych”, będącego adaptacją książki Hłaski.
Blues, jazz, klasyka i nie tylko na weekend
Połowa września zapowiada się w Łomży koncertowo. W Hali Kultury odbędzie się doroczny Polski Dzień Bluesa, z udziałem polskich i zagranicznych artystów. Na Sadowej zaśpiewa Karen Edwards, z towarzyszeniem wyśmienitego tria Adama Czerwińskiego. Odbędą się też kolejne koncerty w ramach XX Międzynarodowego Festiwalu Kameralistyki Sacrum et Musica, a w pubie „Pod ratuszem” dzień po dniu dwa rockowe koncerty.
Podwójne preludium do jubileuszu w Galerii Sztuki Współczesnej
Wystawę ceramiki artystycznej „Preludium do jubileuszu” otwarto w Galerii Sztuki Współczesnej, oddziale Muzeum Północno-Mazowieckiego. To wstęp do przyszłorocznych obchodów 50 rocznicy utworzenia Biura Wystaw Artystycznych, które z czasem zostało przekształcone w Galerię Sztuki Współczesnej oraz 45-lecia pracy twórczej Marity Benke-Gajdy. Artystka przygotowała na 50-lecie galerii 50 ceramicznych figurek, a do tego pięć wykonanych specjalnie, które podarowała do zbiorów galerii. Obok prac cenionej krakowskiej artystki na wystawie można również oglądać ceramikę wykonaną przez członków Stowarzyszenia „Ceramika bez granic”, również świętującego jubileusz istnienia.
Śpiewaczka operowa i rockman razem na scenie w Łomży
Dwoje zdolnych artystów, od dziecka związanych z Łomżą, po raz pierwszy spotkało się na jednej scenie w Filharmonii Kameralnej imienia Witolda Lutosławskiego. Na sobotni eklektyczny koncert przybyło około 400 słuchaczek i słuchaczy, ażeby móc podziwiać śpiewaczkę operową Małgorzatę Trojanowską i rockmana Adama Kalinowskiego. Kiedy wspólnie zaśpiewali pierwszy raz w życiu przebój z operetki F. Lehara „Usta milczą, dusza śpiewa, kochaj mnie” - oczarowana była zarówno publiczność, jak i sopranistka z tenorem, którego może nie powstydziłby się Jan Kiepura lub nawet Jacek Szymański. - Nikt mnie dotąd tak nie uwiódł – chwaliła partnera w duecie śpiewaczka, która setki razy wykonywała szlagier z „Wesołej wdówki” z głosami klasycznymi, a nigdy - z rockowym.
Koncert na 85 rocznicę zniszczenia łomżyńskiej synagogi
Zniszczenie łomżyńskiej synagogi na początku II wojny światowej upamiętniono koncertem „Pejzaż miejski z Wielką Synagogą”. W Hali Kultury wystąpili: pomysłodawca całego przedsięwzięcia Dariusz Wójcik, Szaweł Lipski Klezmer Quartet i Jacek Szymański. Gościnnie w jednym utworze zaprezentował się chór łomżyńskiej Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia pod kierunkiem Piotra Dąbrowskiego.