The Beatles w Jazzowym Domu Kultury
Imienowski Jazz Set zagrał nieśmiertelne utwory legendarnych The Beatles w jazzowych opracowaniach. Licząca ponad 70 osób publiczność entuzjastycznie przyjęła zarówno pierwsze przeboje Wielkiej Czwórki z Liverpoolu, jak też jej późniejsze, bardziej dojrzałe kompozycje. Poniedziałkowy koncert był nie tylko inauguracją nowej odsłony jazzowego cyklu MDK-DŚT, ale również ujętych pod hasłem „Scena na piętrze” różnorodnych wydarzeń artystycznych.
W poszukiwaniu straconego humoru
„Noniek” Marty Guśniowskiej to pierwsza w tym sezonie premiera Teatru Lalki i Aktora w Łomży. Spektakl wyreżyserował Dariusz Wiktorowicz, scenografię przygotowała Barbara Wójcik-Wiktorowicz, muzykę napisał znany muzyk i kompozytor Mateusz Pospieszalski, a w roli głównej wystąpiła Beata Antoniuk. Udane przedstawienie z wartką akcją i ciekawym przesłaniem zostało bardzo ciepło przyjęte również przez dorosłych widzów, nie tylko przez dzieci od piątego roku życia, do których jest adresowane.
II edycja Festiwalu Piosenki Kurpiowskiej w Boguszycach
24 września 2023 r. , piękna, słoneczna niedziela, a w Boguszycach święto muzyki kurpiowskiej.
Swobodne granie na Farnej
Kapela Dziki Sad zagrała w Restauracji Na Farnej. Otwarta próba szybko przerodziła się w spotkanie śpiewacze, a Agnieszka i Paweł Zielewiczowie oraz Michał Olchowik w przerwie zagrali też w trio, zachwycając słuchaczy i porywając niektórych z nich do tańca. Był to pierwszy występ kapeli w Łomży, ale na pewno nie ostatni, bowiem już w jego trakcie pojawiły się pytania o termin kolejnego takiego spotkania.
Różne oblicza Łomży w oczach dzieci
Wystawę poplenerową „Przeszłość, teraźniejszość, przyszłość” otwarto w Galerii Bonar Miejskiego Domu Kultury-Domu Środowisk Twórczych. To efekt dwutygodniowej pracy dzieci i młodzieży, ukazujących w swych pracach nie tylko obecną Łomżę, ale też tę sprzed wieków i z przyszłości. Znam takich pisarzy, którzy twierdzą, że istnieje tylko przeszłość, a my mamy tu aż trzy wymiary! – podkreślał dyrektor MDK-DŚT Krzysztof Zemło, zachęcając do oglądania barwnej, robiącej wrażenie wystawy.
Zespół Pieśni i Tańca Śląsk otrzymał Nagrodę Glogera
Hala Kultury w Łomży gościła laureatów 34. edycji Nagrody i Medalu imienia Zygmunta Glogera (1845-1910), konkursu dla naukowców, regionalistów, miłośników lokalnej tradycji z całej Polski. Zdobywcą nagrody I stopnia w roku jubileuszu 70-lecia został Zespół Pieśni i Tańca Śląsk, którego patronem jest założyciel Stanisław Hadyna (1919-1999). Obok Konkursu Chopinowskiego i ZPiT Mazowsze, to „jedna z najlepiej rozpoznawalnych marek artystycznych w Polsce” i poza granicami. Nagrodę przyjął Zbigniew Cierniak, 52-latek, przez 20 lat śpiewający w chórze i solo oraz od 14 lat dyrektor ZPiT Śląsk, który otrzymał aż 3 Fryderyki za albumy z przebojami i nagrania z Miuoshem.
Wydarzenia kulturalne na początek jesieni
Jubileusz 75-lecia Cechu Rzemieślników, "Stopka" rozdaje Glogery, XI Forum Krajowej Wieczystej Adoracji Najświętszego Sakramentu i pierwsza w tym sezonie premiera Teatru Lalki i Aktora czeka na uczestników i widzów. Kapela Dziki Sad swobodne zagra na Farnej, a w Jesiennym Kinie Samochodowym do obejrzenia dwa filmy. Można wybrać się także na ekologiczną akcję czy jarmark na Starym Rynku.
Beatlesi na jazzowo w Miejskim Domu Kultury
Tego w Łomży jeszcze nie było. Przeboje legendarnych The Beatles w jazzowych opracowaniach 25 września zagra w MDK-DŚT Imienowski Jazz Set. Grupa wykona zarówno te pierwsze, klasyczne przeboje Wielkiej Czwórki z Liverpoolu, jak też jej późniejsze, bardziej dojrzałe kompozycje. Dopełnią je cudze utwory wykonywane przez The Beatles oraz solowe jej liderów, ze słynnym „Imagine” Johna Lennona na czele. Nie jest to jedyna dobra informacja dla fanów muzyki improwizowanej, bowiem Jazzowy Dom Kultury wznawia działalność na dobre i kolejne koncerty będą odbywać się w nim regularnie.
Jubileuszowy Polski Dzień Bluesa
Łomżyńska odsłona Polskiego Dnia Bluesa doczekała się 10 edycji. Łomżę reprezentowali The BL Blues Band, inicjatorzy tego wydarzenia w roku 2014. Jako drudzy zagrali Silesian Hammond Group z Katowic, a gwiazdą wieczoru był warszawski Blues Junkers. Obie grupy są prowadzone przez klawiszowców, obywają się bez basistów i mają w składzie wokalistki, które z powodzeniem zmierzyły się nie tylko z autorskim repertuarem, ale też z utworami legendarnej Etty James.
Iskra Nadziei z Golec uOrkiestra w hołdzie Papieżowi Polakowi
Koncert w hołdzie Papieżowi Polakowi Janowi Pawłowi II zgromadził w piątkowy wieczór na placu katedralnym tłumy słuchaczy. Było to jednocześnie dziękczynienie za papieską wizytę w Łomży w 1991 roku, dlatego nie zabrakło wspomnień uczestników tych wydarzeń oraz filmowych materiałów sprzed lat. Aktor Adam Woronowicz zaprezentował wiersze Jana Pawła II, a gwiazdą wieczoru był zespół Golec uOrkiestra, który poza swymi największymi przebojami wykonał również wiele utworów religijnych, w tym lubianych przez papieża, z „Barką” na czele.
Papieski koncert, obchody Dnia Sybiraka i inne weekendowe wydarzenia
Plenerowy koncert zespołu Golec uOrkiestra „Iskra Nadziei. Podlaskie w hołdzie Janowi Pawłowi II” rozpocznie trzeci weekend września. W sobotę odbędzie się „Polski Dzień Bluesa”, a trzy kolejne koncerty zaplanowano w niedzielę, w ramach XIX Międzynarodowego Festiwalu Kameralistyki Sacrum et Musica. Drużyna ŁKS-u będzie walczyć o trzecie zwycięstwo w tym sezonie; odbędą się również miejskie oraz powiatowe obchody „Dnia Sybiraka”.
„Transfiguracje” Ivayli Żivkowej Roszak
Ivayla Żivkowa Roszak zaprezentowała w Galerii Sztuki Współczesnej Muzeum Północno-Mazowieckiego swe najnowsze prace. „Transfiguracje” to ceramika i tkanina artystyczna, prace z trzech cykli, ale stanowiące spójną artystycznie całość o uniwersalnym wymiarze. Wystawa została zaplanowana dwa lata temu, ale nikt nie przypuszczał, że w momencie jej otwarcia pochodząca z Bułgarii, ale mieszkająca w Łomży od 27 lat artystka, będzie już pracownicą goszczącej ją galerii.
Przed startem SOUNDTRACK-u 2023
Miejski Dom Kultury - Dom Środowisk Twórczych w Łomży zaprasza uzdolnionych wokalnie solistów amatorów (13-19 lat) do udziału w tegorocznej edycji Festiwalu. Tematyka SOUNDTRACKU to piosenki i utwory z musicali, soundtracków filmowych i serialowych, które bardzo często przynosiły dodatkową popularność filmowym produkcjom.
Narodowe czytanie „Nad Niemnem”
Przed siedzibą Miejskiej Biblioteki Publicznej fragmenty „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej czytali parlamentarzyści, przedstawiciele władz miejskich i powiatowych, aktorzy Teatru Lalki i Aktora, młodzież oraz wiele innych osób. Nie zabrakło również muzyki: o oprawę wydarzenia zadbał improwizujący pianista Bogdan Szczepański, zaś imprezę rozpoczęli i zakończyli na ludową nutę Żaklina i Michał Olchowikowie.
Kulturalna oferta MDK-DŚT dla młodszych i starszych
Miejski Dom Kultury-Dom Środowisk Twórczych przygotował na nowy rok szkolny liczne zajęcia dla dzieci, młodzieży i osób dorosłych. Oferta miejskiej placówki obejmuje aż 14 rodzajów zajęć, w tym pięć nowości, między innymi zajęcia wokalne, taniec współczesny, studio taneczne dla najmłodszych oraz kurs fotografii ulicznej.
Voice & Music dla każdego
„Życie bez muzyki byłoby pomyłką” - mawiał Friedrich Nietzsche, a my wiemy, że muzyka łagodzi obyczaje i łączy pokolenia. Czy Nietzsche tworząc tę zwięzłą sentencję miał na myśli bezrefleksyjne i nagminne korzystanie z kieszonkowego głośnika, połączonego bezprzewodowo ze smartfonem? Przyjdź do Voice & Music i spróbuj odkryć muzykę na nowo, całkowicie od podstaw. Poznaj proces tworzenia muzyki, odkryj potencjał swojego głosu, uwierz we własne możliwości. To miejsce stworzone jest właśnie dla Ciebie.
Kulturalne wydarzenia na weekend
Drugi weekend września to liczne wydarzenia na terenie Łomży i nie tylko. Odbędzie się „Narodowe Czytanie” oraz premiera filmu „Mordercy z Jedwabnego” i promocja książki „Jedwabne – niemieckie zbrodnie na Polakach”. Centrum Kultury Gminy Łomża zaprasza na obchody „Dnia pamięci Ofiar Sybiru”, w Długosiodle odbędą się diecezjalne dożynki, a już dzisiaj piłkarska reprezentacja Polski do lat 20 zagra na stadionie miejskim towarzyski mecz z Portugalią. Trwa XIX Międzynarodowy Festiwal Kameralistyki „Sacrum et Musica” Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego.
„Muzyczne Orły” dla Filharmonii Kameralnej
Filharmonia Kameralna im. Witolda Lutosławskiego ponownie znalazła się wśród laureatów Międzynarodowego Konkursu „Muzyczne Orły”. Fundacja „Muzyka do Potęgi” i konkursowa kapituła doceniły tym razem prawykonanie Suity polskiej na flet, skrzypce i orkiestrę smyczkową, którą specjalnie dla łomżyńskiej orkiestry napisał wybitny skrzypek Mateusz Smoczyński, wraz z równie utytułowaną flecistką Jadwigą Kotnowską również solista podczas koncertowej premiery tej kompozycji w grudniu ubiegłego roku.
Fotograficzno-kulturalne przedsięwzięcie Meandrów
Wystawa zdjęć i taneczny pokaz zwieńczyły kolejną inicjatywę Projektu Artystycznego Meandry. „Łomżyńskie Meandry” to projekt mający pokazać walory kulturalne i turystyczne Łomży i jej okolic, wzbogacone odniesieniami do ludowego i drobnoszlacheckiego folkloru. Autorem zdjęć członków grupy jest Rafał Lesicki. Miejsca ich wykonania wybrał, a zdjęcia opatrzył opisami i komentarzem podczas wernisażu Wojciech Winko. Wystawę „Łomżyńskie Meandry” można oglądać w Hali Kultury przez najbliższe dwa tygodnie.
Barwne i pozytywne światy Trzupków
Artystyczne małżeństwo Monika i Tomasz Trzupkowie zaprezentowali w Galerii Pod Arkadami wystawę malarstwa „Myśl pozytywnie”. To mieniące się różnymi barwami prace z cyklu „hortus conclusus”, dopełnione mniejszymi, pochodzącymi z dwóch innych cykli. Jest to pierwsza na taką skalę prezentacja abstrakcyjnego i wielowymiarowego malarstwa Trzupków.