Nowi przewodniczący i nowe nazwiska w radach społecznych łomżyńskich jednostek
Zarząd Województwa Podlaskiego zmienił w listopadzie składy osobowe Rad Społecznych łomżyńskich jednostek podległych marszałkowi. Są nowi przewodniczący i sporo nowych nazwisk.
Jak odbudować zniszczone włosy? Poznaj plan pielęgnacji naturalnymi produktami Davines
Włosy to najpiękniejsza ozdoba – pod warunkiem, że są wypielęgnowane i zadbane. Bywa, że kosmyki ulegają zniszczeniu i nie bardzo wiadomo, jak temu zaradzić. Przyczyną może być nieprawidłowe farbowanie (zwłaszcza agresywne rozjaśnianie). Na kondycję włosów wpływa również tryb życia, częste prostowanie lub suszenie zbyt gorącym powietrzem, chodzenie spać z mokrą głową czy źle dobrane odżywki. Jeśli borykasz się z pokruszonymi i zniszczonymi włosami, to mamy dla ciebie skuteczny plan odbudowy. Pomogą kosmetyki Davines, o których za chwilę opowiemy.
Marszałek dorzuca pieniędzy szpitalowi w Łomży
Półtora miliona złotych zdecydował się przekazać zarząd województwa podlaskiego na unowocześnienie infrastruktury informatycznej w łomżyńskim szpitalu. Wiąże się z tym wymiana starych serwerów i komputerów.
Zbadaj się na Zawadzkiej
Diagnostyka przy ulicy Zawadzkiej 63/F otworzyła swój trzeci punkt pobrań w Łomży. Otwarciu towarzyszy akcja profilaktyczna – 18 przekrojowych badań profilaktycznych można wykonać w cenie 99 zł*. Akcja potrwa od 2 grudnia do 31 stycznia 2025 roku.
Dyrektor szpitala złożył rezygnację
Jarosław Pokoleńczuk, Dyrektor Szpitala Wojewódzkiego im. Kard. Stefana Wyszyńskiego w Łomży złożył rezygnację. Pracą jednostki kieruje obecnie dr Anita Świętochowska, zastępca ds. lecznictwa.
Telemedycyna - czy lekarze online to przyszłość medycyny?
Rosnące oczekiwania pacjentów w połączeniu z dynamicznym rozwojem technologii sprawiają, że telemedycyna staje się coraz powszechniejsza. Umożliwia ona konsultacje lekarskie online nie tylko z internistą czy pediatrą, ale także z lekarzami specjalistami - ginekologiem, dermatologiem, diabetologiem czy endokrynologiem. Teleporady sprawiają, że wizyty u specjalistów są łatwiej dostępne i bardziej komfortowe. Czy konsultacje online to przyszłość medycyny?
Światowy Dzień Serca – co to za święto?
Każdego roku w ostatnią niedzielę września obchodzimy Światowy Dzień Serca. To wyjątkowe święto ma na celu zwrócenie uwagi na zdrowie układu sercowo-naczyniowego i promowanie profilaktyki, która odgrywa kluczową rolę w zapobieganiu chorobom serca. Jakie działania mogą pomóc w dbaniu o nasze serce? Sprawdź, jakie kroki warto podjąć, aby cieszyć się zdrowiem na długie lata.
Ostatni dzwonek na skorzystanie z programu Profilaktyka 40 Plus
Do końca roku można jeszcze skorzystać z bezpłatnych badań w ramach programu Profilaktyka 40 Plus. Do tej pory w województwie podlaskim co czwarta uprawniona osoba wykonała taki pakiet badań. Skierowanie na badanie generujemy sami – wystarczy wypełnić ankietę w IKP.
Dieta dobra dla zdrowia i planety – jak ją ugryźć?
Każdego dnia stajemy przed dylematem… co by tu zjeść. Ma być smacznie, możliwie zdrowo i szybko, bo przecież kto z nas ma dziś czas na długie gotowanie? W codziennym zabieganiu łatwo zapomnieć o tym, że wybory żywieniowe wpływają bezpośrednio nie tylko na nasze zdrowie i samopoczucie, ale także na środowisko naturalne. Jaki jest więc przepis na odpowiedzialne i apetyczne dania spod znaku tzw. diety planetarnej?
Czy w Łomży warto rozmawiać o zdrowiu psychicznym dzieci i młodzieży?
Według Światowej Organizacji Zdrowia aż 10-20% dzieci i młodzieży na świecie ma problemy ze zdrowiem psychicznym. Łomża nie jest tu żadnym wyjątkiem, co potwierdzają rodzice, nauczyciele i specjaliści. Zatrważające są również lokalne statystyki prób samobójczych osób poniżej 18. roku życia - w ostatnich czterech latach było ich blisko 140. Dlatego potrzebne są długofalowe i zakrojone na szeroką skalę działania. W Łomży prowadzi je Stowarzyszenie Sapere Aude, tworząc z udziałem ekspertów „Program na rzecz zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży”, realizując kampanię społeczną „Jaka jest przyczyna bólu głowy?” oraz inicjując liczne działania na rzecz poprawy kondycji psychicznej młodych mieszkańców miasta.
Szpital planuje kredyt
20 milionów złotych kredytu w rachunku bieżącym na lata 2025-2028 planuje wziąć łomżyński szpital. Oferent jest jeden, bank państwowy.
Haluksy, co to? Zrozumienie i leczenie powszechnej dolegliwości stóp
Haluksy, znane również jako paluchy koślawe, stanowią jedną z najczęstszych dolegliwości stóp, z jakimi borykają się ludzie na całym świecie. Jednakże dla wielu osób, które nigdy nie zetknęły się z tym problemem, pozostaje pytanie: haluksy, co to? Warto więc zrozumieć, czym są haluksy, jakie są ich przyczyny, objawy oraz dostępne metody leczenia.
Bezpłatne szczepienia przeciw Covid-19
Narodowy Fundusz Zdrowia zachęca do szczepień przeciw nowemu podwariantowi Covid-19. Każdy kto skończył 12 lat może się zaszczepić nową szczepionka przeciw COVID-19: Spikevax JN.1, która działa na nowy podwariant koronawirusa JN.1 Omikron. W woj. podlaskim jest 55 punktów szczepień: to apteki i gabinety lekarzy rodzinnych. Na szczepienie można się zarejestrować przez Internetowe Konto Pacjenta.
Zrzucili się na karetkę dla szpitala
Była konieczna do prawidłowej realizacji procesu leczenia. Dziś w towarzystwie samorządowców, którzy złożyli się na nową karetkę, łomżyński szpital zaprezentował pojazd.
Jaka jest przyczyna bólu głowy i jak się go pozbyć
Stan zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży pogarsza się z każdym rokiem. Specjaliści dostrzegają potrzebę systemowych rozwiązań w tej dziedzinie oraz konieczność różnorakich działań, w tym prowadzonej w szkołach psychoedukacji. Ważne i potrzebne są też wszelkie inicjatywy oddolne, jak realizowana w Łomży przez Stowarzyszenie Sapere Aude kampania społeczna „Jaka jest przyczyna bólu głowy?”. Karol Paryszuk, psycholog, psychoterapeuta, specjalista w dziedzinie psychoterapii uzależnień. Koordynator placówki medycznej - ośrodka środowiskowej opieki psychologicznej i psychoterapeutycznej dla dzieci i młodzieży, mówi o tym, jak radzić sobie z takimi sytuacjami i gdzie szukać pomocy.
Ponad 1,5 mln zł na zakup sprzętu dla szpitala w Łomży
Zarząd województwa podlaskiego zdecydował o przekazaniu funduszy dla Szpitala Wojewódzkiego im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Łomży. Dotacja zostanie przeznaczona na wymianę urządzeń parowych w szpitalnej kuchni i centralnej sterylizatorni na nowoczesny sprzęt elektryczny.
Polska na końcu UE w wydatkach ponoszonych na profilaktykę – wyniki międzynarodowego raportu
Międzynarodowy raport opracowany pod kierownictwem The European House – Ambrosetti (jeden z czołowych europejskich think tanków) dowodzi jednoznacznie: włączenie profilaktyki do polityk fiskalnych państw Unii Europejskiej jest kluczowe dla utrzymania stabilności systemów opieki zdrowotnej, społecznej oraz socjalnej. Tymczasem dane dotyczące Polski nie napawają optymizmem – mamy drugi najniższy udział wydatków ponoszonych na profilaktykę z całego UE (zaledwie 2,1% z całości kosztów przeznaczonych na zdrowie), podczas gdy nasze społeczeństwo starzeje się najszybciej na kontynencie.
GBT a profilaktyka chorób przyzębia – jak ta metoda chroni Twoje zęby?
Chcesz zminimalizować ryzyko rozwoju schorzeń przyzębia, takich jak np. paradontoza lub zapalenie dziąseł? Jednym ze sposobów profilaktyki, które mogą pomóc Ci uniknąć tego typu chorób jest innowacyjny zabieg stomatologiczny GBT. Procedura ta jest niezwykle precyzyjna, bezbolesna i skuteczna, może być przeprowadzana u pacjentów w różnym wieku (u dzieci, młodzieży, jak i dorosłych). Sprawdź, na czym polega Guided Biofilm Therapy, zanim udasz się do specjalisty!
Choroby uszu, nosa i gardła u dzieci: Kiedy udać się do laryngologa dziecięcego?
W przypadku dzieci do 18. roku życia lekarzem pierwszego kontaktu jest pediatra. To on kieruje młodych pacjentów do specjalistów. Przy przedłużającym się nieżycie nosa, katarze, problemach z zatokami czy infekcjach gardła najczęściej zaleca się konsultację z otolaryngologiem, powszechnie zwanym laryngologiem. Kiedy należy się do niego udać?
Kampania społeczna „Jaka jest przyczyna bólu głowy?”- głos praktyków
Pogarszającą się kondycję psychiczno-psychologiczną dzieci i młodzieży dostrzegają nie tylko zaniepokojeni rodzice i nauczyciele, ale w szerszym kontekście również specjaliści. Również w Łomży o pomoc do psychologów, terapeutów i pedagogów zwraca się coraz więcej osób, co potwierdza, że w tym zakresie potrzebne są długofalowe działania. Jednym z nich jest realizowana od jakiegoś czasu przez Stowarzyszenie Sapere Aude kampania „Jaka jest przyczyna bólu głowy?”.