Miejski rower dopiero w lipcu
Dopiero w lipcu łomżyniacy będą mogli pojechać na przejażdżkę rowerem miejskim. Jak zapowiada Ratusz, do dyspozycji mieszkańców na 15 stacjach dostępnych ma być 100 rowerów tradycyjnych i 30 elektrycznych. Nieznane są jeszcze koszty wypożyczeń.
Odzyskaliśmy Oddział Dziecięcy
- Życzę Pani Doktor Kuźmicz powodzenia, sukcesów diagnostyczno-terapeutycznych w leczeniu dzieci i dobrego samopoczucia w Łomży - mówi pediatra dr Kazimierz Bandzul, który przez 30 lat był ordynatorem Oddziału Dziecięcego Szpitala Wojewódzkiego w Łomży. Przez 2 lata pandemii oddział stał pusty, "czasowo zawieszony", lecz od 1. kwietnia 2022 r. znowu jest otwarty. Rozliczne rozmowy i starania dyrektora Jarosława Pokoleńczuka przyniosły efekt: dr Marta Kuźmicz, pediatra onkolog i hematolog, zdecydowała się być koordynatorem i pomogła skompletować zespół lekarzy.
Szokujące podwyżki za miejsce na cmentarzu w Łomży
Prezydent Łomży zarządził, że od 9. marca Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej ma nowy cennik opłat cmentarnych i grabarskich. MPGKiM zostało 1. marca zarządcą cmentarza przy ul. Przykoszarowej i części przy ul. Kopernika. Tuż po przejęciu administracji od firmy prywatnej opłaty cmentarne wzrosły szokująco: zależnie od typu grobu są teraz wyższe 3 razy, a nawet 5 razy!
Koło marzeń i fortuny
- Spełniło się moje marzenie! - opowiada z radością, satysfakcją i dumą Danuta Waśko, seniorka z Łomży, która po 4 latach od wysłania zgłoszenia do programu telewizyjnego dostała zaproszenie do "Koła Fortuny". Popularny program łączy zgadywankę wyrazową, szybki refleks i inteligencję ze szczęściem od losu uczestników. Kręcą tytułowym kołem, na którym są kwoty złotych do zdobycia, a czasami niespodzianka w postaci grilla czy chłodziarki, ale zdarza się, że urządzenie wskaże pole "bankrut". - Nie chodziło mi o pieniądze, bo chciałam po raz pierwszy w życiu wystąpić w telewizji i zobaczyć, jak wygląda realizacja telewizyjnego show od kuchni - zapewnia Pani Danuta, która od dziesiątków lat występuje z koncertami na scenach małych i dużych z nieodłącznym akordeonem.
Drastyczna podwyżka opłat za śmieci w Łomży
Około 40-procentowej podwyżki opłat za śmieci dla mieszkańców chce prezydent Łomży. Stosowny wniosek wpłynął już do przewodniczącej Rady Miasta i znalazł się w porządku obrad najbliższej sesji. Nowy cennik miałby obowiązywać już od 1 kwietnia br.
Pamiętamy o Hance Bielickiej
Dziesiątki kolorowych kapeluszy zawirowało na głowach uczennic i nauczycielek II LO w Łomży, w gmachu którego przed II wojną uczyła się aktorka Teatru Syrena Hanka Bielicka (1915 - 2006). - Pani Hanka w moich oczach to uśmiechnięta, starsza kobieta z eleganckim kapeluszem na głowie, ubrana w długą, balową suknię - opowiada Patryk Bałęczny, 16-latek z 2. klasy. - Kilku chłopców przywdziało czarne kowbojskie kapelusze, ale znalazły się także kolorowe w karnawałowym stylu. Młodzież II LO zorganizowała 1. Dzień Kapelusza, zaś Znak wydał powieść "Dziunia, ale dama".
Wojna zmieni wszystko
W czwartek 24 lutego 2022 roku, o godzinie 5. Rosja zaatakowała Ukrainę. Rozpoczęła się wojna, która już zmieniła świat, ale niesie ze sobą cierpienie, śmierć i niepewność.
Koniec sprzedaży mieszkań komunalnych
Jeszcze przez dwa tygodnie najemcy lokalów komunalnych, którzy spełniają warunki, mogą złożyć wniosek o wykup mieszkania z 70-procentową bonifikatą. Na wniosek prezydenta Rada Miasta na środowej sesji przyjęła uchwałę, która kończy ze sprzedażą lokali komunalnych.
Gwiazdy sportu w Łomży
Mistrz Polski Piotr Dąbrowski w biegu na 400 m w hali zdobył złoty medal, których ma w kolekcji 10. Rafał Pogorzelski w biegu na 2000 m i 3000 m z przeszkodami medali mistrzostw ma 8, Bartek Jurak - 7, które zdobył również w sztafecie 4 x 400 m z Piotrem, ustanawiając rekord Polski w 2020 r. Co ich połączyło...? Są zawodnikami Klubu Sportowego Prefbet Sonarol i wychowankami trenera 1. klasy Andrzeja Korytkowskiego. Z okazji wręczenia Łomżyńskich Laurów Sportowych spotkali się z 13-letnim Szymonem Dmochem, mistrzem województwa podlaskiego w breakdance do lat 16.
30 lat na scenie Beaty Antoniuk
W Teatrze Lalki i Aktora pojawił się tort z okazji jubileuszu 30-lecia pracy artystycznej Beaty Antoniuk. - Mam to szczęście, że zawodowo robię to, co lubię, bo moja praca w łomżyńskim teatrze od 1992 r. stała się sposobem na życie i patrzenia na świat - opowiada wszechstronna Artystka, która wystąpiła w ponad 50 rolach teatralnych w Polsce i za granicą. Jako dziecko od najmłodszych lat chodziła na zajęcia Teatrzyku Bajka w Domu Kultury WSK w Świdniku. Kluczowy dla drogi Beaty Antoniuk był dzień, gdy usłyszała sakramentalne słowa lalkarskie: „Idź i graj”, które wypowiedział przewodniczący komisji aktorskiej reżyser Jan Wilkowski.
Zmarli i żywi toną w błocie
Rok temu Miasto Łomża kupiło hektar ziemi za 2 miliony złotych, aby powiększyć nowy cmentarz przy ul. Przykoszarowej, gdzie brak miejsca na groby. To pas ziemi po prawej stronie kościoła. - Aż serce się kroi: ludzie przychodzą w butach zimowych i zmieniają na gumowce, błota jest po kostki, nie ma żadnej alejki. Tam trumny ze zwłokami zmarłych pływają w wodzie w grobach - opowiadają Czytelnicy, którzy w nowej części chowali bliskich. - Szacunek dla zmarłych się należy, ale trzeba o uczuciach rodzin pamiętać - mówi ze łzami Czytelniczka "Bezcennej" o kompromitującym Miasto stanie nowej nekropolii. - Widziałam starowinkę, jak ona biedna nogi z błota nie mogła wyciągnąć.
Orkiestra Serc funduje sprzęt
- Podczas 30 lat grania z WOŚP Szpital Wojewódzki w Łomży otrzymywał wsparcie głównie dla oddziału noworodkowego w postaci inkubatorów i aparatów: RTG, USG i nCPAP oraz do badania przesiewowego słuchu - informuje Jolanta Gryc, pełnomocnik dyrektora ds. jakości i akredytacji. W 30-leciu akcji Jurka Owsiaka Fundacja WOŚP kupiła dla szpitala w Łomży nowoczesny sprzęt medyczny za 1 milion 850 tysięcy złotych także dla pediatrii, ginekologii, laryngologii, ZDO, bloku operacyjnego. Szlachetny gest wrzucenia złotówki do puszki z serduszkiem podnosi jakość leczenia i operowania również w szpitalach w Kolnie i Zambrowie. 30. Finał WOŚP odbędzie się w niedzielę.
Kochany Dziadek, Kochana Babcia
- Moje kochane wnuki zawsze do babci dzwonią na Dzień Babci, na imieniny, urodziny i w święta - cieszy się Elżbieta Grzanko, której radość sprawia myśl o rozmowie z Bianką i Olivierem. - Jestem szczęśliwa, że pandemia Covid-19 ominęła naszą rodzinę. Rodzice dzieci i wnuki są zaszczepieni. - Lubimy z żoną Dzień Babci i Dzień Dziadka, bo pamiętają o życzeniach dla nas obydwie wnuczki i dwaj prawnukowie - uśmiecha się Ryszard Goździewski, który w Wigilię 2021 siedział przy stole z 10-tką najbliższych. - Takie dni uświadamiają nam, jak ważne jest pielęgnowanie więzi rodzinnej.
Oszuści wyłudzili prawie 1,2 miliona złotych
W 2021 roku mieszkańcy Łomży i powiatu łomżyńskiego stracili 1 milion 163 tysiące 785 złotych. Tyle wyłudzili oszuści działający metodami „na policjanta”, „na wnuczka”, „na wypadek”, „na pomoc w ujęciu szajki w banku” czy „na zdalny pulpit”. Tę astronomiczną zdawałoby się sumę przekazaliśmy dobrowolnie pod wpływem silnej emocji lub oddając oszustom dostęp do konta bankowego.
Tragiczny początek 2022 roku
Trzy osoby w rejonie Łomży poniosły śmierć w pierwszy poniedziałek 2022 roku. Najpierw w nocy dwoje starszych ludzi zmarło po pożarze mieszkania, a wieczorem na przejściu dla pieszych w Wygodzie zginęła kobieta.
Rok 2021
Mrozy po - 25 stopni Celsjusza zaczęły rok 2021 i mrozami rok się kończy, choć lżejszymi po - 10. Patrząc na śniegi, rozmyślamy o 12 minionych miesiącach, które w wielu dziedzinach życia Łomży i okolic przyniosły sukcesy albo konsternację. Oswoiliśmy się z pandemią, lecz jej nie pokonaliśmy, bo wirus ma nowe odmiany, a chęć do zaszczepienia przeciw Covid nie wszyscy. Podsumujemy, co ważnego się wydarzyło i kto awansował w instytucjach. Wbrew pozorom, sporo się działo w 2021.
Upragnione Święta spokoju
- Dlaczego warto świętować Boże Narodzenie w taki sposób jak w Polsce...? Trudne pytanie - mówi Sandra Stepkowska, 31-letnia łomżynianka, która ze znajomymi i wolontariuszami przygotowała na Wigilię i Święta potrawy i prezenty dla ponad 70 seniorów w Łomży i powiecie łomżyńskim. - Tyle potraw zrobię na stół wigilijny dla siebie, męża, trójki dzieci, ile zdążę. A czemu warto świętować... To nasza tradycja. Czas cudów, żebyśmy się na chwilę zatrzymali w pędzie codzienności. Spokojnie spędzajmy niezapomniane chwile z najbliższymi i przyjaciółmi, i przy choince, inaczej niż zwykle.
Kotłownia w lesie
Miasto Łomża i jej mieszkańcy mają ponieść ryzyko za to, że w Zakładzie Karnym w Czerwonym Borze będzie ciepło. Decyzją prezydenta Chrzanowskiego, miejska spółka MPEC za 5 milionów złotych kupiła tamtejszą kotłownię. Teraz musimy ją doinwestować około 17 milionami złotych. Po co? - pytamy o sens kupna kotłowni w lesie przez MPEC Łomża od Ministerstwa Sprawiedliwości.
Śmierć na ulicach Łomży
Straszliwy wypadek przy ulicy Zjazd w pobliżu ronda na placu Tadeusza Kościuszki wstrząsnął wieloma mieszkańcami Łomży. Mężczyzna najprawdopodobniej na przejściu dla pieszych poniósł śmierć pod kołami samochodu ciężarowego, a jego ciało było ciągnięte przez około 1 300 metrów aż do alei Legionów przy Szkole Muzycznej. Przerażeni tragedią ludzie zadawali sobie pytanie: jak do takiego koszmaru doszło...?
Łomżyniak w rządzie Polski
Lech Antoni Kołakowski, 58-letni poseł z Łomży, przyjął akt powołania na stanowisko sekretarza stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi. We wtorek 30. listopada 2021 powołanie wręczył wicepremier i minister rolnictwa Henryk Kowalczyk. Nowy wiceminister z Łomży zaczął pełnić od środy 1. grudnia obowiązki w rządzie Rzeczpospolitej. Historyczny awans komentowali dla portalu 4lomza.pl politycy i samorządowcy z lewa i prawa - niezależnie od opcji, praktycy władzy mówią o pośle różnie. Dla Łomży i Ziemi Łomżyńskiej wiceminister Lech Kołakowski to dobra wiadomość.