W szkołach i przedszkolach trwa referendum ZNP w sprawie strajku
- Postawiliśmy wszystkim pracownikom oświaty, nie tylko nauczycielom należącym do Związku, jedno pytanie, czy w związku z brakiem porozumienia w sprawie naszych trzech postulatów, są za przeprowadzeniem jednodniowego strajku w przedszkolu, szkole lub placówce oświatowej, gdzie pracują – informuje Aleutyna Kołos, prezes oddziału Związku Nauczycielstwa Polskiego w Łomży. W związku z forsowaną przez rząd PiS reformą oświaty, ZNP domaga się gwarancji zatrudnienia nauczycieli i pracowników placówek do 2022 r. oraz, m.in., podniesienia im wynagrodzenia o 10 procent. Udział w referendum jest dobrowolny.
Nabór do Przedszkola (grupa terapeutyczna) i Szkoły Podstawowej dla dzieci z autyzmem
- dzieci w wieku od 4 do 7 lat do grupy terapeutycznej starszaków w Przedszkolu Niepublicznym "Nutka" - dzieci ze stwierdzonym autyzmem lub niepełnosprawnościami sprzężonymi; - dzieci w wieku szkolnym (klasa I, II, III) do Szkoły Podstawowej dla dzieci z autyzmem i niepełnosprawnościami sprzężonymi.
Rusza Łomżyński Konkurs Matematyczny
Już po raz siódmy Instytut Informatyki i Automatyki PWSIiP w Łomży, organizuje konkurs matematyczny skierowany do uczniów szkół ponadgimnazjalnych. W ubiegłorocznej edycji wzięło udział 240 uczniów z 27 szkół. 35 najlepszych z nich dostało się do ścisłego finału.
Zostań programistą w 3 miesiące – za darmo!
Bez względu na to, jaką szkołę skończyłeś lub co studiujesz albo studiowałeś. Jeśli czujesz, że chcesz zacząć swoją przygodę z programowaniem lub rozwinąć swoje umiejętności - to jest okazja dla ciebie! Ruszyły zapisy na IV Edycję Akademii Programowania, a zajęcia odbywać się będą w Łomży.
Muzyczne zakończenie ferii w bibliotece
Jolanta Baranowska, wokalistka zespołu Holy Water, zaprosiła uczestników ferii w Filii nr 2 Miejskiej Biblioteki Publicznej do muzycznej krainy czarów. Zainspirowane słynną książką Lewisa Carrolla piątkowe spotkanie „Alicja w krainie muzyki” miało pokazać dzieciom uniwersalny wymiar i piękno muzyki oraz podsumowało dwa tygodnie feryjnych zajęć. Ich uczestnicy, bawiąc się, sporo się też nauczyli, przekonując się przy tym, że „lepiej spędzić wolny czas z rówieśnikami niż samemu w domu przed komputerem”, „biblioteka jest super”, a „czytanie jest fajne”.
Na reformę oświaty w ratuszu patrzą z optymizmem
- Samorząd naszego miasta jest przygotowany do wprowadzenia w życie założeń reformy - zapewnia inspektor Łukasz Czech z ratusza. - Reforma edukacji nie będzie powodem utraty pracy przez nauczycieli pracujących w łomżyńskich szkołach. Miejski urzędnik zapewnia też, że wszyscy uczniowie klas szóstych staną się uczniami klas siódmych. Wszyscy uczniowie mają też gwarancję samorządu kontynuowania nauki w szkole, w której rozpoczęli naukę.
Podstawówka w Czaplicach do likwidacji. Tak chcą władze gminy Łomża
Radni gminy Łomża ponownie, podobnie jak przed rokiem, podjęli uchwałę o zamiarze likwidacji Szkoły Podstawowej w Czaplicach. Za głosowało 10 radnych, przeciw 3, a 1 wstrzymał się od głosu. Podstawówka w Czaplicach to prawdopodobnie najmniejsza szkoła w Polsce. Uczy się w niej 11 dzieci, ale drugie tyle dzieci chodzi do działającego w tym samym budynku punktu przedszkolnego. Przed rokiem, po protestach mieszkańców, na likwidacje szkoły nie zgodziła się Podlaski Kurator Oświaty, który od ubiegłego roku ma ostateczny głos w sprawie zamykania szkół. Jaka będzie jej decyzja tym razem?
Kuratorium o sporze z ZNP
Kurator oświaty Jadwiga Szczypiń rozesłała do dyrektorów szkół w Podlaskiem „informację w sprawie prób wszczęcia sporu zbiorowego przez ZNP”. Nie chce, by nazywać to instruktażem, jak dyrektor szkoły powinien reagować w kontaktach z członkami Związku Nauczycielstwa Polskiego, ale, w piśmie jest zdanie, że „za nielegalne należy uznać spory o charakterze politycznym, zmierzające do wywarcia presji na organy władzy i administracji rządowej lub samorządowej.” Pismo sugeruje, że taka sytuacja występuje obecnie, a konkluzja brzmi: „dyrektorzy szkół, jako działający w imieniu pracodawców (szkół), nie mogą być adresatem żądań sformułowanych w powyżej cytowany sposób przez ZNP i prowadzić na ten temat rokowań, o których mowa w art. 8 ustawy o rozwiązywaniu sporów zbiorowych.”
Drzewna ma być zlikwidowana, ale zostanie... w „Mechaniaku”?
- Likwidacja, to procedura tylko prawna, a w naszej przestrzeni jest to przeniesienie do szkoły mechanicznej – mówiła Agnieszka Muzyk, wiceprezydent Łomży tuż przed głosowaniem radnych miasta nad uchwałą w sprawie zamiaru likwidacji Zespołu Szkół Drzewnych i Gimnazjalnych w Łomży. Od nowego roku szkolnego uczniowie technikum z „Drzewnej” zostaną przeniesieni do „Mechaniaka” przy ul. Przykoszarowej. Zgodnie z wolą radnych i zapewnieniami wiceprezydent, w tej szkole prace ma znaleźć także część nauczycieli, a w nazwie będzie nawiązanie do już 99-letniej tradycji szkoły drzewnej. Za przyjęciem uchwały głosowało 15 z 23 miejskich radnych. Aby do faktycznej likwidacji szkoły doszło musi na to zgodzić się jeszcze kurator oświaty.
Podstawówka w Czaplicach ponownie do likwidacji
To prawdopodobnie najmniejsza szkoła w Polsce. W Czaplicach w gminie Łomża działa szkoła podstawowa, w której uczy się tylko 11 dzieci. Drugie tyle chodzi do działającego w tym samym budynku punktu przedszkolnego. Tyle tylko, że stary, drewniany budynek, w którego pomieszczeniach na parterze rozstawiono stemple podtrzymujące strop, wymaga natychmiastowego remontu. Władze gminy ponownie - tak jak przed rokiem - chcą zamknąć tę podstawówkę. Wówczas, po protestach mieszkańców, nie zgodziła się na to podlaski kurator oświaty. Od ubiegłego roku taka opinia kuratora jest wiążąca do samorządu.
Szkolnictwo w Łomży po nowemu
Projekt uchwał w sprawie dostosowania sieci szkół do nowego ustroju szkolnego trafi do rady Miejskiej Łomży. Zgodnie z oczekiwaniami przewidywane jest m.in. powołanie nowej Szkoły Podstawowej nr 1, w budynku obecnego PG nr 1, likwidację PG nr 3 oraz zachowanie małych liceów ogólnokształcących w zespołach szkół zawodowych. Wśród prezentowanych dokumentów są m.in. nowe obwody szkolne miejskich podstawówek, które jak się okazuje ciągle jeszcze są zmieniane. Jednym z większych problemów jest podział Górki Zawadzkiej pomiędzy różne podstawówki.
Mirosława Kluczek mediatorem w sporze między ZNP a dyrektorami szkół?
- Proponujemy byłą wiceprezydent Łomży Mirosławę Kluczek jako mediatora w sprawie naszych 3 postulatów, obie strony na nią chyba się zgodzą... – mówi Aleutyna Kołos, prezes oddziału Związku Nauczycielstwa Polskiego w Łomży, podczas spotkania z 24 przedstawicielami kół ZNP w szkołach i placówkach oświatowych miasta i powiatu łomżyńskiego. Mediacje to kolejny etap w procedurze sporów zbiorowych. Dyrektorzy placówek oświatowych podpisali protokoły rozbieżności, że nie są w stanie zagwarantować zatrudnienia pracownikom oświaty do 2022 r., że nie podniosą pensji o 10 proc. i nie zwiększą udziału płacy zasadniczej w wynagrodzeniu. Po mediacjach przyjdzie czas na referendum o formie strajku nauczycieli. Zapytaliśmy związkowców o nastroje.
Studniówka z polonezem maturzystów I LO i II LO w Łomży
Najelegantsze i największe bale w mieście dla ok. 450 osób każdy zorganizowały w karnawale dwa licea, które i na co dzień mają czym się pochwalić: młodzież I LO i II LO zdaje elegancko matury, zdobywa laury w olimpiadach i bryluje na studiach w Polsce. Oba renomowane licea mają zadbane, zabytkowe aule na I piętrze: jasna i neoklasycystycznie biała w „Pierwszym” oraz mocno różowa w „Drugim”. W obu grały sprawdzone kapele z Białegostoku: Bailar i Gig Band. W polonezie nie ma porównania. W I LO dyrektor Jerzy Łuba na czele, za nim sunął korowód na korytarz; odwrotnie w II LO – dyrektor Jolanta Kossakowska, za którą z korytarza szła do auli w parach szlachta.
ŻAK – ruszyła rekrutacja!
Rozpoczął się etap zimowej rekrutacji do ŻAKA. To policealne szkoły dla dorosłych, w których łatwo, szybko i darmowo zdobyć można nowe kwalifikacje. One przydają się osobom, szukającym lepszej pracy. Kolejny semestr w ŻAKU wystartuje w lutym 2017 roku. Warto podjąć naukę na jednym z trzynastu atrakcyjnych kierunków, gwarantujących zdobycie dyplomu profesjonalisty.
Łomżyńskie „dęciaki” na przesłuchaniach
Ponad 50. uczniów szkół muzycznych z północno-wschodniej Polski bierze udział w dwudniowych Regionalnych przesłuchaniach CEA uczniów klas instrumentów dętych blaszanych w Państwowej Szkole Muzycznej I i II stopnia. Łomżyńska szkoła jest jednym z czterech, obok Elbląga, Olsztyna i Białegostoku miejsc, gdzie w tym roku szkolnym odbywają się takie regionalne przesłuchania. Z powodzeniem biorą w nich udział jej uczniowie, grający na waltorni, puzonie i trąbce.
Wiceprezydent Muzyk obiecała pracę nauczycielom „Drzewnej”
- Każdy z nauczycieli otrzyma propozycję zatrudnienia w innych szkołach, prowadzonych przez miasto Łomża – zadeklarowała wiceprezydent Agnieszka Muzyk podczas komisji oświaty, w której uczestniczyli pedagodzy z „Drzewnej” z dyrektor Ireną Zwornicką na czele i kilkoro rodziców. Nie ma zastrzeżeń do pracy merytorycznej placówki ani kwalifikacji nauczycieli przedmiotów ogólnych i zawodowych – decydują zaś względy finansowe i malejąca liczba chętnych do podjęcia tam nauki. Agnieszka Muzyk i Andrzej Piechociński, od 8 lat naczelnik wydziału oświaty, zapewniali, że pracę dostaną nauczyciele, a pracownicy administracji i obsługi mogą przejść na świadczenia emerytalne.
„Drzewna” znowu do likwidacji...
- Chcemy wierzyć, że zabezpieczy się interesy uczniów i nauczycieli – mówi Irena Zwornicka, dyrektor Zespołu Szkół Drzewnych i Gimnazjalnych w Łomży. To jej reakcja na to, że prezydenty Łomży przesłał do Rady Miejskiej projekt uchwały w sprawie zamiaru likwidacji wszystkich szkół wchodzących w skład zespołu: czyli Technikum Nr 9, Zasadniczej Szkoły Zawodowej oraz Publicznego Gimnazjum nr 3. Prezydent zapewnia, że uczniom zostanie zapewnione kształcenie „w tym samym lub zbliżonym zawodzie” w innych szkołach, każdy z nauczycieli „otrzyma indywidualną propozycję zatrudnienia w innych placówkach oświatowych” miasta, a pracownicy administracji i obsługi będą mogli przejść na świadczenia przedemerytalne.
Angielski w ferie za darmo
Od poniedziałku w szkołach ferie zimowe, a w szkole językowej Linguo darmowe lekcje angielskiego dla dzieci do 5 do 12 lat. W Łomży lekcje te prowadzone będą w drugim tygodniu ferii.
ZNP stawia żądania prezydentowi Łomży
- Gros dyrektorów placówek odpowiedziało nam, że nie są w stanie zrealizować żadnego z naszych trzech postulatów – informuje Aleutyna Kołos, prezes oddziału Związku Nauczycielstwa Polskiego w Łomży, zrzeszającego ok. 700 pedagogów z ponad 50 placówek Łomży i powiatu łomżyńskiego. W Łomży ma zatrudnienie ok. 1300 nauczycieli i 500 pracowników administracji i technicznych w przedszkolach publicznych, szkołach podstawowych, gimnazjach, szkołach średnich i bursach. - W większości tych placówek podpisane są przez dyrektorów i przewodniczących kół ZNP protokoły rozbieżności, także w podlegających ministerstwom: ZSR w Marianowie i w Liceum Plastycznym. Wystosowaliśmy pismo z żądaniami do prezydenta Łomży, burmistrzów i wójtów gmin z powiatu.
Łomżyńska OKE poświęcona
Ksiądz biskup Tadeusz Bronakowski poświęcił we wtorek siedzibę Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Łomży. Pieczołowicie odnowiony, zabytkowy budynek z 1904 roku przy Alei Legionów 9, siedzią łomżyńskiej OKE jest od ponad dwóch lat. Uroczystość zorganizowano teraz, bo dopiero późną jesienią 2016 roku zakończyły się prace w otoczeniu budynku – tłumaczy dyrekcja Komisji. - Poświęcenia dokonuję z największą radością, dziękując za dobro, które tu się dokonuje w trosce o polską oświatę – mówił ks. bp Tadeusz Bronakowski święcąc budynek i znajdujących się wewnątrz pracowników OKE i zaproszonych na uroczystość gości.