Podejrzany o pedofilię zatrzymany w Zambrowie
Zambrowscy policjanci zatrzymali około 30-letniego mieszkańca podejrzanego o pedofilię. Przestępca został ujawniony dzięki sieci monitoringu miasta. Uwagę policjanta obserwującego obraz przekazywany do centrali monitoringu przez kamery zwróciło dziwnego zachowanie mężczyzny, znajdującego się pod zadaszeniem ławki piłkarzy rezerwowych na stadionie miejskim w Zambrowie. Natychmiast skierowano w ten rejon patrol policji. Funkcjonariusze zastali mężczyznę w trakcie tzw. innych czynności seksualnych z 10-letnim chłopcem. Jak się okazało pedofilem jest 30-letni mieszkaniec Zambrowa. Został on zatrzymany do dyspozycji prokuratora.
Konkurs w Zbójnej
Po raz ósmy w Gminnym Ośrodku Kultury w Zbójnej trwa konkurs Rozmaitości Wielkanocne. To – jak się okazało - bardzo udany sposób na ożywianie dawnych tradycji kurpiowskich wśród dzieci i młodzieży. Uczestnicy konkursu wykonują tradycyjne przedmioty, nieodłącznie wiążące się w przeszłości z obchodami Świąt Wielkiej Nocy. Oprócz bardzo okazałych palm, dzieci, ale też dorośli, malują pisanki, robią szydełkiem filigranowe koszyczki na święconkę, bukiety z bibuły, kierce, które niegdyś kurpianki wieszały u sufitu jako ozdobę chałupy wysprzątanej już na święta.
Biedronka w sądzie
Zmuszanie pracowników do dźwigania ciężarów ponad siły i zlecanie im pracy w nadgodzinach, za które nie otrzymywali wynagrodzenia - to główne zarzuty wobec trzech kierowników rejonów sieci Biedronka w Podlaskiem. Przed białostockim sądem rozpoczął się proces w tej sprawie. Żaden z oskarżonych nie przyznał się do winy. Zdaniem prokuratury, oskarżeni uporczywie naruszali prawa pracowników sklepów. Oskarżeni nie przyznają się do winy. Twierdzą, że nie mieli wpływu, aby na wyposażeniu sklepu znajdowały się wózki elektryczne.
Złapany na gorącym uczynku.
Na trzy lata może trafić do więzienia 29-letni mieszkaniec Ciechanowca, na którego posesji policjanci znaleźli 300 litrów nielegalnego alkoholu. Jak poinformował Grzegorz Malinowski z Komendy Powiatowej Policji w Wysokiem Mazowieckiem, handlarzem policjanci interesowali się już wcześniej ponieważ ma on bogatą przeszłośc kryminalną - kilka lat spędził w więzieniu za kradzieże, rozboje i posiadanie narkotyków.
Apel strażaków.
Wraz z nadejściem wiosny coraz częściej obserwujemy wypalanie traw. Tymczasem kolejny rok podlascy strażacy apelują, by tego nie robić, bo przynosi to niepowetowane straty w środowisku przyrodniczym. Przypominają, że wypalanie traw to wykroczenie, za które grozi areszt lub grzywna. Strażacy zwracają uwagę, że każdego roku w Polsce podczas takich pożarów ginie od kilku do kilkunastu osób.
Minister finansów odwołał z zajmowanego stanowiska naczelnika Urzędu Skarbowego w Kolnie
Naczelnik był przez jedną z pracownic oskarżony o mobbing. Kobieta twierdzi, że była niesprawiedliwi traktowana przez szefa, który m.in. bezpodstawnie przenosił ją na gorzej płatne stanowiska i pozbawiał premii. Sąd I instancji częściowo przyznał jej rację, przyznając zadośćuczynienie finasowe, w II instancji orzeczenie to uprawomocniło się.
Sutenerzy więzili w Suwałkach cztery młode kobiety - w tym łomżankę
Od 2 do 3 miesięcy tymczasowego aresztu dla sześciu osób, podejrzanych o przetrzymywanie w Suwałkach 4 kobiet i nakłanianie ich do prostytucji. Taką decyzję podjął dziś sąd. Aresztowani, to obywatelka Litwy i suwalczanie - czterej bracia K. i ich ochroniarz Grzegorz J. Dwaj mężczyźni będą mogli opuścić areszt jeśli wpłacą 10 tysięcy złotych tytułem poręczenia majątkowego. Cztery młode kobiety, przetrzymywane od pół roku w jednym z lokali na osiedlu Północ, w Suwałkach uratował SMS.
Łomża na monecie
Gratka dla numizmatyków. Od dziś w obiegu jest nowa, dwuzłotowa moneta z serii "Historyczne miasta Polski". To już 9 z serii 32 monet, które mają upamiętniać najstarsze miasta w Polsce. Ich wyboru dokonał powołany przez Narodowy Bank Polski zespół historyków pod przewodnictwem prof. Henryka Samsonowicza. Wśród nich znajdzie się także jedno miasto z podlaskiego - Łomża.
Studenci Uniwersytetu w Białymstoku mogą się spodziewać zmniejszenia stypendiów socjalnych.
Na razie zmniejszone zostały tylko stypendia naukowe. Cięcia są dość duże, bo od 30 do nawet 60 procent. Winą za to uczelnia obarcza Ministerstwo Edukacji i Nauki, które obniżyło dotacje na pomoc materialną. Uniwersytet otrzymał w tym roku około 9 i pół mln złotych, a spodziewał się ponad 10 mln dotacji. Stąd cięcia w stawkach stypendiów naukowych było konieczne - mówi Małgorzata Ludera z Uniwersytetu w Białymstoku. Zdaniem studentów jest "to kara za dobrą naukę".
Podwyżek płac i wzrostu nakładów na zdrowie chce podlaskie środowisko medyczne
Środowisko medyczne w naszym regionie jednym głosem domaga się podwyżek płac w służbie zdrowia, ale nie wszystkie grupy zawodowe przystąpią do ogólnopolskiego protestu. W najbliższy piątek pracownicy ochrony zdrowia mają wziąć jednodniowe urlopy "na żądanie" i w ten sposób zwrócić uwagę rządu na swoje problemy finansowe. Zaapelował o to również utworzony dziś Podlaski Komitet Porozumiewawczy na Rzecz Wzrostu Wynagrodzeń. Komitet tworzy 12 organizacji związkowych i samorządowych, działających w podlaskiej służbie zdrowia, ale popierają go właściwie wszyscy pracownicy tej branży. Powód jest prosty - chodzi o większe pieniądze. Podobnie jak w całej Polsce, sygnatariusze Porozumienia domagają się natychmiastowej podwyżki o 30 % i przygotowania przez rząd projektu ustawy, która w najbliższym czasie pozwoli na wzrost płac o 50 %.
Coraz wiecej osób choruje na grypę
Mamy w regionie największą w tym sezonie liczbę zachorowań na grypę. Od 23 marca do podlaskiego Sanepidu zgłoszono ponad 1730 przypadków - o 400 więcej niż w poprzednim tygodniu. Najwięcej - około 400 zachorowań - zanotowano w powiecie wysokomazowieckim, ponad 200 - w powiatach: monieckim, kolneńskim i sokólskim. Tendencję spadkową obserwuje się natomiast na Białostoczyźnie i Suwalszczyźnie. W powiecie łomżyńskim liczba zachorowań utrzymuje się mniej więcej na tym samym poziomie, co w minionych tygodniach. Wolnym od zachorowań na grypę jest tylko powiat zambrowski.
3 kandydatów do fotela burmistrza Jedwabnego
Trzech kandydatów rywalizować będzie o fotel burmistrza Jedwabnego w przyspieszonych wyborach ogłoszonych przez prezesa rady ministrów. Są to te same osoby, które już raz zgłosiły chęć startowania w wyborach w pierwszym terminie - 5.marca. Premier odwołał wóczas własne rozporządzenie uznając, że o tym czy przeprowadzić wybory powinna rozstrzygnąć rada miasta i gminy.
Napad na komis w Łomży
4 nastolatków napadło w Łomży na komis ze sprzętem RTV. Policja poszukuje teraz 4 chłopców w wieku 16-18 lat . Kwadrans po 13.00 (w czwartek 30. marca) weszli do komisu na Starym Rynku - mówi nadkomisarz Krzysztof Leończak z Komendy Miejskiej Policji w Łomży. "Poprosili sprzedawcę o pokazanie 2 radioodbiorników. Kiedy się odwrócił uderzyli go w głowę twardym narzędziem"
Łomżyńscy policjanci odnaleźli samochód skradziony w Niemczech
Dzięki współpracy z Interpolem policjanci z Łomży odnaleźli skradziony w Niemczech samochód. Auto pochodziło z jednej z wypożyczalni samochodów w Dortmundzie. Wynajął je w poniedziałek 41-letni Polak mieszkający w Niemczech. Dostawczego mercedesa wraz z przyczepą miał zwrócić po kilku godzinach. W umowie było zastrzeżenie, że auto nie może opuścić niemieckich granic. Kiedy kierowca nie odstawił samochodu o ustalonej porze właściciele wypożyczalni zawiadomili policję.
Bezpłatne przejazdy autobusami w Łomży
Z bezpłatnych przejazdów autobusami komunikacji miejskiej w Łomży korzystać będą mogli wszyscy, którzy ukończą 73 lata. Dotychczas przywilej ten przysługiwał tylko tym, którzy ukończyli 75 lat. Oprócz seniorów bezpłatnie autobusami MPK jeździć będą mogli posłowie i senatorowie, radni rady miejskiej, pracownicy MPK i członkowie ich najbliższych rodzin, strażnicy miejscy, żołnierze zasadniczej służby wojskowej. Kontroler nie zapyta ponadto o bilet dzieci do 4 lat, inwalidów wojennych i wojskowych, niewidomych i nie słyszących i zasłużonych dawców krwi. Do 50 procentowych ulg radni upoważnili m.in. studentów, dzieci w wieku od 4 do 7 lat, uczniów szkół podstawowych, gimnazjów i innych szkół dziennych do ukończenia 22 roku życia.
Nieprawidłowości w Urzędzie Marszałkowskim.
Około 50 tysięcy złotych wróci do kasy Urzędu Marszałkowskiego w Białymstoku. To pieniądze, jakie marszałek Janusz Krzyżewski przyznał czterem członkom Zarządu Województwa. Zrobił to niezgodnie z prawem - wykryła podczas kontroli Regionalna Izba Obrachunkowa. Jak tłumaczy Janusz Krzyżewski - nie wiedział, że członkowie Zarządu nie mogą dostawać nagród, choć zakaz ten obowiązuje od pięciu lat.
Przyleciał pierwszy bocian
Pierwszy w tym roku bocian przyleciał w okolice Łomży. Podobnie jak w poprzednich latach jest to ptak mieszkający w gospodarstwie Ewy i Marka Mieczkowskich w podłomżyńskim Kalinowie. W stosunku do ubiegłych lat w tym roku bocian zjawił się około 10 dni później i dopiero po wylądowaniu w gnieździe na stodole klekotem poinformował gospodarzy o przylocie.
Gmina Zbójna w pow. łomżyńskim poszukuje lekarzy
To prawdopodobnie jedyna gmina w woj. podlaskim, której mieszkańcy mają tak duże problemy z dotarciem do lekarza. Jeszcze do nie dawna funkcjonowały tu trzy ośrodki zdrowia – oprócz Zbójnej, także w Dobrymlesie i w Kuziach. Pracujący tu lekarze jednak odeszli i od tej pory ośrodki w Dobrymlesie i w Kuziach stoją puste.
Topole do wycinki
Około 1 tys. 400 topól rosnących wzdłuź dróg zostanie wyciętych do końca marca w powiecie wysokomazowieckim. Są to te drzewa, o których usunięcie ze skraju swoich uzytków rolnych wystąpili sami rolnicy. To oni zajmą się usunięciem topól i za niewielką opłatą będą mogli wykorzystać ich drewno.
I LO w Białymstoku pierwsze, a I LO z Łomży trzecie
Pierwsze Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza w Białymstoku zwycięzcą XI Rankingu Szkół Ponadgimnazjalnych organizowanego przez Redakcję Gazety Wyborczej. Drugie miejsce zajął trzeci białostocki ogólniak im.Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. A ostatnie miejsce na podium - trzecie - przypadło w tym roku I Liceum Ogólnokształcącemu im.Tadeusza Kościuszki z Łomży. W rankingu, oceniano 20 szkół z województwa podlaskiego. Najważniejszym kryterium oceny były: poziom kandydatów do szkoły, wyniki matur, wyniki młodzieży w ogólnopolskich olimpiadach przedmiotowych oraz inne osiągnięcia uczniów na szczeblu ogólnopolskim.