"Kawa czy herbata" z łomżyńskim proboszczem
Ks. Andrzej Godlewski proboszcz parafii pod wezwaniem Krzyża Świętego w Łomży był gościem porannego programu telewizyjnego „Kawa czy herbata” emitowanego w programie pierwszym telewizji publicznej. Rozmowa dotyczyła przyznanego mu tytułu „Proboszcza Roku”. Sam ks Godlewski rozmowę potraktował jako okazję do promocji swojej parafii i parafian.
Kosztowne bezrobocie
Niemal 14 milionów złotych wydał w tym roku łomżyński Urząd Pracy w ramach tzw. Funduszu Pracy. Zdecydowana większość pieniędzy poszła na zasiłki i świadczenia dla bezrobotny – ponad 11 milionów złotych. Na zwalczania bezrobocia – czyli tzw. aktywne formy - wydano niemal 2 miliony 300 tysięcy, a na opłaty pocztowe i prowizje bankowe niemal 56 tysięcy złotych.
W Kolnie wicestaroście zarobków Rada ustalać nie może
Wojewoda Podlaski stwierdził nieważność znowelizowanych zapisów Statutu Powiatu Kolneńskiego dotyczących zwrotów kosztów podróży i diet wypłacanych Wicestaroście i pozostałym członkowie Zarządu Powiatu. Radni chcieli by to oni ustalili te zasady, wojewoda twierdzi tymczasem, że w przypadku gdy te osoby nie są radnymi ustala to tylko i wyłącznie Starosta.
Kubrak apeluje do Belki w sprawie powiatowej kultury
"Samorząd Powiatu Łomżyńskiego zwraca się z prośbą i apelem o ostateczne, systemowe i sprawiedliwe uregulowanie zasad finansowania instytucji kultury przekazanych jednostkom samorządu terytorialnego szczebla powiatowego z dniem 1 stycznia 1999 roku.” - napisał w liście do Premiera Marka Belki Starosta Łomżyński Wojciech Kubrak.
Bociany policzone
W ramach VI Międzynarodowego Cenzusu Gniazd Bociana Białego na terenie powiatu łomżyńskiego przeprowadzona została akcja liczenia bocianów. Znaleziono 745 gniazd - 545 z młodymi zdolnymi do wylotu oraz 200 gniazd bez "przychówku". Wwiele spośród tych 200 było zajętych przez dorosłe bociany, które jednak nie złożyły jaj, utraciły je, bądź wszystkie pisklęta, które się z jaj wykluły zginęły z różnych przyczyn.
Balkon spadł bo... musiał spaść
To nieco uproszczony wniosek z ekspertyzy przygotowanej przez specjalistów z Politechniki Białostockiej badających czemu w sierpniu z bloku przy ul. Dmowskiego 4. oderwał się balkon. Przypomnijmy: nikomu nic się nie stało, ale niewiele brakowało a doszłoby do prawdziwego nieszczęścia – dosłownie na chwilę przed tym jak balkon się oderwał zeszła z niego kilkuletnia dziewczynka.
Farna z wodozdrojem
W czwartek, w samo południe, Prezydent Łomży Jerzy Brzeziński przeciął wstęgę w barwach miasta symbolicznie, ponownie, otwierając ulicę Farną. Kilkudziesięciometrowa uliczka jest jedną z najstarszych w mieście i łączy ulicę Długą i Stary Rynek z Dworną. Za około 180 tys. złotych wyłożono na niej bruk, ustawiono stylizowane ławeczki i latarnie, a na samym środku ustawiono “wodozdrój”.
Jarosław Cholewicki wiceszefem KK ZPP
Jarosław Cholewicki – dyrektor Regionalnego Ośrodka Kultury w Łomży - został wiceprzewodniczącym Komisji Kultury Związku Powiatów Polskich. Komisja ukonstytuowała się wczoraj, a w skład jej zarządu weszło sześć osób. Komisja ma przede wszystkim być ciałem doradczym i opiniującym rządowe pomysły na samorządową kulturę.
Niemcy mogą przestać lubić IE
Użytkownicy sieci powinni zamienić swoje przeglądarki Internet Explorer na Mozillę lub Operę
Łomża będzie miała nowego Komendanta
Młodszy inspektor Bogdan Rutkowski obecny Komendant Powiatowy Policji w Wysokiem Mazowieckiem zostanie Komendantem Miejskim Policji w Łomży. We wtorek Komendanta Wojewódzki Policji w Białymstoku - Adam Mularz przedstawiał go Staroście Łomżyńskiemu i Prezydentowi Łomży.
7,5 tys. zł na walkę z bezdomnością
Niespełna 5 tysięcy dla Caritas i ponad 2600 zł dla Stowarzyszenie Wspierania Poradnictwa Obywatelskiego w Łomży – tak wojewoda podlaski podzielił pieniądze na walkę z bezdomnością i pomocy osobom bezdomnym. Z ogólnej puli ponad 78 tys złotych, jakie otrzymał on z rządu na ten cel, łomżyńskie instytucje dostały mniej niż 10%, a białostockie ponad 3/4.
Zmarł ks. prałat Jan Ludwik Grajewski
W poniedziałek wieczorem, nagle, zmarł ks prałat dr Jan Lucjan Grajewski, dziekan zambrowski, kanonik gremialny Kapituły Katedralnej Łomżyńskiej. Miał 55 lat. Od pierwszego lipca bieżącego roku był proboszczem parafii pod wezwaniem Trójcy Przenajświetszej w Zambrowie. Był też dziekanem Dekanatu Zambrowskiego. Przez wiele lat związany był z Kolnem, gdzie od 1997 roku pracował jako proboszcz tutejszej parafii i dziekan dekanatu kolneńskiego.
Marszałek pożyczy łomżyńskiemu szpitalowi kilka milionów
Samorząd województwa podlaskiego chce pożyczyć trzem szpitalom – w tym i łomżyńskiemu - około dwadzieścia milionów złotych. Pożyczka na preferencyjnych warunkach, byłaby spłacona za 10 lat. Szpitali w Łomży miałby otrzymać kilka - najprawdopodobniej około 5 milionów złotych. Marian Jaszewski dyrektor wojewódzkiego szpitala w Łomży podkreśla, że jest sceptykiem, ale dodatkowe pieniądze placówce bardzo by się przydały. Dziś dług tzw. wymagalny szpitala przekracza już 8 milionów złotych.
Apteki przyjazne dla kombatantów
Sześć aptek z regionu Łomży, a 15. z województwa podlaskiego przyłączyło się do akcji „Apteka przyjazna dla kombatanta”. Akcje zainaugurowały organizacje kombatanckie oraz Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych. Na początku czerwca do wszystkich powiatów w województwie podlaskim Wydział Polityki Społecznej PUW przesłał informacje o tej akcji, a także wzór ankiety dla właścicieli aptek, którzy zechcą do niej przystąpić.
Od 10 września RPM Białystok rozpoczął współpracę z łomżyńskim Radiem BAB
Konrad Ganzke - dyrektorem białostockiego oddziału RPM - objął stanowisko zastępcy dyrektora radia BAB. RPM Białystok zajmie się przygotowaniem nowego programu radia; szkoleniem prezenterów, dziennikarzy i handlowców biura reklamy; produkcją nowych jingli oraz organizacją biura reklamy i promocji.
Wielkie koszenie nad Biebrzą
Na Bagnie Ławki 25 dwuosobowych drużyn wyposażonych w kosy przystąpi do koszenia 100-metrowego odcinka biebrzańskich łąk. Już po raz trzeci Biebrzański Park Narodowy zorganizował Mistrzostwa Polski w Koszeniu Bagiennych Łąk Jury oceniać będzie nie tylko czas, ale także jakość koszenia.
Katedra “cudownie” ocalona
12 września 1944 roku - 60 lat temu - wycofujący się z Łomży Niemcy mieli wysadzić w powietrze katedrę. Został wydany specjalny rozkaz nakazujący cofającym się pod naporem Sowietów żołnierzom Wehrmachtu zburzenie świątyni i pobliskiego pałacu biskupiego. Na szczęście, dzięki niezłomnej postawie biskupa Stanisława Kostki Łukomskiego i jego swoistemu “układowi” z dwoma niemieckimi oficerami pięciowiekowa świątynia ocalała. Oto relacja ks. Biskupa Łukomskiego z dramatycznych wydarzeń sprzed 60 lat.
Zdrojowa i Wąska opóźnione
Budowa wartego około 15 milionów złotych systemu wodnokanalizacyjnego opóźnia się. Pojawiają się także nieprzewidziane komplikacje. Na Wąskiej pracownicy konsorcjum Budimexu realizujący system wod-kan na części ulicy położyli już m.in. nowe chodniki, a teraz pracownicy z gazowni kładący gazociąg będą je zrywać.
Biskup Stanisław Stefanek apeluje w sprawie pomocy dla poszkodowanych w Biesłanie
W specjalnym liście do wiernych biskup łomżyński Stanisław Stefanek napisał: „Kiedy polskie dzieci spokojnie spędzały czas rozpoczynając nowy rok szkolny, w Północnej Osetii wydarzył się dramat, który wstrząsnął całym światem.
Radni z burmistrzem
Radni Jedwabnego nie chcą odwołać swego burmistrza. Michał Chajewski został prawomocnym wyrokiem sądu skazany za jadę po pijanemu i zgodnie z prawem powinien stracić funkcję. Zgodnie z wymogami proceduralnymi powinni orzec to radni Jedwabnego. Niemniej zebrani wczoraj na sesji przez aklamację przyjęli stanowisko, że nie chcą aby burmistrz tracił stanowisko.