Nauczycielskie pensje w Łomży
Niemal 212 tysięcy złotych, dwa razy więcej niż rok temu, wyniosły, według wyliczeń ratusza, jednorazowe dodatki, które musiało wypłacić miasto, dla ponad dwustu nauczycieli. Jest to tzw. dopłata do średnich wynagrodzeń w poszczególnych stopniach awansu zawodowego, które nauczyciele mają zagwarantowane w Karcie Nauczyciela. W Łomży dodatki dostali stażyści i nauczyciele mianowani. W pierwszej grupie do podziału było niespełna 15 tys zł, w drugiej ponad 197 tys zł.
Pobili ucznia, wylecieli ze szkoły
Trzech pełnoletnich uczniów jednej z łomżyńskich szkół, którzy są wiązani ze sprawa dotkliwego pobicia młodszego „kolegi” zostali skreśleni z listy uczniów. W poniedziałek odpowiednią uchwałę podjęła rada pedagogiczna szkoły, a we wtorek na jej podstawie decyzję administracyjną wydał dyrektor.
Czas wybrać przedszkole
1320 miejsc naszykowały władze Łomży w miejskich przedszkolach. Do przedszkoli przyjmowane są dzieci w wieku co najmniej 2,5 lat, przy czym od roku szkolnego 2011/2012 wszystkie pięciolatki będą musiały realizować obowiązkowe roczne przygotowanie przedszkolne, a rodzice dzieci 5 i 6-letnich po raz ostatni mają możliwość wyboru czy ich pociecha będzie w przedszkolu czy też w szkolnej „zerówce”. Za rok już wszystkie 6-latki obowiązkowo pójdą do klasy pierwszej szkoły podstawowej.
Zanim wybierzesz szkołę dla dziecka jest... „Szkoła dla rodziców”
Jak motywować dziecko do nauki i wykonywania obowiązków domowych? - m.in. tego można dowiedzieć się w „Szkole dla rodziców”. To specjalny program profilaktyczno-wychowawczy, który generalnie ma na celu pomóc rodzicom dzieci 6 i 7 letnich w adaptacji do środowiska przedszkolnego lub szkolnego. - Program „Szkoła dla rodziców” jest niezwykle ważnym wsparciem dla tych rodziców, którzy niebawem będą musieli podjąć decyzję o dokonaniu zapisu swojego dziecka do przedszkola, oddziału przedszkolnego lub do klasy pierwszej szkoły podstawowej – mówi dr Grażyna Ważna – Zwierzyńska dyrektor SP nr 2 w Łomży.
MEN: ROJE będzie w Łomży
Regionalny Ośrodek Jakości Edukacji w województwie podlaskim będzie w Łomży. Tak zapisane jest w przesłanym właśnie „do uzgodnień międzyresortowych, partnerów społecznych oraz związków zawodowych” projekcie „ustawy o zmianie ustawy o systemie oświaty oraz o zmianie niektórych innych ustaw”. Art. 78f. ust. 3 wymienia 16 miast w których mają powstać Regionalne ośrodki jakości edukacji. Jednym z nich jest Łomża.
„Kwiatek” dla Pauliny
Przy okazji Dnia Kobiet, społeczność Zespołu Szkół Drzewnych i Gimnazjalnych w Łomży organizuje akcję pomocy siedemnastoletniej Paulinie Sokół, uczennicy I LO w Łomży. Paulina rok temu uległa wypadkowi na pływalni miejskiej w Łomży, po walce o życie teraz jest osobą niepełnosprawną, która wymaga ciągłej, kosztownej rehabilitacji. W szkole dziś i jutro będą zbierane pieniądze dla Pauliny, a jednym z elementów jest akcja „Kup kwiatek dla Pauliny i swojej dziewczyny”.
Jesteś dobry z matmy? Możesz wygrać netbooka.
Instytut Informatyki i Automatyki Państwowej Wyższej Szkoły Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży organizuje Pierwszy Łomżyński Konkurs Matematyczny 2011. Jego ideą jest krzewienie wśród młodych umysłów chęci pogłębiania i rozszerzania wiedzy z zakresu jednej z najstarszych dziedzin nauki jaką jest matematyka. Zachętą do rozwiązywania zadań ma być nie tylko tytuł najlepszego w mieście, ale także netbook.
Student jest dziś w cenie...
Ponad czterdzieści uczelni wyższych niemal z całego kraju prezentuje się w III Liceum Ogólnokształcącym przy ul. Senatorskiej w Łomży. Już po raz 11. szkoła zorganizowała „Giełdę pomysłów na życie”. W ciągu jednego dnia w tej jednej szkole maturzyści z Łomży mogą bezpośrednio od studentów i pracowników akademickich dowiedzieć co i gdzie warto studiować, oraz jakie warunki trzeba spełnić żeby na wybrane studia się dostać. - U nas w uczelni student jest bardzo ważną osobą – zachęcał do wybrania właśnie tej uczelni jeden z prelegentów pokrótce przedstawiający jej ofertę.
Był zastępcą prezydenta, będzie zastępcą dyrektora?
Były zastępca prezydenta Łomży do spraw edukacji zostanie zastępcą dyrektora Publicznego Gimnazjum nr 2 w Łomży? Do ratusza wpłynęło już odpowiednie pismo dyrektor tej szkoły. Naszą wcześniejszą informację potwierdził Łukasz Czech z biura prasowego ratusza. Ewa Ściana prosi prezydenta Łomży o opinię w sprawie zatrudnienia jako swojego zastępcy Krzysztofa Choińskiego, który przez ostatnie osiem lat był zastępca prezydenta Jerzego Brzezińskiego odpowiedzialnym m.in. za oświatę.
Wojewoda się wycofuje? Siedziba ROJE w województwie podlaskim będzie w Łomży?
Wojewoda Podlaski wycofuje się z pomysłu ustanowienia siedziby Regionalnego Ośrodka Jakości Edukacji w Białymstoku. Jak mówił prezydent Mieczysława Czerniawskiego, który dziś rano spotkał się z Maciejem Żywno, godzi się on aby siedziba główna ROJE w województwie podlaskim była w Łomży, a w Białymstoku byłaby filia. O takim finale sprawy już we wtorek mówił nam Grzegorz Żurawski rzecznik prasowy Minister Edukacji Narodowej.
Cyganie w Małym Artyście
Przedszkolaki z łomżyńskiego „Małego Artysty” poznają kultury mniejszości narodowych zamieszkujących na terenie miasta. Przez cały tydzień w placówce trwa Tydzień Cygański. W jego ramach dzieci wykonywały prace plastyczne, uczyły się tradycyjnych tańców. Wczoraj przedszkole zamieniło się w prawie prawdziwy cygański tabor.
Dyrektor „dziesiątki” już jest
Prezydent Łomży wydal dziś zarządzenie powierzające stanowisko dyrektora Szkoły Podstawowej Nr 10 w Łomży Leszkowi Henrykowi Sobocińskiemu. Funkcję ma pełnić od dziś do 31 sierpnia 2015 r.
MEN: Siedziba główna ROJE w Łomży, a w Białymstoku może być filia
Zgodnie z opublikowanymi przez Ministerstwo Edukacji Narodowej najnowszymi założeniami zmian w prawie oświatowym dotyczącym systemu oceniania jakości edukacji z 16 Regionalnych Ośrodków Jakości Edukacji, które mają zostać powołane „osiem z nich powstanie na bazie istniejących obecnie okręgowych komisji egzaminacyjnych z włączonymi w ich struktury pracownikami kuratoriów oświaty(...)”. - To oznacza, że ROJE w województwie podlaskim, podobnie jak na Śląsku, siedzibę główną miałoby nie w stolicy województwa, a odpowiednio w Łomży i Jaworznie – mówi Grzegorz Żurawski rzecznik prasowy Minister Edukacji Narodowej.
Sobociński będzie dyrektorem „dziesiątki”
Leszek Sobociński, wieloletni zastępca dyrektora Szkoły Podstawowej nr 10 w Łomży, i pełniący obowiązki dyrektora tej szkoły od czasu odwołania przez poprzedniego prezydenta miasta Hanki Gałązki, najprawdopodobniej zostanie niebawem powołany na stanowisko dyrektora szkoły. Specjalna komisja konkursowa, która miała wybrać najlepszego kandydata, jego wskazał na to stanowisko. Nasze nieoficjalne informacje potwierdził już Łukasz Czech z biura prasowego ratusza. - Spośród czterech osób biorących udział w konkursie na tę funkcję, Pan Leszek Sobociński już w pierwszym głosowaniu uzyskał bezwzględną liczbę głosów – podał Łukasz Czech.
Nierzetelność, czy pokrętne tłumaczenie?
„Ideą wysłanego wniosku oraz ideą planowanych zmian nie jest likwidacja obecnej Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Łomży” – zapewnia Wojewoda Podlaski Maciej Żywno. - „Pismo skierowane do Ministra Edukacji Narodowej o ustanowienie siedziby ROJE w Białymstoku ma na celu wprowadzenie rozwiązania, które nie oznaczałoby utraty pracy przez kilkudziesięciu pracowników obecnego Kuratorium Oświaty w Białymstoku zajmujących się nadzorem pedagogicznym oraz ewaluacją. Pion nowej instytucji, jaką będą ROJE, zajmujący się problematyką należącą do obecnych zadań Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Łomży nie tylko może, ale powinien zostać w Łomży, gdyż tam z kolei mieszkają pracownicy posiadający wiedzę w tej dziedzinie” - czytamy w przesłanym nam dziś oświadczeniu.
Wojewoda (białostocki) chce zabrać z Łomży ROJE czyli obecną OKE!
Okręgowe Komisje Egzaminacyjne, zgodnie z planami ministerstwa oświaty, mają zostać przekształcane w Regionalne Ośrodki Jakości Edukacji. Okazuje się jednak, że niektórzy tę zmianę chcą wykorzystać także do zmiany adresu placówki. - Wojewoda Podlaski Maciej Żywno zwrócił się do Katarzyny Hall, Ministra Edukacji Narodowej, z wnioskiem o ustanowienie siedziby Regionalnego Ośrodka Jakości Edukacji w Białymstoku – podała Jolanta Gadek rzecznik prasowy wojewody. - Ewentualne umiejscowienie Regionalnego Ośrodka Jakości Edukacji w Łomży spowoduje znaczne utrudnienie w dotarciu do niego interesantów z powiatów wschodnich oraz południowych naszego regionu – argumentuje wojewoda w liście wysłanym do pani minister.
Szkoła z Łomży walczy o zwycięstwo w „Klasie ze snów”
Jak będzie wyglądać nauka w szkole za 100 lat? w formie komiksu mieli przedstawić uczestnicy IV edycji ogólnopolskiego konkursu „Klasa ze snów”. Ta powstało kilkaset komiksów, z których 20 najlepszych walczy teraz o uznanie internautów. W tej grupie jest także praca z Publicznego Gimnazjum nr 1 im. Noblistów Polskich w Łomży.
Studia podyplomowe prawie za darmo... w Łomży
80 osób będzie mogło, dzięki dofinansowaniu unijnemu, ukończyć studia podyplomowe w Państwowej Wyższej Szkole Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży. Uczelnia rozpoczęła realizację projektu pt. „Studia Podyplomowe na rzecz rozwoju kadr nowej gospodarki”, który jest finansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. Nabór na wiosenny semestr na kierunki: menedżerski oraz zarządzanie jakością i bezpieczeństwem w przedsiębiorstwie rolno-spożywczym rozpoczyna się w marcu.
Koniec ferii, trzeba wstać do szkoły
Po dwóch tygodniach zimowych ferii uczniowie ze szkół województwa podlaskiego wracają do szkół. Wakacje dopiero za nieco ponad cztery miesiące. Nie oznacza to jednak, że wcześniej nie będzie przerw w nauce...
Wielkiego ROJE(a) w Łomży nie będzie...
Ministerstwo Edukacji Narodowej wycofuje projekt ustawy o jakości edukacji!. To w nim zapisane była min. likwidacja kuratoriów oświaty i powołanie w Polsce siedmiu regionalnych ośrodków jakości edukacji (ROJE), które miały zająć się przeprowadzaniem egzaminów, oraz kontrolowaniem jakość pracy szkół. W jeden z tych ośrodków miała być przekształcona Okręgowa Komisja w Łomży. Łomżyński ROJE, zgodnie z pierwotnym planem MEN, swym zasięgiem objąć miał, poza województwami podlaskim i warmińsko-mazurskim, także województwo mazowieckie z Warszawą.