Strzelanie, wspinaczka i konie na pikniku Wojska Polskiego
Tysiąc pięćset porcji grochówki przygotowali organizatorzy pikniku na Święto Wojska Polskiego w słoneczny czwartek, 15. sierpnia 2024 r. Pod hasłem „Wojsko na swojsko” od ponad 20 lat kryje się wesoły festyn rodzinny dla mieszkańców Łomży i Ziemi Łomżyńskiej. Od kilku lat nie odbywa się na terenie jednostki przy Alei Legionów, tylko w pobliskim Parku Jana Pawła II. Tym razem okazja była podwójna, gdyż mamy jubileusz 5-lecia 18. Łomżyńskiego Pułku Logistycznego. Na parkingu przy Parku Wodnym stały zielone wozy ciężarowe WP, a na trawnikach przygotowano moc atrakcji.
Zabetonować port Łomża
Miał być oznaką otwarcia się na Narew, potwierdzać subregionalne aspiracje miasta i podnieść jego atrakcyjność. Tak przynajmniej twierdzono podczas jego otwarcia w maju 2013 roku. Dziś nawet mała łódka ma problem z wypłynięciem z Portu Łomża, a „kacza wyspa” może wkrótce zarosnąć brzeziną.
„Cudu by nie było, bez żołnierzy Wojska Polskiego, bez społeczeństwa”
„W dniu tym wojsko i społeczeństwo czci chwałę oręża polskiego, której uosobieniem i wyrazem jest żołnierz. W rocznicę wiekopomnego rozgromienia nawały bolszewickiej pod Warszawą, święci się pamięć poległych w walkach z wiekowym wrogiem o całość i niepodległość Polski” - napisał minister spraw wojskowych gen. broni Stanisław Szeptycki w 1923 roku w uzasadnieniu rozkazu ustanawiającym 15. sierpnia dniem Wojska Polskiego.
Przeszli 450 kilometrów i zdobyli Jasną Górę
397 pątniczek i pątników 40. Pieszej Pielgrzymki Łomżyńskiej weszło we wtorek, 13. sierpnia 2024 roku, około godziny 18. 30 na Jasną Górę. - Najmłodszą pątniczką była Marysia, która ma 2 lata i 7 miesięcy, natomiast najstarszym był brat Lucjan Śledziewski, który ma 83 lata – opowiada nam po powrocie ksiądz Łukasz Brzostowski, będący po raz 6. przewodnikiem łomżyńskich, ostrołęckich i i diecezjalnych pielgrzymów. Na finał zatańczyli tradycyjnie poloneza, odśpiewali swój tegoroczny hit „Och i ach” Sylwii Grzeszczak i z żółtymi słonecznikami w rękach weszli do kaplicy Maryjnej.
Kontenerowa rewolucja - jak kontenery biurowe stwarzają nowe możliwości dla przedsiębiorców?
Powierzchnie biurowe na przestrzeni ostatnich 20 lat zyskały w Polsce na popularności. Ze względu na cyfryzację usług i digitalizację procesów biznesowych rosnąca liczba pracowników wymaga stałego dostępu do komputera i całej infrastruktury biurowej. Idzie to niestety w parze ze wzrostem kosztów wynajmu takiego biura. Jak wykorzystać technologię kontenerową do usprawnienia procesów w firmie i generowania dodatkowych oszczędności?
Prawo.pl: od 15 sierpnia można będzie budować bliżej sąsiada
Od czwartku, 15 sierpnia, wchodzą w życie przepisy, które pozwalają budować bliżej siebie budynki zwrócone ścianą z oknami lub drzwiami w stronę granicy działki. Łatwiej też będzie z zabudową nieruchomości o nietypowym kształcie - informuje Prawo.pl.
Awanse, odznaki i nagrody dla Żołnierzy 18. Pułku
- Pięć lat temu była nas garstka, ponad 30 osób, a dzisiaj jest grubo ponad tysiąc – wspominał dzieje 18. Łomżyńskiego Pułku Logistycznego płk Paweł Gałązka. Na Starym Rynku w czas Święta Pułku zebrały się reprezentacje żołnierzy batalionów Wojska Polskiego. Stali twarzami do ratusza półtorej godziny w pełnym słońcu na nawierzchni z granitu. Garstka mieszkańców kryła się w cieniu arkad kamieniczek, drzewek w gazonach i parkletach. Goście oficjalni mieli zadaszenie. Żołnierze mdleli.
To nie Policja rozsyła wirusy
Komenda Wojewódzka Policji w Białymstoku padła ofiarą spoofingu. Ktoś podszywając się pod tę instytucję rozsyła maile z wirusem. Policja apeluje, aby nie odpowiadać na takie wiadomości i nie otwierać załączników.
Hołd potomnych i kwiaty dla Żołnierzy 1920 i 1939...
Dowódca 18. Pułku płk Paweł Gałązka i przedstawiciele Garnizonu Łomża odwiedzili we wtorek, 13. sierpnia, stary cmentarz, ażeby zapalić znicze i złożyć kwiaty na grobach dowódców i żołnierzy 33. Pułku Piechoty. Kwiaty pod tablicą pamięci Marszałka Józefa Piłsudskiego na frontonie Domku Pastora złożyły delegacje społeczeństwa, m.in. władz miasta i powiatu łomżyńskiego oraz Wojska Polskiego. Przedstawiciele środowisk żołnierskich spotkali się w Ratuszu z prezydentem i starostą.
Łzy świętego Wawrzyńca i zorza nad skansenem w Nowogrodzie
„To była najbardziej niesamowita noc 2024!” - pisze na blogu „Z głową w gwiazdach” Karol Wójcicki, popularyzator i entuzjasta astronomii. Z 12 na 13 sierpnia na niebie jednocześnie można było obserwować zorzę polarną i meteory. Uchwycił to Karol Babiel nad Skansenem Kurpiowskim w Nowogrodzie, od lat fotografujący nie tylko kosmiczne zjawiska.
Porachunki nastolatków
Nastolatek trafił do szpitala po ugodzeniu nożem. Wczoraj w Nowogrodzie doszło do szarpaniny nieletnich, a w tle przejawiają się porachunki za elektroniczny papieros.
Uroczysty capstrzyk 18. Łomżyńskiego Pułku Logistycznego
Żołnierze 18. Łomżyńskiego Pułku Logistycznego dumnie przemaszerowali ulicami Łomży wzbudzając u mieszkańców ciekawość, zaskoczenie i radość. Wojsko Polskie rozbudowuje się w Łomży coraz mocniej wpływając na funkcjonowanie i życie miasta.
Plaża w Łomży znowu bez ratowników, koszy i toalet
Przez miesiąc ponad 2-miesięcznych wakacji, z upalnym czerwcem, lipcem i sierpniem, ratownicy WOPR czuwali na plaży miejskiej koło nowego mostu Majora „Hubala” nad Narwią w Łomży. W poniedziałek zabrali wszystko, włącznie z 6-oma koszami na śmieci, do których plażowicze mogli wrzucać papierki, torebki, butelki i puszki. WOPR zabrał swoje kosze, boje na rzece, przebieralnię, wieżyczkę z zazwyczaj białą flagą - toalety toi-toi też znikające – a Miasto Łomża nie postawiło na plaży ani jednego kosza, w sierpniu, gdzie przychodzą setki ludzi na odpoczynek. Jedyny ratunek to program rządowy koszowy Tuska albo fundusze norweskie i szwajcarskie, żeby komuś chciało się...
Zmarła ofiara wypadku z Al. Legionów
Motocyklista ranny w wypadku pod koniec lipca na Al. Legionów zmarł w szpitalu.
Kość trafiła do badań
W piątek po południu policyjni technicy podjęli z brzegu Narwi kość miednicy. Jest podejrzenie, że może być ludzka dlatego badaniem zajmie się specjalista.
Wyjechała do Niemiec i słuch zaginął
Łomżyńscy policjanci proszą o pomoc w odnalezieniu Patrycji Krajewskiej. Kobieta na początku czerwca wyjechała do Niemiec i słuch po niej zaginął.
Bez upałów w nadchodzącym tygodniu
Tydzień rozpoczyna się spokojnie, do środy przeważnie sucho i coraz cieplej. IMGW w kolejnych dniach prognozuje wzrost temperatur oraz lokalne burze. W weekend sytuacja może się zmienić z powodu frontu atmosferycznego, który przyniesie większe zachmurzenie i przelotne opady.
Wraca tradycja pikników na świętego Wawrzyńca
- Pamięć ludzka jest zawodna, dlatego warto byśmy się spotykali na tym wzgórzu i następnym pokoleniom uświadamiali naszą chrześcijańska tożsamość. Pokazywali to miejsce uświęcone wiarą i pochówkiem całych pokoleń mieszkańców tej ziemi – mówił ks. Marian Mieczkowski, proboszcz parafii katedralnej, który w niedzielę na wzgórzu odprawił mszę świętą na św. Wawrzyńca.
Łomżanki i łomżyniacy na Igrzyskach Olimpijskich
17 dni Igrzysk Olimpijskich w Paryżu przeleciało jak z bicza trzasł i gdyby nie wojenka w Polsce o prawo do wolności słowa (wygłaszania komentarzy na temat zobaczonych obrazków i piosenek, np. „Imagine” Johna Lennona), tobym imprezy nad Sekwaną nie zauważył... Oczywiście, rozczarowała mnie Iga Swiątek brązowym medalem w tenisie i zaimponowała Aleksandra Mirosław wejściem po złoto jak spiderwoman na ściankę wspinaczkową. Bo co do siatkarzy nie miałem złudzeń: skoro coś powiodło się w odbijaniu piłki po 48 latach, to nie może wiecznie trwać, ale i srebro ucieszyło. Tym bardziej, że srebrem gwiazdy błyszczał nasz krajan z Mazowsza Grzegorz Łomacz z Ostrołęki. A że w nazwisku połowicznie zasłużyła się Łomża, dlatego postanowiłem odkryć uczestników olimpiad.
Ktoś podpalił kładkę przez Łomżyczkę
W sobotnie popołudnie ktoś podpalił kładkę, która pozwalała suchą nogą przejść Łomżyczkę. Strażacy ugasili pożar, ale w dużej części kładka się spaliła.