Dzień Otwartych Drzwi w III LO
Prezentacje profilów klas i zasad rekrutacji do szkoły przygotowuje III Liceum Ogólnokształcące w Łomży im. Żołnieży Obwodu Łomżynskiego Armii Krajowej. Szkoła organizuje w sobotę dzień otwarty dla gimnazjalistów i ich rodziców. Spotkanie rozpocznie się o 10-tej w szkolnej hali sportowej. Po krótkiej części artystycznej przygotowanej przez uczniów liceum, na gimnazjalistów i ich rodziców czekać będa uczniowie i nauczyciele łomżyńskiego ogólniaka. Będzie można zwiedzić szkołę a w klasach porozmawiać z uczniami i nauczycielami prowadzącymi zajęcia o różnych profilach nauczania. W liceum jest ich sporo. Młodzież uczy się w klasach z rozszerzeniem biologii i chemii, matematyki i informatyki, humanistycznych: języka polskiego, historii i wiedzy o kulturze a także klasie językowej.
Łomżyńskie uczelnie na tle kraju
Wyższa Szkoła Agrobiznesu w Łomży zajęła 29 miejsce wśród niepublicznych uczelni magisterskich w rankingu Rzeczpospolitej i tygodnika Perspektywy. 40 miejsce wśród uczelni licencjackich zajęła Wyższa Szkoła Zarządzania i Przedsiębiorczości im. B. Jańskiego w Łomży.
Szkołę czas wybrać
Która szkoła w mieście jest najlepsza, do której posłać dziecko – to dylemat, który w kwietniu staje przed tysiącami rodziców. Teoretycznie w przypadku podstawówek i gimnazjów problem nie powinien istnieć, bo obowiązuje rejonizacja, ale który z rodziców nie zrobiłby czegoś aby jego pociecha chodziła do najlepszej szkoły w mieści. Teraz rodzice przedszkolaków i absolwentów szkół podstawowych mają szansę sprawdzić jak uczą w danej szkole.
Sprawdzą szóstoklasistów
Ponad 800 szóstoklasistów z sześciu łomżyńskich podstawówek przystąpi w czwartek do pierwszego poważnego egzaminu w życiu. Choć jego wynik nie ma wpływu na „promocję” uczniów do gimnazjum jest bardzo ważny dla podstawówek i pracujących w nich nauczycieli i dyrektorów. Sprawdzian szóstoklasisty to pierwszy „zewnętrzny” sprawdzian wiedzy uczniów kończących edukację w szkole podstawowej i faktyczny sprawdzian poziomu szkoły.
Dni otwarte na Zielonej 21
12 – 13 kwietnia 2007 Zespół Szkół Technicznych i Ogólnokształcących Nr 4 im. Marii Skłodowskiej - Curie w Łomży organizuje DNI OTWARTE, na które zaprasza uczniów i nauczycieli gimnazjów oraz rodziców.
Vista trafia pod strzechy - w teorii i w praktyce
Możliwości Windowsa Visty były głównym tematem konferencji TechNet Academic Day. W środę w łomżyńskiej Wyższej Szkoły Agrobiznesu zaprezentowano najnowszy produktu firmy Microsoft. Zalet i wad Visty dopatrywało się około 250 uczestników TechNet Academic Day. Uczestnicy konferencji po jej zakończeniu podkreślali, że Vista choć robi wrażenie, to jednak nie zachwyca...
Nauczycielskie dodatki - radni za, prezydent przeciw
To jest żenada – tak blisko dwugodzinną dyskusję radnych nad podwyżkami nauczycielskich dodatków podsumował radny Paweł Borkowski. Ostatecznie radni większością 16 za przy 5 głosach wstrzymujących się uchwalili podwyżki. Dodatek za wychowawstwo miałby wzrosnąć w tym roku z 25 do 50 zł. Nie wiadomo jednak, czy nauczyciele większe pieniądze dostaną, bo po głosowaniu radnych prezydent podszedł do mównicy i powiedział uchwała może stać uchylona przez RIO bo nie ma pod nią wymaganych prawem kontrasygnat jego i skarbnika miasta.
Więcej za wychowawstwo?
Czy łomżyńscy nauczyciele dostaną wyższe dodatki za wychowawstwo? - to wyjaśni się podczas dzisiejszej sesji Rady Miasta Łomży. Jednym z punktów posiedzenia jest podjęcie uchwały w tej sprawie. Przygotowany przez prezydenta miasta projekt zakładał, że wszystko pozostanie po staremu - czyli, ze podwyżki nie będzie. Tymczasem 100% podwyżki tego dodatku chcą nauczyciele, związkowcy i radni z komisji Komisji Edukacji, Kultury i Sportu.
Masowe zbrodnie hitlerowskie w Łomży
Łomża zapłaciła wysoką cenę za opór stawiany hitlerowskim okupantom. Każdy jego przejaw wywoływał reakcję okupantów głównie postaci egzekucji masowych. W latach 1941 – 1944 dokonali ich hitlerowcy w okolicach Łomży kilkadziesiąt, w czterech, okalających miasto lasach, koło wsi: Giełczyn, Pniewo, Sławiec i Jeziorko.
Hektary na dobry początek
Ponad milion złotych wart jest teren przy ulicy Poznańskiej w Łomży, który miasto przekazało Państwowej Wyższej Szkole Informatyki i Przedsiębiorczości. Powstanie tam Centrum Przetwórstwa Rolno-Spożywczego. Po to, żeby przekazać uczelni działki, w środę odbyła się nadzwyczajna sesja Rady Miasta, na której radni spotkali się z prezydentem i władzami szkoły. Głosujący jednogłośnie opowiedzieli się za przekazaniem w sumie trzech działek o łącznej powierzchni 2,7975 hektarów.
Żółte kartki dla dyrektorów gimnazjów
Słynne giertychowe trójki, które u nas przyjęły postać „dwójek” sprawdzają szkoły podstawowe i ponadgimnazjalne, a kuratorium oświaty ma już wnioski z ich pracy w gimnazjach. Po analizie zgromadzonego materiału pracownicy kuratorium doszli do wniosku, że w województwie nie ma nawet jednego gimnazjum w którym byłoby dobrze. Dlatego już w poniedziałek podczas spotkania dyrektorów gimnazjów z kuratorem oświaty wszyscy dostaną polecenie wdrożenia w szkołach programów naprawczych. Jeżeli tego nie zrobią... mogą stracić stołek.
Dziesiątki pomysłów na życie
Kilkaset osób – uczniów najstarszych klas łomżyńskich szkół średnich przewinęło się w środę przez III Liceum Ogólnokształcącym w Łomży. To właśnie na sali gimnastycznej tej szkoły odbyła się już po raz siódmy „Giełda pomysłów na życie”. Giełda to spotkanie przedstawicieli wyższych uczelni z regionu tegorocznymi maturzystami.
„Żywa” historia w szkole...
Wystawę pt. „Wbrew władzy ludowej” poświęconą pamięci członków antykomunistycznego podziemia niepodległościowego otwarto w Publicznym Gimnazjum nr 8 w Łomży. To ekspozycja przygotowana przez historyków z białostockiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej. Tworzą fotografie i dokumenty przedstawiające codzienne życie partyzantów w „wyzwolonej” Polsce.
Informacja o VII „Giełdzie pomysłów na życie” w III LO w Łomży
07.03.2007r. w godz. 10-13 w III Liceum Ogólnokształcącym w Łomży odbędzie się VII „Giełda pomysłów na życie”. Jest to spotkanie przedstawicieli wyższych uczelni z maturzystami. Giełda składa się z dwóch części, w pierwszej przedstawiciele uczelni prezentują zasady rekrutacji na swoje uczelnie na rok akademicki 2007/2008, w drugiej młodzież ma możliwość indywidualnego kontaktu z przedstawicielami uczelni.
Czy w Łomży wzrośnie dodatek nauczycielski za wychowawstwo?
Chcą tego nauczyciele i Komisja Edukacji, Kultury i Sportu Rady Miasta, ale przeciwny jest prezydent. Podczas wczorajszego wieczornego posiedzenia komisji radni debatowali na przedstawionym przez prezydenta projektem uchwały dotyczącym wysokości i warunków przyznawania nauczycielom dodatków. Jak podkreśla Krzysztof Choiński – wiceprezydent Łomży ds. edukacji - projekt zakładał, że wszystko pozostanie po staremu. Radni przegłosowali jednak propozycję aby dodatek za wychowawstwo wzrósł z 25 do 50 zł.
Mundurki w łomżyńskich szkołach?
Minister edukacji Roman Giertych chce, aby we wszystkich szkołach podstawowych i gimnazjach uczniowie chodzili w mundurkach. Jednolity strój miałby wejść do szkół od nowego roku szkolnego. Czy w Łomży wejdzie szybciej? Wydaje się że tak. Jak informują na forum 4lomza.pl rodzice uczniów Szkoły Podstawowej nr 10 tu mundurki miałyby być obowiązkowe już w marcu.
Miss Ekonomika z pierwszej klasy
Joanna Kordas z klasy I PA została tegoroczną Miss Ekonomika. Jej wdzięki dostrzegli nie tylko jurorzy, ale i widzowie, którzy przyznali jej także tytuł Miss Publiczności. W rywalizacji o miano najpiękniejszej w szkole Joanna pokonała pięć kontrkandydatek.
Pisemne matury od 4 do 23 maja
Pisemne matury rozpoczną się 4 maja - pierwszego dnia odbędzie się egzamin z języka polskiego. Zakończą się 23 maja - tego dnia będą egzaminy z języków mniejszości narodowych oraz języka kaszubskiego - wynika z harmonogramu ogłoszonego przez Centralną Komisję Egzaminacyjną.
Mistrzów edukacji przybywa
Niemal 200 nauczycieli z terenu Łomży i pięciu okolicznych powiatów odebrało z rąk podlaskiego kuratora oświaty akty nadania stopnia nauczyciela dyplomowanego. - To potwierdzenie mistrzostwa w zawodzie nauczyciela – mówiła Jadwiga Szczypiń do nauczycieli zebranych w auli im. Hanki Bielickiej w II LO w Łomży. Od dziś tytuł nauczyciela dyplomowanego ma co drugi nauczyciel w Łomży.
Mniej „europejskich” stypendiów
O ponad stu mniej niż w ubiegłym roku uczniów i studentów z Łomży będzie otrzymywało stypendia europejskie. Ratusz rozdysponował środki jakie na stypendia otrzymał z Urzędu Marszałkowskiego. W tym roku przyznano je tylko 231 uczniom i 20 studentom, a wnioski złożyło ponad 700 osób.