Artyści z Korei w Galerii Pod Arkadami
Jednodniową wystawę otwarto w poniedziałkowe popołudnie w Galerii Pod Arkadami. Doszło do niej, bowiem w Państwowym Liceum Sztuk Plastycznych im. Wojciecha Kossaka goszczą i uczestniczą w warsztatach młodzi artyści z Korei Południowej wraz ze swym nauczycielem malarzem Se Hyuk Kwonem. Ye Won Kang, Ji An Kang i Byeol Yoon zaprezentowały na wystawie swe prace, nagrodzone podczas 2021 International Youth Art Festival oraz wykonane wspólnie ze swym profesorem, również z wykorzystaniem oryginalnych, orientalnych technik.
"Frauenheilkunde" z podpisami Żyda dr. Józefa Hepnera
W Łomży jest zdjęcie personelu Szpitala Żydowskiego przy Senatorskiej z dr. Józefem Hepnerem, który wolał własną śmierć w 1942 r., niż pomagać Niemcom likwidować getto. W Skarszewach był niemiecki podręcznik "Frauenheilkunde" - "Ginekologia" z podpisami dr. Hepnera jako właściciela książki für Ärzte und Studierende - dla lekarzy i studentów. Historia zatoczyło koło, bo po 80 latach Handbuch z podpisem Żyda z Łomży do nas wrócił, dzięki historykowi Adamowi Sokołowskiemu.
W weekend na familijną imprezę albo do kina
W sobotę i w w niedzielę mieszkańcy Łomży i jej okolic mogą spędzić czas na dwóch dużych imprezach. „Gramy dla Filipka Nowackiego” to charytatywny turniej piłki nożnej w Piątnicy, zorganizowany na rzecz ciężko chorego chłopczyka, połączony z licznymi koncertami i atrakcjami dla młodszych i starszych. Familijny i charytatywny charakter, bo w jego trakcie również będzie można wesprzeć Filipka, ma mieć też niedzielny Podlaski Piknik Rodzinny na muszli przy ul. Zjazd, a od piątku do niedzieli nie zabraknie też innych imprez i seansów kinowych.
Zakończenie festiwalu Drozdowo-Łomża
Plenerowy koncert „Wielka gala w pałacu” zakończył tegoroczną edycję Międzynarodowego Festiwalu Muzyczne Dni Drozdowo-Łomża. W parku Muzeum Przyrody-Dworu Lutosławskich w Drozdowie wystąpiło 17. śpiewaków i instrumentalistów, a całość poprowadził dyrektor artystyczny i twórca festiwalu Jacek Szymański. Świetnie zaprezentowali się, będący wielkim odkryciem festiwalu, młodzi chińscy śpiewacy Zhu Jin i Liang Yu oraz zachwycający już podczas sobotniego koncertu „Bel canto – amore mio” Edyta Piasecka i Sławomir Naborczyk; nie zawiedli też festiwalowi weterani, a do tego dopisała pogoda.
Bel canto dla Andrzeja Hiolskiego
Setną rocznicę urodzin wybitnego śpiewaka operowego Andrzeja Hiolskiego uczczono podczas XXIX Międzynarodowego Festiwalu Muzyczne Dni Drozdowo-Łomża specjalnym koncertem „Bel canto – amore mio”. Sześcioro śpiewaków, z Edytą Piasecką i Liangiem Yu na czele, wykonało słynne arie, które niezrównany baryton albo śpiewał sam, albo występował w zawierających je operach. – W tej chwili nawet młodzi wokaliści nie wiedzą kim byli Ładysz, Paprocki czy właśnie Hiolski, dlatego postanowiłem przypomnieć tę wybitną postać, przygotowując poświęcony mu koncert! – podkreśla Jacek Szymański, dyrektor artystyczny i twórca festiwalu Drozdowo-Łomża.
Młoda grafika pod Arkadami
Prace studentów Pracowni Grafiki Artystycznej Andrzeja Kaliny Wydziału Sztuki Nowych Mediów Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych w Warszawie ponownie zagościły w Galerii Pod Arkadami. Na wystawę „Najlepsze dyplomy 2020-2021” składają się dokonania sześciorga bardzo dobrze zapowiadających się młodych artystów z Polski, Białorusi i Ukrainy. – Jestem z nich dumny! – podkreślał Andrzej Kalina, dodając, że w pracowni nie brakuje kolejnych talentów, tak więc za jakiś czas również chciałby pokazać ich twórczość w zaprzyjaźnionej łomżyńskiej galerii.
Weekend koncertów i innych wydarzeń
Wystawa prac studentów wybitnego grafika Andrzeja Kaliny. Cztery koncerty w ramach finiszującego XXIX Międzynarodowego Festiwalu Muzyczne Dni Drozdowo-Łomża. Letnie kino plenerowe w parku papieskim. Impreza „Aktywnie na bulwarach”, inaugurująca łomżyńskiego ŁoKeRa, zakończona plenerową potańcówką z zespołem Siemieniacy. To tylko niektóre z atrakcji zaczynającego się dzisiaj weekendu. Wstęp na te wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.
Rowerzysta Koronkiewicz z wizytą u Matki Boskiej
Znany dziennikarz i pisarz kilka lat temu przemierzał drogi i bezdroża północno-wschodniej Polski z Matką Boską na rowerze. W efekcie powstała lekko napisana, pełna refleksji o świecie i zabawna opowieść o podróży do cudownych obrazów, ikon i świętych źródeł Podlasia. Ale jakiejże idei uległ 53-letni pisarz humorysta z Białegostoku, że sprowadził się w czwartkowy poranek do Łomży?
Od baroku do współczesności w kobiecym wydaniu
Wybitna organistka z Gdańska. Ceniona multiinstrumentalistka i wokalistka z Łomży. Sopranistka z Chin, dopiero zaczynająca karierę. Katarzyna Olszewska, Żaklina Olchowik i Zhu Jin wystąpiły wspólnie w łomżyńskiej katedrze. Zachwyciły liczną publiczność perfekcyjnym wykonaniem nader zróżnicowanego repertuaru, w tym klasycznych dzieł Bacha, Mozarta i Brahmsa, a ta twórcza współpraca mogła zaistnieć dzięki międzynarodowemu festiwalowi Drozdowo-Łomża.
Znaczący grant dla Filharmonii Kameralnej
Filharmonia Kameralna im. Witolda Lutosławskiego w Łomży otrzyma blisko 250 tysięcy złotych unijnego dofinansowania. Pieniądze pochodzą z projektu „Kultura bez barier” Dzięki nim oferta orkiestry zostanie jeszcze bardziej dostosowana do potrzeb osób z różnymi stopniami niepełnosprawności. Łomżyńska instytucja znalazła się wśród 111 dofinansowanych placówek z całego kraju, w tym trzech innych z województwa podlaskiego, a jej wniosek znalazł się na 21 pozycji, zdobywając 55,5 pkt. O pieniądze w ramach tego projektu ubiegało się ponad 400 instytucji.
Łomżyński artysta, pasjonat i animator kultury
Iwo Świątkowski jest doskonale znany w twórczym środowisku Łomży. Od wielu lat zajmuje się fotografią artystyczną, jest członkiem warszawskiego oddziału Związku Polskich Artystów Plastyków. Ma na koncie ponad 40 wystaw indywidualnych w kraju i za granicą, a jego praca była wielokrotnie doceniana, również nagrodą prezydenta Łomży za szczególne dokonania w dziedzinie kultury. Od roku 2015 prowadzi autorską Galerię Kreatywną. To nie tylko możność prezentacji jego fotografii i zarazem pracownia, ale też miejsce licznych wystaw innych twórców oraz wydarzeń kulturalnych. Na tegoroczną Noc Muzeów przygotował kolejną wystawę, opatrzoną przewrotnym tytułem „Nuda”. Stała się ona pretekstem do długiej pogawędki o fotografowaniu i nie tylko.
Folkowa wycieczka do Wenezueli
Pochodząca z Wenezueli śpiewaczka Beatriz Blanco zaprezentowała publiczności festiwalu Drozdowo-Łomża tradycyjną muzykę ludową ze swego kraju i autorskie kompozycje. – Jestem zadowolona, było bardzo sympatycznie i bardzo miło – mówi Beatriz Blanco. – Ludzie śpiewali ze mną, przyjęli to zaproszenie do wspólnego śpiewania – to też jest fajne! Wcześniej w Hali Kultury rozbrzmiewał instrumentalny jazz w różnych odsłonach, dzięki gitarowemu duetowi łomżyńskich wirtuozów Rafała Pawła Adamczaka i Dariusza Boguskiego.
Operowy seans w Hali Kultury
Pokaz filmowej rejestracji opery „Sic itur ad Deum” o św. Wojciechu był kolejnym punktem programu XXIX Międzynarodowego Festiwalu Muzyczne Dni Drozdowo-Łomża. Libretto stworzył, miał udział w reżyserii tej wersji spektaklu i do tego zaśpiewał główną rolę Dariusz Wójcik. Towarzyszyli mu inni artyści znani z festiwalowych scen, z Alicją Rumianowską, Grzegorzem Piotrem Kołodziejem i kreującym dwie postacie Jackiem Szymańskim na czele.
Musicalowy wieczór z Rafałem Songanem
Rafał Songan był gwiazdą koncertu wieńczącego niedzielny, złożony z pięciu koncertów, maraton XXIX Międzynarodowego Festiwalu Muzyczne Dni Drozdowo-Łomża. Uwielbiany przez łomżyńską publiczność baryton, wieloletni solista Teatru Wielkiego w Łodzi, wykonał na patio Centrum Katolickiego im. Jana Pawła II przy parafii Krzyża Świętego przeboje musicalowe i filmowe, potwierdzając, że w takim repertuarze czuje się równie dobrze, jak w operowych rolach z „Nabucco” czy z „Makbeta”.
Drozdowska inauguracja festiwalu
Chińscy śpiewacy Zhu Jin i Liang Yu zachwycili publiczność podczas oficjalnej inauguracji XXIX Międzynarodowego Festiwalu Muzyczne Dni Drozdowo-Łomża. Na program kameralnego koncertu „Najpiękniejsza jest muzyka polska” w salonie dawnego dworu Lutosławskich złożyły się słynne arie i pieśni Mozarta, Tostiego, Gastaldona czy Donizettiego, dopełnione trzema utworami Moniuszki i Nowowiejskiego. Był też ciekawy akcent instrumentalny, Suita op. 44 na fortepian na 4 ręce nieznanego w Polsce francuskiego kompozytora de Boisdeffre'a, porywająco wykonana przez Annę Mikolon i Rafała Lewandowskiego.
Nowatorskie odsłony artystycznej tkaniny
Efektowne prace najbardziej utalentowanych studentów i wykładowczyń Pracowni Tkaniny Artystycznej Wydziału Malarstwa warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych złożyły się na wystawę w Galerii Sztuki Współczesnej Muzeum Północno-Mazowieckiego. – Ta wystawa nosi tytuł „Pęcznienie”, ale bardzo chętnie dodałabym jej podtytuł „Świeży powiew sztuki”, bo to, co tutaj widzimy, jest to tkanina inaczej, nowe na nią spojrzenie – podkreśla kierownik galerii Karolina Skłodowska.
Wirtuoz organów zagrał w katedrze
Wybitny organista Andrzej Chorosiński był głównym bohaterem piątkowego koncertu w ramach XXIX Międzynarodowego Festiwalu Muzyczne Dni Drozdowo-Łomża 2022. – Cieszę się, że przeżywszy 73 lata doczekałem tej szczęśliwej chwili bycia w Łomży – mówi Andrzej Chorosiński, który przez ponad 50 lat występowania niemal na całym świecie, nie miał dotąd okazji zagrania w nadnarwiańskim grodzie. Koncert w katedrze miał charakter organowo-wokalny, stąd udział w nim również dyrektora artystycznego festiwalu, tenora Jacka Szymańskiego i barytona z Chin Liang Yu.
Wołyńskie Słowiki śpiewają i tańczą jak cudowne dzieci
Dzieci z Ukrainy od niedzieli do niedzieli wypoczywają w Łomży. Chodzą na basen i wycieczki po mieście, wystąpiły na Polonijnych Igrzyskach Młodzieży Szkolnej i zwiedzały Skansen Kurpiowski w Nowogrodzie. - Mówią mi, że są tu szczęśliwe: jest cisza, nie słychać dwa, trzy razy dziennie ani w nocy syren alarmów, ostrzegających przed rosyjskimi rakietami - opowiada tancerz i choreograf Jarosław Smyrnow. Poznajmy dwójkę tancerzy Zespołu Pieśni i Tańca Wołyńskie Słowiki z Łucka.
Co na weekend
W najbliższy weekend w rejonie Łomży odbywa się Festiwal Muzyczne Dni Drozdowo – Łomża oraz Dni Jedwabnego, gdzie będzie można posłuchać Stachrsky'ego i zespół Imperium. Także w Jedwabnem odbędzie się zlot Motocyklowy.
Dom na granicy Teatru na Piątnicy
Spektakl „Dom na granicy” Sławomira Mrożka przygotowali aktorzy Teatru na Piątnicy. Prowadzona przez Tomasza Bogdana Rynkowskiego grupa, działająca przy Gminnym Ośrodku Kultury w Piątnicy, bardzo ciekawie ukazała tragikomiczny, pełen absurdów, niestety znowu aktualny, groteskowy świat według Mrożka. Dynamiczne i sprawnie zagrane przedstawienie zostało owacyjnie przyjęte przez liczną publiczność. Są plany jego kolejnych pokazów, Tomasz Bogdan Rynkowski zapowiada też podjęcie prac nad następnym, już całkowicie komediowym, spektaklem.