Strefa Ekonomiczna sprzedaje w Łomży
Pięć działek w podstrefie Łomża o łącznej powierzchni ponad 4,7 ha ponownie wystawiła na sprzedaż Suwalska Specjalna Strefa Ekonomiczna. Chodzi o działki w okolicy ul. Pileckiego, Akademickiej i Spokojnej. Poprzedni przetarg na nie ogłoszono wiosną 2014 rok, ale wówczas nie znalazł się nikt chętny. Teraz cena jest blisko 1/4 niższa. W dalszym ciągu na sprzedaż nie wystawiono największej działki w Podstrefie Łomża o powierzchni blisko 2,5 ha przy ul. Ciepłej.
Podstrefa ekonomiczna Nowogród klepnięta
Rząd podczas dzisiejszego posiedzenia przyjął projekt rozporządzenia poszerzającego Suwalską Specjalną Strefę Ekonomiczną. Wśród włączanych około 260 hektarów gruntów są także działki w Nowogrodzie, gdzie tworzy się nową Podstrefę SSSE. Obejmuje ona ok. 26 hektarów gruntów w miasteczku. - Dla nas to bardzo dobra wiadomość i szansa – mówił Józef Piątek burmistrz Nowogrodu przypominając, że zabiegi o utworzenie w miasteczku podstrefy ekonomicznej trwały od 2008 roku. - Może nie od razu, ale efekt będzie – dodaje burmistrz.
Będzie strefa ekonomiczna w Nowogrodzie i Szczuczynie?
Wniosek o poszerzenie Suwalskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej o m.in. Grajewo, Nowogród i Szczuczyn został skierowany na posiedzenie Komitetu Stałego Rady Ministrów. To już ostatni etap przed przyjęciem go przez rząd. Zgodnie z nim podstrefa w Grajewie ma powiększyć się o ponad 9 ha, a w Nowogrodzie i Szczuczynie mają być utworzone nowe podstrefy. Ta pierwsza ma objąć niemal 26 ha, a druga blisko 12 ha.
Galeria Łomża sprzedana
Blisko 40 milionów złotych zapłaciły dwie spółki z grupy „Bergold Group” za znajdujące się u zbiegu Alei Piłsudskiego i Zawadzkiej w Łomży budynki kompleksu „Galeria Łomża”. Kupiono wszystkie trzy budynki o łącznej powierzchni ponad 7 tysięcy metrów kwadratowych, oraz prawa użytkowania wieczystego działek na których się znajdują.
EDPOL doceniony przez ministra
Firma EDPOL Food & Innovation z Łomży została laureatem konkursu „Kreatorzy miejsc pracy 2015” organizowanego przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej. Prezes firmy Wojciech Dąbrowski nagrodę, w kategorii średnie przedsiębiorstwo produkcyjno-przemysłowe, odebrał z rąk ministra Władysława Kosiniaka-Kamysza. W sumie laureatów jest tylko 19 i oni mają prawo posługiwania się przez rok logiem konkursu.
Sanmet – jedyna taka firma w regionie
Każdy kto kiedykolwiek zmierzył się z takim wyzwaniem jak remont lub przebudowa mieszkania, budowa domu bądź jakakolwiek inwestycja budowlana doskonale zdaje sobie sprawę z tego, jak ważne jest w takiej sytuacji kupienie odpowiedniej jakości materiałów, wyposażenia i narzędzi. Zwykle wiąże się to z niebagatelnymi kosztami, trzeba też najeździć się po wielu firmach, co jest sporą stratą czasu. Można jednak tego uniknąć i nie przepłacać, bo Spółka Jawna Sanmet Muła w Łomży oferuje artykuły metalowe, sanitarne i grzewcze oraz narzędzia renomowanych krajowych i zagranicznych producentów w bardzo korzystnych cenach – dostępne zarówno dla firm i przedsiębiorców w sprzedaży hurtowej, jak i w detalu dla odbiorców indywidualnych.
Center-Mebel deklasuje konkurencję
Wiodąca w regionie łomżyńska hurtownia płyt i okuć meblowych Center-Mebel wchodzi na rynek ogólnopolski z nową marką najwyższej jakości – linią frontów, blatów oraz uchwytów pod nazwą Manufaktura Łomża. Premiera nowego brandu oraz zaprezentowanie go klientom miały miejsce podczas sobotnich IX Targów Branży Meblowej „Center-Mebel 2015”, w których wzięli też udział inni wiodący producenci oraz dystrybutorzy z branży meblowej. – Oferujemy produkty w najlepszej światowej jakości jaką dziś można osiągnąć – podkreśla dyrektor firmy Center-Mebel Andrzej Zawojski. – Manufaktura są to całkowicie nasze autorskie wyroby. Wszystko produkujemy sami, niekiedy w kooperacji z najlepszymi firmami w Europie, czasami coś sprowadzamy, ale mamy na takie produkty wyłączność na polskim rynku, co jest gwarancją najwyższej jakości dla naszych klientów!
Roletix Piechowscy – producent osłon okiennych z dużym potencjałem
Firma Roletix Piechowscy od początku swego istnienia nastawiona jest na działalność w zakresie produkcji, sprzedaży oraz montażu wszelkiego rodzaju przesłon okiennych. Oferta firmy obejmuje kilkanaście grup produktowych przesłon okiennych w systemach wewnętrznych i zewnętrznych. Rozmawiamy z Sylwestrem Piechowskim, właścicielem ROLETIX PIECHOWSCY.
Piątnica w górę
OSM Piątnica z roku na rok pnie się gorę na liście polskich największych firm. W najnowszym rankingu dziennika „Rzeczpospolita” jest już na 315 miejscu. To pięć miejsc wyżej niż przed rokiem, choć jeszcze w 2010 roku OSM Piątnica była na 429 pozycji.
Mlekovita z Nagrodą Gospodarczą Prezydenta RP
Dariusz Sapiński, prezes Spółdzielni Mleczarskiej Mlekovita odebrał Nagrodę Gospodarczą Prezydenta RP w kategorii trwały sukces. Prezydent Bronisława Komorowskiego wręczał ją w Poznaniu, gdzie rozpoczęły się Międzynarodowe Targi Maszyn Budowlanych, Pojazdów i Sprzętu Specjalistycznego Intermasz. - Trzeba promować w Polsce polską przedsiębiorczość - bez tego nie będziemy się dalej rozwijać na miarę naszych potrzeb, oczekiwań i aspiracji - mówił Bronisław Komorowski podczas gali wręczania Nagród Gospodarczych Prezydenta RP.
Nowa siedziba Opoltrans1 w Ostrołęce już otwarta!
W piątek 24 kwietnia o godz. 16. firma Opoltrans 1 zajmująca się sprzedażą części do samochodów ciężarowych po 15 latach działalności przy ulicy I Armii Wojska Polskiego 7a przeniosła się do nowego budynku przy ulicy Kołobrzeskiej 5 w Ostrołęce.
Mlekovita zdetronizowała Mlekpol
To historyczny moment w mlecznej branży. Mlekovita z Wysokiego Mazowieckiego zdetronizowała Mlekpol z Grajewa donosi Rzeczpospolita. W ubiegłym roku Mlekovita miała ponad 3,88 mld złotych przychodów ze sprzedaży, czyli o blisko 270 mln zł więcej niż wypracował jej największy rywal Mlekpol.
„Dotacje unijne szansą na rozwój ziemi łomżyńskiej”
Jakie będą możliwości sfinansowania inwestycji w przedsiębiorstwach w oparciu o fundusze unijne w nowej perspektywie 2014-2020 - między innymi o tym mają mówić eksperci podczas konferencji „Dotacje unijne szansą na rozwój ziemi łomżyńskiej”. W najbliższy piątek w Państwowej Wyższej Szkole Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży organizuje ją Łomżyńska Izba Przemysłowo-Handlowa przy współpracy z Polskim Stowarzyszeniem Doradczym i Konsultingowym.
„Gazele” w biznesie... i nie tylko
Ranking Gazele Biznesu — to zestawienie najdynamiczniej rozwijających się małych i średnich firm. Od 2000 roku organizuje go Puls Biznesu, a opracowanie przygotowuje wywiadownia gospodarcza Coface Poland analizując dane finansowe firm za ostatnie trzy lata. Aby zostać Gazelą Biznesu firmy roku na rok muszą odnotowywać wzrost przychodów ze sprzedaży. Wśród tegorocznych „Gazel” jest kilkanaście firm z Łomży i regionu w tym i także ŁSM czyli Łomżyńska Spółdzielnia Mieszkaniowa.
Prezes Mlekovity podwójnie nagrodzony przez BCC
Dariusz Sapiński, prezes Spółdzielni Mleczarskiej MLEKOVITA z Wysokiego Mazowieckiego otrzymał Złotą Statuetkę Lidera Polskiego Biznesu 2014. Nagrodę przyznało mu Business Centre Club za wysokie wskaźniki finansowe, najwyższą jakość, dynamiczny rozwój sprzedaży na rynku krajowym oraz międzynarodowym, wdrożenie innowacyjnych rozwiązań technicznych i organizacyjnych z uwzględnieniem wpływu na środowisko oraz bezpieczeństwo żywności. Prezes Sapiński, był jednym z 12 szefów najlepszych polskich firm którzy odebrali takie statuetki niedzielnej Gali Liderów Polskiego Biznesu w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej w Warszawie.
Przedsiębiorstwo Fair Play z Łomży
EDPOL Food & Innovation Sp. z o.o. z Łomży (dawniej: EDPOL PPH Export-Import Edward Dąbrowski) znalazła się w gronie kilkunastu polskich firm nagrodzonych Nagrodą Główną - Statuetką Przedsiębiorstwo Fair Play 2014. Konkurs od 17 lat organizowany jest pod patronatem Krajowej Izby Gospodarczej. Jego celem jest promowanie etyki w działalności gospodarczej rozumianej jako zespół norm rzetelnego postępowania we wzajemnych relacjach przedsiębiorców z klientami, kontrahentami, pracownikami, wspólnikami, społecznością lokalną, a także władzą lokalną i państwową.
Na końcu atrakcyjności
„Atrakcyjność inwestycyjna to korzyści, jakie oferuje dana lokalizacja inwestorowi” - podkreślają autorzy najnowszego opracowania Atrakcyjność Inwestycyjna Województw i Podregionów Polski 2014 r. Doroczny raport opracowany przez Instytut Badań nad Gospodarką Rynkową we współpracy z Fundacją Konrada Adenauera i tym razem nie przynosi pozytywnych informacji dla mieszkańców regionu. Zarówno województwo podlaskie jaki sam podregion łomżyński nie są atrakcyjne dla inwestorów.
Wśród najcenniejszych marek „Rzeczpospolitej”.
Marka Mlekovita warta jest 1,57 mld złotych. To 200 milionów więcej niż przed rokiem. Mlekovita to najcenniejsza z marek regionu. W najnowszym rankingu „Rzeczpospolitej” zajęła 7 miejsce wśród najcenniejszych polskich marek. Na samym szczycie listy są Orlen, PKO Bank Polski i Biedronaka. Z ciekawostek rankingu jest spektakularny awans - o 48 pozycji - „Łomży”.
LPI wraca do Łomży
Zlikwidowany w czerwcu w łomżyńskim ratuszu Lokalny Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich od grudnia ruszy pod skrzydłami Agencji Rozwoju Regionalnego. Agencja wygrała zorganizowany przez Urząd Marszałkowski konkurs na prowadzenie go do końca roku. Dostanie za to 16 tys zł. Jeśli się sprawdzi i wyrazi taką chęć, LPI w siedzibie ARR, przy ul. Marii Skłodowskiej-Curie 1 będzie funkcjonował także w przyszłym roku.
Profesor Blikle: nie tylko pączki, nie tylko Warszawa
Około trzydziestu łomżyńskich przedsiębiorców zjawiło się z małżonkami i z dziećmi na wykładzie na temat roli firm rodzinnych w Polsce, Europie i świecie, który poprowadził przedstawiciel słynnej warszawskiej firmy Blikle, zatrudniającej prawie 250 pracowników w 20 cukierniach i kawiarniach. - Ojciec mojego pradziadka, kalwin Fryderyk Blikle przybył z kantonu Graubinden w Szwajcarii i osiedlił się w Chełmie Lubelskim, gdzie na początku XIX wieku założył fabrykę ram złoconych... – opowiadał matematyk prof. Andrzej Blikle (lat 75), prezes powstałego w 2008 r. Stowarzyszenia Inicjatywa Firm Rodzinnych (IFR). - Zmarł młodo, po 40-tce, osierocając pradziadka Antoniego K. Blikle. Wdowa wysłała syna na kilka lat nauki u cukiernika Kacpra Semadeni do Łomży. W 1869 r. Antoni Blikle założył firmę rodzinną, która trwa nieprzerwanie od pięciu pokoleń, czyli od 145 lat.