Wypadek samochodu z cyrkowymi zwierzętami
Samochód przewożący cyrkowe zwierzęta uczestniczył w wypadku, do którego doszło rano w Stawiskach w powiecie kolneńskim (woj. podlaskie). Zderzył się tam żuk z osobowym peugeotem.
Uwaga - salmonella
Osiem osób, uczestników jednego z przyjęć komunijnych w Łomży trafiło w tym tygodniu do szpitala z objawami zatrucia prawdopodobnie salmonellą. Sanepiod bada co mogło być przyczyną zatrucia. Wiadomo, że wszyscy są mieszkańcami Łomży, że sa to osoby dorosłę, i że byli na tym samym przyjęciu komunijnym zorganizowanym w prywatnym domu.
Trwa akcja "Zachowaj Trzeźwy Umysł"
Kampania profilaktyczna prowadzona jest w łomżyńskich placówkach oświatowych. Nadzoruje ją Wydział Polityki Społecznej Urzędu Miejskiego w Łomży.
Lomza Tobacco undergrand
Przez ponad pół roku w środku Łomży funkcjonowała największa w kraju nielegalna fabryka produkcji papierosów marki Marlboro i Regal. Troje przedsiębiorczych łomżan utworzyło firmę typu „joint venture” z obywatelami Łotwy i Uzbekistanu. Dzienna produkcja sięgała już 400 tysięcy sztuk papierosów, gdy niespodziewanie, w we wtorek rano do zakładu weszła grupa policjantów z z białostockiego wydziału Centralnego Biura Śledczego.
Fabryka papierosów w Łomży - była!
Policjanci z białostockiego wydziału Centralnego Biura Śledczego zlikwidowali pierwszą w Polsce nielegalną fabrykę papierosów. Funkcjonariusze zatrzymali 9 osób - 8 mężczyzn i 1 kobietę. Wśród nich byli czterej Łotysze, dwóch obywateli Armenii i trzech Polaków – mieszkańców Łomży. Wszyscy są w wieku od 23 do 66 lat. Ze wstępnych ustaleń wynika, że Łotysze byli robotnikami pracującymi przy produkcji, a obywatele Armenii zajmowali się linią produkcyjną i sprawami technicznymi. Polacy organizowali zaopatrzenie, swoisty marketing, a przede wszystkim zabezpieczali rynki zbytu.
Powtórka egzaminu w podlaskim gimnazjum
Okręgowa Komisja Egzaminacyjna w Łomży (Podlaskie) skieruje do kuratora oświaty wnioski dyscyplinarne w sprawie nauczyciela i dyrektora jednego z podlaskich gimnazjów, w którym konieczna będzie powtórka matematyczno-przyrodniczej części gimnazjalnego egzaminu.
Egzamin gimnazjalny raz jeszcze napiszą uczniowie z ....
Egzamin jeszcze raz. Jak się nieoficjalnie dowiedzieliśmy uczniowie ostatnich klas Gimnazjum w Wiźnie będą musieli jeszcze raz przystapić do egzaminu gimnazjalnego. Tak zadecydowała Okregowa Komisja Egzaminacyjna w Łomży. Powodem, dla którego poprzedni sprawdzian jest nieważny to niezachowanie wymaganych procedur podczas jego przebiegu.
Bursztynowy Kierec z Łomży do Krakowa i Łomży
Marita Benke – Gajda z Krakowa i Zakład Usług Informatycznych Novum z Łomży to laureaci tegorocznej nagrody “Bursztynowy Kierec”. Nagroda przyznawana jest przez Muzeum Północno-Mazowieckie w Łomży, a jej celem jest uhonorowanie bezinteresownej, często długoletniej współpracy oraz wkładu w rozwój, działalności i popularyzację Muzeum.
Spadek bezrobocia w Powiecie Łomżyńskim
Liczba bezrobotnych zarejestrowanych w Powiatowym Urzędzie Pracy w Łomży w końcu kwietnia 2004 roku wyniosła 8.828 osób, w tym w mieście Łomża 5.426 osób i w Powiecie Łomżyńskim 3.402 osoby. W porównaniu do stanu na koniec miesiąca poprzedniego poziom bezrobocia zmniejszył się o 232 osoby.
BL 11811 - to numer rejestracyjny ratuszowej Skody
Nowy, służbowy samochód Prezydenta Łomży wygląda tak... (zdjęcie) Ratuszowa Skoda Superb 1,8 T kosztowała nas 71.000,98 zł netto. Jej 4 cylindrowy silnik spala bęzynę bezołowiową 98 lub 95.
W pojedynku o działki Łomża – SM Perspektywa 1 : 1
Sąd Apelacyjny w Białymstoku uchylił decyzję Sądu Okręgowego w Łomży, który oddalił wcześniej pozew Ratusza przeciwko zarządowi Spółdzielni Mieszkaniowej Perspektywa. Pozew dotyczył zwrotu dwóch działek, - jednej przy ul. Rycerskiej, drugiej przy ks. Janusza (obok budynku po telekomunikacji) do których spółdzielnia ma prawo wieczystego użytkowania i które to prawo jesienia ubieglego roku Perspektywa chciała sprzedać osobom prywatnym.
Szkolenia na półmetku
Ponad 750 osób bezrobotnych i zagrożonych bezrobociem z województwa podlaskiego zakończyło już szkolenia zawodowe i z przedsiębiorczości sfinansowane przez budżet państwa i program Phare 2001. Odbyła się już połowa planowanych szkoleń, a rekrutacja na kolejne praktycznie dobiega końca. W dziewięciu powiatach odbyły się już wszystkie przewidziane szkolenia zawodowe. Podobnie wygląda sytuacja, jeśli chodzi o szkolenia z przedsiębiorczości.
Projekty na rzecz niepełnosprawnych
Do 30 czerwca 2004 roku do Komisji Europejskiej można składać wnioski o dofinansowanie pilotażowych projektów na rzecz osób niepełnosprawnych. W konkursie mogą brać udział podmioty zarówno z sektora publicznego, jak i prywatnego i pozarządowego - w tym obowiązkowo co najmniej jedna organizacja osób niepełnosprawnych. Program realizowany jest przez Dyrekcję Generalną Zatrudnienia i Polityki Społecznej Komisji Europejskiej.
Sklepy bez plakatów wyborczych
Łomżyńscy kupcy - łączcie się. Rada Łomżyńskich Handlowców wystosowała specjalny apel pod hasłem'Czysta Witryna ' - zwraca się w nim do właścicieli sklepów o nieudostępnianie swoich witryn i wystaw dla plakatów wyborczych kandydatów do Parlamentu Europejskiego. Akcja ma na celu przede wszystkim zjednoczenie wszystkich kupców - tak aby lokalne władze, politycy i organizacje liczyły się z ich zdaniem - podkreślają członkowie Rady Łomżyńskich Handlowców.
Granty na małe projekty infrastrukturalne na granicy wschodniej
Wnioski o dofinansowanie projektów mogą składać organizacje typu non-profit, NGO oraz samorządy z województw wschodnich granic Polski. Składający wnioski mogą otrzymać dofinansowanie w wysokości od 50 000 do 300 000 euro. W czterech województwach, do których skierowany jest konkurs, zgłaszający swój udział będą musieli zapewnić realizację założonych projektów oraz tzw. wkład własny do projektu. Powinien on wynosić nie mniej niż 25 procent kosztów kwalifikowanych, co oznacza, że grantodawca w przypadku pozytywnej oceny wniosku deklaruje dofinansowanie w wysokości do 75 procent.
Remont pod wiaduktem przedłużony
Ul. Poznańska na odcinku przy wiadukcie będzie zamknięta do soboty, 15 maja. Wynika to z komplikacji jakie napotkał wykonawca podczas robót. Również do 15 maja autobusy MPK jeździć będą zmienioną trasą - linia nr 2 dojeżdzać będzie tylko do Fabryki Mebli.
RATUJCIE Średniowieczne Grodzisko
To już ostatni dzwonek na ratowanie Grodziska z X wieku w Starej Łomży oraz położonych obok morenowych wzgórz Królowej Bony powstałych po Zlodowaceniu Bałtyckim znajdujących się w bezpośrednim sąsiedztwie pragrodziska. Teren ulega DEGRADACJI z powodu zachwiania równowagi biologicznej flory. GRODZISKO porasta brzezinowym młodnikiem - korzenie jeszcze niewielkie penetrują zachodnią część ale za rok dwa.... Wschodnia część pragrodziska zarośnięta wysokimi krzakami dzikiej róży - częściowo usuniętymi społecznie - korzenie pozostały!!!
Ile mają łomżyńscy radni?
Na stronach Biuletynu Informacji Publicznej Urzędu Miasta ukazały się oświadczenia majątkowe 22 łomżyńskich radnych za rok 2003. Nie ma tam natomiast oświadczeń majątkowych prezydenta Jerzego Brzezińskiego ani dwóch jego zastępców, a także kierowników wydziałów i dyrektorów jednostek podległych miastu, choć zgodnie z prawem one też powinny zostać tu opublikowane. W Polsce każdy samorządowiec (radny, prezydent) a także kierownicy i dyrektorzy wydziałów i jednostek należących do miasta raz na rok muszą przedstawiać aktualny stan swojego majątku, z uwzględnieniem ile i gdzie zarabiali. Ma to przede wszystkim zapobiegać korupcji.
Tajemnice mokradeł
Dlaczego Dolina Biebrzy jest inna niż wszystkie? Skąd bierze się w niej woda? Jak powstały tu kilkumetrowe złoża torfów? Jakie siły przyrody rządzą bagnami i jak korzysta z nich człowiek? Te i inne tajemnice mokradeł odkrywają słuchacze XIII spotkania Wszechnicy Biebrzańskiej w dniach 8-9 maja br. w Biebrzańskim Parku Narodowym.
Kontrola nie potwierdza przecieku przed egzaminem
Kontrola przeprowadzona w Białymstoku przez łomżyńską Okręgową Komisję Egzaminacyjną (OKE) nie potwierdziła doniesień lokalnej prasy, jakoby doszło do przecieku części humanistycznej egzaminu gimnazjalnego.