Funkasanki na Kobietach Wschodu II
Anna Kaptór i Przemysław Starachowski wezmą udział w niedzielnym koncercie Kobiety Wschodu II w Białymstoku. Będzie to wydarzenie interdyscyplinarne, łączące muzykę, film i performance. Poza Funkasanki w parku Planty wystąpią Panilas, Maya Soma i Faustyna Maciejczuk. Pokazowi projektantki Jagi Hupało i rzeźbiarki Marthy Mulawy również będzie towarzyszyła muzyka duetu Miss God i śpiewaczki operowej Elwiry Janasik.
Koncert patriotyczny na święto Wojska Polskiego
Koncert pieśni wojskowych i patriotycznych uświetnił tegoroczne obchody święta Wojska Polskiego w Łomży. W Hali Kultury zaśpiewali popularni śpiewacy Edyta Krzemień i Damian Aleksander, a towarzyszył im zespół pod kierunkiem Tomasza Filipczaka. Wokalistów było jednak więcej, bo solistom już od drugiego utworu towarzyszył kilkupokoleniowy chór mieszkańców miasta. – Łomżanie przyjęli nas bardzo serdecznie! – mówi Damian Aleksander. – Cieszymy się, że mogliśmy wystąpić w tym odrestaurowanym i robiącym wrażenie miejscu, kiedyś Hali Targowej, teraz Hali Kultury, a do tego z okazji takiego święta.
Łomżyńska Filharmonia obok Warszawy i Krakowa
Narodowy Instytut Muzyki i Tańca wybrał beneficjentów programu Scena Muzyki Polskiej na sezon artystyczny 2021/2022. Są wśród nich takie zespoły i soliści jak: Atom String Quartet, Polish Violin Duo czy skrzypek Jakub Jakowicz. Wszyscy oni zagrają również w Łomży, bowiem Filharmonia Kameralna im. Witolda Lutosławskiego będzie jednym z trzech miejsc tych koncertów, obok Filharmonii Narodowej oraz Filharmonii im. Karola Szymanowskiego w Krakowie. – Nasz zespół staje w jednym rzędzie z najważniejszymi instytucjami kultury w Polsce, co nie dziwi w kontekście jego ostatnich dokonań, jak nagradzane płyty czy koncerty w Studiu Polskiego Radia S1 oraz na Zamku Królewskim w Warszawie – podkreśla dyrektor naczelny i artystyczny Filharmonii Jan Miłosz Zarzycki.
Co Gabor Lörinczy pokazał w "Łomży w Dolinie Narwi"
80-letni Gabor Lörinczy od prawie 60 lat zajmuje się fotografowaniem ludzi, wydarzeń i miejsc w Łomży, na Kurpiach i Polsce północno-wschodniej. Interesuje go świat zwierząt, piękno przyrody i krajobrazów. Zdjęcia zawodowo publikuje jako fotoreporter w gazetach i periodykach, a wiedziony pasją uwieczniania w kadrach śmiertelności i zmienności ludzkiego losu oraz realiów życia, wydaje albumy, wypełnione zdjęciami ze swego bogatego dorobku. Z okazji 80. urodzin stworzył ciekawą księgę fotografii pt. "Łomża w Dolinie Narwi", pokazującą dzieje i mieszkańców miasta nad rzeką.
Spotkania z kulturą ludową w skansenie
Przez dwa dni Skansen Kurpiowski im. Adama Chętnika w Nowogrodzie rozbrzmiewał kurpiowską gwarą i muzyką. Działo się tak dzięki ministerialnemu programowi „EtnoPolska”, realizowanemu przez Muzeum Północno-Mazowieckie w Łomży. W imprezie brali udział ludowi twórcy i artyści z Czesławą Kaczyńską i Adamem Strugiem na czele, a wśród licznych uczestników byli też zagraniczni turyści. – Instytucje kultury, zwłaszcza takie jak skansen, muszą położyć duży nacisk na to, żeby takie imprezy odbywały się jak najczęściej! – podkreśla Magdalena Mucha z Muzeum Północno-Mazowieckiego, inicjatorka i organizatorka imprezy, dodając, że kultura ludowa zanika i trzeba ją promować, a do tego warto odkrywać własną tożsamość i swoje korzenie oraz poznawać ziemię, na której się żyje.
Kurpik dla kapeli Miód Na Serce
Kapela Miód Na Serce została uhonorowana Kurpikiem 2020 w kategorii Muzyka i taniec. To doroczna nagroda prezesa Związku Kurpiów, przyznawana za szczególne zasługi w zakresie ochrony dziedzictwa kulturowego Kurpiów, budzenia tożsamości i rozwoju regionu kurpiowskiego.
Spotkanie z twórcami kurpiowskimi w Skansenie
Muzeum Północno-Mazowieckie zaprasza na spotkania z twórcami Kurpiowskiej Puszczy Zielonej. W czwartek i piątek w Skansenie Kurpiowskim w Nowogrodzie na przybyłych gości czekać będzie sporo atrakcji.
Jazzowy finał Café Kultura
Koncert kwartetu Jerzego Małka zakończył tegoroczną edycję Café Kultura. Czworo wybitnych instrumentalistów dało prawdziwy popis, prezentując w sześciu odsłonach jazz najwyższej próby. – Coś wspaniałego! – mówili słuchacze, komplementując nie tylko natchnione improwizacje, ale też wyjątkowe zgranie muzyków. Z powodu niepewnej pogody impreza odbyła się w Hali Kultury, co usatysfakcjonowało nie tylko artystów, ale również publiczność. Na przyszły rok MDK-DŚT zapowiada cały cykl letnich koncertów z muzyką synkopowaną pod hasłem „Jazzowe wieczory“.
Café Kultura różnorodnej muzyki
Wokaliści znani z telewizyjnych talent shows zaśpiewali na Café Kultura. W piątek Izabela Szafrańska z zespołem zaprezentowała program „Żydowska ulica”, a z powodu załamania pogody koncert odbył się w Hali Kultury. Następnego dnia aura już dopisała, dlatego Mateusz Krautwurst i gitarzysta Łukasz Chyliński wystąpili na plenerowej scenie przed Galerią Pod Arkadami. Wykonali autorskie piosenki wokalisty oraz kilka zaskakujących przeróbek znanych kompozycji. Oba występy zostały świetnie przyjęte, a wśród publiczności nie brakowało słuchaczy, którzy byli na wszystkich dotychczasowych koncertach tegorocznej odsłony Café Kultura, chociaż każdy był odmienny stylistycznie.
Lata 60. i paryska miłość na Café Kultura
Najpiękniejsze francuskie piosenki o miłości w wykonaniu Doroty Lanton zakończyły pierwszy weekend plenerowego cyklu imprez MDK-DŚT pod hasłem Café Kultura. W sobotę przed Galerią Pod Arkadami panowały zupełnie inne klimaty, bowiem zespół The Fruitcakes zabrał słuchaczy w czasy największej świetności klasycznego rocka, czyli w lata 60. i 70. To nie koniec atrakcji na Starym Rynku, bo będzie się na nim działo coś ciekawego aż do końca tego tygodnia, z koncertowymi i teatralnymi atrakcjami od piątku do niedzieli włącznie.
Malarstwo tuszowe i muzyczne kolory lat 80. na Café Kultura
Owacją na stojąco zakończył się pierwszy koncert w ramach tegorocznej edycji Café Kultura. Kwartet smyczkowy AQuartet porywająco wykonał polskie i zagraniczne przeboje z lat 80., w tym evergreeny Michaela Jacksona, Survivor, Madonny, The Police, Lady Pank, Republiki i Maanamu. Wcześniej w Galerii Pod Arkadami otwarto wystawę malarstwa tuszowego Agaty Jóźwiak. Prace artystki, zebrane pod tytułem „Góra i rzeka”, ukazują piękno górskiej natury, oddane za pomocą oryginalnej i zarazem bardzo oszczędnej techniki tuszu dalekowschodniego.
Café Kultura startuje już w ten weekend
Wystawę, koncerty z najróżniejszą muzyką dla młodszych i starszych, spektakle teatralne dla dzieci oraz zajęcia edukacyjno-warsztatowe – to wszystko przygotował Miejski Dom Kultury–Dom Środowisk Twórczych w ramach tegorocznej odsłony Café Kultura. Wszystko to odbędzie się w dwa kolejne weekendy na przełomie lipca i sierpnia przed Galerią Pod Arkadami na Starym Rynku. Wstęp na wszystkie wydarzenia Café Kultura jest wolny. Koncerty i inne wydarzenia będą odbywać się zgodnie z obowiązującymi obecnie ograniczeniami i zasadami bezpieczeństwa.
Co na weekend
W nadchodzący weekend wiele działo się będzie w Parku Jana Pawła II i na Fortach w Piątnicy. Szczególnie sobota obfituje w wydarzenia godne uwagi. Szkoda, że wiele odbywa się o podobnej porze. Pogoda raczej dopisze, choć możliwe są przelotne opady deszczu. Zapraszamy.
Jubileuszowa wystawa Gabora Lörinczego
Dzień 80. urodzin Gabor Lörinczy świętował w Galerii Sztuki Współczesnej. Wciąż aktywny nestor łomżyńskich fotoreporterów otworzył tam wystawę „Retrospekcje fotograficzne”, podsumowującą jego dotychczasowy, niebagatelny dorobek. Promował też najnowsze wydanie albumu „Łomża w Dolinie Narwi”, który dzięki szczodrości wydawcy, drukarni Libra-Print, uczestnicy wernisażu otrzymali w prezencie. – Liczę, że z tych 80 przeżytych lat jakieś 57 spędziłem z aparatem przy oku! – mówi niezmordowany Gabor Lörinczy, zapowiadając kolejne albumy i wystawy.
Dominika Szabłowska Laureatką Piosenki Wakacyjnej
Dominika Szabłowska ze Studia eMDeK znalazła się w finale regionalnego "Konkursu Piosenki Wakacyjnej 2021". Siedemnastu młodych artystów z regionu województwa podlaskiego zaprezentowało piosenki o tematyce lata i wakacji.
Propozycje na weekend
Mimo dynamicznej pogody, jaką zapowiadają meteorolodzy, na nadchodzący weekend organizatorzy przygotowali kilka imprez. Przejrzeliśmy propozycje wydarzeń, które odbędą się w najbliższą sobotę i niedzielę.
Zakończenie festiwalu Drozdowo-Łomża
Plenerowy koncert „Wielka gala w pałacu” zakończył XXVIII Międzynarodowy Festiwal Muzyczne Dni Drozdowo-Łomża 2021. W parku Muzeum Przyrody-Dworu Lutosławskich w Drozdowie Jacek Szymański i jego goście wykonali repertuar operowy, operetkowy, musicalowy i rozrywkowy. – Niejako wróciliśmy do normalności, choć nas bez przerwy straszą i trzeba mieć się na baczności! – podkreśla Jacek Szymański, twórca i dyrektor artystyczny festiwalu. – Przygotowaliśmy w tym roku prawdziwy kalejdoskop form muzycznych, żeby każdy znalazł w programie festiwalu coś dla siebie.
Miłosne przeboje i tarapaty
Artyści Teatru Wielkiego oraz Teatru Muzycznego w Poznaniu zaprezentowali publiczności XXVIII Międzynarodowego Festiwalu Muzyczne Dni Drozdowo-Łomża komediowe widowisko muzyczne „Brunetki, blondynki czyli tenor w opałach“. Tytułowy bohater, Marek Szymański, poprzednio goszczący na festiwalu w roku 2018, był kuszony przez zmysłową blondynkę Barbarę Gutaj-Monowid i demoniczną brunetkę Joannę Horodko, ale koniec końców i tak potulnie wrócił do żony. Wszystko to odbyło się w rytmie wielkich operetkowych i musicalowych przebojów w auli Państwowej Wyższej Szkoły Informatyki i Przedsiębiorczości, z akompaniamentem i komediową rolą pianisty Jakuba Czerskiego.
„Pod cieniem czereśni” z Dariuszem Wójcikiem
Dariusz Wójcik zachwycił publiczność XXVIII Międzynarodowego Festiwalu Muzyczne Dni Drozdowo-Łomża koncertem złożonym z perełek muzyki żydowskiej. – Postanowiłem zaprezentować ten program również w Łomży, tym bardziej, że jest to jubileuszowy rok Teatru Otwartego, istniejącego od 25 lat, mojego kolejnego dziecka – mówi Dariusz Wójcik. Koncertowi w Hali Kultury towarzyszyła wystawa fotografii „Chasydzi“ artystki z Częstochowy Joanny Sidorowicz. – Ta wystawa, podobnie zresztą jak i koncert Dariusza Wójcika, miała być w ubiegłym roku – mówi Jacek Szymański, twórca i dyrektor artystyczny festiwalu. – Z wiadomych powodów nie mogliśmy tych pomysłów zrealizować, ale przenieśliśmy je na rok bieżący!
Pavarotti w kinie, wirtuozi w katedrze
Trwa XXVIII Międzynarodowy Festiwal Muzyczne Dni Drozdowo-Łomża. W poniedziałek melomani mogli obejrzeć w kinie „Millenium” dokumentalny film „Pavarotti”, przybliżający postać wybitnego tenora i ikony popkultury. W środę w katedrze odbył się koncert „Taniec instrumentów”. Przed liczną publicznością wystąpili organista archikatedry lubelskiej Stanisław Maryjewski oraz łomżyńskie, akordeonowe Art Of Trio w składzie: Piotr Komorowski, Jakub Kozłowski i Michał Olchowik, perfekcyjnie wykonujący program złożony głównie z arcydzieł muzyki klasycznej.