Remonty czas zacząć
11 mln zł zostanie przeznaczonych w tym roku na remont i modernizację łomżyńskich ulic. Największa kwota – ponad 10 mln, zostanie przeznaczona na budowę i przebudowę nawierzchni. Reszta pójdzie na poprawę stanu jakości miejskich chodników.
Co po maturze... Giełda Pomysłów na Życie
Już po raz szósty w łomżyńskim III Liceum Ogólnokształcącym odbywa się Giełda Pomysłów na Życie. To impreza, której celem jest przedstawienie uczniom kończącym szkołę możliwości dalszego kształcenia się. Dziś w sali gimnastycznej III LO przedstawiają się 24 uczelnie w tym także te najlepsze – m.in.: Wojskowa Akademia Techniczna, Politechnika Warszawska, Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego z Warszawy... Impreza choć szkolna przyciąga także uczniów najstarszych klas innych szkół ponadgimnazjalnych z Łomży.
Kurator Mieczkowski - „nie - bo nie”
Wojewoda podlaski otrzymał z Ministerstwa Edukacji i Nauki negatywną opinię do propozycji powołania na stanowisko kuratora oświaty w województwie podlaskim Janusza Mieczkowskiego z Łomży. Jak podkreśla rzecznik prasowy wojewody Adam Dębski pismo z ministerstwa jest bardzo lakoniczne i nie zawiera argumentacji dlaczego minister nie chce aby Mieczkowski objął funkcje kuratora.
Kurator nie z Łomży
Janusz Mieczkowski z Łomży nie zostanie podlaskim kuratorem oświaty, mimo że pod koniec lutego wygrał konkurs na to stanowisko. Taką decyzję podjął wczoraj po południu minister edukacji i nauki – podał Kurier Poranny. Zdaniem ministra kandydat nie spełnił wymogów i podczas konkursu nie zaprezentował odpowiedniego programu, ani konkretnych założeń. „Jest to decyzja nieodwołalna i ostateczna” - pisze gazeta.
Studia dają pracę!
Polacy boją się przede wszystkim... bezrobocia wynika z badań socjologicznych. Ta obawa od kilku już lat pcha młodych do zdobywania wykształcenia. Niestety okazuje się, że dyplom też już nie zawsze gwarantuje pracę - tym bardziej dobrze płatną. Sytuację dodatkowo komplikuje polska rzeczywistość, w której studiując zarówno na publicznej - teoretycznie za darmo, jak i na prywatnej uczelni i tak trzeba zapłacić... choćby za coraz droższy akademik czy dojazdy do uczelni. W tej rzeczywistości z zupełnie niekonwencjonalną ofertą pojawia się łomżyńska Wyższa Szkoła Agrobiznesu, która studentom daje nie tylko wiedzę, ale i pracę.
Bezpłatne studia podyplomowe dla nauczycieli
110 nauczycieli z województwa podlaskiego może skorzystać z bezpłatnych studiów podyplomowych z zakresu doradztwa zawodowego. Studia w ramach projektu organizowanego przez Ministerstwo Edukacji i Nauki będzie prowadził Uniwersytet w Białymstoku. Ich uczestnikami mogą być nauczyciele gimnazjum i szkół ponadgimnazjalnych, absolwenci studiów wyższych zawodowych lub magisterskich posiadający przygotowanie pedagogiczne. Rekrutacja odbywa się przez internet.
Pierwsze w Łomży
I Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Kościuszki w Łomża to według „Rzeczpospolitej” i „Perspektyw” najlepsza szkoła w mieście. W wojewódzkie podlaskim łomżyński ogólniak jest drugi, a w kraju 27. Dziennik Rzeczpospolita po raz ósmy opublikował ranking szkół średnich. W śród 400 szkół w kraju z Łomży jest tu jeszcze tylko Zespół Szkół Weterynaryjnych i Ogólnokształcących nr 7. „Weta” sklasyfikowana została na 274 pozycji w kraju.
Nowe komputery w jedwabieńskiej szkole
Pracownię komputerową składającą się z piętnastu komputerów oddano do użytku uczniom Zespół Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Jedwabnem. Szkoła pracownię otrzymała z Ministerstwa Edukacji i Nauki w ramach programu współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.
Pedagodzy nagrodzeni
W przeddzień „dnia nauczyciela” 25 najlepszych łomżyńskich pedagogów otrzymało nagrody Prezydenta Łomży. Pamiątkowe dyplomy i kwiaty nauczyciele otrzymali podczas specjalnej akademii z rąk prezydenta Łomży Jerzego Brzezińskiego i wicemarszałka Sejmu Donalda Tuska. Jak podkreśla Wojciech Kowalik – Naczelnik Wydział Oświaty, Kultury i Sportu Nagroda Prezydenta ma także wymiar materialny. Każdy z uhonorowanych pedagogów otrzymał po niemal 2 tys zł.
Studia w Łomży praca w Ameryce...
Rozmowa z dr. inż. Andrzejem Borusiewiczem Dziekanem Wydziału Informatyki Wyższej Szkoły Agrobiznesu w Łomży Gazeta Bezcenna: Najwyższy czas wybrać uczelnię. Tak się jakoś porobiło, że nawet informatykę w Łomży można studiować na dwóch konkurencyjnych uczelniach. Pan twierdzi, że przyszli studenci powinny wybrać te w Agrobiznesie – dlaczego? Dr inż. Andrzej Borusiewicz: Tak, polecam studiowanie informatyki w Wyższej Szkole Agrobiznesu i to nie tylko dlatego, że kieruję tymi studiami.
Narodowy Egzamin
Rozpoczął się nowy rok szkolny. To również czas lekcji dla tegorocznych maturzystów, gimnazjalistów ich nauczycieli i Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej. W tym roku będzie kolejny...
Pielęgniarstwo: nowy kierunek bezpłatnych studiów w Łomży
Państwowa Wyższa Szkoła Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży uruchamia trzeci kierunek bezpłatnych studiów. Do uruchomionych w październiku ubiegłego roku studiów na kierunkach: Informatyka, a także Zarządzanie i Marketingu teraz dołącza Pielęgniarstwo. W systemie dziennym będzie mogło studiować je 60 osób. Właśnie uczelnia ogłosiła nabór chętnych na ten kierunek studiów.
Wolne miejsca na bezpłatnych studiach
Maturzyści, którym nie udało się dostać na wymarzoną uczelnie, mają jeszcze szansę na rozpoczęcie bezpłatnych studiów od października. W Łomży w Państwowej Wyższej Szkole Informatyki i Przedsiębiorczości jest jeszcze ok. 40 wolnych miejsc na dziennej informatyce i ok. 10 na marketingu i zarządzaniu.
Studia w Łomży
Kończy się pierwszy etap naboru na łomżyńskie uczelnie. Do tej pory chęć studiowania w mieście zgłosiło kilkuset studentów.
Jak promować Podlasie?
Wypromowanie jednego z najbardziej zacofanych i najbiedniejszych regionów w Unii Europejskiej to zadanie jakie postawił przed sobą europoseł Bronisław Geremek. Jak zachęcić Europejczyków do wypoczynku w regionie sam profesor jeszcze nie wie i liczy na pomysłowość młodszych... Europoseł Geremek ogłosił konkurs fotograficzny „COME AND SEE... MÓJ REGION PODLASIE”
Notebook dla nauczyciela
- to nazwa programu, który ma umożliwić łatwiejszy zakup komputerów przenośnych przez nauczycieli. Warunkiem udziału w programie jest ukończenie kursu komputerowego oraz opracowanie programu lekcji z wykorzystaniem komputera.
Najwyższa Szkoła Agrobiznesu
Wyższa Szkoła Agrobiznesu w Łomży zajęła 3 miejsce w ogólnopolskim rankingu niepaństwowych uczelni zawodowych. To już kolejny rok, kiedy szkoła otrzymuje to prestiżowe wyróżnienie. Jest to doskonały przykład na to, że w mniejszych miejscowościach również może powstać dobra uczelnia – mówi Roman Engler, rektor “Agrobiznesu”.
Agrobiznes na czele...
Największe i najstarsze, czyli Uniwersytet Warszawski i Uniwersytet Jagielloński, zwyciężyły w rankingu “Rzeczpospolitej” i miesięcznika “Perspektywy”. Wśród 70 najlepszych niepaństwowych uczelni zawodowych na trzecim miejscu uplasowała się Wyższa Szkoła Agrobiznesu w Łomży.
Pierwsze Liceum Ogólnokształcące
10 olimpiad ogólnopolskich, 18 uczestników, 13 finalistów i 3. laureatów wystarczyło aby I LO im. T. Kościuszki w Łomży zostało w rankingu “Perspektyw” i “Rzeczpospolitej” najlepszą szkołą średnią w województwie podlaskim! W skali kraju łomżyńskie pierwsze liceum zajęło 18. pozycję – dwa miejsca niżej jest warszawski Batory.
Nie taki diabeł straszny...
Próbna matura w łomżyńskich szkołach wypadła lepiej niż można było się spodziewać – chórem mówią dyrektorzy miejskich szkół. Choć jeszcze nie ma kompletów wyników już wiadomo, że maturę zdali niemal wszyscy. Zdali... tyle tylko, że zdecydowana większość uczniów zdobyła w granicach 30-40% procent punktów, a więc w przeliczeniu na oceny byłyby to dopuszczające i tróje...