Premiera Koziołka Matołka i pierwsza zapowiedź Walizki
Teatr Lalki i Aktora przygotował kolejną premierę. To uwielbiany przez kilka pokoleń Polaków „Koziołek Matołek” na motywach kultowych historyjek obrazkowych autorstwa Kornela Makuszyńskiego i Mariana Walentynowicza, spopularyzowanych również w animowanym serialu. Autorem adaptacji i reżyserem jest Jarosław Antoniuk, scenografii Przemysław Karwowski, muzyki Bogdan Szczepański, a główną rolę gra Michał Kucharski. – Myślę, że zaproponowana przez nas konwencja w jakiś sposób ujmie młodego widza, chociaż nie jest to świat kolorowy: bardziej sepiowany, momentami szary, ale mimo to bardzo interesujący! – mówi Jarosław Antoniuk
Wspomnienie poety
Postać i twórczość Henryka Gały okolicznościowym koncertem przypomniała Filharmonia Kameralna. „Wspomnienie poety” to jedyne w swoim rodzaju połącznie poezji i muzyki, zarejestrowane przez łomżyńską orkiestrę pod batutą Jana Miłosza Zarzyckiego i z udziałem Dariusza Szady-Borzyszkowskiego w roli lektora. – Henryk Gała był – jest – człowiekiem, który zasługuje na takie upamiętnienie, ze względu na to jaki było, co i jak tworzył! – podkreśla Dariusz Szada-Borzyszkowski. Premiera koncertu będzie miała miejsce w środę 3. marca o godzinie 18:30 na stronie Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego.
Orły odleciały...
Osoby odwiedzające kiedyś Urząd Wojewódzki w Łomży czy uczestniczące w koncertach, obecnie użytkującej ten budynek, Filharmonii Kameralnej, pamiętają zapewne fresk z foyer. „Polskie orły” to dzieło Sławomira Chudzika (1934-1993), wybitnego malarza urodzonego w Łomży. Niedawno okazało się, że po tym monumentalnym, jednym z ostatnich tego typu, jeszcze zachowanym dziele Chudzika, nie zostało śladu – zostało zniszczone podczas przebudowy siedziby orkiestry. Urząd Miejski w Łomży podaje, że przed realizacją inwestycji sprawdzono, czy w obiekcie nie występują „obiekty zabytkowe lub przejawiające wartość artystyczną”, ale chyba nieskutecznie. Urząd Miejski nie zwrócił się też z zapytaniem do konserwatora zabytków, czy dzieło Chudzika znajduje się w ich rejestrze, ani nie wystąpił z inicjatywą, by tam trafiło.
Pionierska płyta łomżyńskich filharmoników
15 płyta Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego ujrzała światło dzienne. Album „Harmonia Polonica Nova” zawiera koncerty Pawła Łukaszewskiego, Dariusza Przybylskiego i Krzysztofa Herdzina, zarejestrowane po raz pierwszy w historii fonografii, do tego z udziałem wybitnych solistów. Wydawcą jest prestiżowa firma Dux, dzięki czemu „Harmonia Polonica Nova” zyska ogólnoświatową dystrybucję – wydane przez nią poprzednie płyty łomżyńskiej orkiestry były dostępne nie tylko w Europie, ale też w Stanach Zjednoczonych i Japonii.
Anioły Pawła Bełdowicza
Paweł Bełdowicz zajmował się w życiu wieloma rzeczami. Był pionierem rolnictwa ekologicznego w Polsce, projektował ogrody i prowadził agencję reklamową. W Biebrzańskim Parku Narodowym zainicjował warsztaty rękodzielnicze i zorganizował pierwszy jarmark rękodzieła regionalnego. To on był inicjatorem łomżyńskich wyścigów pychówek, miał też w „Polonezie” sklepik z pamiątkami i rękodziełem regionalnym, zajmując się przy tym wyrobem galanterii drewnianej. Stąd już bliska droga do artystycznego rękodzieła, którym zajmuje się obecnie, wykonując oryginalną biżuterię i jedyne w swoim rodzaju anioły z drewna. – Podejrzewam, że gdybym spytał mojego anioła, tego co to jeszcze w górach przy kołysce stanął, toby powiedział tak – dłub se dalej te swoje janiołki, jakiś grosik ci zawsze podrzucę, oczy miej zawsze szeroko otwarte, a przez to, że cię nawet lubię, to ... nie powiem ci, co będzie dalej – mówi Paweł Bełdowicz.
Walentynkowy koncert Magdy Sinoff
Muzyczny prezent dla zakochanych i nie tylko, przygotowała Magda Sinoff. Z zespołem i ośmioosobową grupą wokalną wykonała na żywo piosenki traktujące o miłości, co było transmitowane online, dzięki współpracy MDK-DŚT i PWSIiP. – Jestem bardzo zadowolona! – mówi Magda Sinoff. – Konsultacje i próby odbywały się zdalnie, dopiero w ten weekend spotkaliśmy się wszyscy na żywo i w pełnym składzie, żeby dopracować program koncertu. Nie zabrakło w nim repertuarowych i wykonawczych niespodzianek.
Stypendia marszałka dla twórców kultury
Anna Domalewska, Katarzyna Domalewska, Kazimierz Pawczyński i Kamil Leszczyński otrzymali stypendia artystyczne na 2021 rok od marszałka województwa podlaskiego. Dzięki dofinansowaniu będą mogli zrealizować projekty kulturalne, badawcze i naukowe. Łącznie zarząd województwa wsparł 23 twórcze i aktywne osoby z całego województwa podlaskiego, przeznaczając na ich działalność 206 tysięcy złotych.
Odczucia i refleksje Joanny Klamy
Wystawę „Od czucia” Joanny Klamy otwarto w Galerii Pod Arkadami MDK-DŚT. Reżyserka, scenarzystka i twórczyni Teatru Aktywnego na swej pierwszej wystawie indywidualnej prezentuje własne, bardzo osobiste i ciekawe, spojrzenie na świat – nie tylko w ujęciu fotograficznym. – Te zdjęcia wyrażają moje poglądy i odczucia, pokazuję świat widziany swoimi oczami – wyjaśnia Joanna Klama. – Jestem zaciekawiona, czy inni ludzie podobnie postrzegają pewne rzeczy, bo mam tak, że widzę coś, jakiś obraz i od razu dochodzi do tego jakaś filozofia, co opisałam.
Internetowe koncerty na weekend
Łomżyńscy artyści przygotowali na nadchodzący weekend trzy koncerty online. Orkiestra Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego z wybitnym saksofonistą Pawłem Gusnarem w sobotę pożegna karnawał koncertem „Nostalgia srebrnego ekranu” z przebojami filmowymi. W niedzielę Tadeusz Czubowski, Michał Olchowik i Dariusz Boguski zaprezentują autorski materiał lidera, liryczne piosenki o uczuciach. Dwie godziny później Magda Sinoff z zespołem wokalno-instrumentalnym zaprasza na koncert walentynkowy live, złożony z ponadczasowych piosenek o miłości. – Uznałam, że stworzymy taki wielopokoleniowy chór świętego Walentego, a piękne piosenki z tekstem dadzą ludziom trochę radości na ten trudny czas! – mówi Magda Sinoff, licząc, że jej kolejne koncerty odbędą się już z udziałem publiczności.
Bilety do Teatru przez internet
W najbliższy weekend można wybrać się do Teatru Lalki i Aktora w Łomży na spektakl pt. Królik Edward. Tym razem zamiast stać w kolejce po bilet, można go kupić przez internet – informuje TLiA w Łomży.
Teatr wraca do gry!
Po poluzowaniu ograniczeń i umożliwieniu muzeom, teatrom, kinom działania, już w najbliższy weekend w Teatrze Lalki i Aktora w Łomży zobaczymy spektakl „Królik Edward”.
Sowa w łomżyńskiej bibliotece
Nowoczesny system biblioteczny SowaSQL od 1. lutego funkcjonuje już we wszystkich agendach Miejskiej Biblioteki Publicznej w Łomży. Jego wdrożenie nie tylko zniweluje wieloletnie zapóźnienie pod tym względem, ale też da czytelnikom i bibliotekarzom wiele nowych możliwości. Każdy czytelnik otrzyma elektroniczną kartę, umożliwiającą wypożyczanie książek we wszystkich placówkach MBP po zapisaniu się w którejkowiek z nich; nowy system usprawni też pracę pracowników biblioteki. – Młodsi czytelnicy cieszą się z kodu QR, starsi doceniają inne zalety nowego systemu i są zadowoleni, że został on wreszcie wprowadzony – mówią bibliotekarze.
„Co–lęda” Magdy Sinoff i Gabrysi Dziedzic
Pandemia uniemożliwiła realizację dorocznego koncertu „Gwiazdka z nieba” Studia Wokalnego eMDeK MDK-DŚT w kościele kapucynów. Inicjatorka tej charytatywnej imprezy Magda Sinoff planowała na jej 21 odsłonę koncert najmłodszych wokalistów, ale skończyło się na specjalnej piosence „Co–lęda”, nagranej przez instruktorkę eMDeKu w duecie z 9-letnią, utalentowaną Gabrysią Dziedzic. – Nic nie wyszło z naszych koncertowych planów, bo „mamy inne dziś” i „w tym roku jest inaczej”, ale powstał specjalny teledysk! – mówi Magda Sinoff, cytując fragmenty tekstu i wyrażając nadzieję, że „Gwiazdka z nieba” w przyszłym roku odbędzie się już bez przeszkód.
Paszport Polityki dla Piotra Domalewskiego
Piotr Domalewski zdobył Paszport „Polityki” w kategorii film. Jury doceniło jego drugi pełnometrażowy obraz „Jak najdalej stąd”, podkreślając „konsekwencję w egzorcyzmowaniu polskich kompleksów, odwagę mierzenia się z problemami podzielonych rodzin i wsłuchiwanie się w głos Polaków na emigracji”. Również obsypany nagrodami debiut „Cicha noc”, pochodzącego z Łomży reżysera, aktora i scenarzysty, był nominowany do Paszportów, jednej z najbardziej prestiżowych nagród w dziedzinie kultury w naszym kraju. – Czuję się bardzo wyróżniony i doceniony tą nagrodą, tym bardziej, że byłem w niezwykłym gronie nominowanych – mówił Piotr Domalewski podczas gali wręczania nagród. – Chciałbym zadedykować tę nagrodę wszystkim, którzy przyczynili się do powstania tego filmu!
Derwid na nowo łomżyńskich muzyków
Zespół ROK Band wydał pierwszą płytę. „Derwid na nowo. Koncert live” to zapis występu kwartetu podczas 27. Festiwalu Muzyczne Dni Drozdowo-Łomża. Na jego program złożyły się wyłącznie popularne piosenki Derwida, to jest pisane pod pseudonimem przez wybitnego kompozytora muzyki współczesnej i poważnej Witolda Lutosławskiego. – Ta płyta wyróżnia się spośród naszych innych wydawnictw – mówi Jarosław Cholewicki, dyrektor Regionalnego Ośrodka Kultury. – Grzegorz Sekmistrz i Agnieszka Żemek-Pawczyńska nadali piosenkom Lutosławskiego autorski charakter, bo wszystkie aranżacje są nowe i oryginalne – liczę, że ten materiał, poszerzony o kilka utworów, zostanie też zarejestrowany w wersji studyjnej.
Łomżyńscy filharmonicy dostrzeżeni i docenieni
„Ruch Muzyczny”, prestiżowe czasopismo poświęcone muzyce poważnej, w najnowszym numerze poświęcił sporo miejsca funkcjonowaniu polskich filharmonii w pandemicznej rzeczywistości. Karolina Dąbek i Dominika Micał w artykule „Sens sezonu” przedstawiają kulisy działania większych i mniejszych orkiestr w tym trudnym czasie, o którym dyrygent Jacek Rogala, doskonale znany łomżyńskim melomanom dyrektor Filharmonii Świętokrzyskiej w Kielcach, mówi, że to „obłęd i improwizacja, przypadkowość, nieustanne zmiany, niepewność…”. Autorki dostrzegły również pracę Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego w Łomży, docenionej za szybki powrót do koncertowania na żywo w minionym i utrzymanie regularnych występów z zagranicznymi gościmi w nowym sezonie oraz organizację festiwalu Sacrum et Musica.
Kolędowanie po kurpiowsku
Konkurs „Kolędowanie po kurpiowsku” to kolejna inicjatywa Regionalnego Ośrodka Kultury w Łomży. Pandemia uniemożliwia organizację konkursów i przeglądów folklorystycznych w dotychczasowej formie, stąd pomysł regionalnego konkursu online. Dzieci, młodzież i dorośli mogą nadsyłać nagrania kolęd w kategoriach solistów, grajków i grup kolędniczych. Przewidziane są po trzy nagrody i trzy wyróżnienia w każdej z tych kategorii, tym bardziej warto spróbować swych sił.
Jubileuszowa Radość spod kapelusza odbędzie się
– Konkurs odbędzie się w innej formie, bo online, ale nawet przez chwilę nie dopuszczaliśmy myśli, że zrezygnujemy z organizacji jego jubileuszowej edycji, nie damy się pandemii!– mówi ks. Andrzej Godlewski, dyrektor konkursu i proboszcz organizującej go parafii Krzyża Świętego w Łomży. Finał XV Ogólnopolskiego Konkursu Krasomówczego im. Hanki Bielickiej „Radość spod kapelusza” odbędzie się 6. marca. Zgłoszenia – nagrania występów można nadsyłać do 1. marca, a na najlepszych uczestników czekają atrakcyjne nagrody.
Debiutancka płyta Vincenta
Vincent, czyli pochodzący z Łomży wokalista Marcin Wincenciak, może już pochwalić się pierwszą płytą. Minialbum „Vincent” to pięć autorskich kompozycji wychowanka Bernarda Karwowskiego i Studia Piosenki Pop Art oraz absolwenta Akademii Muzycznej w Gdańsku na wydziale Wokalistyki Jazzowej, utrzymanych w stylistyce ambitnego, alternatywnego popu. Debiut Vincenta zyskuje coraz szersze zainteresowanie: znalazł się wśród najciekawszych płyt tygodnia portalu Onet Kultura, został płytą tygodnia portalu JazzSoul.pl, a sam wokalista został uznany za jedno z odkryć polskiej sceny niezależnej ubiegłego roku.
Koncert kolędowy łomżyńskich filharmoników
Najpiękniejsze polskie kolędy, dopełnione słynną „Cichą nocą”, zabrzmiały podczas kolędowego koncertu online Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego. Zaśpiewali je sopranistka Małgorzata Trojanowska i tenor Jacek Szymański, oboje doskonale znani łomżyńskiej publiczności. Dyrygent Jan Miłosz Zarzycki włączył również do programu koncertu współczesną kolędę autorstwa cenionego kompozytora Tadeusza Trojanowskiego, prywatnie teścia śpiewaczki.