Adwentowe ligawki w Ciechanowcu
Ok. 150 uczestników z kraju i zagranicy weźmie udział w przesłuchaniach konkursowych 28. Ogólnopolskiego Konkursu Gry na Instrumentach Pasterskich, który rozpoczął się w sobotę w Ciechanowcu. Jedyny tego typu konkurs w kraju organizowany jest przez Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu. Jego celem jest kultywowanie dawnych tradycji pasterskich. Ligawki zwane są także trąbami adwentowymi, bo ich dźwięk obwieszczał nastanie czasu przygotowań do świąt Bożego Narodzenia.
Vivaldi, Ciężarek i Bez Nazwy
Przed rozłożystą błękitną kotarą stanęło bezlistne drzewo, a obok zasiedli muzycy Łomżyńskiej Filharmonii Kameralnej. Wśród nich prym wiódł młody, 25-letni solista Gustaw Ciężarek. Kiedy zabrzmiały pierwsze słodkie dźwięki koncertu skrzypcowego „Wiosna” z „Czterech pór roku” Antonio Vivaldiego, na zaimprowizowanej scenie pojawili się mali aktorzy z Dziecięcej Grupy Teatralnej Bez Nazwy. Na drzewku pojawiły się nieśmiałe oznaki wiosny. Nie liście, nie kwiaty – tylko zielone kokardy.
Ray Wilson w Łomży
„To był niezwykle udany koncert. Polska publiczność jest fantastyczna” - tak o swoim łomżyńskim występie mówił Ray Wilson - ex wokalista legendarnej formacji Genesis, który w środę wieczorem wystąpił w Restauracji Retro. „Łomża dziś przypomina mi Edynburg. Czuję się tu prawie jak u siebie” - żartował, nawiązując do deszczowej aury za oknami.
Warsztaty chorałowe
W Łomży rozpoczynają się dziś kilkudniowe warsztaty chorałowe. Ich uczestnicy będą przygotowywać liturgię na Niepokalane Poczęcie Najświętszej Maryi Panny (łac. Immaculata B.M.V.), która będzie celebrowana w najbliższy poniedziałek (8 grudnia 2008, godz. 18.00) w łomżyńskiej Katedrze. Do łacińskiego śpiewu przygotowywać się będą przede wszystkim seminaryjna Schola Gregoriańska i łomżyński zespół muzyki dawnej Voci Unite, ale w bezpłatnych warsztatach mogą wziąć udział wszyscy zainteresowani śpiewem tradycyjnym i chorałem gregoriańskim.
Kwiaty to kumple na grobie...
- Moje dzieciństwo nie było smutne, szare ani pozbawione marzeń – powiedział Jan Jakub Należyty podczas wczorajszego koncertu w Teatrze Lalki i Aktora w Łomży. - Jestem tutaj, bowiem przyjaciele naszych przyjaciół są naszymi przyjaciółmi. Wrażliwy i przenikliwy interpretator pieśni Jacques’a Brel’a, Georges’a Brassens’a, Charles’a Aznavoura i Bułata Okudżawy przypomniał, że „najbliżsi odchodzą od nas fizycznie, ale pozostają w nas, dopóki trwa o nich pamięć”. Jan Jakub Należyty przypomniał, że „ten wieczór jest dla Wojtka”. Dla Wojciecha Ciwoniuka, który rok temu zginął w tragicznym wypadku samochodowym.
Jan Jakub Należyty zaśpiewa dziś w Łomży
1 grudnia mija pierwsza rocznica tragicznej śmierci Wojciecha Ciwoniuka. Pamięci operatora i montażysty łomżyńskiego oddziału Telewizji Białystok poświęcony będzie koncert w Teatrze Lalki i Aktora w Łomży. Z recitalem poetyckich ballad o godz. 18 wystąpi Jan Jakub Należyty, znany m.in. z interpretacji songów pieśniarzy francuskich: Georges'a Brassens'a, Charles'a Aznavoura i Gilberta Becaud.
Puchar Marszałka wytańczyli łomżyniacy
- Tańcem zainteresowałam się przez przypadek – mówi 14-letnia Alicja Sęk z Łomży. - Poszłam po książki do biblioteki i zobaczyłam, jak na sali w Regionalnym Ośrodku Kultury ćwiczą młodzi tancerze. Od tej pory książki zeszły na drugi plan, tym bardziej, że również dwa lata temu Grzegorz Ustaszewski „przez przypadek” przeczytał w szkole ogłoszenie o naborze do Klubu Tańca Towarzyskiego AKAT. W sobotę, 22 listopada br., wystąpili jako para w kategorii 14-15 lat w klasie C. Rozgrywane w... Piątnicy VII Ogólnopolskie Mistrzostwa Łomży w Tańcu Towarzyskim o Puchar Marszałka Województwa Podlaskiego zgromadziły par 118. W stylu standard i latynoamerykańskim pierwsze miejsce zajęli Damian Ustaszewski i Amanda Darmetko z Łomży w kategorii powyżej 15 lat. W „latinie” awansowali z kl. C do kl. B.
Światopogląd to wajcha z fazami od prądu – mówi Adam Nowak, lider Raz Dwa Trzy
Mirosław R. Derewońko: - Pamiętasz, jak podczas pierwszego koncertu Raz Dwa Trzy w 1994 r. w Łomży powiedziałeś „Witamy w komży”...? Adam Nowak: - Pewnie żyją jeszcze ludzie, którzy na tamtym koncercie byli, ale ja nie pamiętam. Skoro tak było, to powiedziałem z całą przekorą albo z powodu przejęzyczenia. Na dzisiejszym koncercie zaznaczyłem, że wiemy, w jakim miejscu jesteśmy. Robię to, żeby odróżnić się od koleżanek i kolegów, którzy nie wiedzą nawet, gdzie grają. Chyba nikogo nie uraziłem?
Jak muzyka rodziła się w grodzie nad Narwią
Ewa Barczyk przeczytała ogłoszenie w Akademii Muzycznej w Krakowie, której absolwentką jest w klasie wiolonczeli, że Łomżyńska Orkiestra Kameralna szuka muzyków. Z mężem, 3-letnią i 3-miesięczną córką przyjechała do Łomży w 1980 r. Spodobało jej się miasto, środowisko muzyczne i entuzjazm dyrektora Henryka Szwedo. Od razu dostała mieszkanie. Przyjechała „na chwilę”, została do dziś.
Muzyczna wizytówka Łomży i Ziemi Łomżyńskiej
- Twórczość serca uporządkowana i ubrana w język sztuki jest najbliższa języka Ewangelii – stwierdził refleksyjnie ks. bp Stanisław Stefanek podczas ostatniego koncertu, z jakim w 30-letniej historii wystąpiła pod dotychczasową nazwą Łomżyńska Orkiestra Kameralna. - Orkiestra to zespół ewangelizacyjny, tworzący spotkania z publicznością, aby wrócić do źródła piękna, jakim jest Bóg.
Wielki dzień Łomży i Jacka Szymańskiego
Tłum na wręczeniu dorocznych nagród marszałka województwa podlaskiego w dziedzinie kultury z każdą chwila gęstniał, tak że sam marszałek Jarosław Z. Dworzański ustąpił miejsca fotoreporterom, aby mogli uwiecznić bohaterów ponad dwugodzinnej uroczystości. W dworze Lutosławskich w Drozdowie spośród 30 nominowanych nagrody w wysokości po 6 tys. zł otrzymali za całokształt dokonań: prezes Towarzystwa Przyjaciół Wysokiego Mazowieckiego Jan Kryński, fotografik Piotr Sawicki i tenor z Łomży Jacek Szymański. Autorzy monografii historycznej Augustowa Jarosław Szlaszyński i Andrzej Makowski otrzymali nagrodę na spółkę.
Ciotka Klotka i Wesołe Słoneczko
Radosny gwar, śmiech i dziesiątki paluszków w górze. Ciotka Klotka krąży w czerwonym pantofelku i drugim granatowym między przedszkolakami a drugoklasistami. Część dzieci zna ją z telewizyjnych programów „Tik-Tak”, a inne pamiętają jej piosenki z programów„Jedyneczka” i „Budzik”. Reżyserka i scenarzystka Ewa Chotomska, czyli Ciotka Klotka, zrealizowała ich już dwa tysiące. - A co robi reżyser? - pyta Ciotka Klotka. - Krzyczy na innych! - nie mają wątpliwości mali widzowie jej programów. - Nie zawsze, nie zawsze – zapewnia Ciotka. - Chyba że dużo wymaga!
Pan Cogito uczy przyzwoitości w każdych czasach
Uczeń I Liceum Ogólnokształcącego w Łomży Piotr Staniszewski zajął pierwsze miejsce w konkursie recytatorskim poezji Zbigniewa Herberta „Wyraz wyłuskany z piersi”. Wśród gimnazjalistów triumfował Paweł Popkowski z Publicznego Gimnazjum nr 1, który przygotowywał się pod opieką wychowawczyni Hanny Stec. Konkurs jest jedną z imprez Herbertiady, organizowanej przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Łomży z okazji Roku Zbigniewa Herberta (1924-1998).
Tajemnica, pejzaż mistyczny i Warszawska Szkoła Fotografii
- Zdobyłem wiele nagród na konkursach fotograficznych, ale najwyżej cenię nagrodę życia, o które walczyłem w ubiegłym roku z nowotworem - tak zamieszkały w Suwałkach ceniony artysta obiektywu Stanisław Józef Woś (lat 57) ocenia swoje dotychczasowe dokonania. Blichtr i błyskotki świata bledną, kiedy człowiek staje sam na sam wobec zagadki i grozy istnienia. "Pejzaże wyśnione, pejzaże wymyślone" to zbiór ascetycznych, głównie czarno-białych fotografii, które od piątku można oglądać w Galerii Pod Arkadami przy Starym Rynku w Łomży.
„Ja to mam szczęście, że w tym momencie żyć mi przyszło w kraju nad Wisłą...”
Jak na miejskie obchody Święta Niepodległości przystało, podczas II Konkursu Poezji i Piosenki Patriotycznej „Polska to My” w III Liceum Ogólnokształcącym było niezwykle elegancko i uroczyście już od wejścia. Na galowo ubrane uczennice i uczniowie klasy 2d, której wychowawczynią jest matematyczka Grażyna Sobiszek, witali gości z powiatu łomżyńskiego. Wychowawczyni ma dodatkowy powód do dumy: jej uczennica Renata Skweres zdobyła pierwsze miejsce, recytując „W moim domu” Jonasza Kofty.
Taneczne skukcesy łomżyńskiej młodzieży
Bardzo dobrze zaprezentowali się młodzi łomżyńscy tancerze podczas XXV Międzynarodowy Festiwal Tańca Młodzieżowego w Wasilkowie k. Białegostoku. Podopieczni Beaty i Marka Kisiel trzykrotnie stawali na najwyższym podium. W kategorii Break dance solo do 15 lat zwyciężył Kacper Zientalski, a pow. lat. 15 Artur Listowski. Łomżyńska formacja break dance Plastic Squad zajęła zaś pierwsze miejsce w kategorii open.
-Poważnie rozmawiam tylko z Urzędem Skarbowym - zdradza wirtuoz fortepianu i humoru Waldemar Malicki
Takich tłumów słuchaczy, jakie w przeddzień Święta Niepodległości przyjęła sala koncertowa Łomżyńskiej Orkiestry Kameralnej (wstęp wolny), mogłaby naszym muzykom pozazdrościć niejedna filharmonia - i to w znacznie większym mieście. W pierwszym honorowym rzędzie miejsca zajęli łomżyńscy biskupi pomocniczy: Tadeusz Zawistowski i Tadeusz Bronakowski. Pół tysiąca miejsc we wszystkich pozostałych rzędach zajął kwiat inteligencji, nauki, edukacji, rzemiosła, przedsiębiorczości, służb mundurowych i samorządu.
Marek Grechuta w „wiecznej filharmonii” w Łomży
- Od wielu lat fascynowałem się twórczością Marka Grechuty – wyznał pianista Wojciech Majewski z okazji wydania w 2001 r. albumu swego kwintetu z zaaranżowanymi na jazzowo piosenkami Marka Grechuty. – Niech ta muzyka będzie hołdem dla wielkiego artysty.
„Przybyli ułani pod okienko...”
„Wojenko, wojenko, cóżeś ty za pani, że za tobą idą chłopcy malowani?” - pytali urzekająco wzruszającym śpiewem piosenkarze i soliści, którzy uświetnili inaugurację łomżyńskich obchodów 90. rocznicy Odzyskania Niepodległości. We wtorkowy wieczór prawie półtorej godziny Reprezentacyjny Zespół Artystyczny Wojska Polskiego gościł z koncertem w Łomży. Klub Garnizonowy, który zaprosił blisko 100-osobową orkiestrę, chór i tancerzy, rozdał na koncert 499 wejściówek. Sala widowiskowa ŁOK była pełna zachwytu!
Wokalista „Genesis” w Łomży
Ray Wilson - jeden z najbardziej wyjątkowych wokalistów i autorów rockowych świata wystąpi w Łomży. Kameralny koncert, dla zaledwie 150-osobowej widowni, odbędzie się na początku grudnia w restauracji Retro. Koncert organizuje Regionalny Ośrodek Kultury w Łomży. Jarosław Cholewicki dyrektor placówki podkreśla, że będzie to jedyny koncert na wschód od Wisły jaki zagra podczas kilkudniowego tourne po Polsce Ray Wilson.