Artystyczne Meandry nagrodzone
Projekt Artystyczny Meandry zdobył III miejsce w ogólnopolskim przeglądzie Podlaska Scena Folkloru. Tancerze z Łomży ujęli jurorów wiązanką tańców "Podlasie w pełnej krasie".
Pełna atrakcji Noc Muzeów
Tegoroczna odsłona łomżyńskiej Nocy Muzeów cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem. Wiele uczestniczących w niej instytucji kultury i innych placówek przeżyło prawdziwe oblężenie, przedłużając nawet planowane godziny otwarcia. Zwiedzających w tysiącach liczyły Muzeum Północno-Mazowieckie i Muzeum Diecezjalne, ale i w wielu innych miejscach podkreślano, że było ich bardzo dużo, szczególnie na koncertach Vincenta i Filharmonii Kameralnej w Hali Kultury. – Pogoda piękna, dużo się dzieje, to nie ma co siedzieć w domu, trzeba z tego korzystać! – mówił jeden z uczestników, a ulice Łomży tętniły życiem jeszcze po godzinie 23, co szczególnie w okolicach Starego Rynku jest nader rzadkim zjawiskiem nawet w weekend.
Zanim nadejdzie świetlana przyszłość skansenu, trzeba go ratować
„Wszechstronna, interdyscyplinarna, różnorodna, o znaczącym dorobku” - taka jest zdaniem Juliusza Jakimowicza, dyrektora Skansenu Kurpiowskiego w Nowogrodzie, nowo powołana Rada Muzeum. - Jestem szczęśliwy – mówił. W piątek 12. maja 2023 roku przybyli członkowie Rady z rąk wicemarszałka województwa podlaskiego Marka Olbrysia, odebrali nominacje.
Muzyczna integracja na finał projektu
Żywiołowym wykonaniem „La Bamby” zakończył się koncert finałowy przedsięwzięcia grantowego „Filharmonia dostępna” Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego. Poza orkiestrą wzięli w nim udział również warsztatowicze, nie tylko grający na instrumentach perkusyjnych, ale również śpiewający z filharmonikami. Łącznie w siedmiu dedykowanym osobom niepełnosprawnym koncertach integracyjnych uczestniczyło ponad 2000 słuchaczy. – To piękna inicjatywa – ocenia projekt dyrygentka Julia Kurzydlak. – Wspaniałe jest to, że te osoby mogą wyjść na scenę i uczestniczyć w koncercie, mając poczucie, że robią coś wartościowego, co na pewno bardzo je buduje, daje im nowe perspektywy i urozmaica ich życie.
Wydarzenia i imprezy poza Nocą Muzeów
Główną atrakcją rozpoczynającego się weekendu będzie Noc Muzeów, ale poza składającymi się na jej program wydarzeniami w Łomży nie zabraknie również innych imprez. Łomżyński Klub Sportowy 1926 będzie walczyć o odzyskanie pozycji lidera – do prowadzącego obecnie Tura Bielsk Podlaski łomżyńska drużyna traci tylko punkt. Dzisiaj na Starym Rynku odbędzie się piknik integracyjny, a przez cały weekend GUKS Olimpijczyk Łomża będzie rywalizować w XI Ogólnopolskim Turnieju Koszykówki Dziewcząt „Łomża Cup 2023”. Ciekawie pod względem wydarzeń zapowiada się również początek i kolejne dni przyszłego tygodnia.
Łomżyńska Noc Muzeów już jutro
Ponad 20 łomżyńskich instytucji kultury i nie tylko, zaprasza w sobotę 13 maja na tegoroczną odsłonę Nocy Muzeów. Prym wiodą tu placówki muzealne, z Muzeum Północno-Mazowieckim na czele, ale wiele będzie też działo się w Galerii Pod Arkadami MDK-DŚT, Hali Kultury czy Teatrze Lalki i Aktora. Wśród wydarzeń muzycznych na plan pierwszy wysuwają się aż dwa koncerty Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego oraz występ pochodzącego z Łomży Vincenta; nie zabraknie też atrakcji dla miłośników malarstwa, fotografii i innych dziedzin szeroko rozumianej kultury i sztuki. Udział w muzealnej nocy ułatwi bezpłatna linia specjalna MPK, kursująca już od godziny 14:30.
Nocny Sąd w Noc Muzeów
Po raz trzeci Sąd Okręgowy w Łomży, mieszczący się w zabytkowym budynku przy ul. Dwornej 16, otwiera się na Noc Muzeów. Dla gości otwarte będą wnętrza, sale i inscenizacje nie tylko rozpraw.
Garbatka i inne rodzinne historie Wagów
Wydawniczy dorobek Łomżyńskiego Towarzystwa Naukowego im. Wagów wzbogacił się o kolejną, bardzo interesującą pozycję. „Garbatka – udręka, życie, raj utracony. Z historii rodu Wagów” Elżbiety Mudrak to efekt badań i poszukiwań dotycząch dziejów jej rodziny, wywodzącej się od Wagów pochodzących z ziemi łomżyńskiej. Spotkanie promujące książkę nieprzypadkowo odbyło się 8 maja, w 224. rocznicę urodzin Antoniego Wagi, wybitnego przyrodnika, zoologa, pisarza i poety, brata Jakuba Ignacego Wagi, autora pionierskiej „Flory polskiej”.
Closterkeller ponownie zagrał w Łomży
Closterkeller wrócił do Łomży po blisko sześcioletniej przerwie. Grupa charyzmatycznej Anji Orthodox na obecnej trasie przypomina utwory, które wokalistka uważa za piękne i godne pokazania: od tych z pierwszych płyt do najnowszych, z uwzględnieniem największych przebojów „W moim kraju”, „Władza” czy „Agnieszka”. Na jesień grupa zapowiada jubileuszową trasę z okazji 35-lecia z przekrojową setlistą, wzbogaconą premierowymi kompozycjami.
„Kurpiowska Majówka u Stacha” w rocznicę śmierci chwalebnej bohatera kurpiowskiego
Leśna polana w Lesie Jednaczewskim, przy granicy rezerwatu Rycerski Kierz, to miejsce domniemanego pochówku Stacha Konwy. Według tradycji był przywódcą Kurpiów, którzy w 1733 roku stanęli po stronie Stanisława Leszczyńskiego, rywalizującego z Augustem III o koronę króla Polski. W „Encyklopedii Orgelbranda”, wydanej w 1864 roku, zapisano: „na czele tego ludu stał wtedy Kurp Konwa, wodzem od nich wybrany. Ten w licznych walkach z rossyjanami dał dowody wielkiego męstwa i zdolności. W lesie Jedynaczewskim, o pół mili od Łomży, pokazują do dziś dnia mogiłę w miejscu, gdzie wykrudowana łąka nosi nazwę Rycerki, pod którą spoczywają zwłoki tego wodza Kurpiów poległego w bitwie z rossyjanami”
Trzeci maja chóralnie świętowany
Rekordowym zainteresowaniem cieszył się koncert patriotyczny Łomżyńskiej Orkiestry Dętej. W Hali Kultury pieśni wojskowe i patriotyczne z sopranistkami Edytą Piasecką i Marią Hubluk-Kaszubą oraz chórem Amici śpiewało ponad 200 osób, od dzieci do seniorów. Zorganizowana przez MDK-DŚT impreza zwieńczyła miejskie obchody 232 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. – Świętowaliśmy na wesoło! – podkreśla dyrektor Krzysztof Zemło, dodając, że najbardziej cieszy fakt, iż w każdym kolejnym takim koncercie uczestniczy coraz więcej ludzi.
Muzyczna majówka w filharmonii
Majówkowy koncert Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego przyciągnął bardzo liczną i zróżnicowaną wiekowo publiczność. Byli wśród niej zarówno zwolennicy sopranistki Hanny Zajączkiewicz, jak też multiinstrumentalisty Jerzego Karwowskiego. Nie brakowało też miłośników muzyki polskiej, klasycznej i rozrywkowej w świetnym wykonaniu, ale wszystkich bez wyjątku zachwycił występ kwartetu saksofonowego łomżyńskiej Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia. Młodzi muzycy zagrali tak, że w drugiej części „Jazz suite“ dołączył do nich sam mistrz Karwowski, podkreślający bardzo wysokie umiejętności uczniów Urszuli Gosk-Baranowskiej.
Wydarzenia długiego weekendu
Trwający aż sześć dni długi weekend przełomu kwietnia i maja obfitować będzie w rozliczne wydarzenia. Wiele z nich ma związek z Dniem Flagi Rzeczypospolitej Polskiej oraz Świętem Narodowym Trzeciego Maja, obejmując nie tylko uroczyste wydarzenia okolicznościowe, ale również koncerty i piknik rodzinny. Nie zabranie również emocji sportowych, ponieważ walczący o odzyskanie pozycji lidera IV Ligi Podlaskiej Łomżyński Klub Sportowy 1926 rozegra aż dwa spotkania, dzisiaj wyjazdowe i 3 maja na własnym stadionie. Kolejny weekend również rozpocznie się od wydarzenia, koncertu zespołu Closterkeller w MDK-DŚT.
Poszukiwani statyści
Teatr Lalki i Aktora w Łomży poszukuje wolontariuszy do pracy w Biurze Organizacyjnym oraz statystów do spektaklu „Ukraina. Testament Szewczenko” Teatru Voskresinnia.
Szymon Dmoch i tancerze B.K. Step z sukcesami
- Szymon „Littleman” Dmoch to bardzo utalentowany bboy, który reprezentował nasze miasto w Białymstoku na turnieju tanecznym pod nazwą Street Noise, w którym wzięło udział ponad 200 tancerzy z Polski i zza granicy – opowiada Marek Kisiel, tancerz, choreograf i instruktor w Studio Tańca B.K. Step w Łomży, którego podopieczni wygrywali w kwietniu na 3 turniejach. - Szymon „Littleman” w swojej kategorii nie miał sobie równych i zdobył najwyższe 1. miejsce Street Noise. Bboy Szymon Dmoch z Łomży wielokrotnie startował także w zagranicznych turniejach breaking. - Podczas jednego z nich został zauważony przez organizatora Groovanometry, który odbywa się w Manchester – wspomina Marek Kisiel, założyciel mistrzowskiej Crazy Twisting Group. - Szymon jako jeden z dwójki Polaków dostał zaproszenie na Groovanometry, co jest wielkim wyróżnieniem.
Ray Wilson ponownie w Łomży
Po kilku latach przerwy znowu zabrzmiały w Łomży ponadczasowe przeboje Genesis, Phila Collinsa, Petera Gabriela i Mike'a Rutherforda. Zaśpiewał je Ray Wilson, mający epizod w Genesis w drugiej połowie lat 90. Teraz przypomina repertuar tej grupy pod nazwą Genesis Classic, dopełniając go utworami autorskimi i rockowymi evergreenami. Zorganizowany przez Regionalny Ośrodek Kultury w sali Centrum Kultury przy Szkołach Katolickich, wyprzedany koncert trwał ponad dwie godziny i zakończył się dwoma bisami.
Poezja połączyła trzy pokolenia na konkursie Jana Kulki
18-letnia Martyna Kulińska z Włocławka zdobyła I nagrodę XXI Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. Jana Kulki. Dalsze miejsca zajęły poetki już z pewnym dorobkiem: warszawianka Aleksandra Grudzińska i Donata Witkowska-Kowal ze Starachowic. Najlepszy wiersz o tematyce łomżyńskiej napisał Tadeusz Knyziak z Warszawy. Pomiędzy nim a Martyną Kulińską jest 56 lat różnicy wieku – to kolejny dowód na to, że poezja łączy pokolenia. Konkursową galę w Hali Kultury uświetnił koncert zespołu Czerwony Tulipan, świętującego 50-lecie artystycznej pracy swego lidera Stefana Brzozowskiego, znanego też z grupy Kaczki z Nowej Paczki.
Celebracja codzienności i nowy rozdział Galerii Pod Arkadami
Wystawę malarstwa Julii Słoneckiej otwarto w Galerii Pod Arkadami. Absolwentka warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych prezentuje najnowsze, symboliczne obrazy, zebrane pod tytułem „Śniadanie, obiad, kolacja”, zainspirowane codziennością i zwykłym życiem. Piątkowa wystawa była też debiutem nowej kierowniczki galerii Kai Kozon, która zastąpiła na tym stanowisku Edytę Kasperkiewicz. Nowa specjalistka do spraw wystawiennictwa Miejskiego Domu Kultury-Domu Środowisk Twórczych ma ciekawe plany, zamierzając łączyć wydarzenia artystyczne z działaniami edukacyjnymi i promującymi sztukę.
Weekendowe imprezy i wydarzenia
Koncert Ray Wilson-Genesis Classic. Finał XXI edycji Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. Jana Kulki i koncert kultowego zespołu Czerwony Tulipan. Mecz walczącego o utrzymanie pozycji lidera IV Ligi Podlaskiej Łomżyńskiego Klubu Sportowego 1926. W weekend odbędzie się też wiele innych imprez i wydarzeń, również takich o charakterze ekologicznym i prozdrowotnym. W nadchodzącym tygodniu również nie zabraknie ciekawych imprez, z sensacyjnym koncertem Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego na czele.
Moc muzyki i integracji
Laura Florentyna Dziąba, wokalne odkrycie ostatniej edycji programu „Mam Talent!“, zaśpiewała z orkiestrą Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego. Okazją do jej pierwszej wizyty w Łomży był koncert integracyjny „Kultura bez barier”. Specjalnie dla młodej wokalistki przygotowano nowe aranżacje filmowych przebojów „Mam tę moc” i „Skyfall“, które na orkiestrę kameralną efektownie opracował Bogdan Szczepański. Drugą solistką była pianistka Małgorzata Marczyk-Wojciak, a orkiestrę poprowadził Jan Miłosz Zarzycki.