Powstanie styczniowe w prasie zagranicznej. Ryciny z Kolekcji Krzysztofa Kura
Wystawa została przygotowana z inicjatywy Narodowego Centrum Kultury według pomysłu właściciela kolekcji Krzysztofa Kura, w związku z obchodami 150. rocznicy Powstania Styczniowego. Po raz pierwszy ekspozycję pokazano we Włocławku, a następnie w innych miastach m.in. w Turku, Lublinie, Kielcach, Łodzi, Białymstoku. Dokładnie w 150. rocznicę stracenia Romualda Traugutta, czyli 5 sierpnia 2014 roku, zaprezentowano ją na Zamku Królewskim w Warszawie. Wystawa w Łomży zostanie otwarta niemal dokładnie w 152. rocznicę wybuchu powstania, które rozpoczęło się w nocy z 22 na 23 stycznia 1863 roku. Ekspozycja czynna do 1 marca 2015 roku.
Skarby w zbiorach Cepelii
Celem wystawy jest prezentacja ogromnego zróżnicowania kultury polskiej wynikającego z wielowiekowej tradycji, z oddziaływania różnych wzorów kulturowych, ze specyfiki regionalnej, pokazanie niezwykłych umiejętności, które jeszcze w wielu regionach Polski są kontynuowane i zgodne z lokalnym przekazem.
Wystawa kolekcjonerska Wojciecha Stanisława Surawskiego
Wojciech Stanisław Surawski urodził się 17 maja 1953 roku w Łomży. Jest łomżyniakiem od pokoleń. Dzieciństwo i młodość upłynęły mu w czasach, kiedy koń był powszechnie używany w rolnictwie i transporcie. Pan Wojciech mieszkał z rodzicami i rodzeństwem przy ul. Wojska Polskiego, w sąsiedztwie nieistniejącego już młyna, do którego, w dni targowe (tj. wtorek i piątek), zjeżdżali rolnicy ze zbożem na przemiał. Duży wpływ na jego sympatię do koni wywarli sąsiedzi: Tadeusz Bukowski- wozak, Wacław Modzelewski- ostatni dorożkarz łomżyński oraz pan Leszczyński, który nieopodal miał kuźnię. W latach 1960-1968 młody Wojciech uczęszczał do Szkoły Podstawowej nr 7 w Łomży. W drodze do szkoły mijał targowisko miejskie (dziś okolice ul. Kwiatowej), na którym mógł podglądać targi końskie. Zanim opanował sztukę czytania, to dzięki ojcu poznawał opisy pojedynków, szarż i bitew z „Krzyżaków” i „Trylogii” H. Sienkiewicza. Kiełkująca miłość do koni, kawalerii i historii spowodowała, że dalszą edukację kontynuował w Państwowym Technikum Weterynaryjnym im. Ludwika Bojanusa w Łomży. W szkole średniej pan Wojciech poznał nauczyciela Ignacego Bukowskiego, który był kawalerzystą i kolekcjonerem militariów. Od niego na dobre „zaraził się” kolekcjonerstwem.
Zagadkowa Łomża
Muzeum Północno-Mazowieckie w Łomży oraz Stowarzyszenie „Mała Ojczyzna” w Nowodworcach zapraszają do siedziby Muzeum w Łomży, przy ul. Dwornej 22 C na wystawę „ Archeologiczne zagadki Łomży” .
Husarze i ułani
Muzeum Północno-Mazowieckie w Łomży zaprasza na wystawę „Husarze i ułani”, na której zaprezentowano repliki militariów związanych z dwiema niezwykle barwnymi epokami w dziejach polskiego oręża. Na wystawie eksponowane są zbroje i uzbrojenie z okresu świetności skrzydlatego rycerstwa polskiego. Szczególny nacisk położony jest na wiek XVII, w którym husaria święciła największe triumfy. Obok zbroi husarskiej prezentowane są zbroje norymberskie, maksymiliańskie, włoskie, burgundzkie i pappenheimery. Uzupełnieniem kolekcji są szable, miecze, buzdygany, nadziaki, piki, tarcze i wiele innych wyrobów sztuki płatnerskiej i mieczniczej. Zarówno zbroje płytowe jak i broń są dziełem dwóch płatnerzy: Andrzeja Sieńki z Warszawy i Sergieja Nurmatowa z Mohylewa.
Arcydzieła malarstwa polskiego w Łomży
Eksponaty pochodzą z kolekcji Muzeum Okręgowego w Suwałkach oraz zbiorów prywatnych. Kuratorem wystawy jest Eliza Ptaszyńska. W salach muzeum zostanie zaprezentowanych ponad 100 obrazów wybitnych polskich malarzy, urodzonych w latach 1849-1930, m.in.: Zygmunta Ajdukiewicza, Teodora Axentowicza, Józef Chełmońskiego, Stefana Filipkiewicza, Stanisława Kamockiego, Alfonsa Karpińskiego, Alfreda Wierusza-Kowalskiego, Ludwika de Laveaux, Jacka Malczewskiego, Tymona Niesiołowskiego, Fryderyka Pautscha, Józefa Rapackiego, Ludomira Sleńdzińskiego, Jana Stanisławskiego, Wojciecha Weissa, Leona Wyczółkowskiego, Franciszka Żmurko i innych. Wystawa czynna do 27 kwietnia 2014 roku.
Kaszuby w Muzeum
Dyrektor Muzeum - Kaszubskiego Parku Etnograficznego im. Teodory i Izydora Gulgowskich we Wdzydzach Kiszewskich oraz Dyrektor Muzeum Północno-Mazowieckiego w Łomży uprzejmie zapraszają 25 października 2013 roku, o godz. 18.00 do siedziby łomżyńskiego Muzeum przy ul. Dwornej 22 c na otwarcie wystawy „NAD KASZUBSKIM MORZEM” ze zbiorów Muzeum we Wdzydzach, najstarszego muzeum na wolnym powietrzu na ziemiach polskich założonego w 1906 roku .
Z Torunia do gwiazd. Opowieść o Mikołaju Koperniku
Muzeum Północno-Mazowieckie w Łomży oraz Muzeum Okręgowe w Toruniu zapraszają 20 lipca 2013 roku, o godz. 12.00 do siedziby Muzeum w Łomży, przy ul. Dwornej 22 c, na otwarcie wystawy „Z Torunia do gwiazd. Opowieść o Mikołaju Koperniku”. Przygotowana przez Muzeum Okręgowe w Toruniu wystawa stwarza doskonałą okazję, aby w nowoczesny i atrakcyjny sposób przybliżyć życie oraz dokonania Mikołaja Kopernika – najsłynniejszego mieszkańca Torunia. Jest to inicjatywa tym bardziej godna uwagi, że w 2013 roku przypada 540 rocznica urodzin i 470 rocznica śmierci wybitnego astronoma. Ekspozycja ma charakter modułowy, a w poszczególne części wpisana została narracja o życiu i dokonaniach Mikołaja Kopernika, z zaakcentowaniem epokowego odkrycia w dziedzinie astronomii.
Węgierska Częstochowa
Dyrektor Muzeum Północno-Mazowieckiego w Łomży, Dyrektor Węgierskiego Instytutu Kultury w Warszawie oraz Dyrektor Muzeum im. Andrása Jósy w Nyiregyháza zapraszają 14 maja 2013 roku, o godzinie 14.00 do siedziby Muzeum w Łomży, przy ul. Dwornej 22 c na otwarcie wystawy fotografii „Máriapócs - węgierska Częstochowa”. Ekspozycja prezentuje najsłynniejsze sanktuarium maryjne na Węgrzech. Czynna będzie do 27 czerwca 2013 roku.
Córka mazowieckich równin.
Muzeum Północno-Mazowieckie w Łomży zaprasza w sobotę, 20 kwietnia o godz. 12.00 na otwarcie wystawy „Życie i dokonania Marii Skłodowskiej-Curie”. Ekspozycja została przygotowana przez Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie we współpracy z Polskim Towarzystwem Chemicznym i Archiwum Polskiej Akademii Nauk. Na wystawę składa się 20 plansz ze zdjęciami i tekstami oraz prezentacji multimedialnej pt. „O tym, jak Maria Skłodowska-Curie mierzyła radioaktywność substancji”. Wernisaż wzbogaci wykład dr Teresy Kaczorowskiej „Córka mazowieckich równin – Maria Skłodowska-Curie”. W dniu otwarcia będzie można nabyć książkę prelegentki pod tym samym tytułem.
„Narew – ludzie, przyroda, kultura” – wystawa pokonkursowa.
Społeczne Stowarzyszenie Prasoznawcze „Stopka“ i Muzeum Północno-Mazowieckie w Łomży zapraszają na wystawę ukazującą plon konkursów „Narew – ludzie, przyroda, kultura“. Ekspozycję tworzą najlepsze fotografie zgłoszone w kategoriach fotoreportaż i stara fotografia – nagrodzone oraz wybrane spośród pozostałych nadesłanych. Wystawa pokazuje bogactwo i piękno nadnarwiańskiej krainy oraz twórcze i różnorodne ujęcie zaproponowanego tematu przez autorów zdjęć. Na konkurs nadesłano 112 fotoreportaży oraz 38 zestawów starej fotografii - w sumie prawie 1700 zdjęć. Jury podjęło wyzwanie ocenienia trudnych do porównania prac – pejzaży, portretów, relacji z imprez czy zapisów odchodzących w przeszłość zwyczajów Fotografie nadesłane na konkurs pokazują w bardzo współczesny sposób to, co już było i jednocześnie to, co jest w tej chwili, jak i to co nadchodzi – podsumowauje Andrzej Zygmuntowicz, przewodniczący jury. - Obrazy niejednokrotnie cofają widza w przeszłość, ale i zaskakują aktualnością. Ta szerokość spojrzenia jest wizją wielowarstwowej rzeczywistości, mającej swoje korzenie w odległym czasie, nadążającej za bieżącymi bardzo szybkimi przemianami. Wystawę można oglądać od 1 marca do 1 kwietnia. Natomiast 20 marca o godz. 16 będzie ją można zwiedzać wraz z laureatami konkursu oraz członkami jury.
„Czas i rzeka. Dolina Liwca u schyłku starożytności”- wystawa archeologiczna
Dyrektor Muzeum Północno-Mazowieckiego w Łomży oraz Dyrektor Państwowego Muzeum Archeologicznego w Warszawie zapraszają 17 lutego, o godz, 13,00 do siedziby łomżyńskiego Muzeum, przy ul. Dwornej 22 C, na otwarcie wystawy „Czas i rzeka. Dolina Liwca u schyłku starożytności”. Wystawa pochodzi ze zbiorów Państwowego Muzeum Archeologicznego w Warszawie. Autorami wystawy są Jacek Andrzejowski, Tomasz Rakowski i Katarzyna Watemborska.
Wycinanki, bursztyny i inne skarby Kurpiów
Muzeum Północno-Mazowieckie w Łomży zaprasza na wystawę „Wycinanki, bursztyny i inne skarby Kurpiów” ze zbiorów własnych i Skansenu Kurpiowskiego im. Adama Chętnika w Nowogrodzie (wernisaż:14 lipca 2012 roku (w sobotę), o godz. 12.00, w siedzibie Muzeum, przy ul. Dwornej 22 c ). Wystawa czynna do 31 stycznia 2013 roku.
Tradycyjna wycinanka chińska
Muzeum Północno-Mazowieckie w Łomży zaprasza na wystawę „Tradycyjna wycinanka chińska” (wernisaż 1 lipca 2012 roku, o godz. 12.00, w programie – wykład dr Henryka Brandysa). Wystawa jest własnością Ministerstwa Kultury Chińskiej Republiki Ludowej. Została udostępniona dzięki uprzejmości Ambasady Chińskiej Republiki Ludowej w Warszawie. Ekspozycję można zwiedzać do 3o września 2012 roku.
Art Déco
Muzeum Północno-Mazowieckie w Łomży zaprasza w sobotę, 10 marca 2012 roku, o godz. 12.00 , na otwarcie wystawy „ Art déco ze zbiorów Muzeum Mazowieckiego w Płocku”, słynącego z kolekcji obiektów z okresu secesji i Art déco. Na wystawie zaprezentowano kilkaset eksponatów z dziedziny rzemiosła artystycznego, malarstwa i rzeźby. Są tu przedmioty dekoracyjne i użytkowe z metalu, ceramiki, szkła (naczynia, wazony, talerze, figurki), a także meble, tkaniny, wyroby biżuteryjne (klamry, brosze i klipsy), stroje i akcesoria mody, plakaty, grafika książkowa i ilustracyjna, jak również przedmioty codziennego użytku dopełniające obrazu epoki.
POLSKA BIŻUTERIA LUDOWA
Dyrektor Muzeum Północno-Mazowieckiego w Łomży zaprasza w niedzielę 27 listopada 2011 roku, o godz. 12.00 na otwarcie wystawy “Polska biżuteria ludowa”. Eksponaty pochodzą ze zbiorów Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie oraz zbiorów własnych łomżyńskiego Muzeum. Scenariusz wystawy przygotowała Pani Elżbieta Piskorz-Branekowa. Ekspozycję można zwiedzać do 26 lutego 2012 roku. W czasie wernisażu odbędzie się spotkanie z autorami wydawniczych rarytasów oficyny MUZA SA, które ukazały się w serii „Ocalić od zapomnienia”. Elżbieta Piskorz-Branekowa, Alicja Mironiuk-Nikolska i Tomasz Czerwiński napisali ciekawie i zajmująco o różnych zagadnieniach z dziedziny tradycyjnej kultury ludowej w Polsce, między innymi: haftach i koronkach, biżuterii i strojach ludowych, budownictwie i wyposażeniu domu wiejskiego, a także sztuce ludowej. Poszczególne publikacje zostały opatrzone bogatym materiałem ilustracyjnym oraz znakomicie opracowane graficznie. Książki dobrze się czyta i ogląda. W serii „Ocalić od zapomnienia” ukazało się dotychczas kilkanaście pozycji. Po spotkaniu autorskim będzie można nabyć zaprezentowane tytuły.
Planeta JANTAR inspiruje...
Stowarzyszenie „Bursztynowa Planeta JANTAR” z siedzibą w Gdyni oraz Muzeum Północno-Mazowieckie w Łomży zapraszają na otwarcie wystawy „Planeta JANTAR inspiruje... “, które odbędzie się 23 października 2011 roku (niedziela), o godz. 14.00, w gmachu łomżyńskiego Muzeum.Podczas wernisażu zostanie wyświetlona prezentacja multimedialna „EUROPEJSKIE SZLAKI BURSZTYNOWE – Bursztyn w przyrodzie i kulturze Europy”.
Barbarzyńcy?
Wystawa “ Barbarzyńcy ? ” przeczy potocznemu przekonaniu o “niskim poziomie cywilizacyjnym” ludów mieszkających poza zasięgiem cywilizacji śródziemnomorskiej. Zadziwia różnorodnością i wysokim poziomem wykonania przedmiotów codziennego użytku, ozdób, broni... Jej przesłanie można streścić następującym zdaniem: To dorobek kultury Gotów, Lugiów, Wandalów, Celtów legł u podstaw europejskiego dziedzictwa kulturowego.
Odkryj w sobie naukowca
Wszystkich zainteresowanych naukami ścisłymi, a także tych, którzy chcą je lepiej poznać i zrozumieć, zapraszamy do Muzeum Północno-Mazowieckiego w Łomży na otwarcie wystawy interaktywnej Nauki dawne i niedawne. Ekspozycję przygotowało Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Maius w Krakowie. Wernisaż odbędzie się w niedzielę, 29 maja 2001 r., o godz. 11.00, w siedzibie muzeum przy ul. Dwornej 22c. Gościem specjalnym będzie jeden z autorów ekspozycji, dr Maciej Kluza z Muzeum UJ.
wtorek, czwartek, piątek
w godz.: 9.00-16.00
środa w godz.: 9.00-17.00
sobota, niedziela, święto
w godz.: 10.00-16.00
poniedziałek-nieczynne
18-400 Łomża
ul. Dworna 22c
tel./fax. (086) 216 64 87, 216 28 16
Bilet wstępu do muzeum:
wystawy czasowe:
normalny - 8 zł
ulgowy - 5 zł
Karta Dużej Rodziny
- 2 zł
Karta Seniora
- 2 zł
wystawy stałe:
Historia miasta
normalny - 4 zł
ulgowy - 3 zł
Lampy naftowe
normalny - 4 zł
ulgowy - 3 zł
Rzeźba i bursztyn kurpiowski
normalny - 4 zł
ulgowy - 3 zł
KDR i KS
- Bilet wstępu
na jedną wystawę stałą - 2 zł
Bilet wstępu
na wszystkie wystawy
(czasowe i stałe) – 14 zł
Bilet wstępu
do muzeum
(inne wydarzenia)
- 8 zł
Wstęp nieodpłatny
na wystawy
stałe
- czwartek
Bilet wstępu
okolicznościowy
feryjny – 100 zł
Bilet wstępu
okolicznościowy
feryjny
weekendowy
(sobota/niedziela)– 20 zł