Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 30 grudnia 2024 napisz DONOS@

Medytacyjny i historyczny finisaż na Długiej

mm pt, 13 października 2023 09:06

Finisaż zakończył wystawę „Transfiguracje” w Galerii Sztuki Współczesnej Muzeum Północno-Mazowieckiego. Było to pierwsze wydarzenie tego typu w ponad 30-letniej historii galerii. Ceramikę i tkaninę artystyczną Ivayli Żivkowej Roszak dopełniła prezentacja prac Jacka Piotra Jarosza, który zagrał również na misach i gongach muzykę medytacyjno-relaksacyjną. Pod kierunkiem autorki wystawy odbył się również warsztat ceramiczny, podczas którego wykonano kolejne gliniane dzwonki na festiwal „Milion dzwonków”, zaplanowany na maj przyszłego roku.

Weekend muzealnego jubileuszu i inne atrakcje

mm pt, 13 października 2023 09:01

Jubileusz 75-lecia Muzeum Północno-Mazowieckiego w Łomży to główne wydarzenie zaczynającego się weekendu. Z tej okazji w siedzibie muzeum zostanie dziś otwarta podwójna wystawa, a w sobotę i w niedzielę zwiedzanie jest bezpłatne. Odbędzie się również 22 Międzynarodowy Turniej Tańca Wirująca Strefa, ŁKS podejmie na swoim stadionie drużynę Pelikana Łowicz, a MDK-DŚT zaprasza na pierwszy w tym sezonie „Poranek z kulturą”. Na początek przyszłego tygodnia zaplanowano zaś kilka kolejnych wystaw oraz spotkań, w tym z podróżnikiem i pisarzem Przemkiem Kossakowskim.

„Zapiski oficera Armii Czerwonej” w MDK-DŚT

mm cz, 12 października 2023 08:21

Popularny aktor Piotr Cyrwus zaprezentował łomżyńskiej publiczności monodram „Zapiski oficera Armii Czerwonej”. Oparty na powieści Sergiusza Piaseckiego spektakl, ukazujący zakłamanie i dwulicowość tytułowego bohatera, nieodwracalnie urobionego bolszewicką propagandą, został świetnie przyjęty przez bardzo licznych widzów. Organizatorzy już zapowiadają kolejne wydarzenia w ramach cyklu „Scena na Piętrze”, ale nie tylko.

Wystawa bursztynu na 75-lecie Muzeum Północno-Mazowieckiego w Łomży

mm śr, 11 października 2023 14:58

Jubileusz 75-lecia Muzeum Północno-Mazowieckie w Łomży uczci wyjątkową wystawą czasową „Bursztyn. Dar prastarych drzew”. Nieprzypadkowo będzie to bursztyn, ponieważ łomżyńska placówka znana jest z jego zbiorów. Już w roku 1950, Adam Chętnik, zorganizował w łomżyńskim muzeum wystawę czasową bursztynu, pierwszą tego typu w powojennej Polsce, zaś po ośmiu latach powstała wystawa stała. Po przeniesieniu muzeum do obecnej siedziby została ona opracowana na nowo oraz poszerzona o kolejne obiekty i funkcjonuje pod tytułem „Bursztyn w dorzeczu Narwi” ciesząc się ogromnym zainteresowaniem zwiedzających.

Wiktoria i Maciej z Łomży zdobyli Złotą Podwiązkę

mm wt, 10 października 2023 08:18

Codziennie trenują tańce standardowe i latynoskie co najmniej po 45 minut albo i 3 godziny. Tańczą razem od roku, od poniedziałku do piątku. Wiktoria Mańko ma 16 lat i uczy się w II LO w Łomży, a życiową przygodę z tangiem i rumbą zaczęła w przedszkolu. Maciej Mieczkowski lubił tańczyć w 1. klasie podstawówki, a dziś jest 18-latkiem i uczniem I LO imienia Tadeusza Kościuszki. Rodzice dali synowi swobodę wyboru, czy pasją będzie piłka nożna, czy walc i paso doble. - Taniec stał się moją największą pasją w życiu i konkuruje o mój czas z nauką – uśmiecha się zwycięzca turniejów.

Chóralny finał festiwalu Sacrum et Musica

mm wt, 10 października 2023 07:56

Entuzjastycznie przyjęty przez publiczność koncert Kowieńskiego Chóru Państwowego pod kierunkiem Robertasa Šervenikasa zakończył XIX Międzynarodowy Festiwal Kameralistyki Sacrum et Musica. Litewski chór zaprezentował się w bardzo urozmaiconym repertuarze, wykonując też dzieła kompozytorów ze swego kraju, a jako niespodziankę dla łomżyńskiej publiczności przygotował i zaśpiewał po polsku ludową pieśń „A kiedy jo jechał”.

Malarska pieśń o czynach Marcina Kozłowskiego

mm so, 07 października 2023 13:19

Wystawę malarstwa Marcina Kozłowskiego „Chansons de geste–pieśń o czynach” otwarto w Galerii Pod Arkadami. Młody malarz, związany z warszawską Akademią Sztuk Pięknych, nawiązuje w swej twórczości do dokonań artystów antycznych, późniejszych klasycznych oraz współczesnych, przede wszystkim modernistów i postimpresjonistów. Efekt końcowy tych fascynacji to prace niebanalne, uniwersalne i skłaniające do przemyśleń, o czym będzie można przekonać się przez najbliższy miesiąc, odwiedzając galerię na Starym Rynku.

Weekendowe imprezy i wydarzenia

mm pt, 06 października 2023 10:06

Wystawa malarstwa w Galerii Pod Arkadami. Noc Bibliotek. Kolejne seanse w ramach Jesiennego Kina Samochodowego. Wystawa w drozdowskim muzeum. Koncerty wieńczące Międzynarodowy Festiwal Kameralistyki „Sacrum et Musica” – wydarzeń na nadchodzący weekend nie brakuje. Interesująco zapowiadają się również środa i czwartek w przyszłym tygodniu.

Zdobywca Nike 2019 Mariusz Szczygieł był listonoszem

mm cz, 05 października 2023 16:54

- Fajne pomysły przychodzą z rozpaczy – wyjawił w Restauracji Retro reporter Mariusz Szczygieł, wspominając, jak to powiedział Danucie Wałęsa, że całą noc się modlił, żeby go przyjęła. - Gazecie Wyborczej mogę odmówić, ale wierzącemu nie mogę – miała odpowiedzieć żona Lecha. Szczygieł napisał na początku lat 90. tekst, przybliżający prywatne życie Wałęsy, tak jak i Mazowieckiego. O swoim życiu domowym, szkolnym i zawodowym opowiedział około 150 osobom, z których wiele zapamiętało go z popularnego ćwierć wieku temu talk-show „Na każdy temat”. - Naprawdę...? Tak pani mówi? - śmiał się z siebie dziennikarz razem ze słuchaczami dziesiątków anegdotek i refleksji.

Początek nowego sezonu w podwójnej odsłonie

mm nie, 01 października 2023 09:01

Filharmonia Kameralna im. Witolda Lutosławskiego rozpoczęła nowy sezon artystyczny. Była to jednocześnie inauguracja III Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego im. Karola Kurpińskiego. Solistką była skrzypaczka Dominika Falger, a łomżyńskich filharmoników poprowadził, doskonale znany tutejszej publiczności, dyrygent Giancarlo de Lorenzo. W piątek w ramach festiwalu odbył się koncert kameralny z udziałem sopranistki Małgorzaty Trojanowskiej, tenora Krzysztofa Zimnego oraz pianisty Alessandro Marano. Oba koncerty zostały owacyjnie przyjęte przez bardzo licznych słuchaczy, a kolejne Filharmonia Kameralna zagra już w przyszłym tygodniu.

Wydarzenia najbliższych dni

mm pt, 29 września 2023 07:52

Mecz ŁKS-u, Mistrzostwa Łomży w koszykówce 3x3 oraz recital Edyty Geppert czekają na łomżyniaków. Najbliższy weekend to także ogólnopolska akcja "Weekend seniora z kulturą", w ramach której za darmo seniorzy mogą uczestniczyć w życiu kulturalnym miasta.

"Nie będziemy wreszcie Podlasiem, tylko Ziemią Łomżyńską"

mm cz, 28 września 2023 14:38

Łomżyńskie Towarzystwo Naukowe rozpoczęło udostępnianie swoich zasobów na portalu KRONIK@. „Ma to służyć rozpoznaniu tożsamości mieszkańców Ziemi Łomżyńskiej i pomóc w popularyzowaniu historii tej ziemi i jej lepszej identyfikacji” - mówi dr Małgorzata Frąckiewicz, wiceprezes ŁTN. - Nie będziemy wreszcie Podlasiem, tylko Ziemią Łomżyńską, obecnie w województwie podlaskim.

"Non Possumus” w hołdzie Prymasowi Tysiąclecia

mm wt, 26 września 2023 11:40

Grupa Teatralna Dolina Miłosierdzia przygotowała widowisko poświęcone błogosławionemu Stefanowi kardynałowi Wyszyńskiemu. „Non Possumus” zgromadziło w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego rzesze wiernych, którzy przez ponad trzy godziny mogli zapoznać się z niezłomną postawą charyzmatycznego kapłana i głowy polskiego Kościoła w trudnych dla niego czasach lat 50. i późniejszych oraz jego działalnością duszpasterską i polityczną. W głównej roli wystąpił ks. Mateusz Gąsowski, wraz z Karolem Cuchem i Sławomirem Konarzewskim również reżyser owacyjnie przyjętego i udanego, chociaż zdecydowanie przydługiego, przedstawienia.

The Beatles w Jazzowym Domu Kultury

mm wt, 26 września 2023 11:28

Imienowski Jazz Set zagrał nieśmiertelne utwory legendarnych The Beatles w jazzowych opracowaniach. Licząca ponad 70 osób publiczność entuzjastycznie przyjęła zarówno pierwsze przeboje Wielkiej Czwórki z Liverpoolu, jak też jej późniejsze, bardziej dojrzałe kompozycje. Poniedziałkowy koncert był nie tylko inauguracją nowej odsłony jazzowego cyklu MDK-DŚT, ale również ujętych pod hasłem „Scena na piętrze” różnorodnych wydarzeń artystycznych.

W poszukiwaniu straconego humoru

mm pon, 25 września 2023 11:14

„Noniek” Marty Guśniowskiej to pierwsza w tym sezonie premiera Teatru Lalki i Aktora w Łomży. Spektakl wyreżyserował Dariusz Wiktorowicz, scenografię przygotowała Barbara Wójcik-Wiktorowicz, muzykę napisał znany muzyk i kompozytor Mateusz Pospieszalski, a w roli głównej wystąpiła Beata Antoniuk. Udane przedstawienie z wartką akcją i ciekawym przesłaniem zostało bardzo ciepło przyjęte również przez dorosłych widzów, nie tylko przez dzieci od piątego roku życia, do których jest adresowane.

II edycja Festiwalu Piosenki Kurpiowskiej w Boguszycach

mm pon, 25 września 2023 10:57

24 września 2023 r. , piękna, słoneczna niedziela, a w Boguszycach święto muzyki kurpiowskiej.

Swobodne granie na Farnej

mm so, 23 września 2023 09:03

Kapela Dziki Sad zagrała w Restauracji Na Farnej. Otwarta próba szybko przerodziła się w spotkanie śpiewacze, a Agnieszka i Paweł Zielewiczowie oraz Michał Olchowik w przerwie zagrali też w trio, zachwycając słuchaczy i porywając niektórych z nich do tańca. Był to pierwszy występ kapeli w Łomży, ale na pewno nie ostatni, bowiem już w jego trakcie pojawiły się pytania o termin kolejnego takiego spotkania.

Różne oblicza Łomży w oczach dzieci

mm pt, 22 września 2023 21:21

Wystawę poplenerową „Przeszłość, teraźniejszość, przyszłość” otwarto w Galerii Bonar Miejskiego Domu Kultury-Domu Środowisk Twórczych. To efekt dwutygodniowej pracy dzieci i młodzieży, ukazujących w swych pracach nie tylko obecną Łomżę, ale też tę sprzed wieków i z przyszłości. Znam takich pisarzy, którzy twierdzą, że istnieje tylko przeszłość, a my mamy tu aż trzy wymiary! – podkreślał dyrektor MDK-DŚT Krzysztof Zemło, zachęcając do oglądania barwnej, robiącej wrażenie wystawy.

Zespół Pieśni i Tańca Śląsk otrzymał Nagrodę Glogera

mm pt, 22 września 2023 16:55

Hala Kultury w Łomży gościła laureatów 34. edycji Nagrody i Medalu imienia Zygmunta Glogera (1845-1910), konkursu dla naukowców, regionalistów, miłośników lokalnej tradycji z całej Polski. Zdobywcą nagrody I stopnia w roku jubileuszu 70-lecia został Zespół Pieśni i Tańca Śląsk, którego patronem jest założyciel Stanisław Hadyna (1919-1999). Obok Konkursu Chopinowskiego i ZPiT Mazowsze, to „jedna z najlepiej rozpoznawalnych marek artystycznych w Polsce” i poza granicami. Nagrodę przyjął Zbigniew Cierniak, 52-latek, przez 20 lat śpiewający w chórze i solo oraz od 14 lat dyrektor ZPiT Śląsk, który otrzymał aż 3 Fryderyki za albumy z przebojami i nagrania z Miuoshem.

Wydarzenia kulturalne na początek jesieni

mm pt, 22 września 2023 08:32

Jubileusz 75-lecia Cechu Rzemieślników, "Stopka" rozdaje Glogery, XI Forum Krajowej Wieczystej Adoracji Najświętszego Sakramentu i pierwsza w tym sezonie premiera Teatru Lalki i Aktora czeka na uczestników i widzów. Kapela Dziki Sad swobodne zagra na Farnej, a w Jesiennym Kinie Samochodowym do obejrzenia dwa filmy. Można wybrać się także na ekologiczną akcję czy jarmark na Starym Rynku.

« · «« · 12 · 13 · 14 · 15 · 16 · 17 · 18 · 19 · 20 · 21 · »» · »
 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę