Godula wygrał z PZW
Gospodarstwo Rolno- Rybackie “Projekt Rewitalizacji Pisy i Narwi” wygrało przetarg na użytkowanie wód w rejonie od lat obsługiwanym przez Polski Związek Wędkarski. To początek końca działalności związku w okręgu łomżyńskim.
Coraz więcej osób chce wiedzieć co zbierała o nich Służba Bezpieczeństwa PRL.
Od początku tego roku białostocki oddział Instytutu Pamięci Narodowej wydał już niemal 600 i przyjął niemal 400 wypełnionych druków o nadanie statutu pokrzywdzonego przez SB. To więcej niż łącznie w dwu poprzednich latach. Liczba wydawanych wniosków gwałtownie wzrosła po opublikowaniu tzw. listy Wildsteina – czyli spisu około 240 tysięcy osób pojawiających się w archiwaliach IPN. Historycy podkreślają, że służby bezpieczeństwa komunistycznych władz Polski zbierały dużo i o wielu osobach. Do tego celu wykorzystywano nie tylko etatowych pracowników służb, cały aparat pezetpeerowski ale także tajnych współpracowników. Tylko w 1984 roku na terenie ówczesnego województwa łomżyńskiego TW było 870.
Miały być a nie ma.
Miały być a nie ma – opóźnianie się wypłat unijnych dopłaty bezpośrednich coraz bardzie irytuje rolników i posła Wojciecha Borzuchowskiego. Ten ostatni wystąpił ostatnio z interpelacją proszą o wyjaśnienia ministra rolnictwa Wojciecha Olejniczaka. Poseł chce uzyskać odpowiedzi na pytania Kiedy wreszcie zostaną zrealizowane wszystkie płatności dopłat bezpośrednich na rzecz podlaskich rolników? I kto ponosi odpowiedzialność za tak znaczne opóźnienie w realizacji tego programu?. Borzuchowski przypomina, że w październiku ubiegłego roku w Łomży gdy inaugurowano ogólnopolską realizację wypłat dopłat bezpośrednich do gruntów rolnych zapewniano, że rolnicy pieniądze dostaną bardzo szybko, tymczasem po 5 miesiącach wielu rolników jak tych pieniędzy nie widziało tak nie widzi.
Hipermarket na obrzeżach
Grupa kilku miejskich radnych chce aby hipermarket powstał na obrzeżach miasta a nie w centrum Łomży. Przygotowali oni projekt specjalnego stanowiska Rady Miejskiej w tej sprawie, który ma być rozpatrywany w najbliższą środę. Radni proponują trzy lokalizacje pod ewentualne sklepy wielkopowierzchniowe: pomiędzy ul. Wojska Polskiego a ul. Piaski - wylot na Ostrołękę, przy Szosie do Mężenina i przy ul. Poznańskiej od strony Alei Legionów.
Głodówka
Siedmiu pracowników służby zdrowia o 7.45 rozpoczęło głodówkę w gabinecie wicemarszałka Krzysztofa Tołwińskiego w Urzędzie Marszałkowskim w Białymstoku. W ten sposób protestują przeciwko uchwaleniu ustawy o restrukturyzacji zakładów opieki zdrowotnej. Do głodówki przystąpili pracownicy m.in. szpitali wojewódzkich: w Białymstoku, Suwałkach i Łomży. Z Łomży w głodówce bierze udział Andrzej Surawski – przewodniczący działającego przy szpitalu Międzyzakładowego Związku Zawodowego Pracowników Ochrony Zdrowia.
Stulatek z Łomży
Życzenia, kwiaty i... Krzyż Zesłania Sybiru otrzymał w dniu św. Walentego mieszkaniec Łomży Wacław Kruszewski. Tego dnia obchodził on setne urodziny. Pan Wacław, a może bardziej by pasowało Wacuś na świat przyszedł 14 lutego 1905 roku. Urodził się i wychował w Talinie – stolicy Estonii, a do Łomży dotarł w 1947 roku.
Płaszczaki – przytulanki wyróżnione przez dziennikarzy i POT
Biebrzańskie rzeźby z serii „płaszczaki – przytulanki” zostały wyróżnione w konkursie na Turystyczną Pamiątkę Regionalną. „Płaszczaki” to rzeźby z drzewa olchowego przedstawiające wilki, łosie, nietoperze, żurawie, dubelty, kuliki wielkie i wiele innych ptaków oraz charakterystyczne dla Biebrzy... komary. Wyjątkowe walory estetyczne sprawiają, że jest ceniony zarówno jako biebrzańska pamiątka jak i elegancki prezent.
Grzyb gigant w Łomży
Jeden z największych grzybów świata Calvatia gigantea – po polsku: purchawka olbrzymia – od kilkunastu lat rośnie na działce Bolesława Deptuły na terenie tzw. „Zielonej dzielnicy” w Łomży. Charakteryzuje się przede wszystkim wielkością. Średnica purchawki sięga pół metra, a jej waga nawet ponad 10 kilogramów. Olbrzymia purchawka to rzadkość na skale światową, w Łomży tym bardziej...
W obronie życia i normalności
Pisemne protesty mieszkańców Wysokiego Mazowieckiego, Zambrowa i Łomży oraz Forum Kobiet Polskich a także ruchów społecznych broniących życia w naszym kraju z apelem o odrzucenie projektu tej ustawy złożył na ręce Marszałka Sejmu RP poseł Wojciech Borzuchowski. We wtorek w Sejmie ma odbyć się pierwszego czytania firmowanej przez SDL, UP i feministki ustawy ,,O świadomym rodzicielstwie”. Jak podkreśla poseł Borzuchowski „pozbawienie człowieka w okresie pranetalnym prawnej ochrony życia uważam za absolutnie niedopuszczalne.”
Chca likwidować szkoły
Do Kuratorium Oświaty wpłynęło 17 wniosków od organów prowadzących dotyczących likwidacji szkół, w tym jeden wniosek dotyczył przekształcenia szkoły podstawowej z klasami 0-6 na 0-3. Na terenie powiatu łomżyńskiego wnioski te dotyczą: Szkoły Filialnej w Wilamowie gm. Przytuły, Przedszkola Samorządowego w Zbójnej oraz Szkoły Filialnej w Starych Duchnach gm. Śniadowo. Zazwyczaj organy prowadzące, które zwracają się do kuratora z prośbą o wyrażenie pozytywnej opinii w sprawie likwidacji motywują swoje zamiary względami finansowymi.
Będzie wiało i padało
IMGW Biuro Prognoz w Białymstoku ostrzega, że dziś stopniowo po południu 12.02.2005r. i nocą z 12/13.02 zacznie wiać silny wiatr południowy i południowo - zachodni, osiągający w porywach do 18-22 m/s, lokalnie do 25 m/s. Oprócz silnego i porywistego wiatru wystąpią intensywne opady śniegu, deszczu ze śniegiem oraz samego deszczu lokalnie marznącego powodującego gołoledź.
Starosta się przeprowadza
Przez cały piątek starosta łomżyński Wojciech Kubrak jego zastępca i pracownicy wydziałów starostwa umiejscowionych w tzw. łączniku budynku przy ul. Szosa Zambrowska 1/27 pakowali manatki. W sobotę wszyscy przeniosą się na drugie piętro tego budynku, by od poniedziałku tam właśnie przyjmować interesantów.
One chcą tylko żyć! - apel biskupa Stanisława Stefanka do posłów o ratowanie życia nienarodzonych
W najbliższych dniach Sejm ma podjąć debatę nad projektem ustawy ułatwiającej w niebywały sposób tzw. aborcję. Mając na uwadze stanowisko Episkopatu w tym względzie, wyrażone kolejny raz podczas ostatniego posiedzenia Rady Stałej KEP, w imieniu środowisk zajmujących się sprawami rodzin – od duszpasterstwa, przez adopcję dzieci, po domy samotnej matki; jak też w imieniu Polskiej Federacji Stowarzyszeń Rodzin Katolickich i Federacji Obrońców Życia zwracam się do Was, Szanowne Panie Posłanki i Szanowni Posłowie z gorącym apelem o sprzeciwienie się temu projektowi, najlepiej przez niedopuszczenie nawet do jego rozpatrywania.
Magisterki nagrodzone
Praca magisterska Katarzyny Januszewskiej pt. "Historia cmentarza w Łomży", obroniona na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Warmińsko - Mazurskiego w Olsztynie, pod kierunkiem prof. dr hab. Bohdana Ryszewskiego została uznana za najlepszą nadesłaną na III konkurs "Najlepszych prac magisterskich i dyplomowych o tematyce Łomżyńskiej. Konkurs zorganizowało Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Łomżyńskiej. W piątek w ratuszu zwycięzcom wręczono nagrody.
Dodatkowe pieniądze na „rozbrojenie bomby chemicznej w Zbójnej”
Powiat Łomżyński otrzymał dodatkowe 92 tysiące złotych z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Białymstoku na unieszkodliwienie przeterminowanych środków ochrony roślin zgromadzonych w mogilnikach położonych w rejonie miejscowości Dębniki gm. Zbójna. Prace przy oczyszczaniu bunkrów z chemikaliów składowanych tu w latach 70-tych XX wieku trwają od końca listopada. Przez kilkanaście lat zgromadzono tam ponad 125 ton przeterminowanych środków ochrony roślin.
Na Rok Eucharystii i 80-lecie Diecezji
Ks. prał. dr Jan Sołowianiuk został przewodniczący Komitetu Organizacji Obchodów Roku Eucharystii i Jubileuszu 80-lecia Diecezji Łomżyńskiej. Komitet powołał biskup łomżyński Stanisław Stefanek. W jego skład weszło 32 księży z instytucji kurialnych, Wyższego Seminarium Duchownego, a także proboszczowie m.in. wszystkich łomżyńskich parafii.
Borzuchowski interpeluje o rozporządzenie umożliwiającego dofinansowanie obiadów w stołówkach
„Czy Pan Minister wie, że Pańskie działania w tym zakresie doprowadziły niejednokrotnie do wzrostu cen obiadów w szkołach uniemożliwiając dzieciom spożywanie często jedynego ciepłego posiłku w ciągu dnia?” - m.in. takie pytanie Mirosławowi Sawickiemu Ministrowi Edukacji Narodowej i Sportu zadaje poseł Wojciech Borzuchowski z PiS-u. Jego zdaniem to konsekwencje wygaśnięcia z ostatnim dniem 2004 roku rozporządzenia z przed 11 lat, które mówiło, że uczniom szkół publicznych przysługuje pomoc materialna świadczona ze środków budżetu państwa lub gminy w formie m.in. posiłków na stołówce szkolnej.
Jak Łomża z Fundacją Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego
Blady strach padł ponownie na mieszkańców kamienicy przy ul. Senatorskiej 7. Fundacja Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego wycofuje się z porozumienia z miastem odnośnie sprzedaży tej kamienicy. FODŻ twierdzi, że nieoczekiwanie pojawili się inni zainteresowani kupnem budynku i to za więcej niż daje Łomża.
Europoseł bliżej
Barbara Kudrycka poseł do Parlamentu Europejskiego w środę przed południem otworzyła w Łomży filię swojego białostockiego Biura Poselskiego. Filia mieści się w budynku przy Alei Legionów 49, a w każdy wtorek od 12. do 17. ma tu dyżurować ekspert ds. Unii Europejskiej. Sama europoseł Kudrycka częstym gościem w Łomży nie będzie, bo okręg wyborczy z którego ją wybrano obejmuje dwa województwa podlaskie i warmińsko-mazurskie.
Jedzie zapust drogą, grzywa mu się jeży. Dzisiaj zapust w Radziłowie, nikt temu nie wierzy.
Wtorek poprzedzający Środę Popielcową w dawnych czasach był wyjątkowy. To ostatni dzień karnawału – czyli po staropolsku zapustów. Hucznie świętowane trzy ostatnie dni tego okresu (dzisiejsze ostatki) nazywano „kusymi i szalonymi dniami” i rzeczywiście były one szalone. Namiastkę dawnych zapustnych szaleństw od kilku lat można zobaczyć w Radziłowie. W nadbiebrzańskiej wiosce we wtorek karnawał żegnało kilkaset osób.