Nabór do miejskich przedszkoli ruszy na przełomie marca i kwietnia
- Łomżyńskie przedszkola zabezpieczą miejsca dla wszystkich 3-latków – zapewniają miejscy urzędnicy. Od września samorząd musi zapewnić miejsca w przedszkolach dla wszystkich trzylatków, których rodzice będą chcieli posłać dzieci do przedszkoli. W Łomży jest blisko 600 takich dzieci i grupy trzylatków powstaną we wszystkich przedszkolach, których organem prowadzącym jest miasto Łomża. Przyjecie 3-latków sprawi, że prawdopodobnie nie wszystkie przedszkola będą mogły zapewnić 6-latkom kontynuację nauki w dotychczasowej placówce - podaje Łukasz Czech z ratusza.
Przed wyborem szkoły
Po raz drugi Łomżyńskie Centrum Rozwoju Edukacji zorganizowało Miejską Giełdę Szkół Ponadgimnazjalnych. W Hali Olimpijczyków Polskich swoje stanowiska przygotowały wszystkie łomżyńskie szkoły ponadgimnazjalne oraz instytucje rynku pracy. Jak podają organizatorzy przez Giełdę przewinęło się ponad tysiąc gości - gimnazjalistów z Łomży i okolic oraz ich rodziców.
NIK o bezpieczeństwie i higienie nauczania w szkołach także Łomży, Kolna i Zambrowa
Najwyższa Izba Kontroli skontrolowała 60 podstawówek i gimnazjów w Polsce by sprawdzić czy uczące się w nich dzieci mają zapewnione bezpieczeństwo i higienę nauczania. Niestety – jak podaje NIK - w żadnej ze skontrolowanych szkół nie stworzono uczniom optymalnych warunków technicznych do nauki. Najczęściej przedmioty wymagające koncentracji planowano na ostatnich lekcjach lub grupowano je w kilkugodzinne bloki, a przerwy międzylekcyjne były zdecydowanie za krótkie. Zarzuty dotyczyły m.in. skontrolowanych szkół z regionu: Publicznego Gimnazjum nr 8 w Łomży, Miejskiego Gimnazjum nr 1 w Zambrowie i Szkoły Podstawowej nr 2 w Kolnie. W przypadku łomżyńskiej szkoły Izba oceniła, że w roku szkolnym 2015-2016 gimnazjum „w niewystarczającym stopniu zapewniło bezpieczne i higieniczne warunki nauki”.
PWSIiP piecze ciasta dla Krystiana
Idea pieczenia ciasta dla chorego na ostrą białaczkę Krystiana przywędrowała z Brukseli. Właśnie tam Żaneta Matyjasiak, matka czwórki dzieci, zaangażowała się w wolontariat. Dziś mieszka w Łomży i nadal obdarza ludzi wsparciem, czyli adaptuje europejski styl niesienia pomocy do lokalnych warunków. Czternastoletni Krystian to dla niej obcy nastolatek, poznany przypadkiem w Uniwersyteckim Dziecięcym Szpitalu Klinicznym w Białymstoku. - Dużo w życiu przeszłam i rozumiem ludzkie dramaty. Mam też chorego synka – komentuje krótko z wyraźnym drżeniem w głosie Żaneta. W ręku trzyma nosidełko samochodowe, w nim jej najmłodsza córka, sześciomiesięczna Tosia, pogrążona jest w spokojnym śnie. – Jeśli chcemy pomagać ludziom, to można się zorganizować, nawet jeśli ma się na głowie wychowanie czwórki własnych dzieci i inne ważne sprawy.
„Budowlanka” pamięta o „żołnierzach wyklętych”
- Popularyzacja wśród młodzieży najnowszej historii Polski i regionu pozwala przełamać stereotypy dotyczące podziemia niepodległościowego, a zarazem uhonorować pamięć „Żołnierzy Niezłomnych” - mówią nauczyciele z łomżyńskiej budowlanki. W Zespole Szkół Technicznych i Ogólnokształcących Nr 4 w Łomży odbyła się uroczystość związana z przypadającym 1. marca Narodowym Dniem Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” - świętem państwowym uchwalonym przez Sejm RP w 2011 r.
„Siódemka” będzie miała prawdziwą salę
Ma mieć ponad 60 metrów długości, blisko 40 metrów szerokości i ponad 11 metrów wysokości. Ratusz ogłosił przetarg na budowę sali sportowej z zapleczem szatniowo – socjalnym i łącznikiem przy Szkole Podstawowej nr 7. Nim powstanie nowa sala, co jak oczekują władze miasta nastąpi w pierwszej połowie 2018 roku, trzeba będzie rozebrać istniejący obok gmachu „siódemki” parterowy budynek szkolny i obecną małą salę gimnastyczną.
Nauczyciele z Łomży nie chcą strajkować
- Nie będziemy organizować strajku nauczycieli ani pracowników oświaty w Łomży i powiecie łomżyńskim, o co Związek zapytał ich w referendum – informuje Aleutyna Kołos, prezes oddziału Związku Nauczycielstwa Polskiego w Łomży. - W jednej trzeciej placówek nie było ponad 50-procentowej frekwencji, a jeśli była, to cztery piąte nauczycieli i pracowników biorących udział w referendum opowiedziało się przeciw strajkowi. Ostatecznie tylko dwie na 32 placówki w Łomży głosowały za strajkiem, który chcieli zorganizować działacze ZNP.
Szkoła Podstawowa nr 1 zaprasza do klas czwartych i siódmych
- Ogromnie się cieszymy, że możemy prowadzić nabór do klas starszych: czwartych i siódmych, bo mamy przygotowaną kadrę pedagogiczną i świetnie wyposażone pracownie do poszczególnych klas – mówi dyrektor Teresa Kurpiewska z Publicznego Gimnazjum nr 1 w Łomży, która do 31. sierpnia będzie łączyć to stanowisko z na razie nieformalną funkcją dyrektora SP nr 1 w budowie. Jeszcze w ubiegłym tygodniu Rada Pedagogiczna PG nr 1 prosiła w dramatycznym tonie o nielikwidowanie szkoły, gdzie pracuje 61 nauczycieli i 22 osoby administracji i obsługi. Po ponad półtorej godziny dyskusji na komisji edukacji wiceprezydent Łomży Agnieszka Muzyk przychyliła się do ich prośby.
Gwarancja pracy nauczycieli PG 1 w Łomży „na tyle, na ile się da”
„Jako prezydent nie powinnam mówić, że jako jedyni w Łomży jesteście w stanie zaproponować jednozmianowość. Nie jestem w stanie wszystkim nauczycielom przedmiotowcom zagwarantować pełnych etatów, czy to w strukturach SP nr 7, czy to w SP nr 1” - oznajmiła wiceprezydent Łomży Agnieszka Muzyk kilkudziesięciu nauczycielom z Publicznego Gimnazjum nr 1 w Łomży, którzy w podpisanym przez 41 pedagogów piśmie prosili Hankę Gałązkę, przewodniczącą komisji edukacji Rady Miasta, o wniesienie pod obrady „problemu likwidacji” PG nr 1 i „zasad naboru do tworzonej Szkoły Podstawowej nr 1”. W efekcie przez półtorej godziny toczył się nerwowy spór, jak reforma oświaty minister Anny Zalewskiej (PiS) odciśnie się na decyzjach władz Łomży i na szkołach.
Jak zrobić mydło naturalne i wypróbować na własnej skórze
- Ponad cztery lata temu zaszłam w ciążę i dostałam uczulenia na kosmetyki syntetyczne ze sklepu: schodziła mi skóra, zaczerwienienia, krosty, wysypka, kaszel, dlatego w domu zainteresowałam się ziołami i wyrobem kosmetyków z naturalnych surowców – opowiada Paulina Karczewska (lat 30), aktorka i prowadząca warsztaty produkcji mydła naturalnego domowym sposobem, w których brali udział uczniowie klasy 1. i 2. Technikum Architektury Krajobrazu w ZSWiO nr 7 w Łomży. Każdy w 2 godziny zrobił mydełko i dowiedział się o właściwościach leczniczych ziół, krzewów i drzew.
W szkołach i przedszkolach trwa referendum ZNP w sprawie strajku
- Postawiliśmy wszystkim pracownikom oświaty, nie tylko nauczycielom należącym do Związku, jedno pytanie, czy w związku z brakiem porozumienia w sprawie naszych trzech postulatów, są za przeprowadzeniem jednodniowego strajku w przedszkolu, szkole lub placówce oświatowej, gdzie pracują – informuje Aleutyna Kołos, prezes oddziału Związku Nauczycielstwa Polskiego w Łomży. W związku z forsowaną przez rząd PiS reformą oświaty, ZNP domaga się gwarancji zatrudnienia nauczycieli i pracowników placówek do 2022 r. oraz, m.in., podniesienia im wynagrodzenia o 10 procent. Udział w referendum jest dobrowolny.
Nabór do Przedszkola (grupa terapeutyczna) i Szkoły Podstawowej dla dzieci z autyzmem
- dzieci w wieku od 4 do 7 lat do grupy terapeutycznej starszaków w Przedszkolu Niepublicznym "Nutka" - dzieci ze stwierdzonym autyzmem lub niepełnosprawnościami sprzężonymi; - dzieci w wieku szkolnym (klasa I, II, III) do Szkoły Podstawowej dla dzieci z autyzmem i niepełnosprawnościami sprzężonymi.
Rusza Łomżyński Konkurs Matematyczny
Już po raz siódmy Instytut Informatyki i Automatyki PWSIiP w Łomży, organizuje konkurs matematyczny skierowany do uczniów szkół ponadgimnazjalnych. W ubiegłorocznej edycji wzięło udział 240 uczniów z 27 szkół. 35 najlepszych z nich dostało się do ścisłego finału.
Zostań programistą w 3 miesiące – za darmo!
Bez względu na to, jaką szkołę skończyłeś lub co studiujesz albo studiowałeś. Jeśli czujesz, że chcesz zacząć swoją przygodę z programowaniem lub rozwinąć swoje umiejętności - to jest okazja dla ciebie! Ruszyły zapisy na IV Edycję Akademii Programowania, a zajęcia odbywać się będą w Łomży.
Muzyczne zakończenie ferii w bibliotece
Jolanta Baranowska, wokalistka zespołu Holy Water, zaprosiła uczestników ferii w Filii nr 2 Miejskiej Biblioteki Publicznej do muzycznej krainy czarów. Zainspirowane słynną książką Lewisa Carrolla piątkowe spotkanie „Alicja w krainie muzyki” miało pokazać dzieciom uniwersalny wymiar i piękno muzyki oraz podsumowało dwa tygodnie feryjnych zajęć. Ich uczestnicy, bawiąc się, sporo się też nauczyli, przekonując się przy tym, że „lepiej spędzić wolny czas z rówieśnikami niż samemu w domu przed komputerem”, „biblioteka jest super”, a „czytanie jest fajne”.
Na reformę oświaty w ratuszu patrzą z optymizmem
- Samorząd naszego miasta jest przygotowany do wprowadzenia w życie założeń reformy - zapewnia inspektor Łukasz Czech z ratusza. - Reforma edukacji nie będzie powodem utraty pracy przez nauczycieli pracujących w łomżyńskich szkołach. Miejski urzędnik zapewnia też, że wszyscy uczniowie klas szóstych staną się uczniami klas siódmych. Wszyscy uczniowie mają też gwarancję samorządu kontynuowania nauki w szkole, w której rozpoczęli naukę.
Podstawówka w Czaplicach do likwidacji. Tak chcą władze gminy Łomża
Radni gminy Łomża ponownie, podobnie jak przed rokiem, podjęli uchwałę o zamiarze likwidacji Szkoły Podstawowej w Czaplicach. Za głosowało 10 radnych, przeciw 3, a 1 wstrzymał się od głosu. Podstawówka w Czaplicach to prawdopodobnie najmniejsza szkoła w Polsce. Uczy się w niej 11 dzieci, ale drugie tyle dzieci chodzi do działającego w tym samym budynku punktu przedszkolnego. Przed rokiem, po protestach mieszkańców, na likwidacje szkoły nie zgodziła się Podlaski Kurator Oświaty, który od ubiegłego roku ma ostateczny głos w sprawie zamykania szkół. Jaka będzie jej decyzja tym razem?
Kuratorium o sporze z ZNP
Kurator oświaty Jadwiga Szczypiń rozesłała do dyrektorów szkół w Podlaskiem „informację w sprawie prób wszczęcia sporu zbiorowego przez ZNP”. Nie chce, by nazywać to instruktażem, jak dyrektor szkoły powinien reagować w kontaktach z członkami Związku Nauczycielstwa Polskiego, ale, w piśmie jest zdanie, że „za nielegalne należy uznać spory o charakterze politycznym, zmierzające do wywarcia presji na organy władzy i administracji rządowej lub samorządowej.” Pismo sugeruje, że taka sytuacja występuje obecnie, a konkluzja brzmi: „dyrektorzy szkół, jako działający w imieniu pracodawców (szkół), nie mogą być adresatem żądań sformułowanych w powyżej cytowany sposób przez ZNP i prowadzić na ten temat rokowań, o których mowa w art. 8 ustawy o rozwiązywaniu sporów zbiorowych.”
Drzewna ma być zlikwidowana, ale zostanie... w „Mechaniaku”?
- Likwidacja, to procedura tylko prawna, a w naszej przestrzeni jest to przeniesienie do szkoły mechanicznej – mówiła Agnieszka Muzyk, wiceprezydent Łomży tuż przed głosowaniem radnych miasta nad uchwałą w sprawie zamiaru likwidacji Zespołu Szkół Drzewnych i Gimnazjalnych w Łomży. Od nowego roku szkolnego uczniowie technikum z „Drzewnej” zostaną przeniesieni do „Mechaniaka” przy ul. Przykoszarowej. Zgodnie z wolą radnych i zapewnieniami wiceprezydent, w tej szkole prace ma znaleźć także część nauczycieli, a w nazwie będzie nawiązanie do już 99-letniej tradycji szkoły drzewnej. Za przyjęciem uchwały głosowało 15 z 23 miejskich radnych. Aby do faktycznej likwidacji szkoły doszło musi na to zgodzić się jeszcze kurator oświaty.
Podstawówka w Czaplicach ponownie do likwidacji
To prawdopodobnie najmniejsza szkoła w Polsce. W Czaplicach w gminie Łomża działa szkoła podstawowa, w której uczy się tylko 11 dzieci. Drugie tyle chodzi do działającego w tym samym budynku punktu przedszkolnego. Tyle tylko, że stary, drewniany budynek, w którego pomieszczeniach na parterze rozstawiono stemple podtrzymujące strop, wymaga natychmiastowego remontu. Władze gminy ponownie - tak jak przed rokiem - chcą zamknąć tę podstawówkę. Wówczas, po protestach mieszkańców, nie zgodziła się na to podlaski kurator oświaty. Od ubiegłego roku taka opinia kuratora jest wiążąca do samorządu.