„Pierwsze” w Łomży pierwsze
I LO im. Tadeusza Kościuszki jest najlepsza szkoła ponadgimnazjalna w Łomży. Według rankingu szkół dziennika Rzeczpospolita „pierwszy”ogólniak zajął trzecie miejsce w województwie podlaskim i 37 w kraju. Z Łomży w rankingu znalazło się jeszcze tylko jedna szkoła – Zespół Szkół Weterynaryjnych i Ogólnokształcących nr 7. Popularna „Weta” znalazła się na 18 miejscu w województwie i 354 w Polsce.
Człowiek ministra
Nie będzie znaczących zmian w funkcjonowaniu Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Łomży – zapewnia jej nowy dyrektor. Waldemar Kurpiewski w wywiadzie udzielonym Radiu Nadzieja zapewnia, że jest daleki od pomysłu wszczynania rewolucji w urzędzie. Nie wyklucza natomiast zmian kadrowych, które usprawnią jego funkcjonowanie.
Piją, upijają się, zażywają narkotyki
Wśród dzisiejszych 15-16-latków nie pije alkoholu tylko 24% uczniów. Dla porównania prawie połowa dzisiejszych dorosłych mieszkańców Łomży podaje, że nie znało smaku alkoholu przed 18-tym rokiem życia. Uczniowie nie tylko piją, ale i upijają się. Pijany już był co jedenasty uczeń klasy szóstej szkoły podstawowej, 43% uczniów klasy III gimnazjum i prawie 2/3 uczniów szkół pogimnazjalnych – wynika z badań przeprowadzonych w łomżyńskich szkołach.
Giertych zablokował uczniom dostęp do strony Kurii Łomżyńskiej
Wprowadzony do polskich szkół przez ministra edukacji Romana Giertycha program „Beniamin” blokuje uczniom dostęp nie tylko do stron pornograficznych, ale także do najpopularniejszych serwisów chrześcijańskich, a nawet treści ze strony internetowej Kurii Łomżyńskiej - twierdzi „Metro”.
„Dwójki” tropią przemoc
Do szkół w całym kraju ruszają „trójki” czyli zespoły, które mają przeprowadzić kontrole w szkołach i m.in. rozmawiać z młodzieżą o przemocy. W skład "trójek" mają wejść: policjant, pracownik kuratorium i przedstawiciel organu prowadzącego szkoły, czyli gminy lub powiatu. Nie zawsze jednak „trójki” będą faktycznie liczyć po trzy osoby: w województwie podlaskim do szkół w piątek ruszą „dwójki”.
Ekofretki docenione w kraju...
Zespół Ekofretki ze Szkoły Podstawowej nr 7 w Łomży zajął V miejsce w ogólnopolskim internetowym konkursie ekologicznym MAŁA AGENDA. W nagrodę młodzi ekolodzy z Łomży pojadą do Poznania na Międzynarodowe Targi Ekologiczne POLEKO 2006, które odbędą się w dniach 21-24 listopada.
Gaz pieprzowy w łomżyńskiej szkole
Sześć osób - uczniowie i nauczycielka z Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących Nr 4 w Łomży trafiło wczoraj po południu na oddział przyjęć łomżyńskiego szpitala. Wszyscy skarżyli się na bóle i zawroty głowy. To najprawdopodobniej efekt rozpylenia w szkole gazy pieprzowego. Wezwani na miejsce strażacy ewakuowali uczniów i pracowników szkoły, a popołudniowe lekcje zostały odwołane.
Listopadowa immatrykulacja
Później niż zwykle, bo dopiero dziś 50 studentów Państwowej Wyższej Szkole Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży odebrało indeksy. To osoby, które będę studiowały na kierunku wychowanie fizyczne. Właśnie łomżyńska uczelnia we współpracy z Akademią Wychowania Fizycznego w Warszawie uruchomiła ten kierunek studiów.
Uczniowie bez komórek
W szkołach zostanie wprowadzony całkowity zakaz używania telefonów komórkowych - zapowiedział minister edukacji Roman Giertych. W czasie spotkania z dyrektorami podlaskich szkół w Białymstoku wicepremier podkreślił, że tolerowanie negatywnych zachowań w szkole oznacza „współudział” w tych zdarzeniach.
Stypendia dla zdolnych
Kilkudziesięciu uczniów łomżyńskich szkół odebrało Stypendia Prezydenta Miasta za rok szkolny 2005-2006. Aby je uzyskać trzeba było wykazać się albo doskonałymi osiągnięciami naukowymi, albo rewelacyjnymi wynikami sportowymi. Teraz w nagrodę przez 10 miesięcy z kasy miasta będą dostawali od 80 do nawet 180 złotych miesięcznie.
Aula Bielickiej
Imię Hanki Bielickiej nadano dziś auli II Liceum Ogólnokształcącego w Łomży. Szkoła mieści się w budynku dawnego gimnazjum żeńskiego, które ukończyła w 1934 roku ta najsłynniejsza z łomżyńskich gwiazd estrady. Jak podkreślano podczas uroczystości otwarcia auli po kapitalnym remoncie i nadania jej imienia, to właśnie w niej pierwsze artystyczne kroki stawiała Hanka Bielicka.
Przedwyborczy dzień nauczyciela
Już w czwartek wieczorem nauczyciele z Łomży rozpoczęli świętowanie przypadającego w sobotę Dnia Edukacji Narodowej. Wieczorem w auli urzędu wojewódzkiego podczas akademii ku czci nauczycieli prezydent wręczył okolicznościowe nagrody 29 pedagogom z miejskich szkół. Nim jednak odebrali dyplomy i kwiatki, z ust wiceprezydenta ds. oświaty usłyszeli, że konieczna jest racjonalizacja wydatków na oświatę bo budżetu miasta nie stać na ciągłe dokładanie do szkół.
Ekonomik jak za dawnych lat
Blisko 300 absolwentów przybyło na dwudniowe obchody 100-lecia Zespołu Szkół Ekonomicznych i Ogólnokształcących nr 6 w Łomży. Wśród wspominających z rozrzewnieniem szczęśliwe czasy młodości była Pani Janina Hanna Kowalska-Polakowska z Pokolenia Kolumbów, która maturę zdawała w tragicznym roku 1939. "Nie urodziliśmy się dla siebie, lecz dla naszej Ojczyzny" - przypominał myśl Platona cytat na głazie pamiątkowym, odsłoniętym z okazji jubileuszu dosłownie wiekowego Ekonomika.
Wychowanie fizyczne w Łomży
Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego podpisał wniosek o uruchomienie nowego bezpłatnego kierunku studiów - wychowanie fizyczne - w Państwowej Wyższej Szkole Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży. Zajęcia rozpoczną się 23 października. Do tej pory chcący studiować ten kierunek musieli jechać do Warszawy, Białej Podlaskiej, Bydgoszczy lub Gdańska.
Pierwszaków coraz mniej
Niemal 14 tysięcy uczniów rozpoczyna w Łomży nowy rok szkolny. W tej grupie jest ponad 3600 pierwszoklasistów. Co ciekawe najwięcej pierwszoklasistów jest wśród najstarszej młodzieży. Czym w hierarchii edukacyjnej niżej tym uczniów, którzy idą do pierwszej klasy jest mniej.
Udane „Wakacje z komputerem”.
- Nasze Panie są miłe, fajne, delikatne, pomocne, kulturalne i na poziomie – mówili jeden przez drugiego chłopcy, którzy w lipcu i sierpniu uczestniczyli w półkoloniach „Wakacje z komputerem 2”. - Nasze Panie są najlepsze – podsumowały dziewczęta, słuchające naszej rozmowy w ogrodzie na tyłach Kompleksu Gastronomiczno-Hotelowego Baranowski w Piątnicy. W piątek, 25 sierpnia A.D. 2006 ławy uginały się od brzoskwiń i mandarynek, pączków i cukierków. Naczelna Organizacja Techniczna w Łomży, organizator wypoczynku w lipcu i sierpniu 116 dzieci z miasta, podsumowała przedsięwzięcie. Przedsięwzięcie godne pochwały, co podkreślały i dzieci, i ich rodzice.
Cyrk czy szkoła?
Niesamowite wręcz rzeczy dzieją się z wyborem nowego dyrektora Zespołu Szkół Mechanicznych i Ogólnokształcących Nr 5 w Łomży. W połowie czerwca prezydent miasta ogłosił konkurs na nowego dyrektora „Mechaniaka”, w ostatnich dniach lipca unieważnił rozstrzygnięty i ogłosił nowy, w poniedziałek uchylił unieważnienie... Czemu? Tego komentować nie chce ani prezydent Jerzy Brzeziński, ani odpowiedzialny za oświatę wiceprezydent Krzysztof Choiński, ani szef wydziału oświaty Wojciech Kowalik.
Praca wre w szkołach
Ponad 1,6 mln. złotych przeznaczy w tym roku samorząd Łomży na remonty i modernizację placówek edukacyjnych w mieście. Zgodnie z harmonogramem prac, jeszcze przed rozpoczęciem roku szkolnego ma zakończyć się poważny remont budynku Liceum Ekonomicznego w Łomży. Odnowiony zostanie też dach I Liceum Ogólnokształcącego przy ulicy Bernatowicza. To zgodnie z zapewnieniami Krzysztofa Choińskiego, zastępcy prezydenta Łomży odpowiedzialnego za edukację, największe inwestycje w szkolną infrastrukturę w mieście w tym roku.
Kilku maturzystów nie chce maturalnej amnestii
Do Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej (OKE) w Łomży zgłosiło się ośmiu maturzystów, którzy nie zdali matury, a którzy nie chcą "skorzystać" z amnestii ogłoszonej przez wicepremiera, ministra edukacji Romana Giertycha. Jak wyjaśniła rzeczniczka OKE Agnieszka Muzyk, maturzyści nie chcą by OKE wystawiała im maturalne świadectwa.
Technologia Żywności i Żywienie Człowieka w Łomży
Państwowa Wyższa Szkoła Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży jest jedyną uczelnią w województwie podlaskim, która będzie kształcić na kierunku Technologia Żywności i Żywienie Człowieka. 20 lipca 2006r. Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego nadał PWSIiP uprawnienia do prowadzenia studiów I stopnia na tym kierunku. Studia trwać będą 8 semestrów i pierwsi absolwenci uzyskają tytuł inżyniera w roku 2010.