Browar Łomża na giełdę
PEPEES chce wprowadzić swoją spółkę zależną Browar Łomża na Giełdę Papierów Wartościowych w Warszawie. Zarząd spółki matki Browaru czyli PEPEES-u jej Rada Nadzorcza poinformowały, o podjęciu decyzji o zamiarze podjęcia działań mających na celu przekształcenie spółki zależnej Emitenta BROWAR ŁOMŻA Sp. z o.o. z siedzibą w Łomży w Spółkę Akcyjną i wprowadzenie powstałych w wyniku przekształcenia akcji do obrotu na rynku regulowanym oraz sprzedaży ich części w ofercie publicznej.
Na koniec podnieśli podatki
Radni Łomży na ostatniej sesji uchwalili nowe wyższe stawki przyszłorocznych podatków lokalnych. Zgodnie z prezydencką propozycją w przyszłym roku łomżanie zapłacą podatki o około 2% wyższe od tegorocznych. Bez zmian pozostały jedynie podatki płacone przez właścicieli psów.
Zmiany w Pepees
Zmiany w zarządzie łomżyńskiego Pepeesu. Rada Nadzorcza spółki odwołała wczoraj członka zarządu dyrektora finansowego przedsiębiorstwa Mariusza Przystupę. Jednocześnie na jego miejsce powołano Adama Karasia.
Rekordowa sprzedaż grajewskiego Pfleiderera
W trzecim kwartale tego roku grajewski producent płyt wiórowych sprzedał produktów za niemal 300 mln złotych. Jest to rekordowy wynik kwartalny spółki. W stosunku do ubiegłego roku sprzedaż wzrosła aż o 11%. Rekordowa sprzedaż była głównie wynikiem utrzymującej się bardzo dobrej koniunktury w przemyśle meblarskim – poinformowała spółka w komunikacie giełdowym.
Znicze ładne, ale...
Kontrolerzy inspekcji handlowej „w przeddzień” Wszystkich Świętych na widelec wzięli placówki zajmujące się produkcją i sprzedażą świec i zniczy. W kilku miastach regionu – w tym także w Łomży i Grajewie - skontrolowano w sumie 10 punktów. Choć jak podkreślają inspektorzy w stosunku do lat ubiegłych zdecydowanie wzrósł asortyment zniczy, które teraz są jeszcze bardziej kolorowe i różnokształtne, to co trzeci z nich nie spełniał wymagań IH.
Bawełnę widzę ogromną...
Hiper i supermarkety, ogromna galeria handlowa i multikino... obok ogromnego centrum handlowo-usługowego kilka fabryk. Na nowej łomżyńskiej „Bawełnie” pracę mogłoby znaleźć nawet tysiąc osób. Właśnie takie plany na zagospodarowanie terenu po dawnych Łomżyńskich Zakładach Przemysłu Bawełnianego „Narew” mają nowi właściciele Bawełny. Pierwsze fabryki ruszą tam jeszcze w tym roku, całe centrum mogłoby być gotowe za dwa lata... pod warunkiem, że nie będzie zgody na realizację hipermarketu przy skrzyżowaniu Zawadzkiej i Sikorskiego – zapowiadają biznesmeni Jerzy Wierzbowski i Artur Zawadzki.
Nieatrakcyjne i najbiedniejsze
Nieatrakcyjne inwestycyjnie i jedno z najbiedniejszych w kraju. Takie jest województwo podlaskie - według najnowszego raportu renomowanej firmy analitycznej PMR Publications. Badania nie pozostawiają żadnych złudzeń, a zmiany, póki co, nie będzie. Autorzy badań podzielili regiony na cztery kategorie: bardzo atrakcyjne, atrakcyjne, mało atrakcyjne i nieatrakcyjne. Podlaskie znalazło się w ostatniej grupie, razem z województwami: opolskim, lubuskim, świętokrzyskim i warmińsko-mazurskim. Autorzy raportu przewidują, że tempo wzrostu PKB dla naszego regionu w ciągu najbliższych trzech lat wyniesie ok. 4,2 proc, przy średniej krajowej 4,8 proc.
Praca jest, bezrobocie też
Coraz więcej przedsiębiorców narzeka na brak rąk do pracy, tymczasem bezrobocie, choć spada nadal ma się dobrze. We wrześniu w łomżyńskim PUP zarejestrowanych było niemal 5 800 osób – to o 100 mniej niż w sierpniu. Jak oceniają specjaliści z PUP w Łomży w dalszym ciągu na zmniejszenie poziomu bezrobocia istotny wpływ mają wyjazdy bezrobotnych do pracy za granicą.
Mlekpol wśród pereł
Spółdzielnia Mleczarska Mlekpol z Grajewa jako jedyna firma branży mlecznej znalazła się wśród „Pereł Polskiej Gospodarki” – rankingu klasyfikującym najbardziej efektywne polskie przedsiębiorstwa. Opracowuje go Instytut Nauk Ekonomicznych PAN, a weryfikuje Centrum Informacji Społeczno-Gospodarczej Ministerstwa Gospodarki. Mlekpol w tym rankingu zajął 57 miejsce.
NIK zajmie się „zmową drogowców”?
Prezydent Łomży wystąpił do Najwyższej Izby Kontroli o kontrolę w firmach drogowych z regionu. O skierowanie sprawy do NIK, ale także Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumenta oraz Centralnego Biura Antykorupcyjnego wystąpił radny Zbigniew Lipski, który w interpelacji napisał, że: „Należy domniemywać, że istnieje między nimi nie pisany „układ - porozumienie - zmowa”, że nie będą sobie wzajemnie „przeszkadzały”. Zdaniem prezydenta Brzezińskiego dla zbadania sprawy czy faktycznie tak jest wystarczy sam NIK.
Gorący lipiec sprzyjał Łomży
Tegoroczny lipiec był rekordowy w historii łomżyńskiego browaru pod względem miesięcznej sprzedaży. 74532 hl piwa, jakie trafiły wówczas do konsumentów, to niemal o 8 tyś. hl więcej od poprzedniego rekordu z sierpnia 2005 r. - podkreśla Andrzej Rutkowski prezes Browaru Łomża w najnowszym numerze gazetki firmowej „Pełną Pianą”.
Zysik za Matejkowskiego
Edward Matejkowski przestaje pełnić funkcję naczelnika Urzędu Skarbowego w Łomży. Jak potwierdza Radosław Hancewicz rzecznik prasowy Izby Skarbowej w Białymstoku minister finansów odwołał Edwarda Matejkowskiego z funkcji naczelnika z dniem 3 października 2006 roku. Jednocześnie minister finansów powołał na pełniącego obowiązki naczelnika Tadeusza Zysika.
O ziemniakach z ministrem
Przedstawiciele wszystkich polskich zakładów przetwarzających ziemniaki skrobiowe, w łomżyńskim Pepees-ie, spotkali się z wiceministrem rolnictwa Markiem Zagórskim. Mówiono o niewystarczających limitach produkcji skrobi blokujących rozwój branży i efektach tegorocznej suszy, która spowodowała, że ziemniaków i skrobi w nich zawartej jest znacznie mniej niż w latach poprzednich.
Najbardziej mleczna kraina w Europie
Spółdzielnie mleczarskie Mlekpol z Grajewa i Mlekovita z Wysokiego Mazowieckiego znalazły się w gronie 500 największych firm w Europie Środkowo-Wschodniej. Mlekpol jest na 384 miejscu w rankingu, a Mlekovita o 46 oczek niżej na 430 pozycji. Ranking przygotowany został przez pismo Manager Magazin.
Pora na wykopki
Kilka tygodni później niż zwykle wystartowała kampania ziemniaczana w łomżyńskim Pepeesie. W ciągu kilku najbliższych miesięcy ta największa krochmalnia w kraju skupi około 150 tysięcy ton surowca, co pozwoli wyprodukować 36 tys ton skrobi. W poniedziałek pierwsze transporty ziemniaków dojechały do zakładu przy ul. Poznańskiej w Łomży.
Grajewo otwiera fabrykę w Rosji
Firma Pfleiderer Grajewo poinformowała o otwarciu fabryki płyt meblowych w Nowgorodzie w Rosji. Zakład, zbudowany kosztem 90 mln euro, jest największą polską inwestycją w tym kraju.
Nie masz kasy na naukę?! Studiuj i zarabiaj pieniądze!!!
W chwili obecnej lokalni kontrahenci WORK WONDERS będący czołowymi wyróżniającymi się przedsiębiorstwami na rynku lokalnym wygenerowały kilkadziesiąt niewykwalifikowanych miejsc pracy dla pełnoletnich młodych osób także bez uzyskanego wcześniej doświadczenia. Jest to szansa na podjęcie trwałej pracy sezonowej jak i długoterminowej o stałych „na starcie” wysokich zarobkach przy jednoczesnym zapewnieniu przez firmę nieingerencji w proces nauczania.
Hipermarketu i kina
Łomżanie najbardziej potrzebują hipermarketów i rozrywki wynika z badań przeprowadzonych w lipcu przez Instytut Usług Marketingowych Eurotest. Ankieterzy gdańskiej firmy zatelefonowali do 800 mieszkańców Łomży pytając ich o to jak oceniają łomżyński handel i usługi i czego im najbardziej brakuje.
Rekordowe bezrobocie
Liczba bezrobotnych zarejestrowanych w łomżyńskim Powiatowym Urzędzie Pracy spadła poniżej 6 tys osób. To prawdziwy rekord wszechczasów. Jeszcze nigdy po upadku komunizmu w Łomży nie było tak mało zarejestrowanych bezrobotnych. Zdaniem przedstawicieli zatrudniaka bezrobocie spada, bo lokalni pracodawcy chcą zatrudniać nowych pracowników, a poza tym wielu bezrobotnych wyjeżdża do pracy za granicą.
Więcej euro
637 mln euro w ramach unijnego Regionalnego Programu Operacyjnego (RPO) będzie miało w latach 2007-2013 do wykorzystania województwo podlaskie. Dyrektor departamentu polityki regionalnej i funduszy strukturalnych Podlaskiego Urzędu Marszałkowskiego w Białymstoku Cezary Ołdakowski ocenił, że będzie to, w skali rocznej, dwa pół raza więcej pieniędzy niż w latach 2004-2006. W ramach ZPORR podlaskie miało do dyspozycji 110 mln euro.