Dzień Bezpiecznego Internetu
8. lutego 2005 roku ponad 25 krajów celebrować będzie Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI). Jest to inicjatywa Komisji Europejskiej mająca zwrócić uwagę na kwestie bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych. Tego dnia został uruchomiony edukacyjny serwis internetowy – www.sieciaki.pl.
Zamiast do wojska do policji
Komenda Miejska Policji w Łomży prowadzi nabór poborowych do odbycia zasadniczej służby wojskowej w oddziałach prewencji policji Stołecznej Komendy Policji w Warszawie. Preferowani będą kandydaci, którzy mają kategorię zdrowia A1, nie przekroczyli 24-tego roku życia, posiadają wykształcenie conajmniej średnie, nie byli karani
Styczniowy wzrost bezrobocia
Liczba bezrobotnych zarejestrowanych w Powiatowym Urzędzie Pracy w Łomży w końcu stycznia 2005 roku wyniosła 8.588 osób, w tym w mieście Łomża 5.257 osób i w Powiecie Łomżyńskim 3.331 osób. W porównaniu do stanu na koniec miesiąca poprzedniego poziom bezrobocia zwiększył się o 459 osób. Stopa bezrobocia dla PUP w Łomży na koniec stycznia 2005 roku wyniosła 19,2%, - dla miasta Łomży 21,5%, - dla Powiatu Łomżyńskiego 16,4%.
Jesteś na „liście Wildsteina”? - wniosek dla pokrzywdzonych o udostępnienie dokumentów z IPN
Wniosek o udostępnienie dokumentów /zapytanie o status pokrzywdzonego na podstawie ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej - Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu
2 tys. zabawek dla dzieci poszkodowanych przez tsunami
Blisko 2000 zabawek trafi z Łomży do dzieci w Południowo-wschodniej Azji. Zabawki przez ostatnie dwa tygodnie zebrali uczestnicy właśnie zakończonego zimowiska „Ferie 2005” zorganizowanego przez Łomżyńską Spółdzielnię Mieszkaniową. Zabawki trafią do dzieci poszkodowanych przez falę tsunami w Azji za pośrednictwem organizacji charytatywnych. Dodajmy, że była to jedyna tego typu akcja w regionie.
Lista Organizacji Pożytku Publicznego spełniających kryteria wg. stanu rejestru na dzień: 05-02-2005
Każdy podatnik ma prawo przekazać 1% podatku dochodowego od osób fizycznych na działalność wskazanej przez siebie organizacji pożytku publicznego. To jedyny taki przypadek gdy możemy sami rozdysponować część płaconego podatku. W prowadzonym przez Ministerstwo Sprawiedliwości rejestrze OPP jest kilkanaście z Łomży i byłego województwa łomżyńskiego.
Rozlicz się z fiskusem
2,5 tysiąca zeznań podatkowych wpłynęło do Urzędu Skarbowego w Łomży. Okres rozliczeń z fiskusem trwa od początku stycznia. Jak na razie zainteresowanie wśród podatników jest niewielkie. Urząd Skarbowy w Łomży spodziewa się w tym roku ponad 30 tysięcy zeznań podatkowych.
Tajny współczynnik
„Łomżyńska lista Wildsteina” – tak nazwał prezes Łomżyńskiej Spółdzielni Mieszkaniowej Ryszard Siedlecki listę, którą chcieliśmy opublikować w Bezcennej. Na liście tej miały się znaleźć naliczone przez administrację ŁSM, dla każdego bloku osobno, współczynniki, przez które będą mnożone odczyty wodomierzy przed wystawieniem rachunku. Niestety listy nie opublikujemy, bo prezes wraz z radcą prawnym do poniedziałku będzie się zastanawiał czy aby to nie są dane tajne. Co ciekawe, Siedlecki powiedział przy okazji, że jeszcze nie wszystkim blokom ów współczynnik naliczono, choć już od wtorku lejemy wodę, za którą zapłacimy rachunek z tym właśnie „tajnym” współczynnikiem.
Zima zaatakowała
2 lutego zima wreszcie zaatakowała. W środę wieczorem w Łomży spadło kilka centymetrów śniegu. Warunki jazdy na drogach natychmiast stały się wręcz tragiczne. Na ulicy Sikorskiego kilka ciężarówek nie mogło podjechać pod górkę. Po innych ulicach miasta samochody poruszały się z prędkością rzędu 30-40 km/h.
Mokradła – bogactwo różnorodności, nie zniszczmy ich!
Pod takim hasłem dziś na całym świecie obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Mokradeł. Światowy Dzień Mokradeł obchodzony jest dla upamiętnienia Konwencji Ramsarowskiej, podpisanej w dniu 2 lutego 1971r., w irańskiej miejscowości Ramsar. Główną ideą Konwencji jest ochrona obszarów wodno-błotnych, będących środowiskiem życia wielu rzadkich gatunków ptaków. Biebrzański Park Narodowy jest taką "mokradłową perełką", stąd 10 lat temu został on wpisany na listę obszarów chronionych Konwencją.
Bracia Kurkowi w Łomży
Powołano pierwsze w historii miasta Łomżyńskie Bractwo Kurkowe „Pospolite Ruszenie”. Pod listem intencyjnym mówiącym o zawiązaniu Łomżyńskiego Bractwa podpisało się około 30 osób. Inicjatorem powołania "Pospolitego Ruszenia" był Gniewomir Rokosz - Kuczyński, członek Bractwa Kurkowego z Krakowa, a także kandydat nr 1. Narodowego Komitetu Wyborczego z okręgu podlasko-warmińsko-mazurskim na „europosła” w wyborach 2004r.
Internautów coraz więcej
20% wzrost liczby internautów, wizyt i odsłon zanotowała w styczniu na www.4lomza.pl niezależna firma pomiaru ruchu stat.pl. W ciągu pierwszego miesiąca 2005 roku z witryną połączyło się niemal 33 tysiące unikalnych użytkowników (czyt. różnych komputerów). W sumie internauci zaglądali na „czwórkę” ponad 80 tysięcy razy, a łączna liczba odsłon serwisu w styczniu wyniosła 380 tysięcy.
Pierwszy z Białegostoku
Łomża ma nowego pierwszego zastępcę Komendanta Miejskiego Policji. Od dziś funkcje tę pełni komisarz Władysław Naliwajko. „Pierwszy” do łomżyńskiej policji trafił wprost z Białegostoku. Do tej pory był on zastępcą naczelnika Wydziału Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Białymstoku.
Łomżyńscy sportowcy najlepsi
Podczas Gali Piłki Nożnej zorganizowanj przez Podlaski Związek Piłki Nożnej i Gazetę Współczesną, która odbyła się w Białymstoku, uhonorowano najlepszych sportowców minionego roku w województwie podlaskim. Trenerem roku został trener ŁKSu- Tadeusz Gaszyński. Tytuł najbardziej utalentowanego zawodnika 2004 roku przypadł obrońcy łomżyńskiej drużyny- Pawłowi Galińskiemu. W plebiscycie na piłkarza roku, wysoką bo drugą lokatę zajął Rafał Boguski.
Przestępczość rośnie, a ukaranych sprawców coraz mniej
W Łomży i na terenie powiatu łomżyńskiego rośnie przestępczość – alarmują prokuratorzy. W 2004 roku popełniono tu ponad 5 tys. przestępstw. Gro z nich – około 16% - to kradzieże z włamaniami. Co gorsza przestępstw tego typu jest coraz więcej, a coraz mniej ich sprawców ponosi karę. W ubiegłym roku na ogólna liczbę ponad 800 popełnionych w Łomży i najbliższej okolicy takich czynów sprawców znaleziono tylko w 130 przypadkach.
Dobry rok łomżyńskich strażaków
Spadek liczby pożarów i wzrost liczby miejscowych zagrożeń czyli wypadków i awarii. Tak w skrócie możnaby podsumować ubiegły 2004 rok w Państwowej Straży Pożarnej w Łomży. Wmiejscowej komendzie odbyło się spotkanie podsumowujące działalność jednostki w ciągu ostatnich 12 miesięcy. Z danych wynika, że w 2004 roku na terenie powiatu łomżyńskiego doszło do blisko 400 pożarów. To mniej o 127 zdarzeń niż w 2003 roku.
Zbiórka zabawek dla dzieci poszkodowanych w Azji
Uczestnicy zimowiska "Ferie 2005" zorganizowanego przez Łomżyńską Spółdzielnię Mieszkaniową i 59 Drużynę Harcerską "Ptaki Ptakom" zwracają się z prośbą do Państwa o pomoc w przeprowadzeniu zbiórki zabawek, które zostaną wysłane dla dzieci poszkodowanych przez żywioł Tsunami w Azji.
Złodzieje zatrzymani
Policja zatrzymała pięciu mężczyzn, podejrzanych o udział w grupie przestępczej, która od maja ubiegłego roku dokonywała kradzieży na terenie powiatu łomżyńskiego. Jak twierdzi policja, grupa młodych ludzi (zatrzymani są w wieku od 19 do 22 lat) dopuściła się 20. przestępstw. Były to najczęściej kradzieże i włamania, dwukrotnie dokonali też rozboju.
Jest nowy naczelnik oświaty
Wojciech Kowalik będzie kierował Wydziałem Oświaty, Kultury i Sportu Urzędu Miejskiego w Łomży. Wojciech Kowalik jest obecnie zastępcą dyrektora Centrum Kształcenia Praktycznego i Ustawicznego. Stanowisko naczelnika wydziału oświaty w łomżyńskim ratuszu obejmie oficjalnie od 1 lutego. „To osoba, która posiada bardzo szerokie doświadczenie w zarządzaniu oświatą. Wojciech Kowalik pełnił stanowisko w wydziale oświaty w kuratorium, ponadto ma bogate doświadczenie w zarządzaniu jako dyrektor szkoły. Uważam, że ta osoba bardzo dobrze sprawdzi się na tym stanowisku, posiada wizję oświaty łomżynskiej" - mówi vice-prezydent Łomży Krzysztof Choiński.
Encyklopedia "Britannica" - istnieje województwo łomżńskie
Brytyjski 12-latek, który sporo wie o historii Polski i polskiej przyrodzie, wytknął poważne błędy w ostatniej edycji renomowanej brytyjskiej encyklopedii "Britannica" - podał "The Times". 12-latek przeszukał "Britannicę" bardzo skrupulatnie, tom po tomie, strona po stronie, kolumna po kolumnie. Na przykład w tomie drugim źle umiejscowiono Puszczę Białowieską (pisząc przy tym, że wciąż istnieją województwa suwalskie i łomżyńskie) i błędnie podano obszary występowania żubrów.