XV Festiwal Muzyczne Dni Drozdowo - Łomża - szczegółowy program
XV Międzynarodowy Festiwal Muzyczne Dni Drozdowo – Łomża 2008 odbywa się w dniach 5.07.2008 - 13.07.2008
Poetyckie laury
Józefa Drozdowska, Janina Osewska i Justyna Birkos są laureatami tegorocznej, IX edycji Czerwcowego Konkursu Jednego Wiersza. Ich utwory zostały uznane za najlepsze spośród 15 zakwalifikowanych do finału.
Młodzież pamięta o kurpiowskiej tradycji.
400 osób przewinęło się przez scenę obok skansenu w Nowogrodzie w jubileuszowych XV Ogólnopolskich Dniach Kultury Kurpiowskiej. Jak podkreślał nam członek jury muzyk Mirosław Dziewa – wykonawcy prezentowali bardzo wysoki poziom i jury miało miało trudne zadanie z wyborem zwycięzców. Muzyk nie krył zadowolenia z faktu iż dużo młodzieży kultywuje tradycje rodzinne i pamięta o swoich kurpiowskich korzeniach.
Moja Łomża...
Złota rybka w szklanej kuli, zapomniany szalet miejski i katedra we mgle – rzeczy z pozoru skrajnie od siebie różne, ale łączą je dwa fakty - po pierwsze wszystkie odnoszą się do Łomży, a po drugie są na zdjęciach prezentowanych aktualnie w Galerii pod Arkadami. W piątkowy wieczór w odbył się tu wernisaż wystawy fotografii pt. „Moja Łomża”.
Majewska show...
Alicja Majewska, przy asyście Włodzimierza Korcza występującego w roli pianisty, zaprezentowała w Łomży swoje najsłynniejsze utwory. Zgodnie z tytułem koncertu „Przyjaciele Pani Hani”, przebojom z lat 70-tych, 80-tych i 90-tych towarzyszyły wspomnienia Janiny Jaroszyńskiej, w których aktorka przywoływała postać charyzmatycznej Hanki Bielickiej.
Przyjaciele Pani Hani
Włodzimierz Korcz, Alicja Majewska i Janina Jaroszyńska - wybitne postacie polskiej estrady wystąpią w Łomży. Wszyscy będą gośćmi podczas koncertu zatytułowanego „Przyjaciele Pani Hani”. Będzie on poświęcony znanej „łomżyniance”, Hance Bielickiej.
Łomżanie wicemistrzami świata
Łomżyńska grupa taneczna Crazy Twisting Group zdobyła wicemistrzostwo świata podczas odbywającego się w niemieckim Bremen Hip-Hop Days. To Mistrzostwa Świata Hip-Hop, Electric Boogie i Breakdance. Tylko z Polski do Bremen pojechało 340 tancerzy z 20 klubów. Łomżanie wicemistrzostwo Świata wytańczyli w kategorii Breakdance Teams.
Wikingowie w Łomży
Na dziedzińcu Muzeum Północno-Mazowieckiego w Łomży już po raz czwarty odbyły się spotkania z historią. Tym razem przybyli na spotkanie łomżanie mogli podróżować w czasie „Śladami Wikingów”. Ułatwiali to członkowie Drużyny Ulvborg Hird i zespół tradycyjnej muzyki celtyckiej OPEN FOLK.
W małych serduszkach pięknie brzmi Polska
Tomasz Wiśniewski, uczeń Publicznego Gimnazjum nr 3 w Łomży, wyśpiewał wczoraj Złotą Nutę podczas pierwszej prezentacji piosenki i pieśni wojskowej "Na żołnierską nutę". Zdolny wokalista i wychowanek Bernarda Karwowskiego ze Studia Piosenki PopArt MDK DŚT wykonał "Serce w plecaku" i "Gdyby nie ty". W nagrodę otrzymał kryształową statuetkę i kwalifikację na ogólnopolski przegląd Inoata do Inowrocławia.
Opowieść o mieście
Stare pocztówki, fotografie, plany miasta i mapy Europy i Polski z zaznaczoną Łomżą można oglądać w Galerii Sztuki Współczesnej przy ul. Dwornej. W samo południe otwarto tu wystawę z okazji 590 rocznicy nadania praw miejskich Łomży. „Opowieść o mieście” to - jak mówił współautor wystawy historyk Muzeum Północno-Mazowieckiego w Łomży Leszek Taborski – swego rodzaju „ilustrowane dzieje Łomży”.
Akordeonista jakich mało...
Dawid Dąbrowski, 9-letni uczeń Państwowej Szkoły Muzycznej I i II st. w Łomży zajął III miejsce podczas odbywającego się w Miastku I Międzynarodowego Festiwalu Akordeonowego. Młody muzyk, kształcący od trzech lat umiejętności instrumentalne w klasie Wiesławy Staniszewskiej, rywalizował pod bacznym okiem międzynarodowego jury, któremu przewodził profesor Jerzy Kaszuba z Akademii Muzycznej w Bydgoszczy, a honorowy patronat nad festiwalem objął Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Holendrzy podbili Łomżę
Przedstawienie „Cantos Animata” holenderskiego teatru „t’Magisch Theatertje” zdobyło nagrodę Grand Prix XXI Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Walizka, który przez ostatnie cztery dni odbywał się w Łomży. - Tegoroczny Festiwal był jak wielki stół ze smakowitymi daniami dla każdego – tak podsumowywał go przewodniczący jury prof. Henryk Jurkowski. W piątkowy wieczór w siedzibie Teatru Lalki i Aktora w Łomży najlepszym uczestnikom Festiwalu wręczono nagrody, a samą Walizkę zamknięto na rok.
WALIZKA czwarty dzień
Zaczął się wesoło konkursowym spektaklem „Tomcio Paluch” Teatru Arlekin z dalekiego Omska w Rosji. Aktorzy zaczarowali widownię opowieścią o tym, jak urwis Pietruszka opowiada o pewnych Niemcach, którym los zesłał synka. A zesłał doprawdy nietypowo. Żona owego Niemca zabrała się do przyrządzania narodowej potrawy z kapusty i.. ucięła sobie palec! Z obciętym organem zaczęły się dziać dziwne rzeczy. Powiększył się i zamienił w chłopca. Jakiż był wstrząs dla pary spokojnych wieśniaków, gdy owo „coś” wrzasnęło: „Mama!”,a potem „Tata!”.
WALIZKA trzeci dzień
Czwartek rozpoczął się przedstawieniem ”Dzień dobry, Świnko” na podstawie książki Janosha, którzy przeżywając razem różne przygody, uczą się najważniejszych prawd życia – przyjaźni, akceptacji, odwagi. W przedstawieniu pomiędzy dwójkę przyjaciół wkracza Świnka – mistrzyni wymyślania zabaw. W świecie Świnki życie składa się z samych przyjemności, Tygrysek szybko jednak przekonuje się, że jest w nim również miejsce na codzienne obowiązki. A Świnka nie lubi prozy codziennego życia.
Arka popłynęła przez Łomżę
Środa, czyli drugi dzień XXI Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego „Walizka” w Łomży, zakończyła się mocnym akcentem. Na Starym Rynku spektakl „Arka” zaprezentował Teatr Ósmego Dnia z Poznania i wydarzenie to na długo pozostanie w pamięci Łomży. Jeden z najstarszych teatrów alternatywnych w Polsce (wywodzi się ze studenckiego Teatru Poezji „Ósmego Dnia, który powstał w 1964 roku na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu), w „Arkce” dosłownie i w przenośni żegluje po Polsce i świecie od 2000 roku, wszędzie wprawiając widzów w osłupienie.
WALIZKA drugi dzień
W środę, drugim dniu Festiwalu, przed południem w Teatrze Lalki i Aktora oraz Miejskim Domu Kultury, gdzie odbywają się festiwalowe prezentacje, rozbrzmiewała skoczna muzyka bałkańska. W konkursie Teatr dla Dzieci z Kragujevca przedstawił spektakl pt. „Królewicz Marko”, opowiadający o ludowym bohaterze Słowian południowych. Na Bałkanach legendy o dzielnym Marko i jego czynach opowiadali przez stulecia wędrowni bajarze. Twórcy spektaklu podeszli do tematu z dużym dystansem i humorem. Jest on pretekstem do zbudowania widowiska, opartego na perfekcyjnych popisach animacyjnych i scenograficznych. Pomysłowa, z rozmachem zaprojektowana scenografia, tuszuje niedostatki dramaturgiczne (spektakl jest nieco „przegadany”).
Starosta nagrodził najlepszych
Elżbieta Lemańska – dyrektor Gminnego Ośrodka w Zbójnej oraz trzy zespoły folklorystyczne działające na terenie powiatu łomżyńskiego, tj. Zespół Śpiewaczy z Nowogrodu, Zespół „Łomżyniacy” działający przy GOK w Pniewie oraz Zespół Śpiewaczy z Wizny – to tegoroczni laureaci Nagrody Starosty Łomżyńskiego za szczególne osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej upowszechniania i ochronie dóbr kultury. Wręczenie Nagród odbyło się podczas sesji Rady Powiatu.
WALIZKA dzień pierwszy
Pierwszy dzień Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Walizka mamy już za sobą. W Łomży zaprezentowano pięć spektakli - w tym trzy konkursowe, a także otwarto wystawę z okazji 30-lecie Teatru Ognia i papieru z Łodzi, który "Łomżę podpalał już sześć razy".
Walizka ponownie otwarta
Spektakle przygotowane przez teatry z Polski, ale także z Czech, Holandii, Hiszpanii, Iranu, Rosji, Serbii, Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii i Włoch będzie można zobaczyć podczas rozpoczynającego się dziś w Łomży Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Walizka. To już 21 edycja festiwalu organizowanego przez tutejszy Teatr Lalki i Aktora. Uroczystego otwarcia Festiwalu dokonał prezydent Łomży Jerzy Brzeziński.